MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Rachunki (nie)obowiązkowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 maja 2006, 20:16
Autor: TEJO
Fot. Arek
Egzamin dojrzałości z matematyki zdawali w czwartek maturzyści, którzy wybrali ten przedmiot. Wiele wskazuje na to, że po raz ostatni matura z rachunków była fakultatywna.

Jak dowiedzieliśmy się od maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie tego przedmiotu, zadania na poziomie podstawowym nie były trudne.
– Dotyczyły tych zagadnień, które przerabialiśmy na lekcjach – powiedziała nam Marta.
Gorzej było na poziomie rozszerzonym, ale uczniowie nie narzekali.

Mniej pozytywne opinie o zadaniach z matematyki mieli ci, którzy nie wybrali tego przedmiotu. – Nie zdałbym i tyle – twierdzi Damian, licealista z II LO, który zobaczył w internecie arkusze egzaminacyjne.

Matematyka budzi grozę zwłaszcza wśród uczniów klas humanistycznych. Dlatego oni z największą obawą myślą o tym, że w przyszłym roku będą musieli zdawać egzamin z tego przedmiotu. Urzędnicy Ministerstwa Edukacji chcą, aby był on – jak kiedyś – obowiązkowy dla wszystkich. Takie były zresztą wytyczne wprowadzenia tak zwanej nowej matury.

Zapytani przez nas dawni absolwenci, którzy matematyki nie musieli zdawać, są przeciw takiemu rozwiązaniu.
– Jeśli ktoś to lubi, to proszę bardzo, niech zdaje! Mnie się matematyka raczej nie przydaje i cieszę się, że na dawnej maturze mogłam wybrać zamiast niej historię – twierdzi pani Marzena, która dziś pracuje jako radca prawny.

Nie są z tego też zadowoleni przyszli maturzyści, którzy uczą się w klasach humanistycznych. Nie chcą obowiązkowego egzaminu z matematyki.
– Obowiązkowy polski i język obcy, to oczywiste. Resztę przedmiotów powinno się wybierać – uważa tegoroczny maturzysta Kamil z ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Klasyki zjechały do Kowar

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~czy można używac kalkulatorów 12-05-2006 13:22
widze na ostatnim zdjęciu klalkulator czy można ich używac na maturze bo np. na tstach do liceum nie można było
~Maura 12-05-2006 13:46
Ja jestem ostatnim rocznikiem, który w 1982 r musiał zdawać matmę na maturze.Przywrócenie tego stanu rzeczy uważam za głupi pomysł.Jest wiele osób po prostu niekumatych z tego przedmiotu i koniec. Nikt mnie nie przekona, że o dojrzałości świadczyć musi umiejetność różniczkowania albo rozwiązania równania z ilomaś niewiadomymi. Oblana matura z matmy może skutecznie pokrzyżować plany na resztę życia.
~Aga 12-05-2006 14:15
Matura z matematyki będzie obowiązkowa dopiero od 2009, więc nie obejmie osób, ktore juz są licealistami.
~Arek 12-05-2006 16:25
Tak, można było używać wszystkich rodzajów kalkulatorów prócz graficznych. Co do obowiązkowych przedmiotów, jestem za modelem nauki w USA, gdzie każdy tworzy dla siebie listę przedmiotów, których chce się uczyć.
~ponury grabarz 12-05-2006 21:58
Rachunek różniczkowy na maturze podstawowej?? Skąd ty się urwałaś? Tam są podstawowe zadania sprawdzające umiejętność logicznego rozumowania i znajomości podstaw a nie pochodne, całki i różniczkowanie.
~chica 12-05-2006 22:13
Arek, w USA nie do konca jest tak ze uczen tworzy dla siebie liste przedmiotow ktorych chce sie uczyc. Sa przedmioty obowiazkowe, tak jak nauki scisle z ktorych trzeba zaliczyc np biologie, jest matma,ktora tez jest obowiazkowa i masa innych przedmiotow ktore sa narzucone.Ale faktem jest ze amerykanski system jest lepszy,mimo -powiedzmy sobie-sredniego poziomu ;)
~ciastkarz 12-05-2006 22:35
A ja zdaje maturę w 2009 roku i jestem generalnie delikatnie zniesmaczony faktem obowiązku zdawania matmy. Ale z drugiej strony podobno aby zdać wystarczy wypisać dane z każdego zadania, jedno rozwiązać i już zdaliśmy! Giertych->minister oświaty luuuz spoko, za niedługo doczekamy się sprawdzania obecności w kościele i modlitw przed każdą lekcją.. Co się dzieje z naszą oświatą?
~Maura 13-05-2006 9:04
Do Grabarza: Na maturze miałam zadania z rózniczkowania i całkowania oraz rachunek prawdopodobienstwa i badanie przebiegu zmiennosci funkcji. Pamiętaj, to był rok 1982.
~I_WRC 13-05-2006 12:17
Matematyka nalezy do tych przedmiotów, których nie można wykuc na pamięc! Chćby dlatego nie cieszy sie powodzeniem. Jest wymagająca-to prawda ale daje wiele satysfakcji gdy uda Nam sie rozwiklać jakis problem... Wymaga i uczy systematycznej pracy, porządku, logicznego myslenia, podejścia do problemu. zalet jest wiele! Nie o to chodzi gdzie w życiu przyda nam sie obliczanie objętości czy wyznaczanie rozwiązań równania wielomianowego, cel nauczania matematyki jest troche inny. W otaczajacym swiecie nie ma miejsca gdzie w ktorym nie moza dostrzec matematyki. Przyklady mozna mnozyc.C co tak odcinaja sie i mowia ze nie potrafia, nie zdaja sobie sprawy w jak wielu codziennych nawet czynnosciach korzystaja wlasnie z matematyki. heh to tyle mini (zupelnie mini) wykladu. Temat jest duzo bardziej obszerny. Szkoda ze nie bardzo w szkolach jest czas na budowanie motywacji do uczenia sie tego przedmiotu.
~Mysza 17-05-2006 12:56
Moja dziewczyna i tak jest najpiekniejsza!!!M

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tort w dowód wdzięczności

Wkrótce karkonoski

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
393
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
6%