MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pyton, tygrys, kangur, jeleń

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 czerwca 2010, 8:53
Aktualizacja: 8:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O kolejne eksponaty wzbogaci się Muzeum Przyrodnicze w Parku Norweskim w Cieplicach.

Placówka pozyskała skóry zarówno zwierząt egzotycznych (pytona, tygrysa oraz kangura), a także rodzimego jelenia. – Prezydent miasta Marek Obrębalski dofinansował prace związane z wykonaniem preparatów termoplastycznych – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Kangur już jest gotowy. Pozostałe zwierzęta będą wypreparowane i udostępnione publiczności jeszcze w czerwcu. Kangur, pyton i tygrys trafią do muzealnych gablot, natomiast jeleń zostanie udostępniony jako depozyt miastu i ustawiony w holu ratusza. Znajdzie się tam w pozie „herbowej” z gałązką dębiny w pysku. Obok rogacza stanie rzeźba obrazująca hipotetyczny wygląd Ducha Gór. W ubiegłym roku można było ją podziwiać w Muzeum Przyrodniczym.

Nad eksponatami pracuje Tomasz Sokołowski, muzealny preparator, kontynuator tradycji preparatorów niemieckich z rodziny Martinich. Aby docenić dzieła specjalisty, który jest laureatem wielu konkursów branżowych, Muzeum Przyrodnicze już zapowiada na lipiec okolicznościową wystawę pod nazwą „Mistrz preparatorstwa Tomasz Sokołowski”. – Zostaną zaprezentowane różne dzieła naszego pracownika – mówi Stanisław Firszt. Sam autor pisze właśnie podręcznik dla tych, którzy chcieliby zająć się wykonywaniem podobnych preparatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Karkonoskie witraże

Nie dla tego masztu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

rymcycymcy 6-06-2010 1:30
No może pyton ma coś z ptaka ...ale z tym kangurem to już przesadzili ! ;)
~QWERTY 6-06-2010 19:36
Sami sie wpchajcie i postawcie!!!
~Preparowany żbik 6-06-2010 20:20
~miejscowy 7-06-2010 11:59
do rymcycymcy Muzeum w Cieplicach niesłusznie kojarzone jest jako muzeum o charakterze ornitologicznym. Co prawda, na stałych wystawach prezentowane są głównie ptaki (tylko takie ekspozycje wynikają z braku miejsca). Placówka posiada różnorodne okazy i jest typowym Muzeum Przyrodniczym, jedynym tego typu w Polsce. Takie obiekty ,jak tygrys, kangur i pyton świadczą o bogactwie i różnorodności zbiorów muzealnych, ich wartość ocenią zwiedzający.
~rytmik 7-06-2010 20:35
do Qwerty a myślisz ,że nie jesteśmy wypchani i postawieni?Gdzie ty żyjesz?
~rozumek 7-06-2010 20:50
Qwerty jesteś z dawnych czasów.Dzisiaj zwierząt już się nie wypycha tylko buduje obiekt na korpusie z tworzywa sztucznego.Więc wypchaj się sam i postaw, oczywiście z odpowiednim podpisem.Pozdra
~Adi 12-07-2018 11:29
Czy podręcznik P Sokołowskiego został już wydany?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Świętują Niepodległość

Na stadionie już jasno

Będzie kręcone!

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
933
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%