MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Pyszny folklor Małej Wielkanocy

Wiadomości: ŁOMNICA
Poniedziałek, 17 maja 2010, 12:55
Aktualizacja: 12:57
Autor: Ania
Fot. Ania
Zespoły folklorystyczne z całego Dolnego Śląska i z Niemiec przyjechały na zorganizowaną wczoraj w Pałacu Łomnica Małą Wielkanoc. Impreza odbyła się z poślizgiem: jej organizację we właściwym terminie, czyli 11 kwietnia, uniemożliwiła żałoba narodowa.

Mała Wielkanoc została zorganizowana po raz dwudziesty szósty. Do Pałacu Łomnica przyjechało wiele osób z regionu, jak i turystów. Wszyscy kosztowali wykonane po staropolsku mięsies, wędliny, ciasta, zupy i inne potrawy. Na stołach znalazły się m.in. takie rarytasy jak fałszywy zając, czyli pasztet z mięsa z jajkiem w środku, żur, chrzanica, kwaśnica, zawijane ciasta drożdżowe, faszerowane kaszą, kapustą i grzybami oraz wiele innych.

Pierwsze miejsce w Konkursie Folkloru zajął zespół z Barda Śląskiego. Natomiast Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic oraz Maria Dzieniutko z Zawidowa otrzymali zaproszenia do udziału w festiwalu folklorystycznym w Kazimierzu Dolnym. - Jesteśmy wielopokoleniowym zespołem górali czadeckich. W programie mamy piosenki i tańce bukowińskie. Najmłodszy członek grupy ma trzy lata, a najstarszy siedemdziesiąt pięć - mówi Maria Rokaszewicz, kierownik zespołu. - Występujemy w Polsce i za granicą.

Podczas Małej Wielkanocy można było zobaczyć, jak wykonuje się pisanki oraz kwiaty z bibuły. Była obecna także Irena Kawerska z Kamiennej Góry, której pasją jest tkactwo artystyczne. Wczoraj prezentowała swoje wyroby, czyli piękne świąteczne jaja, wykonane z niezwykłą precyzją serwety i obrusy. Można było zobaczyć także w jaki sposób kobieta pracuje.

Mała Wielkanoc odbywa się na podstawie starej, polskiej tradycji. Z czasów, kiedy Święta Wielkanocne nie kończyły się w poniedziałek, a w niedzielę, zwaną przewodnią. Oczywiście nie mogło zabraknąć wówczas suto zastawionego stołu.
Celem imprezy jest zachowanie autentycznej polskiej tradycji, zarówno jeżeli chodzi o kulinaria, pieśni, tańce czy wykonanie świątecznych ozdób.

Swoje wyroby prezentują mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy zamieszkali na tych terenach po 1945 roku i posiadają receptury przekazane przez ich przodków z wielu miejsc w całej Polsce. Konkurs zorganizowała Fundacja Dominium Łomnica. Wsparli ją Gmina Mysłakowice oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kino Lot zaprasza

Warsztaty pod Buczkiem

Plakaty Lugigiego Castiglioniego w Karpaczu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 17-05-2010 21:17
..w 1986 roku ten pałac był ruiną ! ..przybyli tutaj samochodem campingowym i zostali ! .. to juz 19 lat,a ONI są z nami i wyremontowanych pomieszczeniach swojego pałacu przyjmuje nas ..jak swoich ! ..bo "tu jest Europa" to słowa strasznie ciepłe tej która chce byc z nami Naszej Eli .. von Küster

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Chcą edukować o regionie  

Nieodpłatne zwiedzanie złotoryjskich zabytków

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

26. edycja "Prezentacji"

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
961
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%