Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 7065
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Punktualnie o 8:41...

Niedziela, 10 kwietnia 2022, 15:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Punktualnie o 8:41...
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (10.04) o godz. 8:41 minęło 12 lat od katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób z prezydentem RP - Lechem Kaczyńskim i jego małżonką na czele. Jak co roku, jeleniogórzanie uczcili pamięć o ofiarach składając kwiaty i znicze w parku garnizonowym.
Od 11 lat spotykamy się pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Zginęli wszyscy uczestnicy delegacji, a wśród nich dwóch Honorowych Obywateli Jeleniej Góry - Ryszard Kaczorowski i Jerzy Szmajdziński. Jako fundacja ufundowaliśmy tablicę, która upamiętnia wszystkie 96 ofiar katastrofy - powiedział Andrzej Dobrowolski, prezes Fundacji im. J. Szmajdzińskiego.

Uczestnicy porannego spotkania podkreślają, że pomysł rządu, aby upamiętnić 12. rocznicę syrenami alarmowymi - w sytuacji, gdy na naszym terenie jest wielu uchodźców z Ukrainy - nie jest trafiony.

To nie jest okrągła rocznica, a poza tym, kiedy w naszym kraju jest kilka milionów uchodźców, dla których dźwięk syren to olbrzymia trauma - myślę, że to niepotrzebna inicjatywa. Spotykajmy się na grobach tych ludzi, natomiast "fajerwerki" nie są potrzebne - dodał A. Dobrowolski.
Jerzy Szmajdziński wiele lobbował na rzecz Jeleniej Góry. To dobry, sympatyczny człowiek, którego można było spotkać na ulicy, na imprezach sportowych. Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej jest bardzo ważne, zginęli przedstawiciele wszystkich opcji politycznych i żałuję, że niektóre ugrupowania robią osobne obchody uroczystości - stwierdził Robert Obaz, poseł Nowej Lewicy, który również uważa, że ofiary należy upamiętnić w spokoju, w zgodzie narodowej, a nie poprzez syreny alarmowe.

Prezydent Jeleniej Góry zdecydował, że w naszym mieście syreny nie zostaną włączone. Jak podkreślał, zarówno Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, jak i wszystkie pozostałe ofiary katastrofy - były bardzo ważne dla Polski.

Jerzemu Szmajdzińskiemu bardzo bliski był sport i z tego względu u zbiegu ulic Złotniczej - Świętojańskiej - Powstańców Śląskich, powstało rondo im. J. Szmajdzińskiego - powiedział Jerzy Łużniak.

Podczas uroczystości w parku garnizonowym delegacje składały przy tablicach pamiątkowych kwiaty i znicze. Z kolei środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością spotkają się o godz. 18:00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego.

Twoja reakcja na artykuł?

12
21%
Cieszy
8
14%
Hahaha
6
11%
Nudzi
7
12%
Smuci
17
30%
Złości
7
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (86)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
446
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group