MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Pułapka w słuchawce, czyli oszuści w natarciu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 7:34
Aktualizacja: Wtorek, 9 sierpnia 2011, 7:32
Autor: Petr
Fot. Archiwum
Coraz więcej osób z terenu całej Polski pada ofiarą naciągaczy, którzy wyłudzają podpisy uprawniające do przeniesienia numeru telefonu z TP SA do operatora o bliżej nieokreślonej proweniencji. I nie inaczej jest również w Jeleniej Górze, w której liczba poszkodowanych rośnie z tygodnia na tydzień.

Systematycznie jest coraz więcej skarg i zażaleń zgłaszanych przez abonentów TP SA w związku z nieuczciwością przedstawicieli innych operatorów. Zwykle dotyczą one małych firm starających się przełamać monopol i pozyskać jak największą liczbę klientów, niestety, często z zamiarem wyłudzenia pieniędzy.

Co charakterystyczne, najbardziej popularnym sposobem na zawarcie umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest podawanie się przez osoby z zewnątrz za pracowników TP SA lub powoływanie się na współpracę z największym polskim operatorem sieci stacjonarnych. Podstawowym argumentem, który skłania abonentów TP SA do złożenia podpisu na podsuniętym przez innego usługodawcę dokumencie jest, oczywiście, magiczne zdanie: „Obniżenie kosztów za telefon”.

Procedura postępowania przedstawicieli firm, które podają się za pracowników albo osoby współpracujące z TP SA celem pozyskania klienta i wyłudzenia od niego pieniędzy jest bardzo prosta.
– Przedstawiciele firm świadczących usługi telekomunikacyjne dzwonią do wybranych osób i przedstawiają się jako pracownicy TP SA nie mając z tą firmą nic wspólnego. Często rozmowa przebiega według utartego schematu: dzwoniący oferuje swojemu rozmówcy to, na co może go „złapać” czyli upusty abonamentowe, dodatkowe pakiety bezpłatnych minut itp., po czym wysyła do zainteresowanego kuriera z rzekomym aneksem do umowy zawartej z TP SA. Co ważne, w trakcie rozmowy telefonicznej z przedstawicielem jakiejś firmy telekomunikacyjnej na powtarzane pytanie: „Czy aby na pewno dzwoni Pan/Pani do mnie z TP SA” przedstawiciel odpowiada: tak – mówi Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze.

Najczęściej ofiarami oszustwa padają osoby starsze, choć zdarzają się również ludzie młodzi, którzy pozornie nigdy nie daliby się „nabić w butelkę”, w tym także prawnicy. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, że w chwili podpisywania rzekomego aneksu do umowy z TP SA naprawdę podpisujemy umowę o świadczenie usług telefonicznych z innym operatorem, orientując się w sytuacji po fakcie. I wtedy zaczyna się problem.

– W sytuacji wyłudzenia podpisu ludzie zazwyczaj nie wiedzą, z kim zawarli umowę. Wysyłani przez daną firmę kurierzy na ogół nie zostawiają żadnych kopii, stąd, poszkodowane osoby dzwonią do TP SA aby dowiedzieć się, o co chodzi. Co dzieje się dalej? Od pracownika TP SA poszkodowani otrzymują informację, że podpisali umowę z jakąś inną firmą upoważniając ją jednocześnie do przeniesienia do niej ich numeru telefonu. Co gorsze, jeżeli dana osoba chce wrócić do TP SA, zgodnie z nieświadomie, czy może raczej mało roztropnie zawartą umową musi ona ponieść karę związaną z rezygnacją ze świadczonych usług. I na tym właśnie bazują oszuści, wspomniane kary stanowią ich podstawowe dochody – tłumaczy J. Reder-Sadowska.

– Jakiś czas temu zadzwonił do mnie pan, który poinformował, że jest z TP SA i ma dla mnie bardzo korzystną ofertę. Wysłuchałam go, zgodziłam się i według instrukcji oczekiwałam na kuriera. W międzyczasie coś mnie jednak tknęło i stwierdziłam, że mimo wszystko nie wezmę usługi zaproponowanej mi przez ww. pana. Przyjechał kurier, myślałam, że podpisuję jedynie pokwitowanie. Jak się później okazało podpisałam umowę o przeniesienie numeru do innego operatora – mówi pani Halina z Jeleniej Góry.

Co zrobić, by ustrzec się przed niechcianą zmianą usługodawcy telekomunikacyjnego? Przede wszystkim, nie składajmy podpisów pod dokumentami, których nie przeczytaliśmy uważnie. Szanujmy dane osobowe, a jeżeli już dojdzie do sytuacji, w której ktoś wyłudzi od nas podpis pod czymś, czego nie chcemy czym prędzej z tego zrezygnujmy.

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem „każda umowa zawarta poza siedzibą danego przedsiębiorstwa, np. w domu klienta może zostać wypowiedziana w ciągu 10 dni od daty jej podpisania”. Klient – konsument może od niej odstąpić bez podawania konkretnych przyczyn i nie ponosząc żadnych konsekwencji. W przypadku oszustwa telekomunikacyjnego, pismo z wypowiedzeniem umowy trzeba wysłać do właściwego operatora, a nie do TP SA. W tym przypadku ta nie jest bowiem stroną w sprawie.
– Do TP SA docierają coraz liczniejsze sygnały od zaniepokojonych klientów, którzy często są wprowadzani w błąd przez przedstawicieli innych operatorów podających się za osoby, które pracują w firmie lub są jej współpracownikami. W związku z tym, TP SA uruchomiła specjalną bezpłatną linię informacyjną 800 500 005. Jeśli będą Państwo mieli jakiekolwiek wątpliwości, czy osoba, która nakłania Państwa do podpisania nowej umowy na telefon rzeczywiście jest reprezentantem TP SA, prosimy o kontakt. Nasi doradcy na bieżąco są do Państwa dyspozycji – informuje Maria Piskier, szefowa Śląskiego Biura Prasowego Grupy TP z Wrocławia.
I dodaje: – Pamiętajmy również, aby w przypadku bezpośredniego kontaktu z pracownikiem TP SA poprosić go o identyfikator, który posiadają wszyscy w naszej firmie. Identyfikator ten jest podpisany przez dyrektora konkretnej siedziby firmy i wystawiony imiennie dla każdego z pracowników – zawiera jego dane: imię i nazwisko, a także nr dowodu osobistego i nr ID.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Doczekają się ronda

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 8-08-2011 8:43
telefon w TP - kto jeszcze używa? mała część emerytów? nawet -dziadki- mają komórki
~lvl07 8-08-2011 8:50
ja uzywam bo mam neta z TP,ale jeszcze pare miesiecy i umowa sie rozwiąze...cale szczescie:p
~ruch 8-08-2011 8:59
Takie telefony są to prawda.Lecz dlaczego włączają mi bez mojej wiedzy tak TP jak i Orange "pocztę głosową" za którą to renomowane firmy ściagają haracz w rachunku. Tym również się zajmijcie.
ebee 8-08-2011 9:09
A ja proponuję nie dokonywać jakichkolwiek transakcji poza salonem firmowym operatora. Ten pierwszy raz, bo potem już jest indywidualne hasło i nazwa klienta. Szkoda, że Pani Rzecznik nie poleca tej metody. Ja dodatkowo w telefonie mam wgraną informację, że nie odbieram telefonów z numerów zastrzeżonych i ukrytych. I podziałało. Skończyły się oferty z banków, instytucji finansowych, operatorów. Polecam wszystkim tą metodę. Przecież to niedopuszczalne, aby instytucja dwoniła z ukrytego numeru. Jak wtedy zidentyfikować abonenta ? A takiie praktyki stosują między takie firmy, jak Kredyt Bank, Żagiel, firmy windykacyjne i inne. Sprzyja to nadużyciom. Pozdrawiam, EBEE
~proszący 8-08-2011 9:10
. . . tak rozpoczęło Tele2 swoją akcję, widać inni też próbują . . . takie mamy prawo w tym chorym kraju ! ! ! Ludziska szanujcie swój podpis ! ! !
~abonent 8-08-2011 9:22
Najpierw to w Polsce musi być prawo! Poki, co złodzieje wygrywają!!! co jest żalosne! ludzie są poporstu bezradni !!!!!!!!
~myślący 8-08-2011 9:56
zatrważajace jest to, jak dużo głupich ludzi jest w naszym chorym kraju. Przecież te wszystkie naciagactwa nie miałyby miejsca, gdyby nie bezmyslność pokrzywdzonych. A myslenie NIE BOLI!!!!!!!I przyjmijcie do wiadomości: NIE MA NIC!!!!! ZA DARMO!!!!!Nawet jak ci Polsat na pół roku darmo dają to wiadomo, że w póżniejszym rozliczeniu Ci to doliczą, a Ty bezmyślny myślisz że friko masz...... żal mi tych wszystkich naiwnych.....
~,,,,,? 8-08-2011 11:12
Niestety,prawo w naszym kraju chroni przestępcę!To właśnie niewinna osoba musi udowodnić,że została jego ofiarą,a taki drań (jeśli udowodni mu się winę) dostanie marną karę i ewentualnie odsiadkę w komfortowych warunkach,bo w polskich więzieniach panują lepsze warunki niż w np.ZOL-ach,czy innych zakładach opieki.CHORY KRAJ!!!
~nienabrana 8-08-2011 11:46
tez zdarzylo mi sie miec z nimi kontakt umowilam sie a pani w sluchawce prosi o adres cos mnie tknelo i mowie przeciez go macie a ta pani mowi tak,tak, przyjedziemy i do dzisiaj ich nie ma...
~ 8-08-2011 12:52
Problem dotyczy nie tylko telefonii ale wielu dziedzin.Więcej powstaje firm,które ,,chronią,pomagają i rozdają,, niż tych,które produkują.Z założenia, szefowie takich firm szkolą pracowników w kierunku- okradania a nie pomagania/niestety w myśl prawa/.GONIĆ,GONIĆ i jeszcze raz GONIĆ.Nie wolno wdawać się w dyskusje bo jesteś,,sprzedany,,Atakują do skutku,pod innym ,,płaszczykiem,, z uśmiechem na twarzy wymuszają podpisy i aprobatę dla ,,nowego, ,,lepszego,,-zadowoleni z upolowania kolejnej ofiary.Dziennie odbieram kilka takich telefonów i jeżeli ktoś mówi,że może pomóc odkładam słuchawkę.Szkoda tylko starych ludzi,oni niestety nie znają podstępnych kruczków marketingowych i nadal będą stanowić najlepsze ,,stadka łowne,,dla złodziei i cwaniaków.Naiwność, niestety!-to nasza cecha narodowa.
~toja.... 8-08-2011 13:05
Dlatego ja N-ki ,G..a W, TV-na, radia bzdet nie czytam ,nie oglądam 90 zł nie płace, na POstkomusze media. Wpłacam 10zł na ojca TR i jestem 80 złoty do przodu cza myśleć!!
~Q.ra... 8-08-2011 15:50
08-08-2011 13:05 | ~toja.... | - gratuluję. jak włączysz "myślenie" to też o tym napisz.
~do ~toja.... 8-08-2011 17:53
Wydaj resztę na dokończenie edukacji.
~de-de 8-08-2011 18:26
brawo toja a tymiz 15.50 i 17.53 sie nie przejmoj broni cie twoja asertywnosc.a tak na marginesie to:najwieksza ilosc naciagnietych na tego typu numery,to sluchacze radiia b z d e t.
~... 8-08-2011 19:17
co to jest prowieniencja ?
~landofpromis 8-08-2011 20:10
z kurierami z firmy D.mieliśmy takie nieprzyjemności, ta sama gadka"tpsa kończy działalność i numery zostaną przeniesione do D.",czego się nie robi dla zysku.
~darkel66 8-08-2011 20:55
Do mnie też przyszedł kurier z gotowa umowa, gdy zobaczyłem że to TP Novum , przegoniłem go z hukiem.
~klient orang 8-08-2011 21:50
Trochę z innej bajki...mam telefon w orange i co chwilę wydzwaniaja do mnie z plusa i playa czy bym do nich z numerem nie przeszedł.Czy was tez tak dręczą?
~3,70ukrychy 9-08-2011 0:01
@ 21; 50 Gnaj to dziadostwo ja mówie,że jestem bardzo nerwowy i te POwskie dupki odpuszczają.( POwskie - czytaj ,,POROZMAWIAJ")
rymcycymcy 9-08-2011 0:14
Kiedyś widziałem taki film jak gościa słuchawka ugryzła w ucho ! :) ...to mogło być przez atak właśnie tej złej prowienencji ;)
~Natalia 9-08-2011 11:41
Do mojej babci zadzwoniła jakaś kobieta z taką propozycją, ok.1,5 mies. temu. Od razu sprawdziłam to w TP SA i okazało się, że ta firma nigdy nie prowadziła takiej sprzedaży swoich usług. Czekaliśmy w parę osób na telefoniczną naciągaczkę, ale nie zjawiła się w umówionym terminie- miała szczęście :)
~gfdsa 14-08-2011 23:07
dla mnie artukol mocno stronniczy. mam wrazenie ze pisany na zlecenie. porównujac ceny widac ze konkurencja wypada lepiej. dla mnie to propaganda

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sportowa integracja

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Utrudnienia na trasach rowerowych

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
765
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%