MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Publiczne kąpielisko i kompleks rekreacyjny? Dlaczego nie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 kwietnia 2011, 9:15
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2011, 8:06
Autor: TEJO
Dawna glinianka przy ul. Głowackiego o zachodzie słońca. 21 III 2011
Fot. TEJO
Miasto zamierza wnioskować o środki unijne na dostosowanie jednego ze stawów w Jeleniej Górze na potrzeby niewielkiego ośrodka ze strzeżonym kąpieliskiem i miejscem do plażowania.

Akwenów, wbrew pozorom, w Jeleniej Górze nie brakuje. Latem, gdy robi się gorąco, niektóre z nich są oblegane przez mieszkańców, którzy – szukając ochłody – kąpią się ryzykując wiele. Powód: stawy są niebezpieczne: mają mnóstwo pułapek na dnie. No i brudne „plaże”. Samorząd chce to zmienić. Przynajmniej na jednym z dawnych wyrobisk (glinianek).

Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, brany jest pod uwagę staw przy ulicach Mickiewiewicza i Głowackiego, popularnie zwany „Hyclem”. Wszystko przez dogodne położenie (dostępność komunikacyjną) oraz odpowiednie ukształtowanie terenu dające możliwość utworzenia kąpieliska, a także – stałe źródło zasilania wodą. Na razie brzegi tego akwenu pełne są śmieci, a woda „nie grzeszy” czystością. Ale to wszystko można zmienić.

Jak powiedział prezydent Marcin Zawiła, miasto zachowa zdolność absorpcji środków unijnych na kolejne projekty przy następnej transzy przyznawania pieniędzy z poszczególnych programów. Będą też dystrybuowane niewykorzystane pieniądze z poszczególnych zadań. To właśnie tu Jelenia Góra ma szansę na zdobycie źródeł finansowania publicznego kąpieliska.

W ramach zadania trzeba będzie gruntownie oczyścić dno stawu po spuszczeniu z niego wody (jest taka możliwość). Oczyszczone zostaną także brzegi glinianki. Od strony ulicy Mickiewicza zostanie urządzona plaża z niewielkim zapleczem gastronomicznym i pomieszczeniem dla ratowników. Zbiornik zostanie także zarybiony i z pozostałych brzegów będą mogli korzystać wędkarze.

Wszystko we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim a także z zarządem pobliskich ogródków działkowych, które dzierżawią część gruntów. We wstępnych projektach jest opcja, aby cały teren ogrodzić. – Wstęp nie będzie płatny, bo nie pozwala na to unijna procedura, ale pozostanie kontrolowany tak, aby uniknąć aktów wandalizmu i zanieczyszczenia środowiska – dowiedzieliśmy się w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Jeżeli projekt zyska pozytywne oceny w urzędzie marszałkowskim, będzie można go realizować być może nawet przed 2013 rokiem. Miasto już teraz zapowiada, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki na wkład własny. Przypomnijmy, że z podobnym projektem utworzenia publicznego stawu kąpielowego wystąpiła ostatnio Fundacja Kultury Ekologicznej władająca Dworem na Osiedlu Czarne. Niestety, tu nie ma możliwości pozyskania środków z UE, gdyż FKE nie dysponuje środkami zabezpieczającymi tzw. wkład własny, który jest niezbędny przy realizacjach zadań współfinansowanych przez fundusze unijne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Maraton zumby w Siedlęcinie

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Doczekają się ronda

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Anonimowy 1-04-2011 9:44
A co z basenem w Sobieszowie? Tak wiele obiecywano, a sobieszowski basen nadal świeci pustkami...
~JG 1-04-2011 9:44
A dziś 1 kwietnia... :))))))))
~aga morcinka 1-04-2011 10:08
a co zrobią z ŁABĘDZIAMI?! które nauczone przez lata tam koczują ?? mamy się z nimi kąpać?:P fuj
~Ja 1-04-2011 10:24
A co z Nasza RAKOWNICA>>>Tam mozna zrobic PLAZEEeeeee...
~Rozmus 1-04-2011 10:29
jeśli to prawda to świetny pomysł - podobnie powinniśmy "uruchomić" rzekę w jeleniej np bóbr na wysokości wiejskiej i dalej w stronę obwodnicy - posprzątać zasiać trawkę ławeczki i by mieszkańcy zabobrza mieli gdzie spacerować i wypoczywać w letnie dni. No i zacząć używać "zalew sosnówkowy"!!!! takie lustro wody takie możliwości - a tam nic bo niby woda pitna - co za marnotrastwo!!! żal patrzeć
~Gość 1-04-2011 10:46
dobrze że dziś jest 1 kwiecień ,to nie dość że przez cały rok leją wodę to dziś idzie im to nawet gorzej .
~;) 1-04-2011 11:02
dobry jołk
~Ło matko! 1-04-2011 11:25
No w ten sposób to sobie nie żartujcie.Latem nie ma gdzie doopska zamoczyć a wy tu jakieś nadzieje głupie ludzkości robicie. Róbta se jaja w innym temacie i nie wkurzajta, bo to nie żaden żart jest.
~:) 1-04-2011 11:33
Nie wazna jest data bo codzienne info to sci-fi:)
rymcycymcy 1-04-2011 12:10
A co będzie z dokarmianymi przez mieszkańców szczurami ? :) ...ogród zoologiczny, czy ujażdżalnia ? ...;) PS: Mam wrażenie, że autor fotki nie trzymał horyzontu ...chyba lekko spada na lewo :)
krkonos 1-04-2011 12:42
Że primaaprilisowy bajer - poznać łatwo. Piszesz, Konrad: "Jak powiedział prezydent Marcin Zawiła". A przecież wiadomo, że Prezydent Zawiła obwieszcza, oznajmia, wyrokuje ale z pewnością nie "mówi". Swoją drogą: małym kosztem można by "uaktywnić" (czytaj: zalegalizować stan faktyczny) Żwirownię wojanowsko-dąbrowicką, czy "Balaton" czarno-staniszowski. Widać: do tej pory nie było w Jeleniej włodarzy lubiących się kąpać (smrodek... dydaktyczny?).
~rumcajs54 1-04-2011 14:16
A w Mc Donalds od dzisiaj hamburgery dla leworęcznych!
~xxx 1-04-2011 15:29
Dobra kula z tym kąpieliskiem ale ja mam wiadomość z pierwszej ręki prosto z ratusza miasto otwiera pierwszy w mieście a zarazem w Polsce jak i na świecie SKUP ŻYWNOŚCI UŻYWANEJ no to normalnie będzie revelka !!!!!!!!
~do wszystkic 1-04-2011 15:40
zapomnieliscie o zdewastowanym basenie na Lubanskiej tam tez jest super teren
Piipi Jelonkowa 1-04-2011 18:11
Piękne zdjęcie ! ~Tejo,.. się poswięcił ! .. bo jedną łapką robił fotkę,a drugą swój nosek zatykał
~sławkojg 1-04-2011 18:19
~rumcajs54 masz pojechane stary . Dopadnę Cię , żartujesz sobie z leworęcznych co ? Wiem gdzie mieszkasz , długo Cię będę szukał ...
~DamianM 1-04-2011 19:23
Była SUPER Rakownica to została zniszczona i zaniedbana.... to mogliby ożywić a nie robić coś od zera co i tak nie wypali....
~Amadeus 1-04-2011 20:01
Krkonos,skąd ta pewność,...'że Prezydent Zawiła obwieszcza,oznajmia, wyrokuje ale z pewnością nie mówi". A może p o w i e d z i a l panu redaktorowi Tejo w jelonkowej rozmowie "w cztery oczy".Panie Tejo pomysł stawu publicznego przy ul.Głowackiego-kapitalny. Prawda, czy prima aprilis - należy nad tym pomyśleć.
~Mirror 1-04-2011 22:03
a co z tak fajnym miejscem jakim jest Rakownica to powinni wyremontowac i zagospodarowac ;]
~hmm.. 5-04-2011 11:34
Jest sporo miejsc gdzie mozna przystosowac pewne akweny aby to byly kompieliska ale hmm... kto wtedy bedzie nabijal kabze na wiecznie przepelnionym basenie miejskim i w Termach ktore sie buduja w Cieplicach ? ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Budowa drogi S3

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Powstanie plac zabaw

Drugi taki przystanek

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
934
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%