MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Psychoza w Lubuskiem

Wiadomości: REGION
Środa, 17 lutego 2010, 9:10
Aktualizacja: 9:26
Autor: Karolina
Fot. Policja
Pierwszy atak gwałciciela z województwa lubuskiego miał miejsce 9 stycznia br. Poszczególne napady odnotowano w Zielonej Górze, Lubsku, Leśniowie Wielkim, Krośnie Odrzańskim i we Wschowie. Województwo lubuskie graniczy z dolnośląskim, Zielona Góra jest oddalona od Jeleniej Góry o 170 km. To drugie po Wrocławiu centrum akademickie, gdzie studiuje wielu mieszkańców naszego regionu..

Dwie kobiety, które mieszkają w Zielonej Górze zgodnie twierdzą, że dużo zmieniło się zarówno w samym mieście, jak i w funkcjonowaniu każdej zielonogórskiej rodziny. Żadna kobieta z terenu województwa lubuskiego nie czuje się bezpiecznie. Ludzie odprowadzają się nawzajem na przystanki, razem schodzą po pracy na parking. – Wieczorami mąż schodzi po mnie na dół, otwiera drzwi, żebym nie bała się przejść z parkingu do klatki schodowej. Z tego co widzę każda kobieta, którą znam tak działa – opowiada pierwsza z kobiet.

Mimo że na ulicach miasta jest coraz więcej policjantów, kobiety unikają wychodzenia z domu. Młode matki nie wychodzą ze swoimi dziećmi na spacery. Większość z nich przemieszcza się tylko do pracy i z powrotem, najchętniej w towarzystwie znajomych albo bliskich.

W Zielonej Górze i okolicznych miastach panuje psychoza. Ekspedientki, pracujące wieczorami boją się wyjść i zamknąć sklep od podwórza. Dziewczyny przestały chodzić na aerobiki i inne zajęcia, odbywające się wieczorową porą. – Moja szwagierka była umówiona z koleżanką, ale się nie spotkały, ponieważ i jedna i druga bała się wyjść na przystanek w niedzielny poranek, gdzie jest jeszcze mało ludzi na zewnątrz – usłyszeliśmy od drugiej kobiety.

W szkołach organizowane są spotkania młodzieży z policjantami, w salach gimnastycznych odbywają się bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn także obawia się wieczornych wyjść, ponieważ w mieście grasują grupy, które same starają się wymierzać sprawiedliwość i „profilaktycznie” biją wszystkich zakapturzonych.

Policja wciąż nie ujęła sprawcy, ale nie wyklucza też, że gwałty zostały popełnione przez inne osoby, które mogą podszywać się pod sprawcę, bądź sprawców zdarzeń z terenu Zielonej Góry. Ulice miasta codziennie patroluje 150 policjantów i 30 funkcjonariuszy Nadodrzańskiej Straży Granicznej. Na miejscu pracują też policjanci ze specjalnej grupy operacyjno-śledczej. Akcję wspierają również funkcjonariusze z Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy.

Poszerzona została też grupa dyżurujących policjantów, którzy na bieżąco przyjmują informacje od telefonujących obywateli. Funkcjonariusze natychmiast docierają na miejsce zgłoszenia i weryfikują kolejne wieści od mieszkańców miasta. Ktoś widział podejrzanego mężczyznę w miejskim autobusie, ktoś inny na klatce schodowej w bloku mieszkalnym. Na terenie Zielonej Góry i wielu innych miast województwa lubuskiego rozwieszone są plakaty z wizerunkami gwałciciela. Ludzie są coraz bardziej podejrzliwi, dopatrują się podobieństw do przestępcy wśród dziwnie zachowujących się mężczyzn.

Za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców wyznaczono łączną nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. Połowę kwoty zaoferował prezydent Zielonej Góry, 3 tys. zł przekazał komendant miejscowej policji, a resztę sfinansują pozostali samorządowcy. Na razie udało się ustalić profil DNA gwałciciela, co pomoże w jego identyfikacji już po ujęciu.

Zielonogórska policja twierdzi, że schwytanie tego przestępcy jest już tylko kwestią czasu. – Nie działają na nas informacje z mediów tylko sam fakt, że to trwa tak długo. Każdy myśli, że on jest nieuchwytny skoro policja już tyle czasu sobie z tym nie radzi. To właśnie przeraża najbardziej – powiedziała jedna z naszych rozmówczyń. W Lubuskiem widoczne jest pospolite ruszenie i społeczna mobilizacja. Mieszkańcy Zielonej Góry i okolicznych miast wierzą, że sprawca (lub sprawcy) zostanie w końcu schwytany i jak najszybciej trafi do więzienia. Dopiero wówczas powróci spokój i możliwość normalnego funkcjonowania wśród kobiet.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spłonęły nieużytki

Klasyki zjechały do Kowar

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 17-02-2010 10:11
extra...widać, że nie macie juz o czym pisac. Może podacie co w Gdańsku słychać? Ile osob z JG tam studiuje itp.? Fascynujące...
~ 17-02-2010 10:14
jedno co dobre to ze leja wszystkich zakapturzonych moze d...lna moda znikie
~ 17-02-2010 10:18
ciekawe ile dostanie -poltora roku na trzy w zawiasach
*piipi* 17-02-2010 10:39
..a gdzie jest ZDJĘCIE ?????????????????????
~170km? 17-02-2010 10:42
Powinniście zamieścić zdjęcie z listu gończego-przecież może się taki zwyrodnialec przenieść w Nasz region... Poza tym Zielona Góra jest bliżej-ostatnio jechałem-i wyszło dużo mniej niż 170km-zapomniałem dokładnie ile-ale coś koło 130... -albo jeszcze mniej (przez Bolesławiec i Nową Sól). Współczucia dla ofiar zwyrodnialca-miejmy nadzieję,że go złapią-i ukarzą stosownie-a chłopy w więzieniu pokażą mu co czuły jego Ofiary.
~Yogi 17-02-2010 12:06
Widac , Pani Redaktor ,że pozazdrościła Pani Zielonej Górze, co z tego ,że do Jeleniej Góry jest 170km z Zielonej Góry , . Równie blisko jest do Poznania. Czyżby ten wielokropek w tytule świadczył , ze kobiety w Jeleniej Górze juz muszą się bać.
~kali 17-02-2010 12:38
inteligentnie droga Jelonko;/ a zdjęcie to już nie łaska dodać ?
~ ja 17-02-2010 14:16
dobrze sobie żartować , ale życ tu z myślą czy mnie to nie spotka to już gorzej i
~ 17-02-2010 14:38
}
~al 17-02-2010 20:59
a może jelonka zrobi prowokacje i dyżurnego na wabia wystawi....oj będzie co pisać i czytać a może ukryty aparat się da załatwić
rymcycymcy 17-02-2010 21:08
Tak patrzę na ten portret pamięciowy i w lustro ...to przyznam, że nieźle im wyszło ! ;)
~mariano 17-02-2010 22:22
"Żadna kobieta z terenu województwa lubuskiego nie czuje się bezpiecznie " Etam, a mało to tam pasztetów .....takim nic nie grozi .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Zamienili przejście w parking

Odpust na Śnieżce

Jechała zbyt prędko

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
509
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%