MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Psy rasowe opanowały cieplicki stadion

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 10:23
Aktualizacja: Wtorek, 28 czerwca 2016, 8:38
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę (26.06) na stadionie przy ul. Lubańskiej odbyło się święto miłośników rasowych przyjaciół człowieka. – Celebrujemy 41. Karkonoską Wystawę Psów Rasowych, jest to wystawa rangi krajowej z tzw. małym CWC, czyli przyznaniem wniosku na czempiona Polski – wyjaśniła na wstępie Anna Rychlewska, przewodnicząca Związku Kynologicznego w Polsce – oddziału w Jeleniej Górze.

Na imprezę zjechało się wielu hodowców i właścicieli psów z całej Polski, a także z Czech, Węgier, Danii, Szwecji i innych krajów. Co trzeba zrobić, aby pies uzyskał tytuł czempiona Polski? - Trzeba mieć trzy wnioski – nie wystarczy jeden (np. z Jeleniej Góry), muszą być dwa z imprez rangi krajowej oraz jeden rangi międzynarodowej lub klubowej – tłumaczyła Anna Rychlewska.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, na stadion przybywały dzieci i dorośli, każdy chciał zobaczyć rasy, których na co dzień nie ma okazji podziwiać, a do tego prowadzący w ringach dbali o perfekcyjną prezentację pod każdym względem. Co oceniali sędziowie?

Każda rasa psów ma swój standard, sędziuje się każdego psa według tych standardów. Ocenia się ogólne wrażenie, proporcje – głowa, kufa, nos, zęby, oczy, uszy, szyję, korpus, osadzenie ogona, noszenie ogona, kątowanie kończyn, ruch kończyn, ruch z boku, ruch z przodu, ruch z tyłu, stopy, szata, przygotowanie szaty, sposób wystawienia, temperament psa – wymieniała Małgorzata Supronowicz, która sędziuje od 30 lat i ma uprawnienia do sędziowania wszystkich ras.

Doświadczona, ale bardzo wymagająca sędzia ocenia, że niektóre psy były bardzo ładne, były też średnie, a dwa nie do oceny. - Sędziowałam tylko na jednym ringu, więc trudno mi mówić o poziomie całej wystawy. Dałam dwie oceny bardzo dobre, dwie nie do oceny, bo to były strasznie wychudzone psy, a reszta była zupełnie przyzwoita – powiedziała Małgorzata Supronowicz.

Dlaczego zdaniem ekspertki warto mieć psa, a do tego rasowego? - Pies jest największym przyjacielem człowieka. W rodzinie z dziećmi pies jest najmłodszy, dzieci uczą się opieki i odpowiedzialności. Trzeba wychodzić na spacery, więc to zmusza ludzi siedzących przy komputerach czy biurkach do ruchu i do spacerów, więc to jest zdrowe. Psy działają antydepresyjnie, pies nie oszukuje, nie kłamie, jak chce ugryźć to tuli uszy i gryzie, a jak nie chce, to macha ogonem i nie można się na nim zawieść – wymieniała zalety posiadania psa M. Supronowicz. - Pies rasowy dlatego, że wiadomo jaki to będzie wzrost, jaki temperament, jaka szata, do czego on ma służyć. Każdy może znaleźć rasę dla siebie – dodała sędzia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Wakacje w Złotoryi

Podgórna zarośnięta!

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~abc 27-06-2016 20:03
W taki upal tylko przy jednym psiaku stałą miska z wodą i to są miłośnicy zwierząt ? Biedne psy zaspokajają próżność właścicieli - bo dla nich to żadna atrakcja
~ 27-06-2016 20:25
a trzeba było w galerii zrobić ,tam klima jest ....
~hau 27-06-2016 20:26
Eeee, co ty tam wiesz. Psy miastowe musza pogadać ze psami podmiejskimi jak to u nich jest fajnie. Zamiast balkonu1metr na 2metry mają 15 arów do oblecenia, sąsiadów do wymiany szczeków, ulicę do ujadania na obcych rowerzystów i auta. Całkiem inny świat ! 15 arów to 50 x 30 metrów, jest po czym ganiać.
~margolcia 27-06-2016 20:29
te dwa psy na krzesełku mogą śmiało kandydować do miana najbrzydszych....może ktoś je dostrzeże i zgłosi kandydaturę w słusznym celu
~JG 27-06-2016 20:51
do abc . Ja nie wystawiam , ale bywam na naszej wystawie i nie tylko jeden pies miał miskę. Nalewano do miski , szybko zaliczono ring i do przodu . Zawsze są miłośnicy i MIŁOŚNICY , tak jak ludzie i LUDZIE :-) Wystawy są fajne dla hodowców, a próżność ...no cóż...tego ludzie się nie pozbędą ...
~czy tak 27-06-2016 22:00
Pytam się czy te psy sa prawdziwie kochane, czy "per procora? Jak hoduja, to dla pieniędzy, a nie z milosci. Zwykly kundelek wzięty ze schroniska jest bardziej kochany i tez kocha swoich opiekunow.
~Bogusław Janczyński 27-06-2016 22:14
Pierwsze pytanie. Kiedy był upał w tym dniu? Następny fakt to ten, że był wyznaczony punkt z oznaczeniami do pobierania wody dla piesków, z którego korzystali wystawcy. Oprócz tego zostały doniesione na ringi wiadra z wodą. Informacje zaczerpnięte ze zdjęcia, zasłyszenia czy po prostu złośliwości? I wprost: co zrobiłeś/zrobiłaś dla polepszenia losu "biednych psów"? Może tylko ten post? Ale cieszę się, że sobie ulżyłeś/ulżyłaś. I proszę o informację, czy działasz w Mondo Cane, TOZ? Poza tym zaprezentowanie swoich dopieszczonych zwierząt jest priorytetem dla wystawiających. A teraz klikaj i postuj, lecz proszę, argumenty i fakty.
~ 27-06-2016 22:21
To nie miłośnicy psów tylko kasy, którą na nich robią.
~Marlena 27-06-2016 22:26
e tam... była woda. I faktycznie wiadrami roznosili. Widziałam. I pogoda była dla zwierzaków łaskawa. Dzień wcześniej był ukrop. Ogólnie fajna impreza. Uśmiechnięci ludzie, dzieciom się podobało a ja znalazłam pieknego psa . Zakochałam się :) nigdy wcześniej takiego nie widziałam ... super
~Bogusław Janczyński 27-06-2016 22:27
Proszę o przykłady :)
~ 27-06-2016 22:47
Nie byłem i nie widziałem,nie chodzę na imprezy na których ze zwierząt robi się d...li-patrz zdjęcie 26, .Co zrobiłem dobrego dla piesków?Nie mam takowego i nie męczę go w bloku.Trzeba gdzieś działać ,gdzieś być kierowniczkiem biura?
~Bogusław Janczyński 27-06-2016 23:01
Bardzo dziękuję za samookreślenie i odpowiedź. Wszak nasze reakcje powodują, jak nas zaszeregowują i oceniają. Pozdrawiam serdecznie :)
~Byłem na wystawie 27-06-2016 23:58
Witam. Czego by nie mówić to nie które psiaki były trzymane w strasznych warunkach przez kilka godzin. Bardzo małe klatki i parę psów w środku. Co mnie bardzo dziwiło to to że organizatorzy jak i hodowcy udawali że wszystko jest ok. Myślałem do tej pory że hodowca psa rasowego się o niego troszczy i go po prostu kocha. Jak widać w Polsce liczą się tylko pieniądze, szkoda. Głupotą było także organizowanie samej wystawy przy strzelnicy, bliżej chyba się nie dało. Co jakiś czas strzały i przestraszone psy.
~psiara 28-06-2016 9:01
Witam, ja też mam rasowego pieska i nie wystawiam, moim zdaniem to zbyt duży stres dla pieska. Oprócz rasowca przygarnęłam psiutka ze schroniska, oba są kochane przeze mnie bardzo mocno i ze wzajemnością. Pozdrawiam wszystkich miłośników nie tylko psich, ale wszystkich zwierzaków. A warczących w postach również, bo dzięki ich narzekaniu wiadomo co poprawić przy kolejnych spotkaniach na wystawach :) Jestem tylko ciekawa co jest z kasą za wstęp???-może pomoc dla schroniska???
~Gosc tez psiarz 28-06-2016 15:35
Nie widzę na zdjęciach umęczonych, zmaltretowanych psów... szanowna psiaro, skoro masz "rasowca" to doskonale wiesz, że kontrolowana hodowla zapobiega powstawaniom pseudohodowli, skieruj swoje wysiłki w stronę pomagania psom w schronisku, zamiast krytykować imprezę, która doskonale promuje nasze miasto. Mieszkam w bloku i mam psa i dbam o niego bardziej niż o siebie, bo to przyjaciel, znam ludzi wystawiających psy i tak! kochają psy, wystawcy i hodowcy to tacy sami ludzie jak niehodowcy i niewystawcy, różnią się między sobą stosunkiem do psów, ale, żeby wystawić psa na wystawie na pewno trzeba o niego dbać. Świetna impreza, mili ludzie i doskonała organizacja.
~Aniela 28-06-2016 21:55
Te na 5 zdjeciu z pewnością są bardzo szczęśliwe!!! Co to jest pseudohodowla? Hodowcy uważają się za miłośników zwierzat, wiec proszę mi wytłumaczyć jak taki hodowca może sprzedac swoje ukochane zwierze bo przechodzi ono na "emeryturę"? Trzeba zrobić miejsce dla młodych gotowych do rozrodu prawda? Znam takie przypadki ze znanych hodowli i w głowie mi się to nie miesci.
~wege 29-06-2016 8:37
tak, wszyscy kochają zwierzęta . Psy Koty Kanarki... a świnie na mięso... jaka różnica między psem a świnią... Ci psi hodowcy to chociaż nie wywalają psów do lasu ... uważam,że świadomy hodowca lepszy od wykrzyczanego miłośnika zwierząt.
~ 29-06-2016 13:20
Fotki Angeli tragedia, kto jej dał aparat do rąk?
~kizior 29-06-2016 21:25
haaa co tam psy ja widzę na zdjęciach fajne kotki,chociaż kotek na trzeciej fotce ma trochę grube uda :)
~W RYBNICY 7-07-2016 8:55
W Rybnicy mają dużo ładniejsze i tańsze Owczarki Niemieckie
~oj te uda 7-07-2016 8:57
29 zdjęcie ....A ten KROK ?????
~KUFEREK 7-07-2016 9:00
KUFEREK Z 29 PEWNIEma jeszcze lepszy????nie wnikam .To moja opinia????ha ha ha???????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Krakowska w budowie

Tak nie wolno parkować!

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
171
Tak
44%
Nie
41%
Nie wiem
15%