MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Psia elektronika

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 5 czerwca 2007, 0:00
Autor: Angela/TEJO
Fot. Angela
Akcję wszczepienia implantów czworonogom planują przeprowadzić służby miejskie w Szklarskiej Porębie.

Wałęsające się psy to duży kłopot dla mieszkańców i sklepikarz miasta pod Szrenicą.
– Byłam świadkiem, jak jakiś kundel nabrudził na chodniku, a turystka z Niemiec weszła w to – opowiada Maria Chochoł ze Szklarskiej Poręby. – Głośno zaklęła.
Kilkakrotnie dochodziło też do pogryzień.

Jak twierdzi pani Maria, większość czworonogów ma swoich właścicieli, ale oni udają, że nie widzą jak ich pupil np. załatwia swoje potrzeby na chodniku.
– Nie ma wątpliwości, że wszczepienie implantów psom jest potrzebne – mówi burmistrz Arkadiusz Wichniak.

Oznakowanego czworonoga można łatwo sprawdzić. W specjalnym czipie są zawarte informacje o tym, jak pies wię wabi, ile ma lat oraz kiedy ostatnio był szczepiony. Są też dane jego właściciela. Jeśli pies nie ma właściciela, zostanie oznakowany i przewieziony do schroniska.

Według planów, mieszkańcy nie zapłacą nic za czipowanie psów. Koszty pokryje miasto. To około 12 tysięcy złotych.
– Z akcją musimy jeszcze trochę poczekać – mówi Arkadiusz Wichniak. – Chcemy, by włączyły się do niej także sąsiednie gminy. Tylko wówczas będzie miała ona sens.
Ostateczne decyzje dotyczące terminu czipowania zwierząt samorząd Szklarskiej Poręby podejmie jeszcze w tym miesiącu.

Przypomnijmy, że podobna akcja w Jeleniej Górze kosztowała około 100 tysięcy złotych. Czipowanie psów w pewnym okresie było darmowe dla ich właścicieli: koszty pokryto z budżetu miasta. Zakupiono także specjalistyczny sprzęt do odczytywania „zaszyfrowanych” elektronicznie danych. Jest on w dyspozycji strażników miejskich oraz lekarzy weterynarii.
Później trzeba było zapłacić około 60 złotych od sztuki.

Wbrew spodziewanym efektom, akcja nie przyczyniła się ani do poprawy stanu czystości w mieście (psy wciąż brudzą), ani do ograniczenia liczby bezpańskich zwierząt. Wciąż odnotowuje się przypadki pogryzień. A właściciele bywają bezkarni.

Wielu właścicieli czworonogów nie jest przekonanych do czipowania psów. Uważają, że zwierzęciu robi się w ten sposób krzywdę. Weterynarze przekonują, że zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Przetarg na kolejną stację

Sytuacja w spółce Sanikom

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~wet 5-06-2007 7:06
60 zł płaca tylko własciciele kotów i moieszkanców spoza jeleniej góry do tej pory obywatele miasta moga czipowac psy za darmo a informacja jakoby mieliz a to płacic jest tylko bzdurna plotka krazaca po miescie od roku hmmm to chyba nie pierwszy raz gdy info na jelonce mija sie z prawda a szkoda :/
~racja 5-06-2007 9:08
..ale w Urzędzie Miasta skończyły się darmowe Chipy... Mam psa od roku i czekam na kolejną akcję–ponieważ nie mogę zabezpieczyć małego gnoma przed skutkami ucieczki ani za darmo–ani za pieniądze... a co do krzywdy zwierząt: zaczipowanie–chwila strachu – taka sama jak szczepienie, ale jak pies ucieknie–cały czas jest przerażony , spanikowany , odwodniony , ganiany przez silniejsze osobniki–więc naprawdę – te 2 sek . cierpienia są warte tego,że pies w razie czego trafi do domu–a nie przepadnie bez wieści...np. w schronisku ... i nikt nie będzie wiedział,że pupil tam właśnie rezyduje...
~ra 5-06-2007 12:27
"Nie ma wątpliwości,że wszczepienie implantów psom jest potrzebne"––– Tylko do czego ? Czy po tym przestaną się załatwiać ? Może lepiej od razu zaszyć im du..y i będzie spokój. Te implanty są potrzebne tylko po to aby urząd miasta wiedział od kogo ściągać podatek za posiadanie psa i to jest cała prawda.
~wet 5-06-2007 14:11
racja to zapraszam na swierkowa 18 ja jakims dziwnym trafem mam darmowe czipy ;)
~Do"ra" 5-06-2007 14:54
Nikomu nic nie trzeba zaszywac,wrecz przeciwnie,szeroko otworzyc oczy wlascicielom pieskow, zalatwiajacych sie na chodnikach i miejskich skwerach.Do tego,rzecz jasna, nie potrzebne sa inplanty – chyba,zeby je wstrzelic wlascicielowi ,za brak odpowiedzialnosci za poczynania zwierzatka...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Cieplickie place

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
572
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%