Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 11817
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pseudoturyści nie szanują przyrody

Środa, 2 listopada 2022, 12:22
Aktualizacja: 12:23
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Pseudoturyści nie szanują przyrody
Fot. AG
Niektórzy turyści zdają się "myśleć", że ogrodzenia czy tabliczki informujące o zakazie wchodzenia są dla ozdoby lub z premedytacją nie szanują ściśle chronionych terenów. Po raz kolejny przekonał się o tym jeden z naszych Czytelników, który w miniony weekend zobaczył sporo osób przy Małym Stawie koło Samotni.

Od lat Karkonoski Park Narodowy apeluje, edukuje, oznacza w dobitny sposób (jak chociażby siatkami pod Śnieżką), poucza i nakłada mandaty, jednak ciągle popularność karkonoskich szlaków przyciąga tych, którzy za nic mają ochronę przyrody. W miniony weekend jeden z naszych Czytelników wykonał zdjęcia koło schroniska PTTK Samotnia, gdzie grupy ludzi (również z dziećmi) uznały, że ogrodzenie nie przeszkodzi im w wypoczynku tam, gdzie chcą, a nie tam, gdzie można...

W związku z bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi, niespodziewanymi o tej porze roku - turystów było bardzo dużo. W ostatnim tygodniu przez KPN przewinęło się ok. 200 tysięcy turystów. To bardzo duża liczba, zwłaszcza, że to przełom października i listopada. W takiej grupie zawsze znajdą się ci, którzy zachowują się niewłaściwie - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Nawet gdyby przyjąć, że takich osób jest 5 procent, to z 200 tysięcy to 10 tysięcy osób - zobrazował dyrektor.

Kontrolerzy ze Straży Parku nie są w stanie być we wszystkich popularnych miejscach bez przerwy, bowiem posiadają jedynie 8 etatów, ale jak zapowiada dyrektor, od 1 stycznia będą 2 etaty więcej.

Mamy kilkanaście miejsc, gdzie są największe skupiska turystów. Byśmy musieli mieć kilkadziesiąt osób w Straży Parku, a mamy 8 strażników. Oni się pojawiają w różnych miejscach, ale nie jesteśmy w stanie być wszędzie o każdej porze. Jeśli będziemy stale w jednym miejscu, to nie będzie ich w innym miejscu. Udało nam się uzyskać dwa dodatkowe etaty na strażników od 1 stycznia 2023 roku - dodał A. Raj, który przypomina, że wydeptywanie roślinności, czy płoszenie zwierząt to podstawowe powody, dla których nie powinno się schodzić ze szlaku. - Niektórym się wydaje, że to zwykłe rośliny, natomiast są gatunki endemiczne, relikty polodowcowe, które są bardzo wrażliwe na wydeptywanie. Przez to mogą w następnym roku nie zakwitnąć, bądź w ogóle nie wyrosnąć - powiedział dyrektor parku.

Sprawdziliśmy jak wyglądają statystyki dotyczące pouczeń i mandatów w ostatnich miesiącach. Jak poinformował nas komendant Straży Parku, w lipcu nałożono 32 mandaty, a pouczeń było 720, w sierpniu odpowiednio 38 i 750, we wrześniu 18 i 370, a w październiku 8 i 340.

Najczęstsze "grzechy" turystów to schodzenie poza szlaki, psy bez uwięzi, zaśmiecanie, wjazd pojazdami na teren parku bez zezwolenia, zbiór dzikorosnących roślin i grzybów, a także biwakowanie - powiedział Bogumił Kotowski, komendant Straży Parku w KPN.

Twoja reakcja na artykuł?

4
7%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
5
9%
Smuci
17
30%
Złości
25
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
437
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group