MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Przyszły przymrozki, wymień opony! Dla bezpieczeństwa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 października 2010, 9:02
Aktualizacja: 9:07
Autor: Angela
Fot. Angela
Właściciele punktów wymiany opon mają pełne ręce roboty. Kierowcy masowo zakładają „zimówki”. Pierwsze przymrozki już za nami, a przed nami kolejne miesiące oszronionych i mokrych jezdni. Przygotowując się do jesienno – zimowych warunków warto też sprawdzić ustawienie świateł i hamulce.

Zdaniem policji najczęstszymi przyczynami jesiennych wypadków i kolizji są łyse opony, źle ustawione światła, ograniczona widoczność przez oszronione szyby, nadmierna prędkość oraz szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg.

O ile z naturą walczyć się nie da, o tyle niedociągnięciami ze strony kierowców, tak. Stąd apele do kierujących, by nie oszczędzali na wymianie opon i nie odkładali tego obowiązku na później. Maciej Zymek z Serwisu Opon działającego przy ulicy Wolności w Jeleniej Górze mówi, że od tygodnia zgłasza się do niego około 10 klientów dziennie.

– To jest odpowiedni czas na wymianę ogumienia aut. Opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości, gdy temperatura spada poniżej 6 - 7 stopni C. Opony zimowe posiadają wyższe ponacinanie bieżnika, co sprawia, że guma jest bardziej elastyczna. Wiele testów wykazało, że w warunkach zimowych opony letnie mają o 30 procent dłuższą drogę hamowania, niż opony zimowe – przekonuje Maciej Zymek.

Potwierdza to również mistrz wulkanizator Andrzej Nowak z firmy „Opony Nowak”. Jego pracownicy uczestniczą w okresowych szkoleniach organizowanych przez producentów opon, urządzeń i akcesoriów wulkanizacyjnych oraz producentów dostarczających felgi.
– W przeciwieństwie do opon letnich, zimowe opony zachowują przyczepność na nawierzchniach śliskich i pokrytych śniegiem i dobrze odprowadzają wodę w temperaturze zimowej – mówi.

Jak co roku stan techniczny pojazdów przez zimą będą sprawdzać policjanci z jeleniogórskiej drogówki. Wymiana opon z letnich na zimowych nie jest w Polsce wymagana prawem, jak np. w Czechach, ale zgodnie przepisami ruchu drogowego bieżnik musi mieć głębokość powyżej 1,6 mm. Funkcjonariusze sprawdzą ustawienie świateł i ogólny stan techniczny pojazdów.

– Mieszkamy w specyficznym terenie, wiele dróg w naszym powiecie jest krętych i pagórkowatych. W wyższych partiach bywają one mokre lub oszronione. Dlatego apelujemy do kierujących, by – dla bezpieczeństwa swojego i uczestników ruchu drogowego – wymienili swoje opony najpóźniej do połowy listopada – mówi Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

– Przed zimą warto też sprawdzić poziom wszystkich płynów w aucie i sprawność hamulców. Ważne jest też sprawdzenie świateł, które przy złym ustawieniu mogą oślepiać innych kierujących i ograniczać widoczność właścicielom pojazdów. Apelujemy też o dokładne oczyszczanie szyb ze szrony, a zimą ze śniegu – dodaje podinsp. Maciej Dyjach.

Policjanci ostrzegają, że za łyse opony, źle ustawione światła czy oszronione szyby, nie będą pobłażać kierowcom. Za te niedociągnięcia można otrzymać mandat od 50 do 500 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

KD zmodernizują szynobusy

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Piipek Jelonkowy 19-10-2010 9:16
Bosze,rany Julek.I jak co roku Drogowców zaskoczyła ZIMA, gdzie są PIASKARKI i ODSNIEŻARKI,pytam No Gdzie?? Co roku ten sam scenariusz , napada troszkę śnieżku i już paraliż komunikacyjny w Jelonce
~krzysieek 19-10-2010 9:19
"Opony zimowe posiadają wyższe ponacinanie bieżnika" a co to znaczy:)? Może chodzi o inny bieżnik, i mieszankę gumy
...i. 19-10-2010 9:26
uwazajcie na uzywane opony...niektorzy spece od wulkanizacji sprzedaja niby dobre opony ,a rok produkcji siega 2002-2005.czasami lepiej posprawdzac ceny nowych opon niz kupowac byle co za te same prawie pieniadze...
Tomy M. 19-10-2010 10:08
- wprost przeciwnie, wielu specjalistów podkreśla że droga hamowania tych opon na WODZIE jest 20-25% dłuższa od drogi hamowania opon letnich. Zadajcie sobie pytanie: Ile jest podczas "zimy" dni z BIAŁĄ jezdnią, a ile z "MOKRĄ". Opona zimowa nie może być doskonała na śniegu, na wodzie i na suchym asfalcie. Jest to zawsze jakiś kompromis! Niestety, bieżnik optymalny w warunkach śniegowych nie może zachowywać się perfekcyjnie na "suchym". Nie da się też pogodzić sprawnego "wgryzania się" bieżnika w śnieg ze sprawnym odprowadzaniem wody.
Tomy M. 19-10-2010 10:48
Mity o zimówkach: http://www.golf4.pun.pl/viewtopic.php?id=67 Jeśli przeczytaliście gdzieś, że opony zimowe są konstruowane pod kątem dobrego odprowadzania wody i jazdy w warunkach jesiennych, to zaręczamy, że to bzdura. W niemal każdym teście opon zimowych „Auto Świata” dla porównania testujemy jedną oponę letnią i wyniki tej konfrontacji zawsze są podobne: zimówki zdecydowanie wygrywają na śniegu, niektórych konkurencji na oponach letnich w ogóle nie da się zaliczyć (np. podjazdu pod górkę). Jednak w hamowaniu na mokrym asfalcie, w podatności na aquaplaning i prowadzeniu po mokrej drodze opona letnia zawsze pokonuje zimową. Zresztą wystarczy obejrzeć typowy bieżnik opony zimowej, aby zobaczyć, że nie ma ona szerokich kanałów odprowadzających wodę jak opona letnia, natomiast jest pełna miniaturowych nacięć (lamel), które wgryzają się w śnieg, ale nie odprowadzają dobrze wody.
~do Tomy M. | 19-10-2010 16:03
Na golfa cię stać a na opony już nie stać? Uważam.że dobre opony zimowe spełniają swoje zadanie w obniżonych temperaturach. Zawsze śmieszą mnie wypowiedzi takich młokosów i domorosłych rzeczoznawców.
~quartz 19-10-2010 16:05
Opony zimowe posiadają wyższe ponacinanie bieżnika, co sprawia, że guma jest bardziej elastyczna....? To zależy od mieszanki gumy czy opona jest bardziej elastyczna czy też nie.....
~ja 19-10-2010 17:23
nie wdając się w dyskusję o zaletach i wadach opon - pierwsze mroźne poranki i od tygodnia autko stoi na zimówkach. Do tego te 15% mniej na liczniku i...oby do wiosny. Pozdrawiam kierowców!!!
~s. 19-10-2010 19:49
A ja myślałem, że kierowca powinien zimą myśleć. Kiedyś zimy były lepsze i nikt nie słyszał o zimówkach.
~tylko 19-10-2010 20:23
OPONY ZIMOWE SPEŁNIAJA SWOJE WARUNKI TYLKO W PRZYPADKU BIAŁEJ NAWIERZCHNI ORAZ LODZIE NATOMIAST LETNIA OPONA ZAWSZE ALE TO ZAWSZE LEPIEJ SPRAWDZI SIE NA DRODZE MOKREJ ORAZ SUCHEJ(KROTSZA DROGA HAMOWANIA ORAZ LEPSZA PRZYCZEPNOŚĆ) BEZ WZGLĘDU NA TEMPERATURE!
~Cezary50 19-10-2010 20:57
Do ~tylko. Z Twojej wypowiedzi wynika, że opony należy wymieniać w zależności od warunków.To nie Formuła 1. Jeżeli ktoś głownie jeździ po mieście to powinien wybrać zimówkę, która dobrze sobie radzi z mokrym i błotem pośniegowym.Takie warunki są głownie w mieście.No chyba ,że drogowcy zaśpią.Ja używam opon zimowych pewnej firmy, która spełnia te warunki i nieraz na ulicach naszej Jelonki uratowały mi d....Natomiast trzy lata temu zostałem na letnich (brak kasy) i przy +3 na mokrym pojechałem jak na sankach i skończyło się dzwonem.Brakło 30 centymetrów.
Piipi Jelonkowa 19-10-2010 22:01
~Hi, ..*męski TEMAT ! ..patrz.wyżej napisane komentarze !
ebee 19-10-2010 23:37
Łyse opony , nadmierna prędkość.... a może nieudolność, brak zaaangażowania i łatwizna policji ? Kto dziś jeździ na łysych oponach ? Kit i "bujanie ślepych" Dlaczego jak jest mgła policja nigdy nie pomaga, nie ostrzega ? Natomiast jak wyjdzie słońce to wyłażą z suszarkami oczywiście gdzie bezpiecznie i szeroko z suszarkami. Może zamiast walić slogany o łysych oponach, nadmiernej predkości po prostu zacząc pomagac kierowcom w poruszaniu się po drogach ? Pozdrawiam, EBEE
~do ~tylko 20-10-2010 7:05
Tylko po co wrzeszczysz. Co roku jakiś bałwan którego nie stać na opony zimowe próbuje wykrzykiwać swoje racje. Później na drodze tańczy i blokuje innych.
~mieciu 21-10-2010 15:23
ja pieprze jezdze na lentich i jest dobrze moj opel insignia rocznik 2010 to silne stabilne auto, dobrze sie trzyma

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uhonorowali krwiodawców

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Ćwierć wieku Teatru Maska

Uszkodzenie gazociągu przy Karkonoskiej

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%