MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Przyjaciele z Heidelbergu w stolicy Karkonoszy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 września 2008, 16:55
Aktualizacja: 17:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
26 Niemców, uczniów Gimnazjum St. Raphael z Heidelbergu, przebywa w Jeleniej Górze u swoich kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego na tradycyjnej wymianie międzyszkolnej. Dziś „przepytali” w ratuszu szefa miasta. Są zauroczeni grodem Krzywoustego.

Dziś gości z Niemiec przyjął w ratuszu prezydent miasta Marek Obrębalski. Zaproszonym towarzyszyli ich polscy koledzy, w których domach przebywają. Byli też dyrektor I LO Paweł Domagała i jego zastępca Grzegorz Lustyk.

Prezydent Obrębalski opowiedział gościom o Jeleniej Górze i odpowiadał na dość liczne pytania zadane zarówno przez Niemców jak i licealistów jeleniogórzan. – Z jakiej pan jest partii? – chciał wiedzieć jeden z gości. – Z Platformy Obywatelskiej, partii Donalda Tuska - odpowiedział M. Obrębalski. – Której partii w Niemczech najbliżej do niej programowo? Czy zapisał się pan do PO tuż przed wyborami? Jak długo jest pan prezydentem? Czy zamierza pan ubiegać się o reelekcję? Czy jest pan rodowitym jeleniogórzaninem? Takie pytania padały z sali.

Szef miasta podkreślił, że najbliżej jest mu do Angeli Merkel, z którą rozmawiał podczas niedawnej wizyty w Monachium. Dodał, że do PO należał wcześniej i nie wyklucza, że będzie ponownie startował w wyborach prezydenckich za dwa lata. - Teraz jestem na półmetku kadencji – dodał samorządowiec.

Goście pytali, czy Jelenia Góra zamierza zawrzeć umowę o partnerskiej współpracy z Heidelbergiem. – Nie wykluczamy tego. Rozmawiałem z waszym burmistrzem. Sam osobiście w waszym mieście nie byłem, ale spotkałem go w Bautzen – powiedział prezydent podkreślając, że właśnie to miasto oraz Ersfstadt to niemieccy partnerzy stolicy Karkonoszy.

Marek Obrębalski kreślił także wizję Jeleniej Góry przyszłości – jak mówił – niedalekiej. Na pytania polskich licealistów związane z budową centrum handlowego Focus Park, odpowiedział, że prace zaczną się jeszcze w tym roku. – Pierwsi klienci wejdą po 21 miesiącach od wbicia pierwszego szpadla – wyjaśnił. Mówił też o zamiarze wybudowania parku rozrywek wodnych w Cieplicach.

Widać było, że młodzież chce dłużej porozmawiać z szefem miasta, ale nie pozwalały na to ramy czasowe. – Mieszkam 200 metrów nad waszym liceum, jeżeli tylko dyrektor mnie zaprosi, nie odmówię – zapewnił Marek Obrębalski.

Niemcy z Heidelbergu są już po raz trzeci w Jeleniej Górze. – Przyjeżdżają tradycyjnie jesienią, a wiosną młodzież z naszego liceum udaje się tam z rewizytą - mówi Paweł Domagała, dyrektor I LO im. Żeromskiego.
Goście wcześniej przebywali pięć dni w Krzyżowej na forum polsko-niemieckim oraz we Wrocławiu, między innymi, w Centrum Willy Brandta. Teraz zwiedzają Jelenią Górę i okolice. Są zauroczeni. Byli w kowarskim parku miniatur. Odwiedzą jeszcze Karpacz i inne zakątki. Dobrych wspomnień nie zabraknie a dla licealistów z Jeleniej Góry jest to świetna okazja do rozmowy w języku niemieckim.

Od początku kontaktów I LO z Gimnazjum ST. Raphael rozwojem współpracy zajmują się Eva Morche ze strony niemieckiej, a z polskiej – Jolanta Paszowska, nauczycielka języka niemieckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Marszałek Sejmu w Kowarach

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Potok Łomnica ponownie został zanieczyszczony  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

piipi 18-09-2008 20:15
..dobre pytanie,a ktore zostalo M.O. zadane:~Czy jest Pan rodowitym jeleniogorzaninem ?.Kazdy tutaj Jelonkowy ma inne "korzenie",a taka mieszanka-korzeniowa jest czasem strasznie wybuchowa i ciezko jest nam tutaj razem zyc.
~Sabath 18-09-2008 20:38
tak a ja zawsze zadaję takie pytania ... ;-) dlatego zawsze jak jakiejś osobie zadaję pytania to wychodzi obrażona i że coś poruszyłem to czego nie powinienem ;-) dobrze że mnie tam nie było
~Ibuprom Max 18-09-2008 21:56
ja to bym wolał aby "przyjaciele z Heidelbergu" zbytnio zauroczeni grodem Krzywoustego to nie byli...
~Do Sabath 18-09-2008 23:07
Nie sądzę, żeby prezydent wyszedł obrażony.
piipi 19-09-2008 1:04
.."nie kazdemu udaje sie zaznac przyjazni".
~_ojdiridirachciach___ 19-09-2008 11:18
Dawniej przyjeżdżały tutaj grupy Niemców w ramach ohapów. To były piękne czasy. Szczególne wrażenie robiły zachodnie koleżanki ...może niepiękne, ale baardzo otwarte na partnerstwo transgraniczne ;)))
piipi 19-09-2008 21:18
..do - [~Ojdiridirachciach..]..~Czeskie...dziewczynki sa najlepsze !!.
~Sabath 19-09-2008 23:53
do ~Do Sabath a to dobrze że chociaż ty tak nie sądzisz ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Wóz strażacki w nagrodę

Politycy komentują wynik wyborów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
643
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%