MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Przy międzynarodowej tablicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 listopada 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Przedstawiciele szkół z Finlandii, Węgier i Polski spotkają się za kilka dni w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jędrzeja Śniadeckiego, aby porozmawiać, jak lepiej nauczać i zarządzać oświatą.

Spotkania odbywają się w ramach programu unijnego Sokrates – Comenius. Szkoły biorące udział w takich projektach, dzieląc się własnymi doświadczeniami, wypracowują nowe metody pozwalające rozwiązać ich problemy.

Jednocześnie uczestnicy poznają systemy edukacyjne w poszczególnych krajach i kulturę organizacyjną szkół partnerskich. Mają możliwość przenoszenia dobrych wzorców do swoich szkół oraz dokonywania zmian w obszarach, które tego wymagają.

Trzy lata temu III LO otrzymało propozycję wzięcia udziału w programie organizacji rozwoju szkoły ze szkoły średniej w Valkeakoski w Finlandii, miasta partnerskiego Jeleniej Góry od 1979 roku.

– Program rozpoczął się we wrześniu 2005 wizytą dyrektorów szkół biorących udział w projekcie: Valkeakosken Lukio, Babits Mihaly Gimnazium z Budapesztu i wspomnianego III LO – mówi Joanna Winiarska, nauczycielka języka angielskiego z III LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

Szkoła średnia w Valkeakoski, jako koordynująca, stworzyła stronę internetową projektu, główny środek komunikacji pomiędzy uczestnikami.
Oprócz strony głównej każda szkoła ma do dyspozycji swój portal, na którym umieszcza materiały. Adres strony to: www.peda.net/veraja/valkeakoski/lukio/comenius
Strona główna jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

– Jesienią 2005 nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich podczas warsztatów, a rodzice podczas zebrań z wychowawcami, rozmawiali o tym, co ma wpływ na atmosferę panującą w szkole – wyjaśnia Maria Bieleń, dyrektorka ZSOiT.
Wiosną tego roku odbyła się pierwsza wizyta robocza koordynatorów projektu, nauczycieli i uczniów na Węgrzech.
– Cel: przygotowanie ankiety dla nauczycieli i uczniów, pozwalającej zbadać poziom ich satysfakcji dzięki pracy w szkole – dodaje Andżelika Fabijańska, anglistka, odpowiedzialna za umieszczanie informacji na polskiej stronie internetowej projektu.

Ankiety zostały przeprowadzone we wszystkich szkołach partnerskich i poddane analizie, a rezultaty porównane podczas „spotkań internetowych”.

Dyrektorzy spotkają się ponownie w dniach 15 – 17 listopada w Jeleniej Górze. Tym razem gospodarzem będzie III LO. Rezultaty ankiet zostaną porównane, co pomoże określić, co w szkołach wymaga jeszcze poprawy.
Program będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.

<b> Korzyści z udziału w takim projekcie </b>
Uczniowie zdobywają nowe umiejętności: komunikacji, prezentacji, podejmowania decyzji. Wzrasta ich kreatywność, uczą się pracy w zespole. W kontaktach z rówieśnikami innych krajów zdobywają motywację do pogłębiania wiedzy.
Nauczyciele poznają różne systemy edukacji i metody nauczania, co pobudza ich do wprowadzania innowacji w nauczaniu. Dyrekcje udoskonalają metody zarządzania.
W szkołach zwiększa się motywacja nauczycieli i uczniów. Uczniowie są bardziej zainteresowani nauką i osiągają lepsze wyniki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Wandale kontra naukowcy

Rodzinna wystawa

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Miłosz Kamiński, Wspólne Miasto 9-11-2006 21:47
Świetnie, że nasze jeleniogórskie szkoły coraz bardziej otwierają się na współpracę międzynarodową- teraz słyszymy o zabobrzańskiej budowlance, parę dni wcześniej o Żeromie czy Liceum Plastycznym, a przecież nie tylko te szkoły prowadzą rozmaite wizyty studyjne. To na pewno świadczy o woli rozwoju naszych jeleniogórskich szkół, skoro nauczyciele chcą podpatrywać, co ciekawego dzieje się za granicą i przenosić dobre pomysły do nas. Oby jak najwięcej jak najlepszych szkół było w naszym mieście! Miłosz Kamińśki, Wspólne Miasto
~do miłosza 9-11-2006 22:35
cos wast tam dużo w tym wspólnym miście niue za dużo?
~toja 10-11-2006 8:24
właśnie! niech wyjeżdżają wykształceni!
~samorząd 10-11-2006 8:48
Poznaje na zdjeciu panią Barbarę Janic świetny nauczyciel chemii, świetny człowiek pozdrawiam. Prosimy choć o pół etatu w szkole nr 3 bo tam tragedia
~Miłosz Samogon, Wspólne Ciasto 10-11-2006 13:06
Zawsze jest to niezła szansa na rozwój szkół. Tak trzymac
~mabo 10-11-2006 13:46
Jest tragicznie z wykorzystaniem środków unijnych w naszym mieście. Z tego,co wiem, tylko 2 szkoły w J. G. korzystają z programu Comenius IIILO i jakaś podstawówka. Nie wiem na co szkoły czekają.
~Fan "Śniadeckiego" 10-11-2006 21:58
Zwracam uwagę Pana Kamińskiego, że ten artykuł dotyczy III LO, a nie budowlanki. Chyba czas byłby to odróżnić
~Uczeń 23-01-2007 20:48
Ja chodzę do III LO i ten program nie jest tak kolorowy jak wszyystcy o tym mówią!!! Nie ma, że boli i trzeba jakieś moduly realizować!!! A na co nam np. "twórcze myślenie" jak i tak na maturze musimy pisać tak jak jest to w module???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

"Artysta" słono zapłaci

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%