MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze powstanie lapidarium

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 grudnia 2012, 8:33
Aktualizacja: 8:35
Autor: UM
Rozstrzygnięty został przetarg na „Utworzenie lapidarium sztuki nagrobnej na terenie b. cmentarza przy Kościele Łaski”. Wygrało go konsorcjum firm z Torunia przed oferentami z Krakowa, Bydgoszczy, Wrocławia i in. W przetargu nie startowała żadna z firm miejscowych.

W lapidarium będą unikalne detale sztuki kamieniarskiej także z tych cmentarzy w okolicach, które już zostały zlikwidowane. Podlegać odnowieniu będzie łącznie ponad 270 detali od małych, o wadze ok. 10 kg do ogromnych, których waga sięga 650 kg. Przede wszystkim jednak restauracji poddane będą kaplice nagrobne mieszczan jeleniogórskich. Ten zespół barokowych budowli, jest jednym z nielicznych, zachowanych w na tyle dobrym stanie, że nadaje się do rewitalizacji.

Koszt utworzenia lapidarium to 283 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa rozbudowa SOSW

Policyjna akcja "Pieszy"

To teren zapuszczony

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 4-12-2012 9:21
Zabytki zabytkami, płyty nagrobne lapidaria, a w kolejce do lekarza czeka się w szpitalu po paru feriach całymi miesiącami. Jednym słowem Zawiła robi w Jeleniej górze jeden wielki cmentarz, szykuje dla nas ten absolwent KULU jeden wielki grób i pochówek wszelkich marzeń,że może być tu lepiej! Mam ... wasze lapidarium!
~ 4-12-2012 9:24
większej głupoty niż ta powyżej dawno nie czytalem, prostactwo górą
~ 4-12-2012 10:30
oczywiście tyczy się to komentarza 09:21
~front 4-12-2012 12:02
Porządek musi być wszędzie,nawet na cmentarzu.
~Uwaga 4-12-2012 14:41
Smarkate te komentarze.
~ 4-12-2012 15:25
Niestety- pierwszy "komentarz" nadaje ton:(
~ 4-12-2012 17:55
Jak chcecie mieć dobry ton to sobie nagrobki do domów powstawiajcie i dodatkowo do tego portret Zawiły na ścianę, to się wam humor poprawi:) I studia sobie zrobić na KULU proponuje dla kurażu:)
kazimierzp 4-12-2012 17:59
Do lat sześćdziesiątych XX wieku wokół d.kościoła ewangelickiego był cmentarz pełen nagrobków, rzeźb a przy murze cmentarnym stały barokowe kaplice strojne w rzeźby i kute kraty. W ramach likwidacji śladów poniemieckich na "odwiecznych ziemiach piastowskich" całą kamieniarkę nagrobków wywieziono. Kraty z kaplic wymontowano i dzisiaj część z nich zdobi katedrę wojska polskiego w Warszawie. Kaplice popadały w ruinę ale od czasu do czasu robiono wrażenie, że dbamy! Teren ten nazwano parkiem na którym jednak działy się przez lata różne rzeczy! Jeżeli zrobione zostanie to lapidarium na które trafi kamieniarka, jeżeli teren będzie ogrodzony i zamykany. Jeżeli wreszcie będzie na powrót cmentarzem (rzeźb) to będziemy mieli prawo do krytyki innych, choćby na wschodzie, na naszych cmentarzach.
~cenię 4-12-2012 20:51
przeszłosć ,jednak nie rozumiem po co robić to wszystko.Przecież to miejsce spacerów...itp.Piękne miejsce,będzie się nam kojarzylo tylko z mogiłami.Kto chce chodzić na spacery na cmentarz,nie rozumiem tej misji od strony praktyczno-estetycznej.Niech mi ktoś to wytłumaczy...
kazimierzp 4-12-2012 21:56
@20:51! Najpierw to miejsce było i jest dalej cmentarzem i ta kamieniarka wraca na swoje miejsce (mimo, że czasami jest z innego cmentarza). Wywodzimy się (podobno) z kręgu kulturowo-religijnego który szanuje miejsca pochówku ludzi, więc urządzając to lapidarium, dbając o ten dawny cmentarz damy dowód, że w tym kręgu kultury europejskiej nadal jesteśmy! A to, że tu byli pochowani Niemcy? W mieszkaniach pozostawionych przez nich też mieszkamy i dbamy jak o swoje!. Groby naszych przodków pozostały gdzie indziej i może gdy my pokażemy dbałość o te miejsca tutaj w naszym mieście to może ktoś inny tam skąd nasze rodziny przyszły zadba o ślady naszych przodków!?! Tam na wschodzie polskie cmentarze są, zaniedbane - ale są, a tutaj!?!
~ 4-12-2012 21:59
do 20:51 >To nie jest tak jak piszesz: park z którego ktoś chce na siłę zrobić cmentarz, tylko to jest dawny (istniejący 200 lat) cmentarz z którego w czasach PRL zrobiono na siłę park. Piszesz że cenisz przeszłość. Przestań pisać, a zacznij cenić.
rymcycymka 4-12-2012 22:20
..do - /~kazimierzap/ .. pana poglądy są zmienne,jak małolata z wyborem koloru lizaka ! Poważnie ! .. jeszcze nie tak dawno rozpisywał się Pan na tym forum: .. " to park, a nie cmentarz" Obecnie w poglądach duża zmiana. Dobrze ? .. martwię się o ks.Bokieja,ktróry schorowany jest zmuszony opuscic wynajmowany dom i kosciół Garnizonowy fprmalnie przestanie istniec,ale ..czy Pana sumienne poglądy będą trwałe ?
kazimierzp 5-12-2012 0:20
@rymcycymka! Moje poglądy w sprawie cmentarza ewangelickiego wokół kościoła sa stałe! Zawsze mnie drażniło to, że nazywa się ten teren parkiem! Walczyłem z tym na zarządach miasta w których uczestniczyłem i w innych miejscach. Jeżeli ktoś nie odczytuje prawidłowo moich sformułowań to przykro: stwierdzenie że coś jest formalnie zapisane w ewidencji gruntów jako cmentarz, nie jest akceptacją! Co do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to będzie on istniał, będzie dalej świątynią i wszystkie budynki do niego przynależne dalej będą należały do kościoła łącznie z domem proboszcza. Jeżeli Biskup postanowi, że ksiądz Andrzej ma być dalej tu proboszczem to będzie. Czasowość mieszkania na plebanii jest wpisana w funkcję proboszczy!
kazimierzp 5-12-2012 0:50
Tu się pomyliłem wpisałem inne słowo niż zamierzałem i zaś ktoś mógłby to cytować opacznie!;-) Miało być:"to że coś jest formalnie zapisane w ewidencji gruntów jako park, nie jest akceptacją".
~ 5-12-2012 7:43
Panie Kazimierzu ja to rozumiem cmentarz cmentarzem, lapidarium laipdariem, kult przodków to już ja nie kultywuje, mam groby ale nie kultywuje, bo w trupy nie wierzę! Natomiast mam pytanie czy jak z normalnego cmentarza usówa się groby i zwłoki, bo minie termin płacenia za nazwijmy to kwaterę, to czy to nie jest barbarzyństwo. Okazuje się,że kto nie płaci, ten nawet grobu mieć nie może! Dlatego mam do tego duży dystans! I nie obchodzi mnie to lapidarium, a przeszłośc tego miejsca pamiętamy, nie musi nas Pan w tym względzie oświecac. Nagrobki leża też na skarpie za tesco, i co z nimi ???
~ 5-12-2012 7:47
Druga sprawa robi się kolejne cmentarze a jak z przestrzenią dla zywych? Czy Polska ma byc państwem cmentarzy i propagandy sukcesu? Na rogatkach Jeleniej Góry koło Grabarowa wiszą 3 flagi : 1/Jelenogórska 2/Dolnego Śląska i 3/ Uni Europejskiej. Na polską flagę zabrakło miejsca i chęci aby ją tam powiesić, a na cmentarze i lapidaria ta władza z Zawiłą pieniążki i tereny przeznacza!
~ 5-12-2012 7:51
I jeszcze jedno kościół o którym też Pan tak wspomina z sentymentem był kościołem garnizonu SS! Zatem może się okazać,że będziemy teź kwiatki nosic na groby nazistów lub jak i to bywa rosyjskich gwałcicieli, którzy jak szedł front to gwałcili wszystko co było kobietą! W polskiej mentalności wystarczy umrzeć i mieć grób lub go nie mieć aby stać się dobrym ludkiem i bohaterem. Ja nie będę składać kwiatów na grobach, bo szkoda na to pieniędzy! Lepiej jest dać datek dla chorujących dzieci... Co w tej kwestii robi miasto Jelenia Góra i Polska???
~ 5-12-2012 9:31
Jeśli Tobie barokowe, XVIII wieczne kaplice nagrobne kojarzą sie głównie z nazistami i garnizonem ss, to wyrazy mojego współczucia. Mieszkasz w miejscu które 70 lat temu należało do Niemiec i tego nie zmienisz. Czasy myślenia PRL'owskiego minęły. Masz więc do wyboru: możesz to zaakceptować, możesz się wyprowadzić na ziemie rdzennie polskie, albo możesz się ośmieszac na forum - co z zapałem czynisz. A najlepiej to będzie jak zostawisz sprawy których nie pojmujesz mądrzejszym od siebie.
~ 5-12-2012 14:10
Mądrzejsi , ja oczekuje odpowiedzi co na teraz, a nie troskliwości nad kubaturą zabytkową, zabytkami się i lapidariami nie najemy. A kwestie oceny co i z jakiej epoki mam bardziej rozwinięta niż nie jeden as z JG! Wiec proszę mnie obrażać tylko dlatego,że zestawiłem dwa wątki ze sobą: teraźniejszy stan miasta i Polski z sentymentalizmem,który kosztuje! Nie chcę mówić jaki mam zawód, bo jeszcze bardziej byłoby to śmieszne ,to co wyżej napisali ci co wiedzą lepiej o wszystkim i uważają,że inni to prostacy! Kaplice są nie tylko barokowe ,ale i ze znakami masońskimi, to byli bogaci mieszczanie Jeleniej Góry i na ich zgliszcza dalej ma iść mnóstwo pieniędzy! - A co z tymi flagami na rogatkach:) Skoro mówicie,że jesteście w Polsce, do gdzie ta flaga???
~ 5-12-2012 14:40
Flagą też się nie najesz. Ale jak Ci tak na niej zależy, to sobie ją tam weź i postaw. Ulży Ci.
~ 5-12-2012 14:54
Ty 14.40 a co z tym cmentarzem w Maciejowej co go rozwalono, czemu tam nie zastosowano tejże zasady, o która postulujesz przy garnizonie i postawiono na byłym cmentarzu Biedronkę??? O widzę,że chamstewko wychodzi z mózgu kiedy natknie się na inne argumenty. W Jeleniej idą pieniądze na rzeczy mniej ważne i to jest sedno!
~ 6-12-2012 12:32
DOLNOŚLĄZAK. Cieszy fakt, że przykościelny park-cmentarz, dzięki powstaniu lapidarium zyska na atrakcyjności. Jestem przekonany, że sąsiedzi z za Odry w powstaniu lapidarium, mają znaczący udział. Dla tego przedsięwzięcia zapewne nie zabraknie dofinansowania ze środków unijnych. Głos naszych sąsiadów w UE, odnośnie przyznania Polsce środków na ten cel, będzie - zapewne - decydujący. Do moich starczych uszu dotarła wiadomość, że na terenie Niemiec trwają poszukiwania rodzin, tych którzy spoczywają w historycznych jeleniogórskich katakumbach. Chodzi o to aby z własnej kieszeni dofinansowali grobowce, w których spoczywają ich przodkowie.
~ 6-12-2012 12:42
Cd. z 12:32. Lapidarium - to konkretny produkt turystyczny w Jeleniej Gorze. Teren przykościelny wraz z pomnikami "ku czci" może też być doskonałym miejscem na zorganizowanie wieczornic z ogniskiem przez znaną posłankę z PiS-partii. Śpiewanie patriotycznych pieśni - np w Święto Niepodległości - z udziałem znanego druha kazimierzap. w tym parku-cmentarzu będzie adekwatne aniżeli a w murach jeleniogórskiej starówki. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Trwa budowa punktu widokowego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2164
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%