MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Przez łyse opony autobusem do rowu

Wiadomości: REGION
Piątek, 20 lutego 2009, 11:31
Aktualizacja: Sobota, 21 lutego 2009, 7:55
Autor: Ania
Fot. Ania
Na długo zapamięta wycieczkę do Karpacza grupa 50 osób, głównie dzieci. Byli na pokładzie autobusu, który dzisiaj około godziny 10.00 wypadł z jezdni w Podgórzynie na wyjeździe w kierunku Marczyc. Kierowca nie zadbał o wymianę opon na zimowe. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pasażerowie przesiedli się do innego pojazdu.

Kierowca autobusu wyjeżdżając z Podgórzyna chciał tak zakręcić, żeby spokojnie opuścić skrzyżowanie. Niestety fatalne warunki drogowe, śnieg, a pod nim lód, spowodowały, że pojazd ściągnęło do rowu, w którym utkwił na dłuższy czas. Dodatkowe zagrożenie stwarzał fakt, że właściciel nie wymienił opon letnich na zimowe.

Chwilę przed tym wydarzeniem w tym samym miejscu zderzyły się samochody marki Opel i BMW, kierowcy dogadali się jednak między sobą i szybko opuścili miejsce stłuczki. Mężczyzna prowadzący autobus musiał wezwać pomoc. Udzielali jej głównie strażacy z OSP w Podgórzynie. Wyciągnięcie autobusu z rowu nie było łatwe.

Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Uczestników wycieczki zabrał pojazd zastępczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Motocykliści dla Niepodległej

Spore zainteresowanie dopłatami

Plac zabaw gotowy

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~dsfaf 20-02-2009 13:08
zaraz madra pipi napisze ze kierowca byl mezczyzna, bo ona kocha takie prowokacje
~portier 20-02-2009 13:10
Czemu piszecie, że przez łyse opony? W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe... a letnie opony wcale nie są łyse. Głupota przewoźnika, że chciał oszczędzić na dodatkowym komplecie gum. Pani Aniu trochę więcej rzetelności, a jak pani się nie zna, to może niech któryś z kolegów napisze artykuł.
~szkoda gadac 20-02-2009 13:10
no co za bez mozg !!! taka pogoda a on na letnich!!!! i jeszcze dzieci wiezie!! miejmy nadzieje ze dostał porządny mandat
~ 20-02-2009 13:14
no i cos się działo na wiosce w końcu,nie ma to jak OSP Podgórzyn,brawa!!!
~Jan 20-02-2009 13:21
czy to żart redakcyjny ze strony Jelonka o tych oponach letnich? , bo jezeli to prawda to tego debila kierownicy co wybrał sie do Karpacza autobusem obutym w letnie ogumienie nalezy spalic na stosie takich opon jakie uzywa dla zyskowności swojego interesu Potencjalni klienci OMIJAJCIE Z DALEKA tego potencjalnego mordercę !
TEJO 20-02-2009 13:22
Panie Portier - Autorka nie pisze, że jest obowiązek wymiany opon z letnich na zimowe. Rozumiem Pana czepliwość, ale może bez przesady? Skoro nie umie Pan dokładnie czytać, to może ktoś Panu pomoże? - z poważaniem Konrad Przezdzięk
~łukasz 20-02-2009 13:22
pretensje można mieć tylko do tych co powinni zajmować się drogą, za co oni biorą pieniądze. Brawo OSP Podgórzyn
~taa 20-02-2009 13:33
ja mie rozumiem za co brawa dla OSP ??? Za to że przyjechali na miejsce aby sobie postac i pokierowac przez chwile ruchem drogowym??? OSP ani nie udzileiło pomocy (nie było takiej potrzeby) ani nie wyciągnąło autobusu z rowu !!! to ca zo te brawa!!!!
~obronca portiera 20-02-2009 13:37
Panie TEJO, portier zarzucał błąd w tytule. Opony letnie mają bieżnik, więc nie są łyse. Tytuł sugeruje, że autobus jechał na zużytych oponach bez bieżnika. To Pan się czepił faktu braku obowiązku wymiany opon, który portier dopisał jako informację dodatkową, a nie zarzut. Więcej samokrytyki życzę.
~prz 20-02-2009 13:47
Ciekawe czy ktoś widział opony zimowe do autobusów?
~RALLYACTION 20-02-2009 13:49
BŁAGAM!!!! Nie piszcie takich bzdur że ierowca nie wymienił opon na zimowe! NIE ISTNIEJĄ OPONY ZIMOWE DO TIRÓW I DUŻYCH AUTOBUSÓW!!!! Można tylko zakładać łańcuchy! BŁAGAM-konsultujcie takie artykuły z kierowcami!!!
~ 20-02-2009 13:51
Auta ciężarowe ze względu na swoją mase nie wykazują różnic w prowadzeniu się na oponach "letnich" a "zimówkach"... po prostu samym ciężarem wywierają przyczepność opony... druga sprawa wiecie ile kosztują opony do aut ciężarowych??? to się dowiedzcie i zobaczymy kto by został na niby "letnich", bo tak naprawdę na tych oponach można jeździć cały rok. Większość ciężarówek nie posiada opon zimowych, bo takowych nie ma, są opony ciężarowe i ciężarowe bieżnikowane. Najpierw wybadajcie temat a później krytykujcie! Niewiedza matką głupich...
~portier 20-02-2009 13:51
do TEJO moja uwaga dotyczy tytułu, jeżeli ma Pan problem z czytaniem ze zrozumiem to chętnie pomogę. Rozumiem solidarność wewnątrz redakcji, ale niestety bardzo często zdarza się wam pisać niezrozumiale i mylić fakty. Czepialski jestem też niestety...
~ 20-02-2009 13:51
Auta ciężarowe ze względu na swoją mase nie wykazują różnic w prowadzeniu się na oponach "letnich" a "zimówkach"... po prostu samym ciężarem wywierają przyczepność opony... druga sprawa wiecie ile kosztują opony do aut ciężarowych??? to się dowiedzcie i zobaczymy kto by został na niby "letnich", bo tak naprawdę na tych oponach można jeździć cały rok. Większość ciężarówek nie posiada opon zimowych, bo takowych nie ma, są opony ciężarowe i ciężarowe bieżnikowane. Najpierw wybadajcie temat a później krytykujcie! Niewiedza matką głupich...
~górol 20-02-2009 13:54
za to ze przyjechali, zebrali brygade
~rzetelny 20-02-2009 13:57
Dla czego nikt nie wspomniał, że przy wyciąganiu pomogli również Strażacy z PSP JRG 1 z jeleniej Góry, codo opon - to PKS oraz MPK również należałoby omijać i najlepiej ,,Chodzić na Pieszo.
~~Emeryt 20-02-2009 14:06
No to jak kiedyś wszyscy jeździli w zimę stulecia na całorocznych oponach bo innych nie było przecież - ano drogi mimo braku aut jako tako BYŁY odśnieżane a dziś co jest to widać - nieudolność zarządcza samorządów i oszczędności kurka wodna.
~Łowca byków 20-02-2009 14:43
To prawda letnie to nie znaczy łyse co zresztą tytuł jasno sugeruje. Znając jednak życie opony były uniwersalne. Pan Henryk nigdy nie śmiał się z łysych opon.
~ 20-02-2009 14:48
a moze by nasi drogowcy wzieli wkoncu przyklad z naszych zachodnich sasiadow gdzie mimo opadow sniegu drogi sa czarne i mozna spokojne jechac a nie meczyc sie bo jak ta dalej pojdzie to chyba trzeba bedzie samochod na narty zamienic bo szybciej bedzie ;)
TEJO 20-02-2009 14:52
Panie Portierze, mimo wszystko, Pana pierwszy post jest niejasny w kwestii, czego się Pan czepia. Teraz już rozumiem, że wszystkiego:-) Współczuję tej cechy - z poważaniem Konrad Przezdzięk
Patol 20-02-2009 15:45
W ciężarówkach i autobusach nie wymienia się letnich na zimowe. Przez cały rok jeździ się na tych samych gumach. W artykule znowu sugerujecie że firma przewozowa prawie zabiła 50 osób przez oszczędności na oponach. A to wcale nie prawda. Po prostu nie wymienia się opon i tak jest wszędzie.
~Jan 20-02-2009 15:52
tytuł artykułu oraz stwierdzenie autora o tym że kierowca "nie zadbał o wymianę opon na zimowe" prowokują do komentarzy o nieodpowiedzialnosci kierowcy.
~?????? 20-02-2009 15:54
A ten strażak co tam pokazuje na zdięciu przy tym kole przednim?Czyżby łysą opone?A co wspólnego przednią z tylną napędową.
rymcycymcy 20-02-2009 16:04
Na zimówkach jazda nudna, nic się nie dzieje. Chyba wskoczę już w letnie. Niedługo się ociepli i będą okropne kolejki. ;)
~woźnica 20-02-2009 16:05
Jak by na to nie patrzeć stan dróg w Jeleniej Górze i okolicy jest opłakany. Nie bardzo wiem dlaczego? Z tego co usłyszałem na CB 19 dopiero dziś docierały transporty z solą do posypywania dróg! Jeśli się ruszyć gdzieś poza nasz region, to można zobaczyć pługo-piaskarki w akcji a u nas? Ze świecą ich szukać!
~abade3 20-02-2009 16:09
zimowe opony do autobusu co za bzdury piszecie jelonka
~00777 20-02-2009 16:11
nierozsądny kierowca....całe szczęście, że nikomu nic się nie stało. A przy okazji pozdrowienia dla pasażerów autobusu Wrocław - Jelenia Góra godz 17:45 z dnia 16. lutego br. :D wspólne pchanie pojazdu i wieczorny spacer trzeba kiedyś powtórzyć hehehe
~lopez 20-02-2009 16:17
PIPI dawaj znowu zawinił męszczyzna ............
~loco 20-02-2009 16:53
Ja mam pytanie do tego "kierowcy dogadali się jednak między sobą". Wiem, ze tak sie bardzo czesto robi ale czy takie dogadanie sie jest zgodne z prawem? Chodzi mi o to czy nie trzeba zglosic kolizji i wezwac policji?
~ 20-02-2009 17:10
są opony zimowe ciężarowe ale tylko autobusy i ciężarówki jeżdżące większość roku w warunkach zimowych je zakładają... cena jednej opony kosztuje ok 2500zł a w autobsie jest ich 6 wiec 15 tys zł za komplet opon.... 1/3 wartosci tego autobusu. wpadł do rowu wielkie mi hallo zobaczcie ile osobówek na zimówkach ląduje w rowach...
~Spity Gonzales 20-02-2009 17:11
"Loco" . Jeżeli nie ma ofiar i i szkody są niewielkie - można. Piszecie oświadczenia i po kłopocie. Jeżeli spowodujesz lekką kolizję i uprzesz się przy wezwaniu policji , to przyjadą , ale tylko po to aby Ci wlepić mandat. A redakcji to chyba łyso jest , jak tym oponom.l
Speed 20-02-2009 17:17
DO WSZYSTKICH "CWANIACZKÓW" co piszą iż zimowe opony do autokarów nie istnieją. POLECAM artykuł: http://www.opony.com.pl/encyklopedia/801_zimowe_opony_do_autobusow_i_autokarow.html. Wasza wiedza jest na poziomie Pana Zdzisia z PGR-u z lat 80-tych. a może i wcześniejszych co to traktorem jeździł. A tłumaczenie że pojazd nadrabia to masą jest najgłupszym jaki czytałem. A szczególnie jak pisze się to o autobusie pełnym dzieci w zimie i w górach. Artykuł jest bardzo dobrze zatytułowany i napisany. Jakby miał zimowe opony mógłby prawdopodobnie uniknąć takiego zdarzenia. I uważam że firmy transportowe specjalnie oszczędzają na oponach gdyż są one faktycznie drogie, co nie zmienia faktu iż wioząc dzieci w góry w zimie powinno dbać sie o ich bezpieczeństwo!!!!!!!
~slick... 20-02-2009 17:23
no no ... !!! zenek pełen lansik na fotce nr 8... hehehe.... a teraz tak technicznie: otóż opony do aut ciężarowych i autobusów zimowe ISTNIEJĄ...!!! Ale obowiązek ich stosowania jest tylko w Austrii...
~Rolo 20-02-2009 17:27
Rymcycymcy to Ty taki chojrak i jezdzisz na zimówkach?Myślałem że z Ciebie dobry draiver i śmigasz na letnich tak jak ja.Jestem zawiedziony!!!
~jelonekM 20-02-2009 17:31
Drodzy dyskutanci przyjrzyjcie się zdjęciu nr 6 a później wszczynajcie jałowe dyskusje.
~ander 20-02-2009 18:14
tejo bronisz nierzetelnego artykułu Opony w samochodach ciężarowych i autobusach to opony uniwersalne na lato i zime tak napisał producent tych opon(chyba nie chcesz sie z tym kłocic) i na takich jeżdzi gro samochodow dużych rozmiarów
~RALLYACTION 20-02-2009 19:01
Nie używa się opon zimowych do airów i autobusów,powtarzam-po prostu zakłada się łańcuchy. W AUSTRII NIE MA OBOWIĄZKU POSIADANIA OPON ZIMOWYCH W W.W POJAZDACH. Jest tylko obowiązek posiadania ŁAŃCUCHÓW. Jeżdżę na międzynarodowych trasach i co tydzień przejeżdżam przez AUSTRIĘ. Na zdjęciu nr 6-oś przednia więc opony z rowkami-nie widać dokładnie jaka głębokość ale zdaje się że mogła by być większa.
~tirowiec 20-02-2009 19:10
Dobija mnie rzetelność waszych redaktorów. Przecież w ciężarówce i autobusach nie ma czegoś takiego jak zimowa opona są tylko wymogi co do łańcuchów i głębokości bieżnika. Zero profesjonalizmu z waszej strony.
~ago od kosmosu 20-02-2009 20:06
czy Portier to pan Henryk?
~drenczer 20-02-2009 20:25
Co za matoły siedza za kierownicami jeleniogórskich ciężarówek i autobusów. Opony zimowe w klasie M+S sa bezproblemowo dostepne. Polecam odwiedzić choćby salon firmowy MICHELIN. Nie mając zimówek przez Brenero na włochy to taczką możesz pojechać.
~RALLYACTION 20-02-2009 20:38
Jakoś od kilku lat jeżdżę przez BRENNERO normalnie i nie ma problemu. Łańcuchy i tyle....jeżeli jest gruba warstwa śniegu. WOLNIEJ i zawsze BEZPIECZNIE.....
~Spity Gonzales 20-02-2009 21:26
"Drenczer". Już lecę do tego salonu kupić czterysta opon zimowych . Albo jeszcze dwieście dokupię. JAK TEN salon SIĘ NAZYWA? Bo niedowidzę. Jelonko, co to za reklama jest. Zresztą póki nie wymyślono jeszcze takiego durnego przepisu , to nikt nie będzie się w koszta wpędzał. A ci krytykujący niech najpierw kupią za własne pieniądze tylko jedną oponę . I niech policzą ile kół ma ciężarówka. "Drenczer" już po premii.
~hg 20-02-2009 21:30
Podać zime do trybunału w Petersburgu czy jakimś tam Strasburgu. Przecie kierofca nie winowaty.
~xmenik 20-02-2009 21:59
dodatkowe zagrożenie dla autobusu "leżącego w rowie" z powodu posiadania opon letnich ?!??? Siedzę w tym fachu 20 lat i "słodko" jest przeczytać "cóś takiego".....
~XXX 20-02-2009 22:40
~do speed 20-02-2009 22:44
a co myslisz ze zimówki by pomogly rozwalaja mnie takie barany ma zimówki i mysli ze moze jechac 100 na takiej nawierzchni i zdziwiony lerzy w rowie troche rozumu a nie zimówki
piipi 20-02-2009 22:47
...TAKI SZYBKI ..juz zimowe na wiosenne zamienil !.
rymcycymcy 21-02-2009 0:05
| ~Rolo | ...no sorki. Jedną miałem zimową, bo mnie kolega namówił. Ale powiem Ci, że taka zimówka trzyma jak cholerka ...z miejsca trudno ruszyć ;)
~mesjah 21-02-2009 0:07
do "slick",taki obowiazek jest nie tylko w Austrii:D tzn. masz na mysli europe czy cała spaczona kulke??? ps.piipi,nie istnieja wiosenne opony:D ale istnieje wiosenne nabywanie ochoty do zmian...na lepsze,w mysleniu:D
rymcycymcy 21-02-2009 0:18
Pytanie czy kierowca nie był aby letni i łysy jak te opony ? Czy śledczy wzięli to pod uwagę ? ;)
~mesjah 21-02-2009 17:04
rymcycymcy całkiem mozliwe ze nie:D a to moze byc kluczowe...pozatym jak bedziecie grzeczni to Wam jako logistyk spedycji miedzynarodowej wypisze tutaj jakie panstwa maja swoje przepisy co do tego tematu aha nie polecam sugerowac sie rallyaction,za te lancuchy to mozesz poplynac i to niezle:D w roznych panstwach a szczegolnie gorzystych terenach bardziej,bywaja szybko i roznie zmienne warunki,za te lancuchy to Cie ukatrupia jak zobacza co zostało po ich asfalcie,na pewnych odcinkach masz lód,20 km dalej snieg a 30 km dalej czysty asfalt z breja...a co do "Brennero" to ma racje ale to okresowy przepis,od "data" do "data":D nie podam bo to sie zmienia co roku a nie robie w spedycji teraz...pewne przepisy dotycza landow czy tam ze tak bardziej po "polskiemu" ;p pwoiem wojewodztw,okregów,sa wymogi specjalne,jak bys woził rozne gryzy,piaski z roznych kamieniołomow to moze bys wiedział:D:D:D lancuchy strasznie niszcza nawierzchnie a ostatnio warunki pogodowe w europie zmieniaja sie jak pieluchy u nowordków,dosłownie z taka czestotliwoscia,zatem w interesie lezy ów panstw(logistyka drogowa,starszne wydatki modernizacji dróg) zeby pomału wykluczac mozliwosc uzywania lancuchów,mimo to sa stosowane sporadycznie ale zaznaczam,przez polskich kierowców!!! którzy poprostu nie placa za wymiane opon w trakcie jazdy wlasnie tam bo stacje diagnostyczne z wulkanistyka niezle kasuja w europie za cos takiego a nei wyobrazam jakos sobie wymiany w trakcie jazdy przez polaka w takim tirze tylko dlatego ze go zastała nagła odwilz,tutaj jeszcze wiele jest niezgodnosci dlatego jakie kolwiek komenty na ten temat sa tylko domniemaniem...łatwiej zalozyc lancuch i sciagnac poprostu to chodzi o koszta...
~RALLYACTION 21-02-2009 18:19
Słuchaj LOGISTYK:) Siedzisz za ekranem komputera i wiesz tyle ile wyczytasz z ekranu. Proponuję siąść za kółko,przejechać się po świecie,mieć KILKANAŚCIE kontroli Niemieckiego BAG,Austriackiego-ASFiNAG i wtedy będziesz wiedział co i jak. Pozdrawiam.
~mesjah 21-02-2009 21:46
rowniez pozdrawiam,nadmienie ze pisalem zeby sie tym nie sugerowac bo przepisy sie zmeiniaja a ja juz nie robie jako symulator jazdy:D owszem zgodze sie z Toba rallyaction,my dostawalismy wytyczne + kilka myków i haczyków jak to obejsc...po drugie BAG to pipki,co innego tyczy sie Austrii,gorzej sie dogadac,BAG przekupisz(nie koniecznie mowa o dobrach,mozna ich urobic,przekupic slownie) tak jak "ITD"a ASFiNAG juz nie,nic nie zrobisz ale nie pisz prosze o lancuchach bo to sie juz konczy...
~D driver 22-02-2009 21:35
Już dawno się aż tak nie "ubawiłem" czytając komentarze typu nie ma opon zimowych do autobusów , nikt tego nie kupuje , masą się nadrabia .... lub z drugiej strony , gdy przeczytałem posty " tirowiec ", "~RALLYACTION " (gdzie panowie sugerują że znają się na rzeczy ) zamarłem . FAKT 1 : NIE MA obowiązku zakładania opon zimowych FAKT2: na terenie AUSTRII , WŁOCH oraz SZWAJCARII jest obowiązek posiadania łańcuchów w okresie od w okresie od 1 listopada do 1 maja brak podczas kontroli = 600euro ( w autobusie ) . Na koniec ostatnie słowo do " ~Spity Gonzales" dla Ciebie zakup opon zimowych jest "wpędzaniem w koszty " a dla mojego szefa dbaniem o klienta .W woli przyzwoitości należy napisać ,iż opony zimowe zakłada się tylko na oś napędowa . Autobus "delikatnie " różni się konstrukcyjnie od auta ciężarowe lub ciągnika siodłowego ,gdyż mamy do czynienia w autobusie ze stale dociążona tylną osią. Zaryzykuje stwierdzeniem, że dobra opona zimowa daje tyle samo co łańcuchy z tą różnica że: nie ogranicza prędkości, oszczędza czas w trasie potrzebny na zakładanie i ściąganie łańcuchów , nie zmniejsza komfortu dla pasażerów... .
mesjah 23-02-2009 15:37
D driver,znasz sie na rzeczy widac odrazu,lancuchy tycza sie autobusów w danych okresach ale posiadania na stanie,nie wolno Ci ich uzywac jesli w/w warunki nie zachodza,podobno (ECR) pracuje tez nad innym rozwiazaniem,zreszta sprawa bezpieczenstwa z zakresu przewozu osob jest inna niz towaru.Alpy to waskie drogi bardzo i jak sam dodales na koniec (a to prawda) lancuchy sprawdzaja sie tak samo jak dobre zimowki z dobrym bieznikiem,dlatego obecnie ecr czy tam AFNOR(a wlasciwie za moich czasow)pracuje nad calkowitym wycofaniem lancuchow(bo lancuchy potrafia tez powodowac jakies istotne zagrozenie)..myslalem ze juz dawno wycofali ale rozumiem fakt ze tu chodzi o nasz kraj głownie i ukraine oraz inne bardziej wschodnie kraje ktorych nie stac na zakup bardzo dobrego ogumienia...z pewnoscia panowie ktorych wymieniles juz sie nie wypowiedza...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie bądźmy obojętni

O krok od tragedii

Świętują Niepodległość

Petycje od mieszkańców ulicy Pułaskiego  

Radni KO przeciw kupcom?

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
796
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%