MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Przez integrację do radości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 czerwca 2010, 12:08
Aktualizacja: 12:27
Autor: Angela
Fot. Angela
Już po raz dziesiąty niepełnosprawni, ich opiekunowie oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy wspólnie integrowali się na jubileuszowym dziesiątym spotkaniu liturgiczno – integracyjnym osób niepełnosprawnych na mszy i placu przy Kościele św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Przy muzyce i pysznym bigosie niepełnosprawni zapomnieli o codziennych troskach i nawiązywali znajomości, wzajemnie uczyli się żyć na nowo.

Podczas jubileuszowego Spotkania Liturgiczno – Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Kościół sw. Erazma i Pankracego, a w drugiej części spotkania, przykościelny plac, wypełnione były po brzegi. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk. Po mszy na placu kościelnym rozpoczęła się wielka uczta. Goście częstowali się bigosem i napojami. W tle przygrywał zespół złożony z podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej z Nielestna. W obsłudze pomagali dzieci i młodzież, w tym m.in. uczniowie Gimnazjum nr 3 z Jeleniej Góry.

- W tym roku jesteśmy po raz pierwszy z klasą integracyjną, łącznie około 20 osób. Uczę religii i chciałam, żeby młodzież weszła w to środowisko. Oni sami chcieli służyć innym pomocą, rozdawali bigos, dziewczyny włączyły się w oprawę mszy świętej, miały czytania i modlitwę wiernych. Zarówno pełnosprawni, jak i niepełnosprawni nasi uczniowie bawili się świetnie. Za rok z pewnością tu wrócimy – mówi Barbara Ludorowska z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.
Jak mówi Stanisław Szubert przez dziesięć lat do tego spotkania włączali się nie tylko niepełnosprawni i mieszkańcy, urzędnicy i włodarze miasta, ale i księża, którzy byli dobrymi duchami środowiska niepełnosprawnych. Przykładem są: ks. Władysław Bochniak, krajowy kapelan osób niepełnosprawnych, biskup Stefan Regmunt, biskup Stefan Cichy, obecnie ks. biskup Marek Mendyk, duszpasterz osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej oraz ks. proboszcz Kościoła św. Erazma i Pankracego Bogdan Żygadło.
- Są momenty, kiedy niepełnosprawni czując ból istnienia chcą być naturalni, nie chcą się maskować, chcą być razem i takie spotkania im to umożliwiają – mówi Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Te słowa potwierdzili sami niepełnosprawni.
- Dla mnie była to impreza bardzo wzruszająca, czułem tą głębie kościoła, wróciły mi obrazy z przeszłości wnętrza kościoła i tego wszystkiego co było. Integrujemy się, w trakcie grania zespołu i podjadania bigosu zawarłem znajomość z jedną panią i przeszedłem z nią na „ty”, to są takie ludzkie, miłe rzeczy. Takie spotkania są nam potrzebne, umożliwiają tworzenie więzi duchowej, pomimo tych nieszczęść które nas dotknęły – mówi Stanisław Stryjewski, niewidomy.

Jak podsumował ks. Bogdan Żygadło, takie spotkania to czas wyjścia osób niepełnosprawnych, które na co dzień pozostają sami ze swoimi problemami zamknięci w domach, to czas wzajemnego uczenia się żyć na nowo.

- Te spotkania mobilizują do tego, żeby wyjść z tych czterech ścian i zobaczyć, że nie jestem sam, że są obok mnie podobnie i normalnie żyjący ludzi. Tak jak mówił ksiądz biskup w kazaniu: „przychodzimy by uczyć się od siebie nawzajem żyć”, dziś mogę się uczyć od tych ludzi takiego nowego życia, pełnego otwartości, serdeczności i życzliwości, oni są tacy ludzcy, a tego dzisiaj tak bardzo w świecie brakuje – mówił ks. proboszcz Bogdan Żygadło. Mam nadzieję, że kolejne spotkania przyczynią się do tego, że całe jeleniogórskie środowisko osób niepełnosprawnych spotka się ze sobą. Jest to czas na taką refleksję, że nikt z nas nie ma tego co mamy razem.

Imprezę zorganizował Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych we współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo „Przyjaciele”, finansowo wsparł ją prezydent miasta, Marek Obrębalski. Włączyli się też m.in. podopieczni pięciu domów pomocy społecznej z Jeleniej Góry i okolic oraz siostry zakonne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Miastu na urodziny

Parking na... przejściu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Obywatel 16-06-2010 14:19
+ dla p. M. Obrębalskiego za to że tym razem wspomógł niepełnosprawnych obywateli naszego miasta po niedawnych wpadkach z nową siedzibom KSON.
~abc 16-06-2010 20:48
To Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych się wykazał.Nawet sam Zarząd się pobawił .A lokal Sejmiku wyeksmitowanty w takie miejsce,że niepełnosprawny ruchowo żadnej sprawy w nim nie załatwi bo po prostu do środka się nie dostanie / bariery architektoniczne/No ale dobrze że chociaż sam Zarząd bez kłopotu dociera do pracy
~~obserwator 16-06-2010 22:01
kościół i plac wypełniony po brzegi...? Z której strony...? A poza tym czemu prezydent/miasto sponsoruje imprezę w dużej części "powiatową"?
~zyta 16-06-2010 22:24
Byłem tam choc nie należę do żadnej organizacji.Mam niepełnosprawnego synka o spotkaniu dowiedziałem się z mediów.Wspaniała atmosfera w kościele, mądre życiowe kazanie,a na placu kościelnym ze wzruszeniem oglądałem jak cieszyli się sobą i bawili uczestnicy Pośród nich kulejący Biskup z miseczką bigosu w ręku.Brawo,brawo,brawo.
~internautka 17-06-2010 11:44
do uzytkownika abc.a kiedy to wyeksmitowano sejmik w takie miejce ze nieda sie zalatwic zadnej sprawy ? sejmik jest w tym samym miejscu od 2003 roku i niepelnosprawni zalatwiaja sprawy tylko tobie cos niepasuje .
~ela 17-06-2010 22:56
do obserwatora-bardzo dobrze że Prezydent sfinansował Agapę dla wszystkich.Zrozumiał widac ,że to nie Pan Bóg wymyślił granicę dzielące ludzi na tych z miasta i z powiatu.Właściwie nie wiesz człowieku czego się przyczepic .Wypij se flaszkę z abc.
~gostek 23-06-2010 18:32
uważam,że trzeba popierać wszystkich którzy myśla nie tylko o sobie, ale i o tych którym w życiu jest zdecydowanie trudniej, malkontentom proponuję zaangażować się w pomoc innym to zobacza jak wiele dla innych robi KSON

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Urząd czynny krócej

Zamknięta droga Chomontowa

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
568
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%