MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Przez aktywność do normalności

Wiadomości: REGION
Środa, 7 lipca 2010, 8:14
Aktualizacja: 8:14
Autor: Angela
Fot. Angela
Od minionego poniedziałku trwają warsztaty dla osób niepełnosprawnych. W Świeradowie Zdroju 12 osób poznaje zasady skutecznego szukania i podjęcia pracy. Równocześnie osoby niewidome uczą się korzystania z komputera, posługiwania białą laską, igłą z nitką czy ostrymi narzędziami. Z końcem lipca natomiast ruszą szkolenia z zakresu mowy zastępczej.

Od poniedziałku 12 osób niepełnosprawnych, poszukujących pracy, bierze udział w zajęciach zorganizowanych w Świeradowie Zdroju z dwoma psychologami. Zajęcia z wyjazdem i zakwaterowaniem i wyżywieniem, mają pozwolić uczestnikom poznać swoją wartość.

– Są to warsztaty rozwoju zawodowego oraz grupowego poradnictwa zawodowego z elementami wsparcia, których celem jest wypracowanie poczucia własnej wartości oraz wzrost świadomości własnych kompetencji – mówi Monika Żak z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, koordynator projektu.

Zajęcia te potrwają do 10 lipca i obejmą łącznie 40 godzin zajęć. Przez najbliższe pięć miesięcy będą realizowane też szkolenie z zakresu orientacji przestrzennej, poruszania się na wózku czy posługiwania się białą laską. Kolejna dziesięcioosobowa grupa bierze udział w szkoleniach z czynności dnia codziennego, na których uczy się zasad bezpiecznego przygotowania posiłków, posługiwania się ostrymi narzędziami kuchennymi, igłą z nitką, korzystania z telefonu czy płynnego liczenia pieniędzy przez dotyk.

Choć zajęcia już ruszyły nie mamy jeszcze kompletu uczestników, więc chętni mogą się jeszcze do nas zgłaszać – mówi Monika Żak.Pięć osób niewidomych i niedowidzących poznaje również obsługę komputera z programem udźwiękawiającym. Szkolenia te odbywają się indywidualnie w domu uczestnika.
Ostatni typ szkoleń, z zakresu nauki mowy zastępczej skierowane jest do osób laryngektomowanych. Zajęcia te poprowadzi wykwalifikowany laryngolog. Zajęcia te ruszą z końcem lipca br. i zakończą się w listopadzie.

Wartość całego projektu to niemal 46 tys. zł, z czego 40 tys. zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a pozostała kwota z pochodzi ze środków KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Kolarskie Mistrzostwa Powiatu Bolesławieckiego

Inteligentny dom – korzyści i rozwiązania

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 7-07-2010 8:39
"Przez aktywnosc do NORMALNOSCI" ??? co to za beznadziejny tytul? czyli co? na razie sa nienormalni?? oj, Jelonka, Jelonka...........
~Przyjaciel 7-07-2010 21:32
Swoim durnym komentarzem nie masz zielonego pojęcia co wypisujesz ci ludzie żyjący w ciemności mogliby się obrazić na głupią wypowiedz w w tym komentażu widać po tym co piszesz że jesteś internetowym kopaczem bo czytam wszelkie komentaże na tematy poruszane w jelonce jeśli takie głupawe kometaże to lepiej nic niepisz bo ci ludzie bardzo wartościowi i przez swoją niepełnosprawność prubują żyć normalnie
~Przyjaciel 7-07-2010 22:23
Swoim durnym komentarzem nie masz zielonego pojęcia co wypisujesz ci ludzie żyjący w ciemności mogliby się obrazić na głupią wypowiedz w w tym komentażu widać po tym co piszesz że jesteś internetowym kopaczem bo czytam wszelkie komentaże na tematy poruszane w jelonce jeśli takie głupawe kometaże to lepiej nic niepisz bo ci ludzie bardzo wartościowi i przez swoją niepełnosprawność prubują żyć normalnie
~ 8-07-2010 8:04
Drogi Przyjacielu, pomijajac twoje razace bledy ortograficzne pragne skromnie nadmienic, ze nie zrozumiales mojego komenta RZ a (=tak sie pisze). To wlasnie ja skrytykowalam, ze Jelonka okresla niepelnosprawnych jako nienormalnych ("powrot do normalnosci"). A przeciez to ludzie jak najbardziej normalni, tylko po prostu inni.A ze sa czesto ludzmi wspanialymi i sa czesto bardziej wartosciowi niz ci tzw. "normalni" wiem dobrze. Prosze postarac sie czytac ze zrozumieniem. Pozdrawiam. Vikusia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

KSWiK bez Podgórzyna?  

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Nie ma rady na wandali?

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Jest wykonawca remontu zabobrzańskiego zameczku  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
524
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%