MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Przewodnik emocjonalny o Miedziance

Wiadomości: Region
Niedziela, 19 listopada 2017, 12:15
Aktualizacja: 12:18
Autor: WAC
Fot. Okładka książki
Miedzianka doczekała się pierwszego książkowego przewodnika turystycznego pt. „Miedzianka przewodnik po mieście, którego nie ma”. Jego autorem jest Jarosław Szczyżowski.

O Miedziance pisano do tej pory w formie reportażu lub w rozprawy historyczno - naukowej. Autor pierwszego przewodnika turystycznego, który się właśnie ukazał nakładem Wydawnictwa Ad – Rem, jest mocno związany z tą miejscowością, która na skutek szkód górniczych oraz późniejszych decyzji administracyjnych niemal zniknęła z map.

Jarosław Szczyżowski jest przewodnikiem sudeckim, pomysłodawcą i założycielem Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa-Ericha Peuckerta. Wraz z Teatrem Korkontoi regularnie wystawia w Miedziance plenerowe spektakle opowiadające niełatwe dzieje tego dawnego górniczego miasteczka.

Na okładce niewielkiej objętościowo książeczki (około 50 stron) znajduje się dopisek – przewodnik emocjonalny. Podkreśla on jej nietypowość na tle innych tego typu pozycji. Poza suchymi faktami historycznymi dotyczącymi najważniejszych miejsc, do których zwykle trafiają odwiedzający Miedziankę, jak kościół, ruiny browaru czy pozostałości rynku, zawiera dość emocjonalne refleksje autora na ich temat. Nietypowe jest także to, że książkę należy czytać od końca, gdyż na pierwszej stronie znajdziemy w niej słowo koniec. Jest ono nawiązaniem do tragicznej historii tego miejsca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Materiały wybuchowe przejęte przez CBŚP

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~przewodnik 19-11-2017 13:17
Gratulacje dla Autora!!!
~analityk 19-11-2017 19:32
Każdemu, kogo choć trochę interesuje historia tego niegdyś górniczego miasteczka, śmiało można polecić książkę Filipa Springera pt. "Miedzianka. Historia znikania". Wyjątkowo ciekawie opisana historia tego miejsca, w którą umiejętnie i w sposób naprawdę wciągający są wplecione losy i historie różnych osób, które mieszkały kiedyś w tym mieście i których życie było nierozerwalnie związane z tym magicznym miejscem, na przestrzeni paruset lat. Wciągająca lektura dla każdego, kogo interesuje historia regionu.
~do analityk 20-11-2017 8:29
Drogi a...lityku, książkę przeczytałem.. byłem w Miedziance wiele razy i jak tylko spotkałem mieszkańców którzy również ją przeczytali nie kryli oni zdziwienia ponieważ doszło do wielu przekłamań, dodatków do wypowiedzi i innych "dowartościowań" książki. Niestety ale bardziej jest to fikcja literacka z dodatkami wypowiedzi prawdziwych i zyjących tam osób niż reportaż....
~przewodni 20-11-2017 8:32
Przewodnik wydany został ponad 2miesiące temu i był dostępny w Miedziance. Jeśli WAC twierdzisz że "się właśnie ukazał" to co ty robiłeś przez dwa miesiące człowieku...
~fg 20-11-2017 10:09
O ksiżce na temat Miedzianki autorstwa F Springera wypowiedzieli się negatywnie ale rzeczowo Kresowianie.
~Ikar 20-11-2017 12:41
Juz wiem gdzie jest zlote p...lino w Miedziance

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Politycy komentują wynik wyborów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
647
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%