MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Przetargi weryfikują rynek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 25 listopada 2011, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: UM
Do konkursu na przygotowanie dokumentacji do przebudowy ulicy Krakowskiej stanęło ponad 20 firm.
Fot. RED
O tym, że przetargi są w wielu przypadkach skutecznym systemem weryfikacji rynku, świadczą wyniki osiągane podczas niektórych konfrontacji tego typu.

– Zdarza się – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – że wśród konkurujących ze sobą firm, zabiegających o zlecenie, następuje dynamiczna rywalizacja. Dla przykładu – do konkursu na przygotowanie dokumentacji do przebudowy ulicy Krakowskiej stanęło ponad 20 firm, kilka ofert odrzucono, bo przyszły kilka godzin po czasie, spośród 17 konkurujących rozpiętość ceny wyniosła od 78 do 315 tys.

- Przyglądamy się uważnie cenom – powiedziała M. Dzika – bo nie zawsze jest ona jedynym kryterium wyboru. Chodzi o to, by była optymalna, możliwie najniższa, ale zapewniająca gwarantowaną jakość realizacji zadania, więc weryfikacja oferty jest z reguły bardzo szczegółowa, także pod kątem dotychczasowych realizacji oferenta, doświadczeń w branży, stabilności finansowej, itp.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przebudowa ul. Papieża Jana Pawła II

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Laguna 25-11-2011 8:28
tak właśnie!! he he he PR przede wszystkim
~ 25-11-2011 9:44
przetarg przetargiem a swój musi wygrać;) jakos dziwnie przez ostatnie pare lat te same firmy maja prace
~zewsii 25-11-2011 10:00
A rynek nie weryfikuje przetargów. Za odpowiednią opłatą przymyka się oko na wszystkie odstępstwa od wymagań technicznych i technologicznych. Standardowe 10% wartości przetargu na każdym jego etapie jest ceną. Kogo na to stać, ten wygrywa. Pracownicy z "łapanki", najczęściej bezrobotni na zasiłku, materiały i technologie najtańsze z możliwych, wszystkiego mniej, taniej i szybciej. Czasami efekt takiej pracy dotrwa do momentu odbioru technicznego. Czasem nie.
~ 25-11-2011 10:25
do zewsii ... fakt, jak widać po cieplickim aquaparku ;)
~kuklaxul 25-11-2011 10:44
czesto tak wlasnie jest. zanizanie grubosci warstw np. tynku, okna najgorszej jakosci. przy budowie drog kruszywo z podkladów kolejowych zaolejone i z domieszką ziemi, obrzeża zrobione z użyciem 70 % cementu, bo tańsze, oswietlenie z Rosji, a asfaltu w asfalcie jak na lekarstwo.
~e.t. 25-11-2011 13:25
A jak się ta wypowiedź że "cena nie jest jedynym kryterium" ma do przepisów które zobowiązują miasto do wybrania najtańszego wykonawcy?? Przepisy o przetargach publicznych.....
~whoopie 25-11-2011 14:44
prawo o zamówieniach publicznych pozwala właściwie bez dodatkowych uzasadnień odrzucić najwyższą i najniższą ofertę, w ogóle nie brać ich pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. A to, że kryterium jest zawsze 100% cena, to inna sprawa. Przetargi można rozstrzygać poprzez umiejętne wykluczanie oferentów z najgłupszych choćby formalnych lub proceduralnych uchybień ;). W drugą stronę także można na wiele rzeczy przymknąć oko lub zezwolić na uzupełnienie braków w dokumentacji. A wszystko zgodnie z prawem...
~5-Tytan 26-11-2011 19:31
Co za bzdura - przetargi weryfikują rynek ? - dlaczego więc nie poddaje sie pod przetarg chociażby poborow prezydenta Zawiły jakiegoś Papaja i innych, przeciez jest wielu innych młodych ludzi bardzo zdolnych którzy z całą enrgia i fachowa wiedza pracowaliby i wyprowadziliby miasto z zapaści gospodarczej za znaczne dla nich pobory i koszty dla MIASTA 5 TYS, ZŁ miesiecz, a nie za 12 tysiakow jak obecni kanaponi którzy piepsza farmazony bez wyobraźni , bo nie sa fachowcami lecz politykierami , dlatego miasto upada gospodarczo jest bez przyszłości z wyjatkiem sloganów "miasto turystyczne " jak mowia nauczyciele historii typu Zawiła , więdnaca Zoska i bezrozwojowy Papaj z radnymi Tomeremi i innymi byłymi utrzymankami mamusi. Ale - przyszłośc miasta po przez weryfikacje przetargow
~art 28-11-2011 21:57
Ciekawe, czy ta firma składająca ofertę za 78 tyś. ma chociaż jedną własną łopatę? Niezapłacenie podwykonawcom wkalkulowane w cenę oferty. Głównym kryterium powinna być jakość robót i wysoka jakość materiałów. Historia jednej roboty sprzed dwóch lat: przetarg na wykonanie dachu- wygrywa oferta za 50 tyś. wykonawca odstępie po miesiącu, nie daje rady . Jest listopad, deszcz się leje. Drugi przetarg - wygrywa oferta za 75 tyś. Historia się powtarza. Jest styczeń. Kolejny przetarg - wygrywa oferta za 95 tyś. Udaje się ją zrealizować. Jest wiosna! kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy? Nikt!!! Nie ważne, że przez zimę padał śnieg, wiał wiatr, a koszt inwestycji w sumie wyniósł 125% planowanej kwoty na remont. Prawdziwie po naszemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

W cieniu wygasłych wulkanów

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Promesy dla strażaków  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
798
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%