MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Przepadną 2 miliony złotych?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 26 czerwca 2007, 16:44
Autor: DOB
Fot. Angela
Dotacja z Ministerstwa Transportu może przejść miastu koło nosa.

Radni obwiniają o to zastępcę prezydenta Jerzego Łużniaka. Ten mówi, że wina jest po stronie rady.
2 miliony złotych dotacji przyznało Jeleniej Górze Ministerstwo Transportu. Ma być ona przeznaczona na przebudowę nawierzchni odcinku ul. Jana Pawła II (od ul. Różyckiego do Grunwaldzkiej) i budowę przejścia dla pieszych pod estakadą.

Samorząd może skorzystać z tych pieniędzy pod warunkiem, że również 2 miliony zagwarantuje w budżecie jako wkład własny. Stosowny zapis był w projekcie uchwały o zmianach w budżecie, ale radni uchwałę odrzucili.
– To nierozsądna decyzja – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Górę wzięły prywatne interesy rajców. Im dłużej tak będzie, tym gorzej dla miasta.

Przeciwko przyjęciu dokumentu głosowali radni Wspólnego Miasta, Lewicy i Demokratów oraz dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości.
– Wszystko przez upór prezydenta, który nie zgodził się na nasze poprawki do uchwały budżetowej – uważa tymczasem Miłosz Sajnog, przewodniczący klubu radnych Wspólnego Miasta.

Zaproponował on zwiększenie dotacji na remonty budynków komunalnych aż o 4 miliony złotych (po 2 miliony dla ZGL Północ i ZGL Południe). – Budynki są w opłakanym stanie. Nie możemy bać się podejmowania odważnych zadań. Jeśli dzisiaj nie zwiększymy dotacji na remonty, za rok będziemy musieli dać jeszcze więcej, bo materiały budowlane podrożeją – mówił Miłosz Sajnog. Jego zdaniem, pieniądze na to zadanie miasto powinno pozyskać z kredytów albo pożyczek, lub też ze środków zewnętrznych.

Z kolei radna Lewicy i Demokratów Grażyna Malczuk zaproponowała, by z półmilionowej rezerwy budżetowej, 250 tysięcy złotych przeznaczyć na promocję miasta przez kluby sportowe ekstraklasy oraz I i II ligi. Na tym skorzystałyby m.in. kluby Kolegium Karkonoskie oraz Sudety Jelenia Góra. Kolegium nie ma pieniędzy, a lada dzień musi zdecydować, czy zgłosić się do rozgrywek ekstraklasy.

Obie poprawki nie zostały uwględnione: pierwszej nie przyjął Jerzy Łużniak, drugą odrzuciła rada. Radni, niejako w odwecie, odrzucili cała uchwałę budżetową.

Problemów może być więcej. Nastąpi m.in. pat przy remontach ulic w Cieplicach. Miasto wyłoniło wykonawcę przebudowy infrastruktury ulic. W budżecie było na to zadanie tylko 800 tysięcy złotych, ale zwycięzca przetargu wykona prace za milion złotych. W projekcie zmian budżetowych był zapis o zwiększeniu puli o brakujące 200 tysięcy złotych. – Nie przyjęcie uchwały grozi unieważnieniem przetargu – mówi Janina Kurzawa, skarbnik miasta.
Wstrzymane będą też podwyżki płac dla pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego a także waloryzacja płac pracowników oświaty.

– Wszystkie te uchwały powinny być przegłosowane do końca czerwca, żeby wykazać je w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze – mówi Janina Kurzawa.

Obie strony jednak w porę ochłonęły. Zarówno Józef Kusiak, jak i Jerzy Łużniak, zaproponowali zwołanie sesji nadzwyczajnej w ostatnich dniach czerwca. Tematem mają być zmiany w budżecie. Sesja odbędzie się w najbliższy piątek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Jest gdzie chodzić – konkurs

Pomnik przyrody w Bolkowie

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ciekawe 26-06-2007 16:01
Wg Pana Sajnoga tak... nie dali 4mln tylko 600tys na ZGL to my nie damy mieszkancom 2mln zł na drogi.........bez komentarza
~normalka 26-06-2007 16:50
no brawo, pokażcie drodzy radni, że macie jelenią górę głęboko w d... i tak naprawdę wystarczą wam wasze diety i rozgrywanie małych interesików swoich śmiesznych partyjek. Pokażcie mieszkańcom, że na którekolwiek z ugrupowań by się nie głosowało, to i tak nie ma żadnego znaczenia bo oznacza wybór pomiędzy syfilisem i gruźlicą.
~milka 26-06-2007 17:38
no jak to sokistom odetną premie za łapanki? Ale przejscie powinno powstać ,pociągi i tak już prawie nie jezdżą
~Klakier 26-06-2007 18:12
Duże brawa dla obydwu chłopaków z ratusza.Uświadomiliście radnym,kto jest ważniejszy.Mniejsza o estakady i przejście – zwyciężyło wasze podejście.Rządźcie tak dalej!
~Pustelnik 26-06-2007 18:15
Od dłuższego czasu nie wychodzę w ogóle z domu. Boję się. Boję się, że nie wrócę żywy. Moja ulica jest stale skuta lodem lub zalana roztopami; jest tak mało znacząca, że nikt jej nie odśnieża. Na głównej ulicy niedaleko domu stoi już kilka krzyży pokutnych. Żeby choć mój spowodował wybudowanie tam jakiegoś przejścia podziemnego lub kładki naziemnej. Wątpię by ktoś docenił taki hiobizm. Do TESCO też nie pójdę na skróty, bo Sokiści stoją pod wiaduktem i łapią na przejściu przez niezabezpieczone tory. Nie stać mnie na mandaty. Poza tym, na zewnątrz grasuje jak nie ptasia grypa, to inny smok wisi w powietrzu. Ja kocham faunę i florę. Mam rybki w konserwie, pluszowego misia, motyle na szpilkach, suszone paprotki, ogórki marynowane i grzybki na ścianie. Lubię się kąpać. Raz na tydzień w brodziku. Nie potrzebne mi słońce. Mam własne solarium i wyglądam lepiej niż mulat Lepper. Po co mam ze swego eremu wychodzić. Kino, teatr, filharmonię, sport mam na cyfrowym Polsacie. Wszystko, co mi do życia potrzebne, znajdę w lekturze Gazety Wyborczej. Bibliotekę też mam na portalu Wikipedii. Głodny nie jestem. Restaurację mam z mikrofali. Włączam komputer, wchodzę w Allegro i wszystko dostarczą mi w dwa dni do domu. Dzwonię z komóry do Pizzy Hut i mam już piwo w lodówce. W zależności od nastroju i potrzeb, wysyłam SMS–a do agencji towarzyskiej lub włączam Radio Maryja. Ze złamania celibatu wyspowiadam się na gadu–gadu. Ksiądz przyjdzie sam po kolędzie. Raz w roku asceza wystarczy. Na wybory też nie chodzę. I tak wybierają samych złodziei. Wkrótce pewnie dla poprawienia statystyki wprowadzą system wyborów elektronicznych. Jak będę chciał, to sobie kliknę. Gdy mi jest smutno, puszczam compa z Dodą Elektrodą lub Mandaryną na DVD. Niekiedy z nudów, walnę dla relaksu hip–hopa na tapczanie. Regularnie w celach zdrowotnych, dla poprawy samopoczucia oraz w trosce o dobrą kondycję, zarzucam kosmodisk na plecy, przyklejam VITA Slim na podgardle i mięsień piwny, wskakuję na Step By Step i gnam do przodu. Po ćwiczeniach na TOTAL GYM czuję się jak Chuck Norris. Najlepiej widać to po mich sklepieniach. Czasem wspomagam się Herbalife czy innym Hard Fastem i maską tlenową. Jak mi szajba odbija to NIE medytuję i ćwiczę jogę. Po co mam z groty wychodzić. Tak jest gwarancja, że żaden dach mi na głowę się nie zawali, mordy dresiarze w ciemnej ulicy nie obiją, kwaśny deszcz czy dziura ozonowa nie wypali reszty włosów, nie wejdę w gówno, a za przyrodę wystarczy mi wycie psa sąsiada. Brat Grzegorz
~Radek 26-06-2007 18:31
Nie rozumiem czegoś (a gdy tak jest stawiam się w sytuacjii osoby której ni czorta nie kumam). Wiec jestem radnym i dostaje olsnienia eureka!!! Podaję projekt na tacy i on nie przechodzi (bądź też nikt się nie wywiazuje) i ja w zamian za to z założenia blokuję inne projekty zaproponowane przez tych,którzy mnie nie poparli??? Tak niestety wyglada cały nasz kraj–wszędzie zależności i prywatne urazy. Mściwość i duma to podst. włodarzy–a ja uważam tak: będąc osobą publiczna dumę chowamy w kieszeń–bo nikt za nasze prywatne aspiracje i nasze zmory z prezeszłości płacić nam nie bedzie. Działamy jako organ Państwa/miasta a nie osoba prywatna..... ach.. szkoda słów–bo za tym stoja pieniażki... więc nic nie zdziałamy... *Chcieliśmy dobrze,a wyszło jak zwykle...
~Sir 26-06-2007 18:42
Szkoda slow na tych pajacy! Powiatowe miasto, powiatowe gierki... tylko czekac az przylacza nas do innego powiatu i bedziemy miec gminne miasto, gminne gierki, a pozniej przylacza nas do innej gminy i bedziemy miec...
~bolass 26-06-2007 18:44
Człowiek rzeka....to nie taki typ wartki i energiczny jak rzeka tylko taki jak rzeka którą równiez ciężko oderwać od koryta....... I tu jest sedno sprawy...najważniejsza jest własna kabza,własne interesiki i własna wojenka...a reszta...któż miałby po tym jeszcze czas i ochote myśleć o dobrze ogółu...... pozdrawiam nieomylnych :–))
~jelonek 26-06-2007 19:15
hahaha władze sie doczekały, a czego prezydent oczekiwał? Radni mają rację. Co za idiota robi przetarg jak nie ma zagwarantowanych środków. Lodowisko ma kosztować 600 tys. a prezydentowi brakuje 2oo tys na drogi. A może najpierw środki potem przetargi. No chyba ze kółko rolnicze z Siedlęcina nie może poczekać... Sajnog brawo, mamy dość mieszkania w ruinach!!!
~do Pustelnika 26-06-2007 19:54
czyta się to z przyjemnością–nieco więcej humoru i optymizmu
~WIEDŻMIN 26-06-2007 21:05
Proponuję : dopóki Radni z Jeleniej Góry będą przychodzić na obrady tylko po to , aby załapać się na comiesięczną DIETĘ rajcowską , a nic z ich posiedzeń i obrad nie wyniknie PROPONUJĘ NIE WYPŁACAĆ IM DIET. Podobno o :gołym pysku" szybciej i lepiej się myśli i pracuje . Jak w roku 2007 wezmą ze dwie diety a pozostale 10 w "plecy' to przestaną grać 'PSA OGRODNIKA' nie wszyscy są na utrzymaniu Mamusi – emerytki.
~obser. 26-06-2007 21:07
Nie bójcie się nic nie przepadnie.
~lx 26-06-2007 21:12
Sajnog nie zna ustawy o finansach publicznych. Zaproponował zwiększenie deficytu (dotację do ZGL chciał pokryć z kredytu lub pożyczki) a na takie rozwiązanie wyrazić zgodę musi Prezydent. Łatwo jest dzielić nie swoje pieniądze i to jeszcze pożyczone. Bo to nie on będzie oddawał i nie on będzie rozliczany z deficytu. Chciał również, mimo opinii prawnej, że nie można takiej uchwały podejmować, przeforsować ją, bo "nie wiadomo, czy zostanie ona uchylona". To tak jakby próbował przekonać kogoś do przejechania skrzyżowania na czerwonym świetle twierdząc, że może do wypadku nie dojdzie. Ciekawe byłyby rządy takiego dyletanta. Po miesiącu miałby pewnie prokuratora.
~lx 26-06-2007 21:43
do jelonka Rzeczywiście coś z jelonka masz. Skąd Prezydent miał wiedzieć, ile da najtańszy wykonawca i to w ubiegłym roku na etapie konstruowania budżetu? Jak by wiedział to znaczy, że przetarg jest ustawiony. Poza tym, tak jak napisałem, budżet konstruowany był w ubiegłym roku. Kto mógł przewidzieć taki skok cen materiałów budowlanych i robocizny w tym roku? Przecież w ciągu ostatnich kilku lat ceny materiałów były bardzo stabilne. Niby mamy duży wzrost gospodarczy, ale polega on w dużej mierze na wzroście cen. Za parę miesięcy będzie niezła zadyszka. Ceny też trochę spadną bo nie będzie popytu na tak drogie materiały. Już towary z Czech a nawet z Nieniec są tańsze (nie mówiąc o tych z Ukrainy, Słowacji czy Białorusi)
~Teraz Polska 26-06-2007 22:58
I teraz niech nikt nie napisze , ze nie mam racji krytykujac jeleniogorski czy polski rzad .Gratulacje tym razem jedynie dla wybitnych mieszkancow Jeleniej Gory , ktorzy wybrali jasnie urzadujaca "wladze" !
~cr@zy do pustelnik 26-06-2007 22:59
Brawo! Super tekst! I co najwazniejsze: Masz w 100% racje!
~obserwator2 26-06-2007 23:24
Pan Prezydent gdyby raczył przybyć na posiedzenie i wyjaśnić jaką ma wizję poprawy substancji komunalnej miasta,wizji sportu w mieście,sposobów prywatyzacj zakładu MZK to na pewno dyskusja była by traściwsza.Siłowo to można wbijać kołki w ścianę a i to nie przynosi oczekiwanego rezultatu.Brak jasnej koalicji w mieście, brak 2 prezydenta aby pierwszy miał czas na merytoryczne rozmowy to się mści.Jak można powołać nowy wydział promocji z resztkami budżetu i nie skorygować tego na półrocze.To tylko kilka wad korekty.Klub LiD proponował odłożenie dyskusji nad uchwałą ale pan Łużniak był zdecydowanie przeciw.Siłą mości Panowie.A 2 miliony i tak nie przepadną dołoży się drugie 2 i ul.Jana Pawła jak nowa.Spokojnie.
~nauczyciel 26-06-2007 23:30
Waloryzacja płac dla nauczycieli jest zapisana w innej uchwale,Będzie na pewno wypłacona z wyrównaniem od 1 stycznia.Wzbudzanie niepokojów,że przesunięcie głosowania nad tą uchwałą może pozbawić wypłaty waloryzacji jest nieoparte na żadnych przesłankach prawnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krwiodawco – nie czekaj, oddaj krew w wakacje!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spotkali się z Beatą Kempą

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1448
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%