MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Przenieśli Tatry w Karkonosze

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 21 maja 2010, 14:31
Aktualizacja: 14:31
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Wnętrze Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie od wczoraj jest nie do poznania. Wszystko to za sprawą wystawy pt. „Tatry – czas odkrywców”. Zbiory zostały przywiezione z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z powodu powodzi zabrakło pod Szrenicą gości z Tatr, którzy mogliby najwięcej opowiedzieć o tej wyjątkowej wystawie.

Przygotowanie ekspozycji pochłonęło wiele czasu i energii pracowników muzeum w Szklarskiej Porębie. – To była trudna wystawa, ponieważ nie budowaliśmy jej od podstaw. Dostaliśmy ją z gotowym scenariuszem, co jest trudniejsze do zrealizowania – powiedziała Bożena Danielska, kierownik domu Hauptmannów. Wystawie towarzyszyły ciągłe trudności, łącznie z brakiem prądu w dniu jej otwarcia. Organizatorzy poradzili sobie i z tym problemem, podkreślając niektóre ekspozycje płomieniem świec.

Efekt zaskoczył wszystkich. Przepiękna wystawa, przygotowana z okazji 120-lecia funkcjonowania Muzeum Tatrzańskiego, zachwyca prostotą i ciekawymi obiektami. Można tam znaleźć więcej przedmiotów z życia codziennego górali niż wielkie malarstwo. Całość dopełniają zbiory ziół doktora Tytusa Chałubińskiego oraz pamiątki po Janie Gąsienicy Sabale. Bardzo ciekawym eksponatem jest aranżacja pasterskiego szałasu, oddającego rzeczywiste wymiary.

– Jest to jedna z droższych wystaw Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ale myślę, że było warto – powiedziała dyrektor MK Gabriela Zawiła. Autorką aranżacji wszystkich eksponatów jest Teresa Kępowicz. Za sprawą wyłączonego prądu zabrakło góralskiej muzyki, ale pojawiła się góralka w tradycyjnym stroju. Wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby dziwiło się na wiadomość o wystawie, poświęconej właśnie Tatrom. Świadczy to o przeroście regionalizmu, odcinaniu się od innych kultur, nawet tak bliskich, jak polska kultura górska.

Zdaniem B. Danielskiej ta wystawa pomoże zapoznawać ludzi z innymi regionami. Trzeba pamiętać, że po II wojnie światowej bardzo wiele osób przyjechało na tutejsze tereny z okolic Nowego Sącza. Duże środowisko takich ludzi funkcjonowało choćby w Kamiennej Górze. – Ta wystawa uczy jak można kochać góry, w których się żyje. Jak je można promować i cieszyć się nimi – podkreślała Gabriela Zawiła.

To właśnie na naszych terenach turystyka rozwinęła się szybciej niż w Tatrach. Wystawa jest także inspiracją dla muzeum, aby w przyszłości zaprezentować ekspozycję, poświęconą rozwojowi tutejszych gór. Obecna wystawa jest jedną z tych, które można zwiedzać kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego i nadzwyczajnego. W Szklarskiej Porębie będzie można to zrobić do 29 sierpnia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ritz 21-05-2010 15:24
ciekawa wystawa
misiekjg(konto usuniete) 21-05-2010 15:39
"Tatry" w Muzeum Karkonoskim - O.K., ale tylko tyle! Boże nas broń i urzędnicy odpowiednich urzędów wydających zgody na budowy, przed "tatrzańskim' budownictwem w Karkonoszach!!!
~darojg 21-05-2010 15:52
a widzieliście Tatry w galerii "Tesco"?!
~ 21-05-2010 16:35
~Ciekawa fotka nr.6 ..ozdoby dla Górala, ..ale fotka nr.14 jest jeszcze ciekawsza,bo chusta Góralki nadal tam wiśi ..
~Joter 22-05-2010 16:22
Pszenieśli Tatry w Karkonosze ino Karkonosze Tatry nico pszysłoniły. Hej! (A czy pamięta ktoś jeszcze, jak pod koniec lat 90-tych przy hotelu "Bosman" w Szklarskiej Porębie zorganizowano dni morza w górach? Jednak pomysł "nie chwycił". Trochę szkoda...bo pewnie dzisiaj w każdym lokalu rozbrzmiewała by szanta, a na straganach zamiast serków do nabycia byłyby, bursztyny i muszelki.)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
199
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%