MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Przemyt "koncertowy"

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 31 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 października 2006, 14:25
Autor: TEJO
Fot. ŁOSG
Zabytkowe pianino, pochodzące prawdopodobnie z początków XIX wieku, ujawnili podczas kontroli pogranicznicy w Jędrzychowicach. Strażnicy złapali także Polaków, którzy próbowali przemycić skradzione w Niemczech rzeczy.

Instrument znaleziono w pojeździe, którym jechał 33-letni mężczyzna.
– Podróżny, tłumaczył funkcjonariuszom, że instrument wcześniej przywiózł z zagranicy, aby go odnowić. Niestety faktu tego nie zgłosił podczas przekraczania granicy do Polski – informuje porucznik Joanna Woźniak, rzeczniczka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyzna nie miał także pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdzającego, że instrument ten nie podlega zakazowi wywozu.
Teraz konserwator przeprowadzi ekspertyzę pianina, które zabezpieczono w placówce straży granicznej w Zgorzelcu.

To kolejny przypadek próby wywiezienia zabytkowego przedmiotu z Polski do Niemiec. Pogranicznicy zatrzymywali już stare motocykle, antyczne meble i inne obiekty.

– Osobom chcącym przewieźć przez granicę przedmioty o charakterze zabytkowym, polecamy wcześniejszą konsultację z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Przypominamy, że kto bez stosownego pozwolenia usiłuje wywieźć zabytek z kraju, w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.
W przypadku, gdy działanie tej osoby jest nieumyślne, podlega karze grzywny, bądź ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 – zaznacza por. J. Woźniak.

Na tym samym przejściu strażnicy graniczni zatrzymali dwóch Polaków, którzy usiłowali wwieźć do Polski przedmioty pochodzące z kradzieży w Niemczech. Przy mężczyznach ujawniono pojazd czterokołowy typu quad, agregat prądotwórczy oraz kosiarkę spalinową. Szacunkowa wartość ujawnionych przedmiotów wynosi ok. 20 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Podgórna jest nadal zarośnięta

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~maniek 1-11-2006 11:15
Denerwują mnie tego typu sprawy. Polska powoli staje się krajem, z którego można wywieźć co się chce. Jeżeli tak dalej pójdzie jedynym zabytkiem pozostaniemy my - ze swoją mentalnością...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

„Zielony” przystanek

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2210
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%