MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Przełamali strach i uprzedzenia

Wiadomości: LWÓWEK ŚLĄSKI
Poniedziałek, 22 lutego 2010, 14:24
Aktualizacja: 14:25
Autor: KAM
Fot. KAM
Dwieście trzy osoby zarejestrowały się, jako potencjalni dawcy szpiku w lwóweckim ratuszu. Sobotnia akcja przeszła oczekiwania samych organizatorów. „Dzień Dawcy Szpiku” zorganizowany był przez policję i samorząd Lwówka Śląskiego.

Nie tak dawno „Dzień Dawcy Szpiku”, który zorganizowany został w Zgorzelcu, zgromadził blisko siedemdziesięciu potencjalnych dawców. W Lwówku Śląskim zarejestrowały się 203 osoby! Ale nie o rekord i wyścigi tutaj chodzi, tylko pokazanie problemu osób chorych na białaczkę. Akcja pokazała, że mieszkańcy miasta i okolic nie są obojętni na ludzie choroby i potrafią się zjednoczyć.

Rejestrować się można było w lwóweckim ratuszu między godziną 11 a 16. Na każdego czekała grupa wolontariuszy, którą stanowili głównie adepci szkoły o profilu policyjno-wojskowym z lubomierskiego liceum. Sala Mieszczańska lwóweckiego ratusza przeżywała oblężenie. Kilka minut po godzinie 12 zarejestrował się Dariusz Górny zastępca prezesa Honorowych Dawców Krwi w Lwówku Śląskim.
– Czynię to po raz pierwszy. Zapewniam, że nic to nie boli a atmosfera jest przyjemna. Trzeba pomagać jak tylko można – mówił Dariusz Górny.

Na pomysł zorganizowania akcji dawców szpiku wpadł policjant Mariusz Skrobuk. – Oddaję od dawna honorowo krew, myślałem także, jak można pomóc w inny sposób. Znalazłem fundację DKMS w Internecie i jak widać udało się – mówi pomysłodawca.

Policjant sam przekonał kilkunastu kolegów z pracy, aby zarejestrowali się, jako potencjalni dawcy. O działaniach dowiedział się rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, który postanowił nagłośnić akcję i nadać jej większy wymiar. –0 Cieszę się, że pomysł spodobał się mieszkańcom i mamy, aż tylu chętnych. Nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania akcją – mówi asp. sztabowy Marek Madeksza.

Rzecznik prasowy policji już wcześniej zwrócił się do burmistrza Lwówka Śląskiego z prośbą o włączenie się do akcji. Samorządowcy nie odmówili, udzielili dostępu do sali i całego zaplecza. Zabezpieczyli też parkingi przed ratuszem dla organizatorów i mieszkańców, objęli także honory patronat nad akcją.

W sobotę w ratuszu obecni byli też strażacy z Lwówka Śląskiego, którzy licznie rejestrowali się, jako dawcy szpiku kostnego. Strażacy wpadli też na dobry pomysł i jeżdżąc po mieście i lwóweckich osiedlach zapraszając przez megafony mieszkańców Lwówka, aby wzięli udział w akcji.

W Polsce nadal jest mało dawców komórek macierzystych, którzy zarejestrowani są w bazach danych. W Niemczech jest ponad 3,5 miliona dawców, u nas tylko 80 tysięcy osób. - Tego typu akcje charytatywne mają za zadanie to zmienić i poprawić sytuację. W Polsce nadal panują mity związane z bólem, jaki rzekomo ma towarzyszyć oddawaniu szpiku – mówi Katarzyna Ombach z fundacji DKMS Polska.

Każdy musi pamiętać, że oddanie szpiku kostnego nie musi wiązać się z długim pobytem szpitalu. Szpik pobiera się w większości przypadków z krwi obwodowej. Dawca leży na fotelu a z jego krwi pobierane są wytworzone hormony. Cały proces przypomina oddanie krwi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spacerownik po Lwówku

Mandat za wypalanie kabli w piecu kaflowym

Drastyczne billboardy

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ja 22-02-2010 14:55
byłam oddałam i nie żałuje, więcej takich akcji
~silesius 22-02-2010 15:08
Tak trzymać! Brawo!
~zxx 22-02-2010 19:08
A mnie interesuje zresztą obywateli Lwówka tym bardziej czy miejscowi oficjele z ratusza, kler, miejscowi lekarze również się zarejestrowali.
~ja 22-02-2010 23:05
czy to ważne czy byli oficjele czy nie wkońcu to decyzja każdego z nas, i było nas wielu, oby każda taka akcja przynosiła taki efekt
~edward 23-02-2010 1:25
ja po oddaniu szpiku dwa lata temu od roku choruje i ciężko mi wyleczyć durne przeziębienie .... chciałem pomóc ludziom potrzebującym a przepłaciłem własnym zdrowiem ale nie żałuje może komuś uratowałem życie
~zxx 23-02-2010 7:55
Jest to ważne. Bardzo dobry przykład dala młodzież, Straż Pożarna, Policja która tu nie jest lubiana po ,,aferze" drwala to tym bardziej przykład powinni dać właśnie osoby na ,, świeczniku " pretendujące do miana wyższej sfery.
~ciekawski 23-02-2010 10:42
a co z policjantami ktorzy zostali zlapani na klusownictwie,cisza w eterze ,czyzby zatuszowana sprawa bo minelo troche czasu,z PZL ich wywalili a jakie konsekwencje poniesli od przelozonych z policji?
~do ciekawski 23-02-2010 15:02
co mają policjanci przyłapani na kłusownictwie mają do tej akcji?
~zxx 23-02-2010 19:42
http://www.jelonka.com/news,single,init,article,26039

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Działka nad zabytek?

Trwa rozbudowa SOSW

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%