MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Przelali krew, abyśmy nie musieli my tego robić

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 4 marca 2012, 15:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 marca 2012, 8:06
Autor: RED
Fot. RED
Poświęcili życie za Ojczyznę, która dla nich była wartością – tak o Żołnierzach Wyklętych mówiono w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego w sprawowanej w niedzielę Mszy świętej w intencji tych, którzy w historycznym momencie zdecydowali ponieść najwyższą ofiarę za przyszłość swojego kraju.

Uroczystą Eucharystię odprawił w koncelebrze z ks. Robertem Bielawskim ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego i dziekan jeleniogórski. – Po debatach i spotkaniach, wysłuchaniu świadectw i różnych poglądów z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, przyszedł czas na refleksję i modlitwę – powiedział na wstępie ks. Bogdan Żygadło. Nie było więc aluzji politycznych ani przytaczania historii, ale spojrzenie na „zaplutych karłów reakcji" - jak określała bojowników o wolność Polski propaganda wczesnego PRL – z zupełnie innego punktu odniesienia.

Okazję do przemyślenia postawy Żołnierzy Wyklętych, dały dzisiejsze czytania mszalne (Rdz 22,1-2.9-13.15-18; Rz 8, 31b-34; Mk 9,2-10), do których nawiązał w homilii ksiądz Robert Bielawski. Trzy biblijne góry: pagórek w kraju Moria, gdzie Pan wystawił na próbę Abrahama, Tabor, miejsce Przemienienia Chrystusa i Golgota – gdzie Zbawiciel umarł na krzyżu, symbolizują sytuacje, których w życiu nikt się nie spodziewa. Momenty trudne, beznadziejne. Wówczas jedynie wiara pozwala trwać w nadziei na zdobycie tych szczytów, na ich pokonanie.

Jak powiedział kaznodzieja, w takim położeniu znaleźli się także Żołnierze Wyklęci, którzy – świadomi rezygnacji z własnych młodzieńczych planów i pragnień – zdecydowali się na walkę o wolną ojczyznę. – Po to, abyśmy my nie musieli przelewać krwi – wskazał ks. Robert Bielawski. Podkreślił też analogię między wypełnieniem się Słowa Bożego (śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa) a ofiarą tych, którzy zginęli, czy też wycierpieli katusze w więzieniach za Ojczyznę. - To jeden z paradoksów wiary: umieranie dla nowego życia – podkreślił ksiądz R. Bielawski.

– Moc w słabości się doskonali – cytując św. Pawła z Listu do Koryntian kaznodzieja podkreślił też wagę wyrzeczenia, tak istotną w Wielkim Poście, dzięki któremu każdy ma okazję narodzić się na nowo. W ten kontekst wpisuje się także odrzucenie świata przyjemności przez bohaterów, żołnierzy wyklętych, którzy przecież nie zawsze „musieli“ stać po swej stronie barykady. W wielu przypadkach mogli wybrać spokój, awanse i odbieranie honorów w zniewolonej Polsce. Wybrali uciśnienie, ale to właśnie do Królestwa Niebieskiego wiedzie wejście przez wąską bramę...

W Mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych wziął udział, między innymi, synowie Żołnierzy Wyklętych: prezydent miasta Marcin Zawiła z Mamą, oraz Julian Pyrzanowski z Rady Parafialnej przy Bazylice św. Erazma i Pankracego.

Tematyka Żołnierzy Wyklętych rzeczywiście z punktu widzenia współczesności wielu wydaje się nieważna, bo nie dotycząca kolorowej teraźniejszości i jej problemów skupionych wokół rozrywki i używania życia. Tym, którzy podnoszą tematy martyrologiczne, często zarzuca się wykorzystywanie niełatwych momentów historii do celów politycznych. Pewnie nie bez racji. Jednak sedno dbania o pamięć i refleksję o tamtych wydarzeniach jest zupełnie gdzie indziej.

Zanim żołnierze wyklęci poszli na front, który zdeterminował ich przyszłość, a nawet ją przed nimi w ziemskim sensie zamknął, też żyli swoimi ogromnymi pragnieniami i swoją codziennością. Wojna była dla nich zaskoczeniem i wyzwaniem. Dziś – kiedy się żyje w pozornym spokoju i tak bardzo niemile widziane jest zakłócanie go czymś niemiłym – nie można przecież wykluczyć powtórki z historii. Ta na przestrzeni dziejów ludzkości często zaskakiwała najbardziej nieoczekiwanymi wydarzeniami w chwilach, kiedy mało kto się jakichkolwiek niedogodności spodziewał. Warto mieć tego świadomość, co z pewnością ułatwi pamięć o bohaterach sprzed ponad 60 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Policjanci też pomagali

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Patriot 4-03-2012 18:12
CZesc i CHwała Bohaterom!
~embees 4-03-2012 18:28
Wieczna pogarda wszystkim bandytom,którzy wycierali sobie mordy Ojczyzną,a których truchła próbuje sie teraz stawiać na piedestał.Najlepiej byłoby ich beatyfikować,albo dać im za patrona Stepanovica.
kazimierzp 4-03-2012 19:01
Straszne czasy wojny, straszne czasy powojnia. Jako naród byliśmy doświadczeni przez dwa totalitarne systemy: nazizm i komunizm! Walka z Niemcami była jednoznaczna, walka z komunizmem nie poprzez to, że głównie posługiwali się po wojnie polskimi działaczami, wojskami, milicją. Po 1944 to była praktycznie domowa wojna, w której katalizatorami i często też sprawcami byli sowieccy enkawudziści, oficerowie polityczni itp. Po stronie "władzy ludowej" było wielu ideowców zafascynowanych hasłami oficjalnie głoszonymi. Walka odbywała się głównie między Polakami, a każda represja ze strony władzy rodziła często kontrakcję! Dopiero w ostatnich latach możemy poznawać prawdę o tamtych czasach i przekonywać się, że po wojnie wielu z tych co zostało w lesie to bohaterowie którzy walczyli o naszą wolność
~qwertyy 4-03-2012 19:21
dopiero od niedawna wychodzi prawda o tamtych czasach. Ciekawe kiedy przestanie sie blokowac prawde o czasach wspolczesnych. Solidarnosci, okraglym stole i o tym jak powstaly i kto stoi za mediami pioracymi mozgi polakow.
~neto 4-03-2012 19:33
A w kościele same dziadki
~ 4-03-2012 19:34
Oni przelali krew żeby komuniści i SLD-owcy pusili nas z torbami ,Oni nie mają krwi a my nie mamy za co normalnie życ
~łupaszka 4-03-2012 19:35
cześć i chwała bohaterom!!! śmierć sowieckim pachołkom.
~Małgochna 4-03-2012 19:48
Dziękujemy!
~do kazim.p 4-03-2012 19:50
mądrze napisałeś ale z małą uwagą...to nie była" wojna domowa" po jednej stronie było wojsko podziemne ,AK,czy WIN powołany przez legalny rząd polski na emigracji a po drugiej stronie stali ludzie kierowani przez stalina< sowietów ktorzy obsadzali wszystkie wazne funcje w panstwie i oni realizowali rosyjska misje polityczna polska dla nich nie była ważna/ poczytaj wypowiedzi przywódców polsich w zsrr/ polacy to moze i byli ale jako wykonawcy decyzli i strategii stalina wy.oficer to rosjanie albo tacy polacy jak wasilewska czy bierut obywatele z wlasnej woli ZSRR oddelegowani do polski , a ideowcy polscy dawno wygineli w rosji w 1937roku
kazimierzp 4-03-2012 20:08
"To była praktycznie!" mimo ogromnej różnicy sił, na niekorzyść leśnym!
~Wierny tylko 4-03-2012 20:25
Wszystko pięknie i ładnie w ludzkim rozmyślaniu, ale nie w oczach Bożych. Dlaczego wynosi się człowieka ponad Jego wolą. Bo porównywanie śmierci za Ojczyznę do męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu Golgoty jest nie tylko pretensjonalne, co gorszące. Tym bardziej, że wśród "żołnierzy wyklętych" zdarzały się też ataki na ludność ż...owską, szczególnie wśród związanych z byłymi Narodowymi Siłami Zbrojnymi i innych cywili. No, ale to już jest od tego osąd Boży.
~wek 4-03-2012 20:53
Jest prawda ,cała prawda i g... prawda.Czerwona zaraza jeszcze do dzisiaj tkwi w niektórych mózgach.Wpajanie kłamstw dało o sobie znać, a wpajanie poprawności politycznej trwa Jeśli Ci którzy walczyli za Polskę to "Bandyci" ,to kim byli ci ,którzy tych "Bandytów" mordowali ?Jeśli Ci którzy w ostatnich latach walczyli z czerwoną zarazą o naszą godność to oszołomy to kim są ci którzy kumają się z ideowcami czerwonego sztandaru?. Jeśli prości ludzie ,którzy wierzą w prawdę i Boga ,pamiętający najciemniejsze lata stalinizmu to "Moherowe Berety',to kim są Ci którzy noszą maski zamiast twarzy?Kim jest Bohater ,a kim jest "bohater" .Ten "bohater" manipuluje ludźmi . Cześć tym którzy walczyli za Polskę i Naród! Hańba zdrajcom !!!
rymcycymcy 4-03-2012 21:15
O co chodzi z tymi żołnierzami wyklętymi ? ...co chwilę leci artykuł o tej tematyce :) Jest jakiś tydzień pamięci ? ..coś przeoczyłem, a chciałbym być w temacie !
~ot i to 4-03-2012 21:30
do~ neto a dlaczego Ciebie tam nie ma? Mniemam, że nie jesteś jeszcze dziadkiem chociaż nie dowidzisz.
Piipi Jelonkowa 4-03-2012 21:53
..do - [~Rymcycymcy] .. wcześniej nie wiedziałam,ale obecnie już .. wiem ! ~Wiesz ? .. pisząc "polak" z małej literki nie popełniam gramatycznego błędu ! Chociaż mówią o nich "żołnierz wyklęty" to jedak oni byli bardziej za NAMI .. Polakami,a pozostali również polacy to już wiara w przyjazn polsko-radziecką ! /..zrozumiales *malolacie /
~ 4-03-2012 21:57
Czy tych politycznych przebierańców można w czymś przyrównywać do żołnierzy spod Monte Casino lub tych którzy szli z Lenino do Berlina! Czekali na III wojnę która miała być dla nich ratunkiem przed odpowiedzialnoscią za zbrodnie dokonane na własnym narodzie. Byli to damscy bokserzy tamtych czasów. Dzisiej im podobni doprawiają im ideologię i wielkość. Co za zakłamanie!
~ 4-03-2012 22:02
moherowo
~Grzesiek 4-03-2012 22:53
Z mojej rodziny ginęli i w Polsce, i na Zachodzie i na Wschodzie, ale nie byli Żołnierzami Wyklętymi. Czyli zginęli nadaremnie?. Czym różni się krew moich wujów przelana pod Falaise, pod Niesky, czy w Powstaniu Warszawskim od krwi tych Wyklętych?. To jest jakaś paranoja!!!. Zaraz okaże się "że prawdziwi Polacy walczyli z komunizmem".
~m13 4-03-2012 23:18
niczym ..to byli żołnierze jedynej legalnej armii podziemnej w polsce okupowanej przez niemców jak i przez rosjan a żołnierze z pod Monte cassino i Falaise to były jednostki wojskowe takich samych żołnierzy podległych rzadowi polskiemu w londynie a żołnierze /twoi wujowie wałczący w powstaniu to często byli ci sami żołnierze których atakujesz bo wielu z nich potem walczyło po 1945 ,a twoi wujowie jesli walczyli na zachodzie a potem wrócili do kraju to spotkali sie w jednej celi razem zolnierzami wyklętymi i często gineli rozstrzelani razem. bo to była ta sama armia dziwne z./ inna sprawa to żołnierze I i II armii tzw. berlingowcy byli to polscy zolnierze ale nie polska armia gdyż nie miała polskich dowódców ani oficerów bo to byli Rosjanie albo udający polaków przebierańcy typu rokossows
~xyzII 5-03-2012 0:13
http://www.youtube.com/watch_popup?v=ptijNcDanVw Na wieczorną porę.
Piipi Jelonkowa 5-03-2012 0:21
.. do - [~Autora postu z godz.12:57 ] .. jest takie miejsce w Warszawie na terenie Cmentarza Powązkowskiego - to tz."Łączka",gdzie potajemnie pochowano ofiary więzienia MBP z Rakowieckiej ! ~Wiesz ? .. tam jest również pomnik,wzniesiony dla Męczeniów Terroru Komunistycznego ..i tam właśnie pierwszy premier niekomunistycznej Polski .. złożył kwiaty ! .. Prezydent Komorowsk 01.03.2012 powtórzył .. to co uczynił wtedy Tadeusz Mazowiecki ! ~WIESZ ..dlaczego ?
~bumcyk 5-03-2012 0:37
Do Kazimierzp, to nie była wojna domowa to była walka o wolność miedzy polakami a sowiecką marionetkową agenturą.
~bumcyk 5-03-2012 0:38
Do embees, spadaj do Korei Północnej niedobitku od Radkiewicza
~USA. 5-03-2012 1:38
A czy banda Kaczowki to tez byli zolnierze wykleci?
~szyper 5-03-2012 8:44
cwaniaki z londynu wywolali powstanie warszawskie i bochatersko walczyli z rosja
~notoco 5-03-2012 9:55
Walczyli za Senatem i przeciwko reformie rolnej.Gdyby zwyciężyli bylibyście pisiaki parobkami u obszarnika.A dziś walczycie aby do tego doszło.
~til 5-03-2012 10:20
O ojczyznę walczyli wszyscy polscy żołnierze, i ci z podporządkowani polskiemu rządowi w Londynie i ci idący do Polski ze Wschodu. Obecnie tych ze wschodu skazano na zapomnienie. Jest to zbrodnia na historii Polski. Było podobnie w w PRL, kiedy wywyższano pamięć formacji lewicowych. Najbardziej w okresie stalinowskim. W Wojsku Polskim nigdy nie faworyzowano szpiegów działających w jego szeregach. Obecnie szpiegów gloryfikuje się. Jeśli tak ma być, to akceptuje się obecne i przyszłe zdrady. O Ojczyznę walczy się pod legalnym przywództwem. Takiego podziemie zbrojne po 1945 r. już nie miało. Część prawych żołnierzy została zepchnięta przez organa bezpieczeństwa do podziemia, musieli ukrywać się. Nie podejmowali jednak współpracy z organami państw obcych. Weszli do panteonu polskich bohaterów.
~ 5-03-2012 10:27
a teraz to my obywatele tego kraju jestesmy ,,wyklęci' co widac po sposobie traktowania nas i tak np sluzba zdrowia nie dla nas, prawo nie dla uczciwych, ucisk podatkami , bezdomnosc, brak pracy , zupelnie tak samo postepowali w PRL dajac tzw wilcze bilety tym co rozsadnie mysleli
~til 5-03-2012 10:35
cd. Pozostali, to niestety mierzwa historii zwyradniająca się do bandytyzmu, do pójścia na usługi innych państw. Taka sama mierzwa jest i wśród sługusów sowietów. Tylko, że nikt nie odważył się tych osób gloryfikować. Byli marginesem bez autorytetu w wojsku i milicji. Ich autorytet był do czasu pełnienia służby. Gdyby było inaczej, dziś Polska miałaby za sobą wstrząs o wiele większy i ofiar tysiące zabitych, bo przez cały okres PRL funkcjonował mo...lny kręgosłup patriotyzmu. Dziś chcą wysuwać na bohaterów, obok niekwestionowanych i pętaków historii.
~do til 5-03-2012 12:21
może to mądrze napisane ale idąc tym wnioskowaniem ..dalej to armia polska idąca ze wschodu nie miała legalnego przywództwa/a jedynie marionetkowe stworzone i uznane tylko przez Stalina/ oraz jak wiemy wyższe dowództwo sowieckie lub udające polaków /rokossowski/ co nie zmienia faktu ze to byli dzielni i prawi zolnierze o których należy mówić i pamiętać. AK oraz później WiN to były legalne armie podziemne rządu polskiego w Londynie i według konstytucji nikt temu rządowi nie zabrał legitymizacji a jedynie nasi sojusznicy z zachodu później przestali go uznawać co było jawną zdradą także międzynarodowa.Rzad tzw. lubelski do sfałszowanych wyborów w 1946 roku był nielegalny i każdy historyk o tym wie.
Piipi Jelonkowa 5-03-2012 14:01
..do - [~Autora postu z godz.10:27 ] .. nie bój się ! ..ON o nich pamięta ! - "Trzeba wspomniec wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji służb Bezpieczenstwa pozostających na USŁUGACH systenu przeniesionego ze wschodu,trzeba ich przypomniec przed Bogiem i Historią"
~zawjedzony 5-03-2012 15:09
ci co mordowali maja 4500 emerytury a ja co pracowalem 800
~m13 5-03-2012 19:36
muszę ciebie zmartwić ..mają i więcej niejaki Widaj który wydał ponad 100 wyroków śmierci na żołnierzy m.inn. gen Fieldorfa Nila bohatera powstania warszawskiego umarł w 2008r i miał ponad 9200zł/miesiąc ze o wolińskiej i Michniku przebywających w Szwecji i Anglii nie wspomnę
~kibic 5-03-2012 20:22
Powstańcza armio wyklęta cała Polska o Was pamięta!!!
kazimierzp 5-03-2012 23:05
To, że tak rózne słowa tu padają. To, że możemy głosić tak sprzeczne, ze sobą tezy pokazuje naszą wolność. Teraz możemy gadać co nam ślina na język przyniesie. Teraz możemy spierać się szczerze, aż do bólu o przyszłość naszego kraju, naszych dzieci. Możemy się nie zgadzać, możemy się kłócić. To bedziemy my, a nie żadna obca siła. Doceniajmy to i pamiętajmy że wolność to 100 % odpowiedzialności. Jeżeli nam Polakom nie wyjdzie to nie będzie wina "kogoś", "onych'. To będzie nasza wina, więc tego czasu wolności nie zmarnujmy tylko tę wolność umacniajmy, spierając się - ale nie kłócąc.
~lutek 6-03-2012 7:55
Mój dziadek na okrągło wyganiał ich laską z sadu bo mu ciągle jabłka podbierali
~do notoco 6-03-2012 9:28
Z chama nie będzie pana, a komuna porobiła z paróbków oficerów.
~paradise 7-03-2012 21:05
Żołnierze Wyklęci przez komuchów, bo nie zgadzali się na sowiecką okupację. Zginęli, byli dręczeni przez bandytów z UB, oddali życie za naszą WONOŚĆ! CZEŚĆ I PAMIĘĆ ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM!
~SZLAG TRAF 10-03-2012 16:08
Oddali życie za młodu , oczywiscie na DARMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!TE CZERWONE BYDŁO JESZCZE ISTNIEJE NIE ZAPOMINAJCIE!!!! Sam naród godzi sie na ich istnienie!!!!!!!, solidarność - niekcem alem muszem skumała się pod okrągłym stołem. Witają się z bandytami podaniem reki na imprezach opłacanych kosztem społeczeństwa i z akceptem społecznym. To taki efekt POLSKI jak na załączonym obrazku!!!!
~Wierny tylko 25-03-2012 21:34
Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemność w światłość, a światłość w ciemność, zamieniają gorycz w słodycz, a słodycz w gorycz. Jeśli kto inaczej naucza i nie trzyma się zbawiennych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z prawdziwą pobożnością, ten jest zarozumiały, nic nie umie, lecz choruje na wszczynanie sporów i spieranie się o słowa, z czego rodzą się zawiść, swary, bluźnierstwa, złośliwe podejrzenia,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było bezpieczne?

Budowa drogi S3

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
769
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%