MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Przekręt w sieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 czerwca 2007, 0:00
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Czytelnik ofiarą internetowego oszustwa.

– Zapłaciłem ponad miesiąc temu, a do dziś nie otrzymałem zamówionego towaru – mówi nasz Czytelnik, który dokonał zakupu przez internet. Jak korzystać z wirtualnych aukcji, by nie paść ofiarą oszustów?

– Z Allegro korzystam już od trzech lat i wszystko byłoby w porządku, gdybym nie padł ofiarą oszustwa – mówi 27-letni Marcin z Jeleniej Góry (nazwisko do wiadomości redakcji). – Zawsze sprawdzam opinie o użytkowniku, bo chcę mieć pewność, że mam do czynienia z osobą uczciwą. Niestety, tym razem pomimo rewelacyjnych opinii, sprzedawca okazał się oszustem. Ponad miesiąc temu wpłaciłem pieniądze na konto i do dziś nie mam ani zamówionego towaru, ani pieniędzy. W żaden sposób nie można skontaktować się ze sprzedającym, a jego konto zostało już zawieszone. Zgłosiłem sprawę na policję, ale nie wiem, czy uda mi się odzyskać pieniądze – dodaje.

– Zgłoszeń oszustw internetowych mamy średnio kilka miesięcznie. Pokrzywdzeni licytują różne przedmioty, tj. meble, telefony komórkowe, buty, odzież. Sprawy tego rodzaju są dość zawiłe i długotrwałe, jednak w większości przypadków kończą się pozytywnie – postawieniem zarzutu sprawcy z art.286§ 1 kk (oszustwa), za co grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat – mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy jeleniogórskiej policji. Dodaje, że oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Rzeczniczka policji podkreśla, że każdy kupujący w internecie jest narażony na taką sytuację. Dlatego – aby nie paść ofiarą oszustwa – warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach: sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat, sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność; jeśli dostałeś e-maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym, chroń swoje dane osobowe – nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł.

Gdy pomimo tego oszust okazał się bardziej przebiegły pamiętaj, aby poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu. Koniecznie zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. i zgłoś się z nimi do najbliższej jednostki policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most do rozbiórki

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Mina na Zabobrzu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~mmm 18-06-2007 9:48
świetnie, ale ja padłam ofiarą oszustwa w drugą stronę: ktoś przejął moje konto,zmienił moje hasła dostępu, zablokował mi nawet dostęp do poczty i na moje konto naciągał ludzi.Co w tej sytuacji robić? Zgłosiłam sprawę administratorom allegro,ale co dalej? Iść z tym na policję?Moje konto jest już zawieszone i bardzo dobrze, bo jestem uczciwym człowiekiem i bardzo przykro mi,że na moje konto jakiś cholerny oszust naciągał ludzi na kasę.Już nigdy nie skorzystam z tego rodzaju sprzedaży.
~Świniarski 18-06-2007 11:44
Cześć Heh no niestety jeśli ktoś nie zna swoich praw w internecie, nie umie myśleć tak jak złodziej żeby się nie nabrać, to później wychodzą takie sprawy.
~ogórek 18-06-2007 12:13
Wystarczy przeczytać regulaminy, które na ogół się omija...
~do mmm 18-06-2007 16:54
Ktoś miał hasło... albo znał Cię dobrze i np. wklepał imię psa... Zerwałaś ostatnio z chłopakiem???? Pokłóciłaś z Przyjaciółką??? Bo jak tak – to masz odpowiedź;–] (chyba ,że w kafejce–jeśli korzystasz–ktoś Cię podpatrzył). A tak w ogóle współczuję sytuacji. Nie wydaje mi się,zeby ot tak – znając tylko nazwę użytkownika–móc zarzadzac jego kontem.... Moze wypowie się fachowiec jakiś??? Poza tym administrator serwisu moze Ci pomóc np. namierzając IP sprawcy– i będzie sprawa jasna...
~Twój hacker pierwszego kontaktu 18-06-2007 21:59
Ty Świniarski nie bądź taki cwaniak, bo już niejeden, który twierdził, że zna swoje prawa w Internecie, w konsekwencji okazywało się, że znał się na tym jak ŚWINIA na gwiazdach... Odrobina cierpliwości, a i na Ciebie przyjdzie kolej – to tylko kwestia czasu. Szczególnie, że w tym wszystkim znajomość swoich praw w Internecie ma się do tego, jak moja pięść do twojego kinola, hehe :–>
~Stefan 18-06-2007 23:16
Ja powiem tak! kupuję tylko "za Pobraniem" a jeżeli nie mogę tak kupić to po prostu tego nie kupuje i szukam innego Sprzedawcy!
~Roman do ...do mmm 19-06-2007 2:57
......szkoda Pana Marcina , padl ofiara oszusta . IP mozna zmienic majac program zmieniajacy IP co 30 sekund , albo uzywac "router" taki chociaz 2.4 GHz –nie zlokalizuja odbiorcy .Powodzenia Panie Marcinie i glowa do gory .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
109
Tak
48%
Nie
41%
Nie wiem
11%