MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Przekręt przy urnach?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 24 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 24 kwietnia 2007, 16:25
Autor: DOB
Fot. Archiwum
Znikło prawie 600 kart do głosowania. Czy ktoś chciał sfałszować wybory?

Sprawa wyszła na jaw w niedzielę (22 IV), kiedy to miejska komisja wyborcza dokonała ponownego przeliczenia głosów w okręgu nr 15. Okazało się, że czystych kart było ok. 600 mniej niż w dniu wyborów.

Nie jest wykluczone, że ktoś wziął je, by wypełnić i z powrotem podrzucić. Mogłoby to mieć wpływ na wynik wyborczy.

– Słyszałem o tej sprawie – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Za przechowanie opieczętowanych głosów odpowiedzialne są władze miasta. Karty powinny być policzone, umieszczone w opieczętowanych workach i złożone w kasie pancernej. – Głosy z okręgu nr 15 były przewożone do sądu – mówi Jerzy Łużniak. Czy to sugestia, że mogły zginąć właśnie tam? – Absolutnie nie – zastrzega Jerzy Łużniak. – Być może worek z pustymi kartami gdzieś się po prostu zapodział. Wierzę, że się znajdzie i cała sprawa wkrótce się wyjaśni.

Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze Dariusz Łukaszewski był dzisiaj nieuchwytny. Pod jego nieobecność, nikt w delegaturze w Jeleniej Górze nikt nie chciał udzielać nam informacji.
– Jeśli rzeczywiście brakuje kart do głosowania, sprawą powinna zająć się policja lub prokuratura i przeprowadzić postępowanie wyjaśniające – powiedział nam Kazimierz Czaplicki, kierownik Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie. – Ten, kto zawinił, powinien zostać ukarany.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie będzie to miało wpływu na wynik wyborów, bo brakujące karty były puste.
Do tematu powrócimy.

<b> Ale galimatias </b>
Miejska komisja wyborcza dokonała ponownego przeliczenia głosów w wyniku decyzji Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Ma to związek z protestem wyborczym klubu Lewica i Demokraci. Zdaniem tego klubu, 171 głosów oddanych na kandydatów Wspólnego Miasta zaliczono kandydatce komitetu Nasz Dom. W efekcie mandat radnej uzyskała Dorota Dobek (komitet Nasz Dom), a należał się on kandydatce LiD – Grażynie Malczuk. Sąd przyznał lewicy rację. Rada wygasiła mandat radnej Dobek, ale aby powołać Grażynę Malczuk, trzeba było procedurę liczenia przeprowadzić jeszcze raz.
To nie koniec zamieszania. Okazało się też, że po przeliczeniu głosów na liście Wspólnego Miasta Ewa Dudziak wyprzedziła Miłosza Kamińskiego. Ma to o tyle znaczenie, że Kamiński miał zastąpić w radzie miejskiej Danutę Wójcik, której wygaszono mandat. Wygląda na to, że jej miejsce zajmie Ewa Dudziak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drugi taki przystanek

Świętowali złote gody

Sadzą las

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~G.N. 24-04-2007 16:43
Zajmie Miłosz Kamiński to już pewne. Ale Jemu jest bliżej do PO niż do WM.
~opozycja pozaparlamentarna 24-04-2007 16:49
Dawno już pisałem, że w tej materii niczym nie róznimy się od Białorusi... Ps. Radnej Dorocie Dobek mandat wygasił 27 marca zarządzeniem Wojewoda Dolnosląski po decyzji SA.
~Buhahahah-hah 24-04-2007 17:05
To jest parodia, do komisji wybierani sa ludzie nie majacy do tego zadnego przygotowania, czesto ludzie starsi, lub osoby ktorre na codzien z procedurami administracyjnymi nie maja nic wspolnego i na widok kilku tabelek do przeliczneia cisnienie im skacze. Tylko nikly procent to osoby z odpowiednim przygotowaniem administracyjnym. Ponadto praktycznie wszyscy sa z namaszczenia jakiego ugrupowania i trudno uwierzyc w ich suwerennosc. Przyklad komisji nr.15 pozwala watpic w prawidlowosc koncowych wynikow nie tylko w tej komisji ale i w calym miescie!!! Na prawde teraz wszystkie glosy w miescie powinny byc przeliczone, ciekawe jaki wowczas by byl wynik???? Generalnie w moich oczach ta rada, wybrana w takich okolicznosciach jak i ten prezydent nie maja zadnego autorytetu!
~maks 24-04-2007 17:47
Drugi wynik na liscie ma Ewa Duziak.
~opozycja pozaparlamentarna 24-04-2007 18:12
Pierwszego wpisu dokonał jakis prowokator, w każdym bądź razie nie osoba, na którą wskazuje nick.
~EWA DUDZIAK NA PREZYDENTA 24-04-2007 18:44
EWA DAWAJ W GORE
~sitwa 24-04-2007 18:45
jak zwykle przekręcili Wspolne Miasto. Przypadek??? panie Łużniak nie kompromituj sie pan,proszę
~OBSERVER 24-04-2007 19:37
Moze wzorem Wrocławia sprawić, aby w Komisjach zasiadali ludzie nie z namaszczania i po znajomościach tylko każdy pełnoletni obywatel, który zglosi taką chęć i weźmie udział w jawnym losowaniu.Taki sposób wybierania komisji czyni ją niezależną i reprezentatwną-poza tym społecznosć lokalna ma możliwość identyfikowania się z wybieraną władzą. Wrocław potrafi tylko w Jeleniej Górze Prezydent nie ogłasza naboru publicznego obywateli na członków komisji.No chyba, że się mylę.Mylę się Panie Prezydencie - bo wydaje mi się, że skład niektórych komisji wborczych jest stały od kilkunastu lat?Rozwiąznia niektórych kwestii są ba...lnie proste.
~?? 24-04-2007 19:50
Stare dobre powiedzenie. Nie ważne jak głosują wyborcy, wazne kto liczy głosy !!!
~Wyborca 24-04-2007 20:05
To co sie stalo w tej komisji to czysty swindel!!! po prostu falszowanie wynikow wyborczych !!!.Dlaczego SAD nie chce udowodnic i wykryc prawde o wyborach?!!! BO mozliwie wie cos na ten temat i chce przemilczec skandal jaki by powstal w zwiazku z przekretami wyborczymi!!!.Bo to nie przypadek ze ginie 600 kart i nic nie wiadomo o co chodzi.To skandal dla wymiaru sprawiedliwosci iwstyd ze mamy takich SEDZIOW ,ktorz nawet dla przyzwoitosci okazali by swoja pryncypialnosc istaneli na glowie , aby udowodnic mieszkancom ,ze wybory byly czyste lub sfalszowane!!!!.ALE ONI MOWIA N I E !!! bo boja sie PRAWDY!!!!!!!.Niech przelicza jeszcze raz w calym miescie,i wtedy pokaza ze sa SPRAWIEDLIWI!! A tak to TEMIDA w J G ma cos do UKRYCIA!!!.Juz 4 lata temu byly watpliwosci i co teraz to samo a SADY W J G MILCZA dla wygody i ........!!!.A Prokuratorzy milcza a PANSTWOWA KOMISJA WYBORCZA glupa RZNIE!!!!!!.
~cypis 24-04-2007 21:53
worek z kartami im "zaginął" ha, ha, ha - żenujące
~tokto 24-04-2007 23:41
Ja bym dorzucił sprawdzenie głosów w komuski wyborczej mieszczącej się w Muflonie w Sobieszowie.Nalepiej i najszybciej można zmienić wynik wyborów w chwili wklepywania ich do kompa. Worek zaginoł - śmiech na sali, poważni ludzie takie tłumaczenia podają i się nie wstydzą.Świat schodzi na psy.
~Emeryt 24-04-2007 23:59
Nareszcie coś wyszło na jaw, żeby wyborcy wiedzieli jak się z nich wała robi. Tak było zawsze! - ale czy będzie to wyjaśnione, czy jak zwykle uciszone? Komu zależało na fałszowaniu tych wyborów i kto miał takie możliwości ??? Przecież nie mi - tym kto przy władzy chciał się utrzymać!
~jerzy 25-04-2007 1:02
w tym mieście chyba nic nie ma uczciwie. dobrze że o tym piszecie. szkoda naszego miasta
~Obserwator II 25-04-2007 6:07
Przypominam,że wszystko to o czym Państwo piszą dotyczy "starej" rady i byłego Prezydenta.Zaraz może sie okazać,że za zamieszanie odpowiada PO.Opamiętajmy się.A co do przekrętów 4 lata temu.W tzw."informacji szeptanej" mówli o tym nawet członkowie SLD.A teraz pytanie?Kto wtedy rządził Jelenią Górą?Powodzenia!
~opozycja pozaparlamentarna 25-04-2007 7:05
U nas na wsi, to nie ma problemu. Co innego wykreślenie ważnych słów "lub czasopisma", albo sfałszowanie podpisu przez słynną A. Krawczyk - to są poważne problemy. A może u nas na wsi nie ma po prostu poważnych mediów i nic do stolicy nie dociera?
~praktyk wyborczy 25-04-2007 7:49
"Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie będzie to miało wpływu na wynik wyborów, bo brakujące karty były puste" - skąd ta pewność ??? Równie dobrze można założyć , że wykorzystując (wypełniąjąc odpowiednio) puste karty ktoś mógł wpłynąć na wynik głosowania . W tej sytuacji karty wypełnione "niewłaściwie " musiały zniknąć, bo bilans oddanych głosów musi się zgadzać!!!
~obserwator 25-04-2007 8:13
Przypominam wszystkim zainteresowanym,że za zabezpieczenie dokumentów wyborczych odpowiada obecnie urzędujący Prezydent Miasta PO. czekamy na podjęcie działań w celu wyjaśnienia nieprawidłowości.
~Obserwator X 25-04-2007 8:31
Szanowni internauci! Czyżby większość piszących to ćzłonkowie służb specjalnych, prokuratorzy i sędziowe (opozycja parlamentarna, buhaha, sitwa, wyborca, emeryt, obserwatorzy). Nikt z Was nie był pewnie w żadnej komisji wyborczej i całe szczęście. Prawo daje możliwość zgłaszania kandydatów z przez ugrupowania zarejestrowane i nikt tego nie może zmienić, a te ugrupowania kanapowe nie mają nawet członków którzy potrafią wykonać proste czynności, któych nie może nikt inny wykonać tylko członkowie komisji. Nie wciskajcie ludziom kitu, że do kompa można wprowadzić co się chce bo oprogramowanie centralne nie przyjmie żadnego błędu. Można tylko pomylić się w słupkach robionych ręcznie??? Czy ktoś z Was się zgodzi oddać głosy na waszego kandydata przeciwnikowi, nigdy. Więc nie opowiadajcie o sitwach i przekrętach przy urnach. Tylko zwykła głupota i brak elementarnych zasad organizacji pracy w komisji mógł dać takie efekty. Dobrze że jeszcze ktoś czuwa i sprawdza protokoły, które każdy mieszkaniec może obejrzeć na szybie lokalu. Obserwator X.
~Buhahahah-hah 25-04-2007 9:55
do Obserwator X - wlasnie o tym pisze, nie wiem czemu sie tak puszysz, w komisjach zasiadaja ludzie, czesto bez wasciwego przygotowania, ktorzy nie potrafia dzwignac odpowiedzialnosci. Przy wykonywaniu, w sumie nie az tak skomplikowanych czynnosci popelniaja karygodne bledy. Inna sprawa wpadka miejskich sluzb za ktore w tym momencie odpowiada pan Luzniak, a jego zwierzchnikiem jest pan Obrebalski. Mianowicie w ratuszu gina karty do glosowania... bagatela, drobiazg, nic sie nie stalo, sprzataczka niechcacy wyrzucila????
~sulewska 25-04-2007 10:11
Właśnie w Sądzie lub Urzędzie Jeleniej Góry zginęły dokumenty rozgraniczenia mojej działki 78. Na podstawie fałszywych dowodów rozgraniczono moją działkę i zmieniono powierzchnię w ksiegach wieczystych bez mojej wiedzy.Takie "CUDA" to tylko w Jeleniej Górze się zdarzają.
~zorientowany wyborca 25-04-2007 10:49
Z tego co pamiętam to: - wrzask po wyborach podniosło WM licząc na dodatkowy mandat, a przypadnie on najprawdopodobniej Grażynie Malczuk z SLD (LiD), - w komisji obwodowej nr 15 WM miało dwóch swoich przedstawicieli,. - niezamierzonym przez WM efektem ponownego przeliczenia głosów będzie to ,że do rady nie trafi Miłosz Kamiński , ale Ewa Dudziak.
~KRR 25-04-2007 14:27
DO OBSERWATORA II MASZ CHYBA OBSESJE NA TEMAT "starej" rady i byłego Prezydenta. TY Opamiętajmy się. GDYBY CZŁONKOWIE SLD ROBILI PRZEKRĘTY TO DZIŚ PREZYDENTEM NIE BYŁBY OBRĘBALSKI A KUSIAK. WŁAŚNIE DLATEGO, ŻE JELENIOGÓRSCY CZŁONKOWIE SLD PRZESTRZEGAJĄ PRAWA I DZIAŁAJĄ FERR TO NIE MAMY ŻADNYCH AFER Z ICH UDZIAŁEM, A TYLKO TAKĄ SZCZEKANINĘ NICZYM NIE POPARTĄ JAK TWOJA.
~Geodeta 25-04-2007 15:41
Do Sulewskiej. Przestań Pani katować mieszkańców swoimi prywatnymi sprawami.Pani też winna posiadacz w damu wyciągi map geodezyjnych swojej działki.
~Zibij 25-04-2007 17:58
Czy ktoś może bliżej przedstawić Panią Dudziak
~gość 25-04-2007 21:47
Do opozycji pozaparlamentarnej. Sądzę, że drobna różnica jest, oni by dodrukowali karty i uzupełnili takie istotne niedopatrzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Identyfikacja wizualna

Nie tylko dla seniorów

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
801
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%