MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Przeklęty bruk w śródmieściu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 listopada 2007, 14:44
Aktualizacja: Sobota, 17 listopada 2007, 7:27
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Nie dość, że jest niewygodna, to jeszcze z wielu miejsc znika. W innych – wyciera się. Na ubytkach można się potknąć lub połamać obcasy. Stan położonej kilka lat temu kostki granitowej jest coraz gorszy.

Na placu Ratuszowym, na którym nowa nawierzchnia jest stosunkowo najdłużej, usterek jest najwięcej. Widać to szczególnie po deszczu, kiedy w zapadliskach tworzą się kałuże. Jest też sporo ubytków w samej kostce. Narzekają na nią panie, które chodzą w butach na obcasach i niepełnosprawni na wózkach. – Poniemiecka kostka trzymała się kilkadziesiąt lat. Kiedy ją zdejmowali, była w bardzo dobrym stanie. A teraz ta się sypie po niespełna dziesięciu latach – mówi pani Joanna, która w rynku mieszka od początku lat 70.

Nieciekawie jest również z kosteczką, którą wyłożono ul. 1 Maja. Są miejsca, gdzie kamienie znikają i tworzą się łyse pola. – To po prostu wstyd przed turystami. Palcami to pokazują – podkreśla Jadwiga Janusz, która codziennie przechodzi śródmiejskim traktem. Kostka znika sprzed podmurówek kamienic, ale nie tylko. Widać, że ktoś celowo jeden kamień podważa jakimś narzędziem, a pozostałe – wybiera. – Po co to komu? – nie mogą się nadziwić przechodnie.

Do wszystkiego przyczyniają się także – w sposób zupełnie niezamierzony – robotnicy, którzy co jakiś czas rozkopują kostkę, aby dokonać przyłączy mediów do kamienic. – Nie nasza wina, że tego nie zrobiono wcześniej. Staramy się po sobie posprzątać, ale wiadomo – powtórnie ułożony bruk, to już nie to samo – powiedział nam jeden z pracowników, którzy w czwartek przeciągali instalację przed kamienicą przy ul. 1 Maja.

Gwarancja wykonawcy dawno się skończyła, a w remont zainwestowano potężne pieniądze. Prace trwały ponad dwa lata i miały uczynić z jeleniogórskiego śródmieścia perełkę. Czy się udało? Przedtem zdemontowano stary, poniemiecki bruk, który służył za nawierzchnię kilkadziesiąt lat. Zmarnowano też pieniądze na betonową kostkę, która bardzo szybko się wytarła. Obecna nawierzchnia już wymaga naprawy, ale na to pieniędzy nie będzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drogi do remontu

70 drzewek na jubileusz

Kiedy zniknie ten wykop?

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Dawid 16-11-2007 15:11
Mam zawsze ubaw jak widze paniusie maszerujace w szpileczkach po 1go Maja... ;-)
~alfonso 16-11-2007 15:38
A ja mam łzy w oczach gdy widzę niepełnosprawnych na wózkach gdy próbują przebrnąć 1-go Maja...
marl 16-11-2007 15:39
Bruk wygląda ładnie, może dlatego się rozłazi że są małe kostki - mniejsze od tych poniemieckich i dlatego podatne na wyłażenie, duża kostka byłaby lepiej osadzona, cięższa, bo materiał przeciez ten sam, moze nawet z tych samych kamieniołomów. Może zamiast tych łuczków ułożonych z kosstki lepszy byłby równy wzorek.
~gosia 16-11-2007 15:50
Proponuję wszystko zalać ślicznym asfaltem. I tak będzie lepiej niż teraz, a na pewno wygodnie. Ile razy idę przez 1 Maja klnę w żywy kamień tego , który dopuścił do zrobienia czegoś takiego. Jeśli moje myśli mogłyby się spełnić człowiek kilka razy skonałby w męczarniach.
~bolek 16-11-2007 17:45
W ten sposób moża było brukować drgę na Śnieżkę nie centrum miasta. Po komunie mieliśmy w spadku śliczne i śliskie płyty, następne władze zadbały o bezpieczeństwo i ułożyły antypoślizgową łamaną kostkę granitową. Niestety mieszkańcy niedostosowali obuwia (konieczne buty do wędrówek górskich) do nawierzchni i są sami sobie winni (?).
~loop 16-11-2007 17:52
Współczuję wszystkim niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach lub o kulach. Dałbym decydentom parę kul i kazał przejść całą ulicę 1-go Maja, jestem ciekaw czy po tym spacerku uznali by nawierzchnię jako odpowiednią w centrum miasta.
~bary33 16-11-2007 18:26
Ha!...chciałbym zobaczyć tę wytartą kostkę granitową - moż była z Chin...
~facet 16-11-2007 19:23
Nie rozumiem, o co chodzi wam, kobiety, że nie możecie chodzić po bruku w szpilkach? Zasuwacie równo przez cały dzień i słychać was jak podkute konie. A chyba o to wam chodzi, skoro wybieracie szpilki?
~kmam 16-11-2007 19:55
Bez komentarza
~szpilka 16-11-2007 20:29
Do faceta - może zrozumiałbyś o co chodzi kobietom chodzącym w szpilkach po 1-go Maja, gdybyś założył taką na nogę. Potworny ból przeszywający stopę od wbijającego się w cienką zelówkę bruku, nierówności. Dlaczego ja, jako kobieta, mam rezygnować z wyjścia do miasta ubrana ładnie i elegancko. Czy przez brak oleju w głowie decydentów kobiety, które na co dzień chodzą w szpilkach, do miasta muszą ubierać na nogi jakieś trepy, żeby móc pochodzić po sklepach?
~greg 16-11-2007 20:59
Ja równiez nie rozumiem sformuowania "Kostka się wytarła" :-) Owa "wytarta" kostka to same plusy - robi się gładka i przyjemniejsza do chodzenia. Coś jak z otoczakami w rzekach. Porónajmy kostkę wrocławską z jeleniogórską - tam jest gładziutko i bezproblemowo, u nas kostka łupana, niewygładzona, kanciasta. Najgorzej jest na Konopnickiej, przejechać tamtędy wózkiem dziecięcym bez pompowanych kół zakrawa na ekstremum, a pewnie dziecko jest wytrzęsione do granic możliwości. I to przy okazji kolejna szpila: piszecie o paniusiach na obcasach - ich wybór, ich niewygoda, piszecie o niepełnosprawnych - bez urazy, ale ich liczba jest znikoma, natomiast dzieci w wózkach - to wg mnie jest największy problem tych kiepsko wybrukowanych traktów. Nie pamiętam, ale chyba Cieplice mają owe kostki lepiej wygładzone ? Pewnie po kilku pokoleniach bruk się wyszlifuje, ale do tego czasu zastąpią go ruchome chodniki...
~mietka 16-11-2007 21:31
Kostka brukowa została źle położona. Niezgodnie z warunkami technicznego odbioru, sztuką budowlaną i zdrowym rozsądkiem. Gdzie był insp. nadzoru i jak komisja odbiorowa odebrała te prace /czy byli to dyletańci czy fachowcy/. Jak w trakcie gwarancji wyegzekwowano od wykonawcy wykonanie niedoróbek, poprawek i napraw w trakcie eksploatacji. Proszę w trakcie pobytu w Bolesławcu zwrócić uwagę jak tam położono bruk.
~rossignol men 16-11-2007 21:58
Do Faceta!!!! TY WIESNIA KU JEDEN!!!! Kobieta zawsze jest elegancka w szpileczkach. Widocznie lubisz takie w gumofilcach!!!
rymcycymcy 16-11-2007 23:58
Logicznym jest, że wózki dziecięce kupuje się na pompowanych kołach. To tylko hipermarketowe tipsiary wożą swoje dzieci w parasolkach. A w szpilkach wcale nie muszę chodzić na zakupy i tak wyglądam elegancko. Bruk jest spoko i cool. Dobrze, że taki zrobili.
~grr 17-11-2007 1:35
malo tego, ze kostka sie "wykluwa" z calosci, ona sie po prostu kruszy! (szczegolnie ta czarna), po prostu, remont zostal przeprowadzony w mysl sloganu: "duzo, tanio, tesco" :( z pewnoscia zwyciezyl ten wykonawca, ktory zaproponowal najnizsza cene...
~ber 17-11-2007 2:20
wrescie mamy cos po ekipie Kusiaka juz od samego początku krytykowałem te nieszczesną kostke a pomysł był by młodziesz nie jezdziła na rolkach i deskoeolkach a nalezy pamietac ze wczesniejsze podłoze bylo nawet w dobrym stanie ale jakas firma i nie tylko zarobili na tej kosce
~ksn 17-11-2007 7:41
Kostka ładnie wygląda, pomijając braki. Żal mi wszystkich, którzy narzekają teraz. Poczekajcie, aż spadnie dużo śniegu i chwyci mróz. Zamiast oddziału ratunkowego w szpitalu, będzie ortopedia!
kazimierzp 19-11-2007 18:53
Mam prosbę do redakcji! Może tak zamieścić na portalu Jelonki na stałe zapisane kalendarium różnych miejskich zdarzeń! Wtedy każdy czytelnik klikając w nie może skonfrontować prawdziwe terminy ze swoja pamięcią! Miałem już przypadki, że słyszłem o tym, iż za Gierka zbudowano estakadę na obwodnicy... Kiedyś na dyskusji o stanie ulicy Wolności zobaczyłem dawnego Dyrektora PPRD (firma drogowa z Poznania przebudowujaca tę ulicę za w/w Gierka) jak z ogromnym zapałem potepiał wykonawców przebudowy ulicy Wolności! Pamięć jest zawodna, a takie dokładne zapiski bardzo pomogą w ocenie, zawsze subiektywnej, byłych zdarzeń! W tej powyższej dyskusji po artykule są też źle przypisane zdarzenia, ale które? Może redakcja wypunktuje!;-)
~Maciej 25-12-2007 10:11
Do szpilka: Czemu zakładasz, że ten facet nie nosi szpilek? Może nosi. I chodzi po tym bruku właśnie. I wychodzi mu to 100 razy lepiej niż kobietom?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Co z szubienicą?

Powstanie plac zabaw

Powstaje światłowód

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%