MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Przeklęte tiry

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 19 czerwca 2007, 12:31
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Wyładowane kamieniami ciężarówki utrudniają życie mieszkańców Kaczorowa.

– Wyliczyliśmy, że przez godzinę przejeżdża dziewięć potężnych tirów z ciężkim ładunkiem. Każdy waży około 30 ton – mówi jeden z mieszkańców Kaczorowa, przez który od jakiegoś czasu przejeżdżają kawalkady ciężkich pojazdów.
Ładunek to wapień pozyskany z okolicznych zakładów w Wojcieszowie.

Taki transport, zdaniem mieszkańców, to zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zabudowań.
– Wszystko się od tego trzęsie, kurzu cała masa, a po miejscowości chodzą przecież dzieci i o wypadek nietrudno – mówią.

Tiry jeżdżą przez wąską drogę w Kaczorowie w kierunku Jeleniej Góry. Utrudniają też ruch na trasie do Bolkowa. Zdaniem mieszkańców miejscowości lepszym rozwiązaniem jest przewóz ładunku koleją na bocznicę do Marciszowa, a nie do stacji przeładunkowej w Jeleniej Górze przy ul. Wincetego Pola.

– Przecież istnieje linia Marciszów – Jerzmanice. Co prawda ruchu osobowego od dawna już nie ma, ale towarowe pociągi z urobkiem mogłyby jeździć. To transport tańszy i mniej uciążliwy dla komunikacji – argumentuje nasz rozmówca.

Kłopotem jest nie tylko brakujący – najpewniej ukradziony – fragment torowiska (około półkilometrowy odcinek), lecz także brak pieniędzy na remont ze strony spółki PKP Cargo, zajmującej się transportem kolejowym.
Na remont linii nie ma środków także w kasach samorządu lokalnego, choć marzeniem wójta Marciszowa Stefana Zawieruchy jest ponowne uruchomienie linii do Jerzmanic.
Brak zainteresowania tą linią dał także do zrozumienia wrocławski urząd wojewódzki.

Tak oto tiry pozostają w sumie szkodliwym, ale jedynym środkiem transportu. Inne rozwiązania nie wchodzą na razie w grę. Jedynym światełkiem w tunelu są prowadzone prace przy budowie dodatkowych pasów ruchu na drodze „bolkowskiej” z Jeleniej Góry do Wrocławia. Dzięki nim samochody mają jeździć tą trasą płynniej, a tiry nie będą blokowały przejazdu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~półśrodek 19-06-2007 12:31
jak zwykle nikt nie myśli przyszłościowo; nie należało poszerzac tej trasy, tylko zbudowac obejście Kaczorowa po 2 pasy w każdą stronę; moim skromnym zdaniem winę ponosi również częściowo Miasto Jelenia Góra – wbrew zapowiedziom nie powstała obwodnica Maciejowej po 2 pasy w każdą stronę, co więcej nie tak dawno Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie zagosp. terenu pod przyszłą obwodnicę, w którym zmieniono, tj. skrócono przebieg trasy tylko do granic terenu zabudowanego, a nie jak pierwotnie zakładano do granic administracyjnych miasta, a ponadto nie będzie 2 pasów a po jednym w każdą stronę. Gdyby wybudowano 2 pasmową obwodnicę do stacji benzynowaych w Radomierzu łatwiej byłoby przekonać o konieczności przebudowy dlaszego fragmentu drogi aż za Kaczorów, tak aby w przyszłości dwupasmówkę pociągnąć do Bolkowa. Za kilka lat odczujemy konieczność powstania takiej drogi.
~Sith 19-06-2007 12:45
Od kiedy to ciągnik siodłowy, nawet wyładowany wapieniem czy innym kamieniem, jeżdżący z Wojcieszowa do Jeleniej i spowrotem, jest tirem??? Bo jest duży?? Z dziennikarskiego obowiązku proponuję najpierw zapoznać się ze znaczeniem tego skrótu.
~Jeleniogórzanin(T) 19-06-2007 14:20
Dopóki okoliczne torowiska będą w rękach PKP to niestety nie ma co liczyć na przeniesienie na nie transportu tego typu z naszych dróg. Ciężkie samochody na pewno przyczyniają się do szybszej destrukcji jedynej drogi łączącej Jelonkę z Wrocławiem :/
~Maciek 19-06-2007 17:47
Proponuję stanąć w Maciejowej i policzyć te TIR–y, które suną 80 – 90 km/godz.Domy się trzęsą choć są solidne. Te ciężarówy z blaszanymi przyczepami to horror. Jak jedzie bez ładunku i z niedomkniętą klapą wyładowczą, to człowiek nie wie co się dzieje – jakby świat się kończył.
~KK 19-06-2007 19:55
a ja proponuje przyjrzeć się probemowi jeszcze inaczej. Kopalnia w Karpnikach, zamiary uruchomienia koplani w okolicach Jeleniej Góry powinny zaniepokoić. Tego nie da się wywozić helikopterami. Nie da się z jednej strony mówić o turystyce i parku kulturowym ziemi jeleniogórskie, a z drugiej dawać zielone światło kopalniom. A te wszystkie projekty i plany zakładające pogodzenie jednego i drugiego to schizofrenia. Pytanie: czyj w tym interes?
~dno 19-06-2007 20:56
Pan Zawiła nam załatwi 8 pasów w jedną i 8 w drugą stronę!, ale póki co mamy jakieś tam poszerzenie drogi na odcinku 200 m!A i w to wątpię, ażeby to nasz omnibus zdołał załatwić!ta decyzja z tego co wiem przygotowana była od prawie 2 lat!Tylko żeby piana na wąsach nie została panie pożalsię boże rajco!
~do MACIEK 19-06-2007 22:13
TIR to nie samochód,to skrót,a co do niedomkniętych klapa samowyładowczych to nie ma takiej opcji żeby tak było one zamykają się samoistnie po spuszczeniu kipra
~marcin do sith i do do MACIEK 20-06-2007 9:12
k... Fachowcy się znaleźli. problem tkwi w czym innym, a nie czy słowo tir znaczy: karte przewozową, czy dużą ciężąrówke. ale z was buraki!
~anna 20-06-2007 12:06
do Maćka – masz rację !!!! znam ten ból. chyba te same samochody przejeżdżają codziennie rano i wieczorem przez skrzyżowanie Sudeckiej i W.Polskiego . Jadą z bardzo dużą szybkością /czego nikt nie kontroluje !!!/, jaka jest nawierzchnia każdy wie więc łoskot jest potężny, kiedy poza wszystkim innym ,te nieumocowane klapy tłuką o przyczepę .
~jeszcze raz Anna 20-06-2007 12:21
Sikh , Marcin i inni popisują się znajomością rzeczy jeżeli chodzi o określenie pojazdu , wymyślając uczestnikom forum od buraków ,zamiast skupić się na istocie rzeczy . Jak go zwał tak go zwał / pojazd/. Jest faktem , że szybkość jest nadmierna a huk jest potworny .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Półkolonie pełne atrakcji

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1911
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%