MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Przejrzyj na oczy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 27 lutego 2007, 10:09
Autor: TEJO
Fot. ...
Co piąte dziecko ma wadę wzroku – wynika z podsumowania akcji Ratujmy dzieciom wzrok, finansowanej przez miasto Jelenia Góra.

W ubiegłym roku przebadano 1900 dzieci z klas pierwszych jeleniogórskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół specjalnych. Wady wzroku stwierdzono u 400.
To alarmująca liczba. Najczęstszymi wadami wzroku były: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Co jest powodem? Na przykład uczenie się przy nieodpowiednim świetle. – Dzieci zamiast na świeżym powietrzu, spędzają coraz częściej wolny czas przy komputerze i telewizorze – podkreślają lekarze.
Lekarz badający wystawił 300 recept ma okulary. Dzieci mogą je zrealizować nieodpłatnie do końca bieżącego roku szkolnego. Pozostałym recept nie wystawiono, bo uczniowie już noszą okulary.
Akcja Ratujmy dzieciom wzrok finansowana jest przez miasto Jelenia Góra. Włączają się także sponsorzy. JZO ofiarują 600 plastikowych soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, optycy zamontują je nieodpłatnie do oprawek. Z pomocą przychodzi też Rotary Club, który sfinansuje zakup 120 oprawek, dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Pozostali muszą oprawki kupić sobie sami.
Program profilaktyki i korekcji wzroku Ratujmy wzrok dzieciom, realizowany jest od 2003 roku. Od tego czasu łącznie przebadano prawie 9 tysięcy uczniów. Ponad 1100 uczniom wystawiono recepty na okulary. Prawie 200 skierowano na badania specjalistyczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy przystanek w Łupkach

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~protetyk słuchu 27-02-2007 12:07
A może pomysleć o akcji ratujmy dzieciom słuch... może też władze miasta, gmin zfinansują taki projekt, hmmm....
~obywatel 27-02-2007 13:17
nie sfinansują ,bo nie jest pan w składzie Rady Miejskiej Jeleniej Góry.
~mmm 28-02-2007 6:12
Bardzo potrzebna i super akcja. Nie wszystkich sta na kupienie drogichokularó, bo to czasem wydatek 100-150 zł. (sama kupuwałam, bez zniżek, no chyba, że mówimy o tej daninie NFZ ) ale zapomniano w szystkich dzieciach, sparwdzano w klasach 1 i II. A zerówka, a wyższe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Polacy wybierają prezydenta

Popłynęli dla dzieci  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
396
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%