MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

„Przedmiot 1972–2012” w obiektywie Wojciecha Zawadzkiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 lutego 2014, 8:24
Aktualizacja: 8:26
Autor: Manu
Fot. Organizator
W najbliższy piątek (28 lutego) o godz. 17.00 w BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Wojciecha Zawadzkiego. Znany jeleniogórski artysta, który wywarł wielki wpływ na nurt „fotografii czystej”, tym razem zaprezentuje dwie serie swoich prac pt. „Przedmiot 1972–2012”. Wystawa czynna będzie do 5. kwietnia.

- Na wystawie prezentujemy dwie serie fotografii będące łącznikiem pomiędzy sobą – czytamy w informacji Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. - Z jednej strony jest to rekapitulacja całej działalności twórczej Wojciecha Zawadzkiego, czterdziestu lat świadomego zajmowania się tą dziedziną obrazowania, z drugiej strony autorska refleksja na temat tego, że hasło „przedmiot” dotyczy fotografii jako rzeczy „samej w sobie”, fotografii żyjącej, dzięki fizyczności, własnym życiem, niezależnym i oderwanym od istniejącej realnie zapisywanej rzeczywistości. Obraz fotograficzny posiada zdaniem artysty niezależny byt.

Wojciech Zawadzki (rocznik 1950) studiował geografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Fotografuje od 20 roku życia. Działał w grupie 4+ (1980-81), był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii w Warszawie (1991-93). W latach 70. duży wpływ wywarł na ukonstytuowanie się nurtu „fotografii elementarnej”, a w latach 80. na „fotografii czystej” . Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, kuratorem Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury i wykładowcą fotografii w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie, Zielonej Górze, kierownik i wykładowca w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze (obecnie dwuletniego studium pod nazwą „Jeleniogórska Szkoła Fotografii”) i Studium Fotografii „Kwadrat” we Wrocławiu. Wykładał także za granicą, m.in. w Danii.

Wojciech Zawadzki swoje wystawy prezentował nie tylko w kraju, ale i za granicą. W latach 1998–2008 jego prace prezentowane były w najważniejszych galeriach w Polsce, miał dwie duże autorskie wystawy: „Moja Ameryka” i „Olszewskiego 11”. Fotografie jego autorstwa znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld (Niemcy), Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał na lawecie

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Podgórna jest nadal zarośnięta

Teraz mazur z "Halki"  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Letnie Koncerty Organowe w Krzeszowie

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2239
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%