MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Przed ustawą śmieciową: W Jeleniej Górze rozpoczęła się akcja selekcji odpadów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 marca 2013, 7:31
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 11:59
Autor: Mea
Fot. Mea
„Recykluj z nami” to hasło próbnej selekcji odpadów, która potrwa w Jeleniej Górze do końca czerwca. – Mieszkańcy domków jednorodzinnych w dziesięciu dzielnicach miasta otrzymali worki w trzech kolorach, w których umieszczają odpowiednio: szkło, plastik i papier – powiedziała Anna Szymion, specjalistka do spraw marketingu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. Najlepiej idzie to w osiedlu Czarne i na Widoku.

Niebieskie worki są na papier, żółte na plastik, a zielone na szkło. Na każdym znajduje się informacja co należy do niego wrzucać. – Do każdego worka trzeba wrzucać jedynie odpady wymienione w tabeli, np. do szkła - jedynie butelki i słoiki. A plastikowe pojemniki po jogurtach należy myć przed wyrzuceniem – mówiła Anna Szymion.

- Mieszkańcy, którzy otrzymali książeczkę abonencką, ulotki informacyjne z kalendarzem oraz worki, powinni składować w nich odpady, a w zaznaczone na odpowiedni kolor czwartki, wystawiać obok śmietnika worki z odpadami z tym samym kolorem – dodała.

Próbna selekcja prowadzona jest w osiedlach: Czarne, Kosmonautów, Skowronków, Widok, Panorama, Łomnickie, Pomorskie, Maciejowa, Żeromskiego, Jagniątków oraz na ul. Świerkowej w Sobieszowie.
– Najlepiej recykling na nowych zasadach wychodzi mieszkańcom Czarnego i Widoku. Oni najszybciej pojęli zasady selekcji odpadów – stwierdziła Anna Szymion.

Do worków niebieskich należy wrzucać: papier, tekturę, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, prospekty reklamowe, jednak makulatura nie może być mokra i zanieczyszczona mechanicznie, chemicznie czy mikrobiologicznie. Nie wolno wrzucać m.in. papieru foliowego, papieru zabrudzonego, kalki maszynowej, kartonów po sokach i mlekach, papierów ściernych, opakowań po chemikaliach itp.

Co wrzucamy do worków żółtych? M.in. butelki plastikowe (PET) po napojach, butelki po kosmetykach, folie i torebki z tworzyw sztucznych, kubeczki plastikowe po jogurtach czy śmietanie. Odpady musza być czyste, zgniecione, butelki z odkręconymi nakrętkami lub oderwanymi wieczkami. Nie wolno wyrzucać opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach samochodowych i smarach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych.

Do worków zielonych wrzucamy jedynie butelki szklane i słoiki. Nie wolna do nich wkładać szkła zabrudzonego i potłuczonego, a także szyb, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, żarówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych, itp.

Planowane jest również wprowadzenie worków czerwonych na metale ( puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe czy kapsle) oraz worki brązowe na bioodpady (obierki, resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, łupiny orzechów, ścięta trawa, połamane gałęzie drzew itp.)
Warto podkreślić, że w MPGK można kupić stelaż z pokrywami na trzy rodzaje odpadów, na który zakłada się worki. Koszt stelaża to 115 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MPGK.

- Jeśli segregacja ma zapewnić czystość i zwiększyć ochronę środowiska, to trzeba w domu trochę więcej czasu poświęcić na tę selekcję. Odpady zajmują więcej miejsca więc trzymam je w piwnicy, ale czego nie robi się dla ochrony środowiska – powiedziała mieszkanka Osiedla Widok.

Worki w próbnej selekcji są darmowe, ale nie wiadomo jeszcze, jak to będzie po wprowadzeniu w całym mieście takiego systemu segregacji (ma wejść w życie w lipcu tego roku). – Chcemy, by mieszkańcy bloków, mimo że na podwórkach są ustawione kontenery na konkretne odpady, oprócz tego segregowali je w domu ii wystawiali worki w odpowiednie dni tygodnia – podkreślała Anna Szymion.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Odkrycia w kościele

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (70) Dodaj komentarz

~głupota 13-03-2013 8:01
,,(...)A plastikowe pojemniki po jogurtach należy myć przed wyrzuceniem – mówiła Anna Szymion,,- a ile koszuje woda aby umyć taki kubek - czy ktoś to policzył? woda też nie jest tania Pani Aniu
~Pro Eko 13-03-2013 8:09
Pierdu pierdu, Nic nowego Ja już od dawna prowadzę selekcje śmieci. Plastik i szkło wrzucam do specjalnych pojemników stojących na osiedlu. Do przydomowego pojemnika trafia dwa wiaderka śmieci tygodniowo to nawet nie jest połowę małego pojemnika. I za to mam płacić ok 60 zł ( 3 osoby) na miesiąc? Chyba jakaś przesada,komuś się w głowie nieźle przewraca
~szum 13-03-2013 8:12
do głupoty: to nalej sobie wodę do miski 5L i umyj wszystkie brudne kubeczki. zaoszczędzisz i na wodzie i ochronisz środowisko. 5l wody to jakieś 3gr chyba nie zbiedniejesz?
~ 13-03-2013 8:15
ŁADNA FOTA ;)
~Piano 13-03-2013 8:23
Już widzę jak ludzie myją przed wyrzuceniem plastikowe pojemniki po jogurtach :):):)
~rdza 13-03-2013 8:35
A jak będę wyrzucał złom to będę musiał czyścić rdzę?
~do szum 13-03-2013 8:39
Kiedyś wprowadzono na masową skalę opakowania jednorazowe, aby oszczędzać wodę, zużywaną np do mycia butelek wielokrotnego użytku. Teraz mam zużywać wodę (i oczywiście- dolewać do ścieków detergenty!) aby umyć starannie np kubki po jogurtach ?
~@szum 13-03-2013 8:48
nie chodzi o to czy ktos zbiednieje chodzi o racjonalnosc dzialan, jaki ma sens mycie kubkow po jogurcie? wychodzi drozej i mniej ekologicznie (woda) wiec po co?
~Leo 13-03-2013 8:52
Odpadów będzie mało bo jeszcze większość ląduje w piecach. Biedne dzieci rodzące się z nabytymi poważnymi chorobami bo sąsiad ładował w piec co się dało.
~?? 13-03-2013 8:55
A gdzie wrzucać opakowania po mleku sokach tzw tetra paki bo z artykułu tego nie można się dowiedzieć , a z ulotki MPGK wynika że do plastików więc jak? http://www.mpgk.jgora.pl/ftp/ulotka1.pdf
~mietek gawry 13-03-2013 8:58
ja myję plastiki,segreguję smieci.uważam że w tym wypadku należy pomagać mpkg jak również poddawać wszelkie pomysły aby smieci nie poszły w obce rece.
~ekolog 13-03-2013 9:19
A ja zgodnie z instrukcjią i w wyznaczonym terminie z wydrukowanego pięknie kolorowo charmonogramu wystawiłem worek z plastikem i co ... stoi tam już drugi dzień. Mam za to dodatkow zajęcie zbieram to co zniego rozsypią ci co zbierają surowce i zwierzęta. Jak zadzwoniłem pod numer z ulotki z zapytaniem kiedy to zaborą to miły głos odesła mnie do dyspzytora bo to jego sprawa, a tam już telefon cały cazs zajęty. i tak wygląda segregacja odpadów w Jelonce .
~18 sqandal 13-03-2013 9:34
ladnie to wszystko wygląda worek żółty , niebieski ale czy aby nie za duzo tych róznych kolorów i worków , fusy? a ile tych fusów jest kawa rozpuszczalna herbata w < paputkach > czy aby z tymi śmieciami sami sie nie zakopiemy, ekologia a te wszystkie ścieki z domów przy rzekach i strumykach to?..... ano nie od razu Rzym zbudowano
~doryc 13-03-2013 9:39
W domkach jednorodzinnych to jeszcze w miarę proste ale co z dużymi wielorodzinnymi budynkami gdy nawet nie ma gdzie przy nich postawić pojemników a świadomość ekologiczna żadna
~mm 13-03-2013 9:39
Marketing sobie, a ludkowie obierajacy sobie - podjeżdżają, wysiada ludek, rozwiazuje worek, wsypuje go do kubła ze zmieszanymi odpadami a kubeł laduje w śmieciarce, worek zostawia obok kubła - PR-owcy nawet nie wiedzą jak to wygląda w praktyce. Musiałbyby przyjezdżać dwa samochody - osobno po segregowane i osobno po kubły.
~ 13-03-2013 9:44
Jestem uzytkownikiem lokalu na Zabobrzu I, jak wygląda taka kawalerka większośc wie, gdzie do diabła mam przechowywać te worki, przytwierdzić uchwyty do sufitu i tam wieszać?, w pokoju czy też w łazience.Balkonu lokale nie posiadają.
~oko 13-03-2013 9:46
domki dadza rade ale we wspolnotach to fantazja moze obwozny skup smieci 1 grosz za butelke pet itp wtedy w kublach zostanie popiol i smieci organiczne...
rymcycymcy 13-03-2013 9:57
Teraz śmieci zajmują mi pół chałupy ...a czas wolny zajmuje mi segregowanie ...ale czego się nie robi dla ochrony środowiska ! :) Więc je teraz q...a zjadam !! ...odpowiedziała uśmiechnięta mieszkanka śmietnika M-4 ! :)
~Schengen 13-03-2013 9:59
Mam "wrażenie", że do segregacji śmieci mimobraków (ze strony odbiorców tychże śmieci) bardziej przygotowani są obywatele niż wskazani ustawą. Proszńę o wskazanie (bo nic tak nie zachęca jak sensowność promowanych działań) - głośno, publicznie i oficjalnie - gdzie, w jaki sposób trafią posegregowane odpady (śmieci). Proszę również o informację - w jakim czasie oraz jak zostaną przetworzone, oraz na jakim etapie przygotowań (realizacji tego problemu) są wskazani ustawą. To jest temat dla ewentualnego dziennikarz śledczego Jelonki ! Wiem (!), że będzie to ciekawsze dla czytelników, niż przekazywanie oficjalnych informacji. Póki co pewnie byłem pewnie nie jedynym świadkiem wsypywania zawartości "segregacyjnych" pojemników do klasycznej - wszystko zbierającej śmieciarki....
~ad 13-03-2013 10:00
i już jak mieszkaniec przesegreguje te śmieci,to MPGK wywiezie i wszystkie te kolorowe worki wrzuci do jednej dziury i zasypie ....bo jakoś nie słychać co mają robić z tymi posegregowanymi,
~" 13-03-2013 10:09
Butelki po wodzie mineralnej do plastików, a co z naklejkami z tychże butelek? Zdrapywać je paznokciami?
~jeż 13-03-2013 10:21
Z jakiej racji przedstawicielka marketingu MPGK instruuje obywateli w sprawie nowych zasad odbioru śmieci? Czyżby nastapiło rozstrzygnięcie przetargu na operatora w tej kwestii?. Osobiście mam nadzieję, że obowiązujące rozstrzygnięcia nie będą tak absurdalne, jak te na ulotkach sygnowane przez tą instytucję !
~Anonim2 13-03-2013 10:45
Mieszkańcy budynków podległych MZKiM zostaną obligatoryjnie "przypisani" do tych "niereformowalnych" i dalej będą za horrendalnie wysokie opłaty wyrzucać odpadki do JEDNEGO obleśnego pojemnika? Sprytnie pomyslane, Panie Lenard, niezła kasa będzie po 1 lipca!
~ 13-03-2013 10:46
a kto zapłaci mi za wodę jak będę myć pojemniki po jogurtach, serkach itd, dla mnie to porąbany pomysł, Vikusia z niemiec pewnie wie że w NRD nikt nic nie myje
~Stasiek 13-03-2013 10:48
Recyklój - co to za dziwolag jezykowy ? Czy w jezyku polskim nie macie jzu polskiego slowa okreslajacego ta okolicznosc ? Istnieje ustawa w Polsce o ochronie jezyka ojczystego , ale slowo recyklój to raczej nie po polsku jest napisane . Chyba , ze sie myle ? Po jakis 40 latach od rozpoczecia pozyskiwania surowcow wtornych w cywilizowanych krajach Jelenia Gora wlasnie odkrywa Ameryke i bedzie przeprowadzac z duma RECYCLING , shit ! Brawo , widze , ze myslenie w Jeleniej Gorze idzie w parze z Jaroslawem od Kaczynskich , dla ktorego konopie sluza do robienia sznurka i tak chyba zostanie . Myslenie nie boli , myslcie to was w przyszlosci uratuje .
~ 13-03-2013 10:50
do szum , a gdzie trzymać te brudne kubeczki? żeby je umyć w jednej wodzie w misce?, pytam bo moje mieszkanie ma 32 mkw, a kuchnia ok 3 m kw?, chyba ci w głowie szumi jak piszesz takie bzdety
~kosanasztorc 13-03-2013 10:50
CYTAT: ... plastikowe pojemniki po jogurtach należy myć przed wyrzuceniem – mówiła Anna Szymion. >>> No a po kefirze czy maślance? Już nie? A co z keczupem? 30% zostaje we flaszce. Dalej. A co z odpadami metalu? A odpadki żywnościowe? A co z odpadkami o mieszanym składzie? Np zabawka plastikowo-metalowa. Albo długopisy... Albo, albo... Cała ta segregacja to psu o doope potłuc. Bo potem przyjeżdża Kasztelan i wali wszystko do jednej komory śmieciarki. A potem jedne z drugim idiota odpowiada mi na maila, że wymieszane odpady są w zakładzie PONOWNIE segregowane. Ludzie! Idioci są w śród nas. PS. Wiem, że już nie Kasztelan, ale przez te 30 lat jego rządów, utarło się, że co złe to Kasztelan.,
~do jeż 13-03-2013 10:57
Pan Marcin Zawiła prezydent miasta Jelenia Góra w jednym z wywiadów stwierdził, że MPGK wygra przetarg
~znawca 13-03-2013 10:58
Do bezmózgich lemingów. Chcieliście Unii Europejskiej to macie. Płaczcie i płaćcie. Te niby zapędy, związane z segregacją śmieci to po prostu tylko i wyłącznie kolejny zabieg żeby wyciągać od nas pieniądze i gnoić społeczeństwo. Tak samo jak 'podatek radarowy' niema nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa na drogach, tak i "rewolucja śmieciowa" nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Tylko lewackie i eko-terrorystyczne lobby będzie piało z zachwytu. Jako człowiek nie podatny na pranie mózgów przez media i eko-psychopatów będę bronił się jak najdłużej przed tymi pomysłami m.in. radośnie wyrzucam wszystko co się da do zwykłego kubła :-D pozdrawiam serdecznie i moi drodzy, nie wierzcie w to co piszą w mediach, media kłamią ;-)
~" 13-03-2013 11:01
W Niemczech jak ktoś segreguje śmieci, to nie płaci za ich wywóz. Firmy zarabiają na sprzedaży surowców wtórnych, a u nas w Polsce posegregowane śmieci i tak wylądują na jednym wysypisku.
~x 13-03-2013 11:16
a czy z gazet trzeba wyjmować zszywki czy można nie, bo wynika z artykułu...
~Tomi 13-03-2013 11:17
W Niemczech przede wszystkim istnieje skup butelek plastikowych tzw PET. Kupując napój w sklepie pobierają 25 euro (około 1 zł) centów kaucji za butelkę a za butelkę od Coca-Coli czy Pepsi 50 ec.(ok. 2 zł). Potem można to zwrócić w sklepie w specjalnej maszynie lub w Trink Sparach do sprzedawcy. Wniosek i pytanie: kto i ile zarabia w Polsce na plastikach??
~true 13-03-2013 11:34
Niestety ale nadal jest wiele małp człekokształtnych z Jeleniej i okolic dla których segregacja wygląda tak- rtv,agd do lasu,reszta do rowu.
~do znawca 13-03-2013 11:38
Tylko Boleslawiec albo Tworki są w stanie ci ulżyć w chorobie,nie pozdrawiam.
~zw 13-03-2013 11:54
,,Odzyskuj,, zamiast tego dziwnego słowa. A naukę segregowania należy zacząć od dzieci w szkołach. To zdało egzamin w wielu krajach. A sądząc po wpisach dla niektórych na naukę jest za późno.
~oooo 13-03-2013 11:55
"recyklój" - to uje się kreskuje??????????????
~K_asia1 13-03-2013 11:56
Wiem, że zgodnie z zaleceniami MPGK żwirku po kocie i popiołu z pieca nie można wywalić do bioodpadów. No to gdzie? Myć kubki po jogurtach będę jak ktoś mi zapłaci za pracę i wodę. A tak ogólnie, Jeż ma rację, przetarg nie rozstrzygnięty, a MPGK już "rozporządza".
~zmywak 13-03-2013 11:56
TAK TAK TO BARDZO DOBRY POMYSL I HASLO ''RECYKLÓJ'' Z NACISKIEM NA ''ÓJ'' POLSKA TO BARDZO ZACOFANY KRAJ, DZIEKI BOGU NIE PATRZE NA TA SZOPKE BO NIE NA SMIECH ALE NA PLACZ MI SIE ZBIERA, WIEKLIE ODKRYCIE ZE ISTNIEJE SEGREGACJA SMIECI W 2013 BRAWO POLSKO!! AHA I LECCIE KUPIC STOJAKI ZA 115 ZL DO MPGK. THANX
~do zmywaka 13-03-2013 12:22
Dlaczego wrzeszczysz? Naciśnij guziczek z napisem Caps Lock i już będzie dobrze ;)
~xxx 13-03-2013 12:50
to jest bez sensu, że do worka na szkło można wrzucać tylko butelki a i to nie wszystkie bo niektóre po wódce mają takie metalowe elementy które trzeba by obcinać... Już widzę jak każdy to robi, najlepiej jeszcze etykietę zeskrobać
~front 13-03-2013 12:55
Trudno będzie szczególnie tym co mają wszystko w nosie ale jak pojadą na zachód to są potulne baranki. Co najlepiej działa na takich cwaniaków? Uderzenie, które długo się pamięta to ,"uderzenie po kieszeni".
~upss 13-03-2013 13:09
RECYKLÓJ???????? MEA - DO PODSTAWÓWKI NA ORTOGRAFIĘ!!!!!!!!
~ 13-03-2013 13:14
na osiedlu skowronków nikt nie widział worków , to segregacja się udała
~ad 13-03-2013 13:17
system w Szwajcarii,mieszkaniec segreguje śmieci na:stal,puszki,szkło,papier--darmowe kontenery,unika butelek pet,lub tylko z kaucją oddaje w sklepie,na pozostałe odpady kupuje specjalny worek za 1 frank,który może wrzucić do darmowego kontenera,....wniosek im mniej śmieci produkuje tym mniej kupuje worków(nie ma żadnej miesięcznej opłaty)
Nοstradamus 13-03-2013 13:42
Pokażcie mi Q... chociaż jedną szkołę, przedszkole, urząd państwowy w którym segreguje się śmieci!!! COMPLEX i jego ekipa rządają od Was tego czego sami nie mają ochoty robić.
~elpede 13-03-2013 14:02
A ja też mieszkam na Zabobrzu. Mam ciemną klitkę zamiast kuchni, ale segreguję wszystkie śmieci. Szkło, papier i plastik wyrzucam do dzwonów, "elektronikę" oddaje do marketów, farmaceutyki do apteki a odpady metalowe zebrane w workach zostawiam przy kontenerach i zbieracze złomu wiedzą już co z tym zrobić. Da się? Da, bez problemu. Butelki i plastiki jeśli trzeba myję, zwykle trzeba chociaż przepłukać (przy okazji mycia naczyń, czyli praktycznie bez dodatkowego kosztu), woda to źródło odnawialne, więc jest eko ok... Drodzy przerażeni normalnością: były takie czasy, gdy większość ludzi się nie myła, dziś to mniejszość - skok cywilizacyjny zawsze jest trudny, ale wierzę w nasze społeczeństwo, że z pomocą UE, przejdzie ten niełatwy etap cywilizowania śmieci. Robimy to dla siebie i potomnych!
~do elpede 13-03-2013 14:14
Masz wyjątkowo dużo czasu, albo bardzo się nudzisz. W kwestii "przy okazji mycia naczyń, czyli praktycznie bez dodatkowego kosztu". Ja mam zmywarkę, nie ma przy okazji i bez kosztu.
~anio 13-03-2013 14:18
Nie wiem czy ta segregacja ma sens bowiem słyszałam głosy, że i tak poźniej wszystko idzie na jedno wysypisko. Jednak dla własnego spokojnego sumienia będę z chęcią wszystko segregować , nawet wypłuczę pudełeczko po jogurtach, ale niech ktoś ruszy d... i wg grafiku zjawi się szanownie po te posegregowane śmieci. Miesiąc temu, po mojej interwencji telefonicznej ktoś przyjechał: podałam adres i nr domu, po czym Pan zabrał śmieci spod mojego domu, a worki sąsiadów zostawił!!! śmiać się czy płakać? A poza tym jeden worek na miesiąc... szkoda gadać... !
~beata Piechowice 13-03-2013 14:36
prowizorka jak zawsze !!!
~Error 13-03-2013 14:59
„Recyklój z nami” - SZOK!!!. Gdzie autorzy chodzili do szkoły? Jakie mają wykształcenie? Kto ich przyjął do pracy? Niestety Jelenia Góra szybciej się zwija niż nam się wydaje...
~jaaakiśktoś 13-03-2013 15:33
Tylko nie MPGK. Może wygra przetarg jakaś niemiecka firma i nauczy porządku polskich brudasów, którzy biadolą nad tym, że muszą robić to, co cały cywilizowany świat. Ojojoj, zamach na wolność!
~WQURWIONY 13-03-2013 15:36
a potem podjadą samochody narzuconej nam mafii, która zbierze czyste surowce i sprzeda je producentom za dobrą cenę. my zrobimy sortowanie na nasz koszt i jeszcze umyjemy wodą za naszą kasę! CZAS WYJSC NA ULICE I SKONCZYC Z TYMI MAFIJNYMI PORZADKAMI! taki stelaż za 115 zł, można kupic w Niemczech za 7 euro.
~xyz 13-03-2013 17:18
a mnie sie tam podoba ta segregacja, i plastiki tez myje, wrzucam do zmywarki razem z naczyniami i juz. nic dodatkowowody nie zuzywam na to :) ale fakt w harmonogramie mam srode a zbieraja czwartek czasem piatek
~Boss 13-03-2013 17:31
Cwaniaczki na zachodzie nikt takiego cyrku nie robi nie dostosowali wysypisk do norm unijnych i teraz wymyślają we Włoszech,Austrii ,Niemczech na każdym wysypisku są sortownie śmieci a to że ludzie wstępnie sortują w domu śmieci to nie jest żaden wymóg,przymus tylko element trendu i kultury ekologicznej tylko w Polsce robi się z ludzi d* i każe robić pod przymusem to za co zapłacili w rachunku za wywóz ,tak jest jak kacyki partyjne przeżerają kradną nasze pieniądze fundusze unijne zamiast dostosowywać infrastrukturę do norm unijnych
~1748 13-03-2013 17:48
Polacy to straszne flejtuchy i brudasy. Przykro mi że musze tak pisać, ale niestety to jest okrutna prawda. Potrafią tylko niszczyć to co jest ładne, podrzucać śmieci do lasu, albo sąsiadom, po swoich pupilka nie sprzątają choć załatwiają one swoje potrzeby w różnych miejscach nie tylko na łączce. Śmierdzą w autobusach, sklepach i na ulicy. Rzygać się chce jak się o tym wszystkim razem pomyśli. A kobiety wcale nie są tutaj wyjątkiem, sam parę razy widziałem wyrzucone zafajdane podpaski albo pampersy po dziecku z całą zawartością, które leżą na trawce, bo komuś nie chciało się wyrzucić do pojemnika na śmieci. SZOK. Tak samo będzie z tą segregacją śmieci. Jedni będą myć pojemniki po jogurtach a inni będą podrzucać zafajdanego pampersa.
~do xyz 13-03-2013 17:50
Jak napchasz śmieci (dosłownie) do zmywarki to ci się naczynia nie zmieszczą, ew. częściej uruchamiasz maszynę. A to kosztuje - woda, prąd, tabletki. Pomyśl nim napiszesz.
~nn 13-03-2013 19:34
a przyjedzie samochód z MPGK do wywozu ogólnych śmieci i wyrzuca z worka do jednego kontenera tak jak ostatnio widziałem szkło z worka wysypał i plastikowy woreczek zawiesił mi na kubełek na następne zbieranie i to ma byc selekcja odpadów za które trzeba słono płacić
~abc1 13-03-2013 19:57
może zamiast "recyklój"- recyklinuj??
~Gość 13-03-2013 20:53
W innych dolnośląskich miastach stawki są znacznie niższe np. w Świdnicy wynoszą 13,50 zł lub 22,40 zł, a w Legnicy 13,70 lub 17,80 złotych.
~PILNE! 13-03-2013 21:00
Gdzie wyrzucac prezerwatywy?
~bn 13-03-2013 21:25
W pierwszym terminie zgodnie z otrzymanym harmonogramem wystawiłem worek z papierem. Po kilku dniach zaniosłem do punktu osiedlowego. Teraz to nie wiem czy nowy prezes zapowiadał, że stawia na ,, jakość" czy ,,jakoś to będzie".
~ 13-03-2013 21:43
Legnica segr. 13,6 nie segr.17,6 zł.Wałbrzych 12 /20 zł.Głogów 12,5/16 zł. Łódz 12,69 /16,5 zł.Katowice 14 /20 zł. Jelenia G. 18 /28zł.bez wczesniejszego przetargu,[fenomen] płatne z góry za trzy m-ce za każdą osobę zameldowaną.Tak postanowił ratusz.
~ 13-03-2013 22:41
recyklój - podkreśliło mi tego nowotwora na czerwono, coś tu jest ŻLE
~do tego do.. 13-03-2013 23:00
do tego do z .ar.wroc.pl - wiele rzeczy kosztuje nas czas i pieniądze: mycie się, sprzątanie, golenie itp. Generalnie dbanie o czystość i higienę nie jest tanie. Dla niektórych to zbyt duże koszty i potem od nich capi, ale ta śmierdząca mniejszość nie jest wielkim problemem. Gorzej jest ze śmieciami, nie można wiecznie udawać, że wywalenie ich na pole rozwiąże problem. Trzeba wychować ludzi na świadomych konsumentów, żeby nie kupowali zbędnych opakowań, używali wielorazowych toreb (jak ktoś zaczyna selekcje śmieci, to szybko widzi ile ma zbędnej folii),pomagali odzyskiwać surowce. Mam nadzieje,że ta rewolucja to pierwszy krok, bo za nim musi iść produkcja z recyklingu czy skupy butelek itp jak u Czechów i Niemców
~łubudubutoja 14-03-2013 5:49
A kiedy nastąpi segregacja "śmieci" w sejmie ,rządzie u nas ? Pan "sweterek " już się martwi .Zobaczymy jakie porządki zaczną się w Watykanie po wyborze papieża?
~pikuś 14-03-2013 7:56
U naszego sąsiada zza Odry worki zawartością eco- są odbierane za darmo. Mam nadzieję, że u nas też. Jak zmusić do segregacji śmieci? Wprowadzić realną opłatę za faktycznie wywiezione odpady; nie za ilość metrów kwadratowych, nie za ilość zużytej wody, nie za ilość zameldowanych osób w gospodarstwie domowym, ale za RZECZYWISTĄ ilość śmieci. Ludzie będą mieli w nosie segregację, jeśli wprowadzona abonamentowa kosmiczna opłata nie da im nadziei na obniżenie kosztów. Bedą sypać do kubłów wszystko jak leci.
~jeż 14-03-2013 9:14
pikuś ma rację, lecz system ten grozi złodziejstwu instytucji ,a więc jest abstrakcyjny w naszych warunkach.
~~~Agi 14-03-2013 9:27
A jak zwykle chodzi o zabranie i to duuuużej KASY z naszych kieszeni- worki też będą w cenie, stelaże 115?????? To ile tych stelaży mam postawić na bardzo skromnym podwórku????? ALE trzepią kasę!!!!! Zanieczyszczenie powietrza zostanie przekroczone o .....procent bo większość osób będzie paliło wszystko w piecach!!!! Pozdrawiam EKOLOG
~/-/ 19-03-2013 16:32
Już widzę jak jeżdżą do pracy w strefie ekonomicznej /Objazdowa - Spółdzielcza/ i z samochodów przd odz 6 lub po 22 wylatują reklamówki śmieci. Teraz bez segregacji to robią a co będzie od 1.07.!!! strach pomyśleć. Znowu po 1 listopada rowy pełne po szklanych zniczach.
~jeżozwierz1 28-03-2013 16:22
Mam pytania: dlaczego różnica między opłatą za odpady segregowane a opłatą za odpady nie segregowane wynosi aż 10,00 PLN za osobę? Ile osób będzie (jest) zatrudnionych przy segregowaniu śmieci, ile zarabiają miesięcznie brutto (pytanie retoryczne)? Ile Gmina zbierze kasy od osób, które nie będą segregowały odpadów?. Wyjaśnienie dla jeszcze błądzących: są dwie ceny: 18,oo PLN/m-c/osobę (segregowanie) i 28,00 PLN/m-c/osobę (brak segregacji). No może jeszcze jedno pytanie: dlaczego w ramach segregowania odpadów - na zużyte tapety, papier ścierny, resztki innych materiałów budowlanych miękkich trzeba zamawiać ekstra odbiór za ekstra kasę. Dużo jest tych wątpliwości, dużo śmieci po rowach, dużo luk w eko-edukacji, która wyłazi ze śmietników na Zabobrzu etc.etc. Pozdrowionka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Powstanie plac zabaw

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Wybiorą sołtysa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
94
Tak
37%
Nie
53%
Nie wiem
10%