MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Przed bitwą o ratusz

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:18
Autor: TEJO
Fot. Krzysiek
Choć do jesiennych wyborów samorządowych jeszcze pół roku, zaczynają się ruchy na samorządowej szachownicy. Komu przypadnie „królewski” urząd w mieście? Wiele wskazuje na to, że ratusza nie zdobędzie Prawo i Sprawiedliwość.

Wprawdzie Józef Kusiak jeszcze jasno nie określił, czy będzie startował w wyborach na prezydenta, ale jest niemal pewnym kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W ubiegłorocznych wyborach do parlamentu, w których wystawiono go na listę kandydatów do Senatu RP, przegrał. Ale w Jeleniej Górze uzyskał znaczne poparcie, co raczej dobrze wróży przed jesienią. Czy na trzecią z rzędu kadencję zostanie prezydentem?

Jak cień za Kusiakiem podąża Robert Prystrom, radny ze Wspólnego Miasta, wielki przegrany w kampanii sprzed czterech lat. Przypomnijmy, że o porażce Prystroma w drugiej rundzie w starciu z obecnym szefem miasta, zdecydowało około 700 głosów.
Oficjalnie Prystrom kampanii jeszcze nie zaczął, ale aktywność radnego pozwala przypuszczać, że zbiera siły przed jesiennym starciem. Szykuje się ostra, bezpardonowa walka. A Robert Prystrom znany jest z ciętego języka, czego o jego przeciwnikach politycznych raczej powiedzieć nie można.

To wszystko dzieje się w atmosferze, kiedy Prawo i Sprawiedliwość zamierza zdobyć ratusze w większości miast w Polsce. W Jeleniej Górze może być z tym kłopot, bo partia nie ma tu znaczących kandydatów. Eugeniuszowi Piotrowskiemu, radnemu, który w poprzednich wyborach startował z listy PiS (i nie wszedł do drugiej rundy) za członkostwo podziękowała.

PiS może przekonać Ryszarda Dzięciołowskiego, rajcę i przedsiębiorcę znanego z konserwatywnych poglądów. – To byłby dobry kandydat – mówi nasz informator zastrzegający sobie anonimowość. Ale sam Dzięciołowski, związany z Jeleniogórskim Forum Samorządowym i demokratami o niczym jeszcze nie zdecydował.
Podobnie mówi się o Jerzym Łużniaku, którego nazwisko także pojawia się w przedwyborczych giełdach. Jednak nie wiadomo, czy przewodniczący komisji gospodarki komunalnej w radzie miasta zdecyduje się na prezydenckie starcie.
Nie można też wykluczyć powrotu do polityki Marcina Zawiły, obecnego szefa Biblioteki Grodzkiej, radnego wojewódzkiego, byłego parlamentarzysty, prezydenta Euroregionu Nysa i pierwszego po 1989 roku prezydenta Jeleniej Góry. O tym, że z polityką się nie rozstaje na zawsze, mówił sam zainteresowany.

Z kolei niemal pewnym kandydatem Platformy Obywatelskiej jest Marek Obrębalski, pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej. Nie udało mu się w jesiennych wyborach do parlamentu, czy wystartuje w samorządowych? Obrębalski jest powszechnie szanowany i w opinii zwolenników – jest kompetentnym fachowcem od rządzenia.

Ale chrapkę na wygodny fotel w ratuszu mogą mieć także inne osoby. W politycznych salonach wspomina się choćby byłą panią prezydent Zofię Czernow. Cztery lata temu wyborczego startu do udanych nie zaliczyła. Była wymieniana jako faworytka, a wybory na prezydenta przegrała. Nie udało jej się także zdobyć stanowiska przewodniczącego rady miasta. Czy jesienią pomyśli o rewanżu?

Jej konkurentką może być także Grażyna Malczuk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pani kanclerz Kolegium Karkonoskiego ma za sobą nieudany start w wyborach do parlamentu w roku 2001. Po poprzednich wyborach samorządowych nie została przewodniczącą rady – choć bardzo tego chciała. Czy członkowie partii, dla których Kusiak jest guru, dadzą jej namaszczenie do marszu ku prezydenckiemu siedzisku?

Szanse na powalczenie o zwycięstwo może mieć także Zbigniew Ładziński, przedsiębiorczy radny z klubu SLD, a jednocześnie zdeklarowany katolik.
Startował w wyborach sprzed czterech lat okazał się na tyle skuteczny, że wygryzł z rady byłego członka zarządu miasta Józefa Pawłowskiego. Niewykluczone, że to właśnie Ładziński będzie czarnym koniem jesiennych wyborów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Barbórkowa feta

Radni miejscy zdecydowali o podatku

Tłumny jarmark adwentowy

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanin 3-03-2006 11:10
Widzę tu dwóch ciekawych kandydatów na stanowisko Prezydenta naszego kochanego miasta a są nimi pan Prystrom i R.Dzięciołowski (pozostali pan Kusiak czy też pani Czernow) już byli i co ciekawego zrobili dla tego miasta. Miasto stało się zapomnianą mieściną tutaj nic się nie dzieje. Mam tylko prośbe do R. Dzięciołowskiego niech nie kandyduje z ramienia PIS(dawny kolega ze szkolnej ławy cie o to prosi)
~zniesmaczony 3-03-2006 14:02
Ciągle ci sami, bez przerwy ci sami. Czy nie ma już jakiś nowych twarzy? jakiś normalnych uczciwych ludzi nie powiązanych z tym wspólnym tak bronionym przez tych wszystkich próżniaków KORYTEM? Oni są mocni ale tylko w gębie. Jak do tej pory nic z siebie nie dali. Tylko konsumują pieniądze podatników i domagają się coraz więcej. Za co? a za nic !
~teodor 3-03-2006 14:35
W sumie nowy to jest prystrom. jest tylko radnym a i tak dosc skuteczny. czernow byla prezydentem, zawiłą tez, kusiak to juz prezio.... wiec prystrom niech wprowadza slowa w czyny zpbaczymy jak mu pojdzie.
~XaD 3-03-2006 14:37
Do dzieła, przestań marudzić zgłoś swoją kandydaturę zobaczymy co potrafisz poza jęczeniem w internecie.
~mieszkaniec jelonki 3-03-2006 15:40
Ewentualne kandydowanie pana J.Kusiaka to szczyt bezczelności ,brak wstydu i honoru dzięki temu panu i jego świcie miasto stało się prowincją omijaną przez uczciwych inwestorów podkreślam UCZCIWYCH jeleniogórskie tereny inwestycyjne kupują jakieś dziwne nikomu nieznane firmy bez siedziby które poprzez spekulacje chcą zrobić interes życia,pan Kusiak chwali się tworzeniem miejsc pracy gdzie ludzie pracują na trzy zmiany za kieszonkowe 650 zł cokolwiek pozytywnego dzieje się w tym mieście to zasługa osób prywatnych często młodych ludzi którzy poświęcają swój czas i pięniądze aby coś zrobić ,a gdy jest sukces nagle na krzywego pojawia się władza przykład proszę bardzo liga biznesu,lodowiska w czasie ferii zimowych pan Kusiak chwali się że to z jego inicjatywy,co stało się z festiwalem teatrów ulicznych naszym jeleniogórskim oscypkiem który promował nasze miasto na całym świecie ,co z festiwalem filmów pozytywnych który przeniesiono do Wrocławia to miasto ze względu na położenie 30 kilometrów do Czech 60 kilometrów do Niemiec powinno być rajem na ziemi
~szpiegu 3-03-2006 16:05
Polityka w Jeleniej Górze do wielkich nie należy. Naprawdę nie trzeba się mocno starać, żeby zostać radnym. Oczywiście jeśli ktoś chce zostać prezydentem miasta to potrzebuje około 12-13tys głosów. Jednak na radnego mógłbym startować nawet ja (dwudziestolatek) i przy odrobinie fantazji dostać ciepłą posadkę. Analizowałem wyniki wybrów z przed 4 lat. Przy frekwencji 30-40% na większą nie ma co liczyć, wystarczy 700 głosów aby komitet dostał mandat radnego. W ostatnich wyborach wystarczyło niektórym obecnym radnym nawet 177 głosów. Plan jest taki, zwerbować 700 osób, które na 100% zagłosują na Ciebie i jesteś radnym. Niezbyt trudne zadanie, jeśli ma się przed sobą ciepłą rządową posadkę na 4 lata.
~Marcin 3-03-2006 17:04
moim zdaniem logika nakazuje aby dac szanse innym - dziwie sie, ze prawo nie ogranicza kadencji prezydenta miasta do dwoch - glupota po prostu - Jozef Kusiak pokazal co potrafi i to czego nie potrafi - wiem ze w urzedzie straszy wszystkich ze przyjdzie prystrom i pozamiata - ale panie Jozefie, prosze nie byc jeleniogorskim lukaszenką i dac szanse inyym kandydatom
~Jeleniogorzanin 3-03-2006 18:52
Za siedem miesiecy bedziemy mieli mozliwosc zmiany tego chorego ukladu. Wielki czas aby do Ratusza weszli ludzie nie partyjni lecz ludzie czynu. Ktorym nie przyswieca partyjniactwo, a dobro spoleczne.Bo teraz rzadzi sama zgnilizna partyjna,SLD Dlatego nie Partie , a ruch spoleczny ludzie tego miasta maja rzadzic.Popieram Pana Prystroma, to czlowiek z charyzma.Pan panie Kusiak do LAMUSA jako eksponat PZPRowskiej przeszlosci.
~Nemo 3-03-2006 19:10
A ty co proponujesz od siebie ?
~Eleusis 4-03-2006 9:50
XaD-przestań sączyć tego typu truizmy. Czy Ty, kiedy masz ochotę wyrazić jakiś pogląd na forum zawsze posiadasz w zanadrzu pomysł na działanie? Uważam, że właśnie tu celowym jest jak to nazywasz "pojęczeć sobie"-szczególnie jeśli dotyczy to tematu jak w tytule. W końcu gdzie masz sobie "pojęczeć"-w kuchni? W piwnicy? W przejściu podziemnym na Obrońców? A może w Nowinach...
~RADNY 4-03-2006 11:17
Prystrom i tylko Pan Prystrom przynajmniej wie czego i jak dokonać dla dobra JELENIEJ GÓRY
~XaD 4-03-2006 12:38
Jeśłi nie ma się pomysłu, to z pustgo gadania nic nie będzie. Kusiak wam się nie podoba OK, zgłoście swojego kandydata i do walki, zobaczymy czego dokonacie po wygranych wyborach, a co do jęczenia istotnie przejście podziemne będzie najlepsze, przynajmniej nikomu nie będzie to przeszkadzać.
~XaD 4-03-2006 12:42
Prystrom to wie tylko dobre dla niego (a i to nie jest pewne bo na stołku na który tak się pcha zdrowo się przejedzie), naiwność tej wypowiedzi przekracza wszelkie granice, no chyba że pochodzi ona od samego zainteresowanego.
~niezidiociały 4-03-2006 17:37
A nie można żyć normalnie tylko ciągle walczyć ?
~Ania 4-03-2006 18:45
Życzę Panu, Panie Kusiak, sromotnej przegranej. Paniom Czernow i Malczuk również.
~JA z Jeleniej 4-03-2006 19:18
CZytam to wszystko i powiem jedno,zal D... sciska jak J G stacza sie na dno. Co takiego Kusiak i jego ekipa zrobila dla miasta ,gdzie golym okiem widac brod, smrod i ubostwo. Co Pan SZmajdzinski dokonal ,dwie jednostki wojskowe rozwalil,praca w Ratuszu dla wybranych.Gdzie okiem siegnac i reka dotknac wszystko ,wszystko sie wali.Mlodziez ucieka inwestorzy omijaja J G ,i co , dalej mamy taka indolencje i glupote Kusiaka znosic przez nastepne cztery lata,oraz SLDowskiej nomenklatury.Pan Prystrom jest najleprzym kandydatem do Ratusza.
~Eleusis 4-03-2006 21:50
Nie jest istotne czy komuś podoba się Kusiak a innemu Prystrom, czy ktoś ma pomysł lub nie. To nie krynica złotych myśli lecz raczej miejsce swobodnych wypowiedzi. Jeśli rzeczywiście XaD Ciebie one mierżą to ubierz się ciepło i spacerkiem do przejścia!
~XaD 5-03-2006 11:44
Tak więc swobodnie się wypowiadam, iż jęczycie tu ponad normę i kompletnie nic z tego jęczenia nie wynika, a jeśli chodzi o przejście to nie był mój pomysł więc możesz tam się udać sam ubrany czy też nie.
~XaD 5-03-2006 11:50
Można, ale jak się coś nie podoba i chce się to zmienić to bez walki może być trudno, takie życie.
~Eleusis 5-03-2006 12:22
Z Twoich wskazówek zaś baaardzo wiele, bardzo... . Pozostań wiec z nami i bądź drogowskazem - ubrany lub nie.
~XaD 5-03-2006 23:33
Moje (i niczyje ) wskazówki nie są Ci potrzebne, Ty wiesz lepiej kto jest be, a kto cacy. Sam nie masz nic do zaoferwania poza narzekaniem, ale to takie polskie i tradycyjne. Grunt, że sobie bez sensu pogadaliśmy, nic się nie zmieni, ale to nie ważne, grunt że sobie ulżyliśmy, bo my jesteśmy wspaniali to wszystko Oni zrobili nie tak.
~Eleusis 6-03-2006 8:28
Wybacz, ale jeśli przeczytasz uważnie moje komentarze nie znajdziez w nich narzekań. Nie czerpałem też ulgi polemizując z Tobą. Tak to prawda, nie mam nic do zaoferowania, wydawało mi się jedynie że lektura jak to nazwałeś pustego gadania może niekiedy pobudzić do pewnych refleksji. W każdym bądź razie dziękuję za poświęcony moim postom czas. Pozdrawiam!
~gość z JG 7-03-2006 13:27
no prosze zapracowany pan prezydent chce podwyzki... wstydzilby sie na te pare miesiecy przed wyborami....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą powtórki wyborów!

Jak skutecznie walczyć ze smogiem  

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Nastrojowo w „Muflonie”

Rękawice zimowe – doskonały pomysł na prezent pod choinkę!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%