MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Przeciw E66 w pięknym miejscu

Wiadomości: Region
Piątek, 10 maja 2019, 13:10
Aktualizacja: Niedziela, 12 maja 2019, 14:12
Autor: TAB
Fot. Archiwum TAB
W „Centrum Spokoju” w Zachełmiu można odzyskać nie tylko siły witalne, harmonię wewnętrzną, ale także skorzystać z terapii dla osób borykających się z otyłością, chorobą oznaczoną kodem E66 na liście chorób medycznych.

W bajecznie usytuowanym ośrodku w połowie drogi między Karpaczem i Szklarską Porębą od niedawna Magdalena Kotowicz Kilian oraz Renata Ostrowska - Stopczyńska prowadzą zajęcia terapeutyczne dla dorosłych.

W wyremontowanej z pietyzmem i smakiem dawnej stodole, na wzgórzu z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską i Chojnik lekarz, psychoterapeuta Magdalena Kotowicz Kilian oraz psychiatra dorosłych, dzieci i młodzieży Renata Ostrowska - Stopczyńska urządziły kilka sal.

Pomieszczenie na parterze łączy w sobie wystrój nowoczesny i rustykalny. Można się tu posilić przy imponującym stole na około dwadzieścia osób. Obok starego stojącego zegara, wspomnianego stołu i pięknego kredensu oraz ozdobnej „kozy” znajduje się nowoczesny kącik kuchenny, gdzie łatwo zaparzyć herbatę z ziół zebranych na okolicznych stokach.

Na parapetach okiennych stoją dorodne grubosze - „drzewka szczęścia”, a za oknami widać stary sad jabłoniowy, w którym rezyduje wiele ptactwa. W drugiej części parteru usytuowano salę terapeutyczną. Tutaj również nowoczesność łączy się z tradycją. Ceglane stropy Kleina wyglądają pięknie, na podłodze położono lśniące podświetlone nowoczesne kafle, w ścianach pozostawiono malutkie okienka, takie jakie były tu dawniej. Na górę wchodzimy po krętych schodach wykonanych z ozdobnego kamienia mijając figurkę św. Józefa.

Przekrój sali na piętrze do wspólnych dyskusji i przemyśleń ma kształt stożka: obłożony drewnem sufit podniesiono pod sam dach, a wyeksponowano stare belki stropowe. Tutaj znajduje się także łazienka i kilka sypialni. Mnie imponuje ta „babcina”, z odrestaurowaną bieliźniarką, szafą i łóżkami, które trzeba było wydłużyć o dwadzieścia centymetrów: – Dawniej ludzie byli niżsi – tłumaczy gospodyni ośrodka, doktor Magdalena Kotowicz Kilian. Obok budynku głównego postawiono trzy jednakowe nowoczesne domki w stylu zakopiańskim dla gości. W obejściu znajduje się parking i ładnie zaaranżowany ogród z wieloma różnorodnymi karmnikami.

| Najpierw było to miejsce dla osób chcących wypoczywać aktywnie. Później przyszedł pomysł, żeby zgodnie z wykonywanymi na co dzień zawodami wykorzystać je, by pomagać ludziom pragnącym zainwestować w swój rozwój osobisty, pracę nad sobą – opowiada doktor Magdalena Kotowicz Kilian. – Interesują nas dwa problemy: pierwszy to zaburzenia lękowe u osób dorosłych i drugi to praca nad otyłością – uzupełnia moja rozmówczyni.

Z osobistych powodów interesuje mnie problem drugi i dalsza rozmowa z lekarką koncentruje się wokół otyłości. To tutaj w kilkunastoosobowych grupach prowadzone są zajęcia nad zmianą myślenia o jedzeniu: – Ośrodek głodu i sytości znajduje się w głowie, więc i w głowie wszystko należy zmienić – uzupełnia pani doktor. Reklamy telewizyjne z jednej strony proponują nam pyszne lody, takiż sam batonik, chrupiącego hamburgera, a z drugiej tabletkę, która nas odchudzi. Zatem utwierdzają nas w przekonaniu, że sukces, jakim jest bycie fit, przychodzi łatwo. W rzeczywistości schudnąć skutecznie jest bardzo trudno. Usunięcie części żołądka, popularnej ostatnio „metody na odchudzenie”, jest okaleczeniem pacjenta na całe życie. A pozostawioną nam część żołądka możemy z powodzeniem „rozciągnąć”.
Efekty stosowanych diet są krótkotrwałe, a człowiek przecież nie może przez całe życie być na diecie – kontynuuje Magdalena Kotowicz Kilian. – Dlatego uważamy, że terapia dla osób otyłych powinna być procesem i to dosyć długim. W naszym ośrodku proponujemy dziewięciomiesięczną kurację, co ma również wymiar symboliczny. Po tym okresie zaczyna się nasze nowe życie, jesteśmy jak nowo narodzeni. Udział w zajęciach jedno- lub kilkukrotny nie daje rezultatu. Proponowany proces terapeutyczny polega na uruchomieniu kontroli zewnętrznej, potrzeby zmiany, co w konsekwencji prowadzi do kontroli wewnętrznej.

W czasie spotkań obie terapeutki „Centrum Spokoju” próbują rozwiązywać problemy powtarzające się w grupie, jak i indywidualne. Koncentrują się nad zmianą świadomości i nawyków żywieniowych:

| Staramy się leczyć przyczynę, a nie już tylko skutek. Proponujemy w trakcie sesji uczestnikom potrawy jak najbardziej dietetyczne: zupy warzywne, racuszki smażone bez tłuszczu i cukru, a na deser ciasto marchewkowe – dodaje doktor Magdalena Kotowicz Kilian. To cukier i tłuszcz odpowiadają za otyłość. Człowiek je więcej niż potrzebuje, ponieważ, w znacznym uproszczeniu, często w ten sposób stara się rozładować napięcie, złe emocje. Więc je i to przynosi mu chwilową ulgę, zadowolenie. Cukier i tłuszcz są doskonałymi „uzależniaczami”. Cukrzyca, bóle stawów, zaburzenia krążenia są skutkiem najczęściej otyłości. Wystarczy wyleczyć otyłość, by wyeliminować wiele chorób.

Otyłość staje się poważnym problemem już nie tylko społecznym, ale i globalnym. Żywność jest coraz tańsza, lecz gorszej jakości, również tryb życia przyczynia się do pogłębiania tego problemu. Kupując żywność w sklepie warto zadać sobie pytanie: – Czy mój dziadek coś takiego jadał? – i wybierać produkty ekologiczne oraz nieprzetworzone. Zachełmiańskie „Centrum Spokoju” proponuje nowoczesne metody na skuteczne leczenie otyłości przy jednoczesnej edukacji prozdrowotnej.

W artykule wykorzystano także zdjęcia prywatne obu lekarek, wykonane w Łodzi na konferencji pt. „Mózg i dieta”.

Twoja reakcja na artykuł?

10
45%
Cieszy
1
5%
Dziwi
3
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
7
32%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy konkurs na prezesa KCGO

Jak użytkować soczewki dwutygodniowe w trybie przedłużonym?

Droga będzie jak nowa

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 10-05-2019 13:41
Żeby tak było w naszych szpitalach
~Człowiek Koń 10-05-2019 14:48
Grube bogate grubasy. przyjadą popiją pojedzą i tyle w temacie. Niech mi ktoś kitu nie żeni że jest grubym bo ma t w genach hahaha. Kto jest gruby ten jest leń i niedouczony!! Tylko kebaby w głowie a jak smakują szparagi to nikt nie wie.
~No, tak 10-05-2019 20:42
do: ~Człowiek Koń (14:48)
Bredzisz, jak potłuczony. Wiele chorób ma podłoże genetyczne, ale Ty wiesz najlepiej, boś wszystkie rozumy pozjadał.
~Omnibusik 11-05-2019 10:59
do: ~Człowiek Koń (14:48)
Masz coś z bańką
~ping-pong 11-05-2019 22:51
do: ~No, tak (20:42)
Jakie genetyczne? Kiedyś obcokrajowcy zachwycali się zgrabymi Polkami, dziś każda ma kształt butelki - smukła do pasa, poniżej naraz wielkie uda... Brak ruchu, komputer, komórka, samochód. Zero ruchu. Wstyd!
~morales 10-05-2019 17:12
A przyjmują ze skierowaniem z NFZ ?
~`1` 11-05-2019 8:41
Na nfz to lewatywa i do domu. Bogate leniwe tłuściochy myślą że ktoś magicznie ich wyleczy z nawyku obżarstwa.
~ 11-05-2019 18:44
Trudno mi uwierzyć w lojalność lekarzy,dlatego traktuję to jako biznes dla lekarzy zerujący na głupocie i naiwnościludzkiej,dlaczego nie można leczyć pacjentów z tymi chorobami w szpitalu.
~... 12-05-2019 17:34
Przyjechała Warszawka na wieś i się czepia że nie ma nazw ulic w Zachełmiu tylko numerki...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Energetyczny prolog!

Spór o edukację seksualną

Chcą odwołania przewodniczącej

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%