MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Protest w obronie biblioteki w Miłkowie

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 2 października 2017, 7:42
Aktualizacja: Wtorek, 3 października 2017, 6:28
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Ponad 220 mieszkańców Miłkowa podpisało się pod petycją do władz gminy Podgórzyn przeciwko ograniczeniom godzin pracy znajdującej się w ich wsi filii Gminnej Biblioteki Publicznej. – Boimy się, że może to być wstęp do likwidacji naszej biblioteki – mówią inicjatorzy protestu.

Ograniczenie godzin pracy biblioteki związane jest ze zmianami organizacyjno - kadrowymi wprowadzonymi przez urząd gminy w Podgórzynie. W ich wyniku zostały zwolnione dwie pracownice obsługujące filię w Miłkowie i Ściegnach oraz zmniejszona liczba etatów dla bibliotekarek. Oznacza ta między innymi skrócenie o połowę czasu otwarcia wypożyczalni w Miłkowie. Takie rozwiązanie spotkało się ze sprzeciwem części mieszkańców wsi. - Pod protestem w tej sprawie podpisało się 227 osób mimo że zbieraliśmy je zaledwie przez około dwa tygodnie – mówi chcąca zachować anonimowość jedna z inicjatorek protestu. Uważamy, że ograniczenie pracy biblioteki do zaledwie dwóch dni w tygodniu (poniedziałek i piątek) spowoduje spadek czytelnictwa, co może być pretekstem dla władz gminy do całkowitego zamknięcia naszej biblioteki.

- Podejmując decyzję w tej sprawie, moim zdaniem, nie można brać pod uwagę tylko liczby czytelników oraz wypożyczeń - mówi radny powiatu jeleniogórskiego, a jednocześnie mieszkaniec Miłkowa Krzysztof Wiśniewski. - W takiej małej miejscowości biblioteka jest nie tylko tylko miejscem, gdzie przychodzi się wypożyczać książki lecz lokalnym centrum kultury oraz świetlicą dla dzieci.

- Absolutnie nie ma mowy o likwidacji biblioteki w Miłkowie, gdyż ta instytucja w tej wsi jest bezwzględnie potrzebna – uspakaja zastępca wójta Podgórzyna Tomasz Szewczyk. - Wprowadzając reorganizację pracy bibliotek przyjęliśmy rozwiązania stosowane od dawna w okolicznych gminach. Chcemy, aby środki jakimi dysponujemy w budżecie na funkcjonowanie instytucji kultury były wydatkowane bardziej racjonalnie. Chcemy je przeznaczyć m.in. na zakup nowych pozycji książkowych, czego domagają się czytelnicy. Co do godzin pracy filii w Miłkowie to nowy, sprawujący od września tę funkcję dyrektor biblioteki gminnej jest w tej kwestii elastyczny i otwarty na sugestie od mieszkańców – podkreśla zastępca wójta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~jolka 1 2-10-2017 8:33
Wyjaśnienia zastępcy wójta to kit, na wsi wszyscy wiedzą, że reorganizację zrobiono żeby pozbyć się pani bibliotekarki, która z jakiegoś powodu znanego władzom stała się niewygodna. Ta pani to jedyna pracownica w gminie, która miała kierunkowe wykształcenie, pozostałe niestety nie. Dlaczego padło na Nią?
~Adam 2-10-2017 8:51
Ble, ble, ble. Ta biblioteka była więcej czasu zamknięta niż otwarta.
~xyz 2-10-2017 8:57
Była zamknięta bo jak zwolnili bibliotekarkę to kto miał pracować. Szkoda, że w Podgórzynie biblioteka czynna jest we wszystkie dni w tygodniu od poniedziałku do piątku osiem godzin.
~ 2-10-2017 10:07
Czyli dalej polityka "nic się nie opłaca" ? zwłaszcza to co pro obywatelskie
~ 2-10-2017 12:08
No właśnie dlaczego skoro spada niby czytelnictwo ograniczono tylko godziny otwarcia biblioteki w Miłkowie i w Ściegnach. Natomiast biblioteka w Podgórzynie funkcjonuje w pełnym wymiarze godzin. To ja tu czegoś nie rozumiem. To albo poziom czytelnictwa spadł w całej gminie albo są to jakieś roszady kadrowe bo ktoś stał się dla kogoś niewygodny... Tylko dlaczego mamy cierpieć na tym my mieszkańcy. Zgodzę się także z wypowiedzią Pana Wiśniewskiego, ze dużo dzieci korzystało chociażby z komputerów w bibliotece. Już kilka lat temu była dziwna sytuacja z biblioteką w Miłkowie bo najpierw zrobiono podjazd dla inwalidów na który wydano spore środki, a potem w krótkim czasie cały obiekt poszedł na sprzedaż to też była dziwna polityka władz gminy....
~To są jakieś JAJA!! 2-10-2017 12:23
Tak działa ekipa wzajemnej adoracji, która robię dla gminy więcej strat niż pożytku. Ta sama ekipa i wójt na początku swojej służby robili niezrozumiałe przetasowania i zwalniali ludzi ledwo co przyjętych tylko po to by na ich miejsce wszedł jakiś kolega, koleżanka, ktoś z rodziny, taka sama sytuacja jest z biblioteką, ta osoba została zwolniona bo na jej miejsce czeka kolejna osoba z ich najbliższej rodziny, mało tego ta osoba jest mniej obeznana z biblioteką. Jak widać nie rozchodzi się o to jak inni pracują dla mieszkańców gminy, tylko w gminie panuje kolesiostwo i totalne cha..two oni kompletnie nie są zainteresowani mieszkańcami, każdy się o tym przekonał gdy o sprawę do gminy przychodził.Ta cała ekipa w gminie jest do wymiany przy najbliższych wyborach, sama wymiana wójta nic nie da
~To są jakieś JAJA!! 2-10-2017 12:44
Dodać by należało o tym jak były ostanie wybory na wójta to obecny pan wójt były pracownik gminy został przez ekipę tam pracujących podstawiony by on wygrał te wybory by inni zostali przy stołkach w gminie, co o tym już wie co druga osoba w gminie, sam nie mam nic do tego bo to samo życie, każdy by tak postąpił ale. Ale jakim trzeba być złym człowiekiem by zwolnić zaledwie po tygodniu drugiego człowieka który im pomagał i dopiero co był przyjęty do pracy w gminie i nawet nie mógł się wykazać? Pisano o tym wcześniej artykuły z lokalnych internetowych gazet nawet na Jelonce, to tylko świadczy o tym jacy tam pracujący ludzie odnoszą się do innych pracowników i mieszkańców w gminie, jeśli nie jesteś swój i nie działasz jak oni chcą to "Won mi stąd". Sorry ale takie dyktatorstwo być nie może.
~Ekolll 2-10-2017 14:23
Jestem z przesieki
~Oko 2-10-2017 14:24
Mozna wiedziec o co chodzi
~olo 2-10-2017 16:39
W Podgórzynie szkoła,rondo,przestanek autobudowy, nowe drogi a co z resztą gminy???
~krycha 2-10-2017 16:41
Ciekawe, że "odważny wyborca "jak sam się nazywał K,P, siedzi cicho, wszystko mu pasuje , nie widzi tego co się dzieje albo raczej nie dzieje w gminie. W tej sytuacji wydaje się prawdopodobne, że za milczenie wladza go sowicie opłaca. Tylko co na to przewodnicząca rady gminy, wszak to całkiem kumatą osoba, ale dlaczego nie tupnie nogą, Pani Halino niech się pani zainteresuje i poszuka odpowiedzi dlaczego brak w bip protokołów z sesji , brak oświadczeń majątkowych radnych itp.
~wiem wszystko 2-10-2017 17:43
Jak nie wiadomo o co tu chodzi, to wyjaśniam trzeba było zrobić stołek koledze Pana Wójta a konkretnie już byłemu dyr. GG w Sosnówce. Tutaj nie liczą się żadne zasady tylko układy i układziki i kolesiostwo. Przykre to ale tak jest w Gminie Podgórzyn.
~Elektrozum 2-10-2017 19:33
Dlatego istotne jest to by przy najbliższych wyborach głosować i wymienić nie tylko samego wójta ale też całą ekipę w gminie, dopiero od tej pory się coś może zmienić, ruszyć na dobre. Póki co jest coraz gorzej, o połowę spadła frekwencja pasażerów do jeleniej Góry jak sam osobiście wójt zlikwidował bezpośrednie połączenia linii 4 do Jelonki, MZK chciało inaczej to rozwiązać. Żeby nie było tak jak z Ostrowicami że gminę likwidują bo ludzie w gminie tam pracujący zadłużyli na 34 miliony., jestem ciekaw ile ma długów sama gmina Podgórzyn i dlaczego zwykły obywatel zwłaszcza mieszkaniec gminy nie może na dzień dzisiejszy sprawdzić te długi. Póki co niech się w gminie obudzą bo działają na szkodę innych z dwojoną siłą.
~anioł 2-10-2017 19:57
Pani z biblioteki zapracowała sobie na takie potraktowanie przez urzędników a wykształcenie nic nie mówi trzeba mieć efekty pracy czego w Miłkowie nie było widać.Gdzie do tej pory pochowali się radni przecież zmiany w bibliotece w Miłkowie omawiano na komisjach - bez efektu. Jaka praca taka płaca pani z biblioteki.
Sebastian Smyk 2-10-2017 20:48
Wójt i reszta oszaleli
~Bambo 2-10-2017 20:59
Wczoraj przed sądami, jutro na Placu Ratuszowym, po jutrze biblioteki. Pozdrawiam działaczy KOD. Tam się na pewno przydacie. No i nastawienie ludzi się zmieni. Tylko nie bierzcie świeczek... Konstytucję możecie wziąć. To też książka. No książeczka..
~anonim 2-10-2017 21:02
Ty ~anioł - to pewnie jesteś ten urzędnik z Gminy bez wykształcenia ale z efektami. Płacy to też pani z biblioteki pożałowali...
~anonim 2-10-2017 21:04
Ty ~anioł - to pewnie jesteś ten urzędnik z Gminy bez wykształcenia ale z efektami. Płacy to też pani z biblioteki pożałowali...
~Elektrozum 2-10-2017 21:12
No to odezwał się "Anioł" z gminy? co chce ludziom wodę z mózgu robić. Tłumaczy się tylko winny a o prawdzie co się dzieje w gminie wie już co druga osoba tutaj mieszkająca. Nie lepszy jest ten artykuł się wypowiadającego - Absolutnie nie ma mowy o likwidacji biblioteki w Miłkowie, gdyż ta instytucja w tej wsi jest bezwzględnie potrzebna. Skoro potrzebna to dlaczego zwolniliście? bo przecież ktoś musi tam być, odpowiedź jest prosta jak to wspomniał " wiem wszystko" Jak wspomniałem w komentarzu wcześniej weźcie się tam w gminie obudźcie bo co druga osoba mieszkająca w gminie ma was absolutnie dość i ja też gdy idę do sklepu to wszyscy na was wszędzie narzekają to tylko świadczy o tym jacy jesteście fajni i sprawiedliwi dla wszystkich i naprawdę to nie jest miłe, codziennie o tym słuchać.
~anonim 2-10-2017 21:44
Ty ~anioł - to pewnie jesteś ten urzędnik z Gminy bez wykształcenia ale z efektami. Płacy to też pani z biblioteki pożałowali...
~Mieszkanka Miłkowa 2-10-2017 22:02
Proponuję rozpisać konkurs na najgorszą gminę w Polsce , gwarantuję,że gmina Podgórzyn wygra !!! A etat dyrektora gminnej biblioteki zlikwidować i będą oszczędności .
~Ubawiona 2-10-2017 23:43
Jeśli rzekomo nie widać efektów pracy biblioteki w Miłkowie a kryterium ograniczenia jej pracy ma być "efekt" to niech gmina ograniczy pracę biblioteki w Podgórzynie. Najmniej kompetentny personel i niewygodne godziny pracy. Ale jak to mówią pod latarnią najciemn. Nepotyzm i kumoterstwo. Gmie. Zwolnienie pań z Miłkowa i Ścięgien podyktowane osobistymi niesnaskami i wszyscy o tym wiedzą. Metody stosowane prze pana wójta i jego vice i podjęte przez nich decyzje dot. bibliotek w Ścięgnach i Miłkowie godne pożałowania!
~mieszkaniec 3-10-2017 8:34
Nie tylko w Miłkowie wprowadzono ograniczone godziny, w filii w Sosnówce też. Mieszkańcy nie zostali o tym wcześniej poinformowani. Też mamy tylko dwa dni do wypożyczania, jak ma taka sytuacja zwiększyć czytelnictwo.
~Wronia 3-10-2017 11:28
Jeśli będzie tak jak mówi kolega "trzeba było zrobić stołek koledze Pana Wójta a konkretnie już byłemu dyr. GG w Sosnówce." Proponuje mieszkańcom Miłkowa, Ściegien, zrobić bardzo ciepłe powitanie, bo przecież nie może być tak że zło ciągle wygrywa, albo się postawicie albo będziecie ciągle niekorzystnie wykorzystani. Ogólnie co się stało z wójtem? że się zaszył na całego, ma zamiar wrócić od pracy?
~,,ok,, 3-10-2017 14:48
,, toksyczny Jad wypływa z tych osądów ludzi, których sami wybieraliście,, zastanówcie sie mili o co Wam chodzi,, a może sami kandydujcie w przyszłych wyborach,, zawisć nie zna ludzkich granic,,
~gość 3-10-2017 16:29
Jak patrzę na niektóre wpisy, to ogarnia mnie śmiech nad czyjąś głupotą. Dlaczego te same osoby posługują się różnymi nickami - ze wstydu czy głupoty. Przecież wyświetla się Wasze IP !!!!
~Ubawiona 3-10-2017 17:00
Do ok! Mów za siebie! Nie kazdy na nich głosował! A nawet jakby głosował to nie znaczy ze przez całą kadencję są bez skazy. Zbiesili się, opłacają swoje marionetkii i wazeliniarzy! Kasiora zapavhniała. Moźe ktoś wytłumaczy na czym polegają oszczędności na pensjach dwóch bibliotekarek skoro budzet zatwierdzili w ubiegłym roku? I czy przypadkiem z tych "oszczędności" ktoś nie dostał premii, podwyzki czy nagrody! A takich perełek jest więcej i nie tylko w temacie bibliotek! Na szczęście blizej niz dalej!
~sprawiedliwość 3-10-2017 18:41
Każdy dobrze wie że pani z biblioteki wielokrotnie w godzinach pracy była nieobecna a dzieciaki czekały pod drzwiami trwało to stanowczo za długo i w końcu ktoś zrobił z tym porządek a teraz wielkie żale.
~xxx 3-10-2017 20:44
zabrakło kasy na biblioteke bo cała poszła na fontanne
~Ubawiona 3-10-2017 22:37
Do ok! Mów za siebie! Nie kazdy na nich głosował! A nawet jakby głosował to nie znaczy ze przez całą kadencję są bez skazy. Zbiesili się, opłacają swoje marionetkii i wazeliniarzy! Kasiora zapavhniała. Moźe ktoś wytłumaczy na czym polegają oszczędności na pensjach dwóch bibliotekarek skoro budzet zatwierdzili w ubiegłym roku? I czy przypadkiem z tych "oszczędności" ktoś nie dostał premii, podwyzki czy nagrody! A takich perełek jest więcej i nie tylko w temacie bibliotek! Na szczęście blizej niz dalej!
~gość 4-10-2017 8:22
Kochani, wiadomo przecież o co chodzi, powołana przez Wójta p.o Dyrektor szybko zajęła się biblioteką w Miłkowie wiedząc, że od pierwszego września będzie nowy dyrektor i może mieć zupełnie inne spojrzenie na takie "cudowne" pomysły, ale zdążyła usunąć niewygodną sobie osobę, do której pałała nienawiścią od lat. Czuła się zagrożona mając najniższe wykształcenie ze wszystkich pań. A kto powołuje na dyrektorkę osobę o najniższych kwalifikacjach ?
~ 4-10-2017 13:28
Osoba która rzetelnie pracuje i wykonuje swoje obowiązki nie miała by takich problemów a więc coś w tym musi być w każdej plotce jest trochę prawdy.
~wyborca2017 4-10-2017 14:16
Zwolniono bibliotekarę i wielkie halo , a zapomniała jak kopała pod wieloletnim poprzednim pracownikiem panią E... . biblioteka wiecej zamknieta niż otwarta urlop ze zwolnieniem lekarskim się przeplatał . Dla kogo ta biblioteka dla niej czy dla ludzi . W końcu ktoś sie odważyl zrobić porządek . Nie ma co ukrywać że tuptała nogami i bała się że jak Pani Latto wygra wybory to wyskoczy bo miała za uszami to i owo .
~~ 4-10-2017 19:58
Może za rok to wyborca2017 będzie tupal nóżkami kiedy przyjdzie nowa władza i przyjrzy się niekompetenym, niedouczonym pracownikom. I znikną w końcu wiecznie wiszące karteczki " wracam za 15 min" w bibliotece w Podgorzynie. Szkoda że zabrakło odwagi by podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem, bo IP z którego piszę wyborca2017 to IP biblioteki w Podgorzynie.
~121 4-10-2017 21:49
wyborca 2017 już wiemy kim jest a kopanie dołków przez bibliotekarkę pod Panią E... mija się z prawdą, bo miała ona (jak mi wiadomo) wybór: albo cały etat w bibliotece w Miłkowie, albo pół etatu w Sosnówce. Wybrała cały etat w Mysłakowicach w SP z własnej woli, i ponoć jest z tego zadowolona. "Anioł" ( a może "Diabeł") jest w wielkim błędzie, wystarczy wejść na stronę biblioteki www.bibliotekapodgorzyn i od razu widać co kto robił i ile (chyba nie zniknęły wpisy i zdjęcia), a pomówienia, że dzieci czekały na umówione zajęcia a Pani nie było są wyssane z palca i mają chyba usprawiedliwić jej zwolnienie z pracy. Pani w Miłkowie była tak rzetelnie pilnowana jeśli chodzi o punktualność i godziny w pracy, że każde uchybienie od razu było zgłaszane przez kogoś w Gminie, i jeszcze głuche tel.
~121 4-10-2017 22:25
... a jeśli chodzi o biblioteki to chyba polityka jest taka, że dwie panie z Urzędu wzięły sobie za cel zlikwidowanie bibliotek w Gminie. Najpierw przenieść Gminną Bibliotekę z Miłkowa do Podgórzyna (bo w Gminie musi być jedna biblioteka), bez ogłoszenia tych zmian do publicznej wiadomości 3 m-ce wcześniej, /łamanie przepisów o bibliotekach/, skrócenie godzin otwarcia w filiach i całkowita zmiana godzin otwarcia, albo też cały miesiąc 2 biblioteki nieczynne, chociaż pracownice będąc na wypowiedzeniu miały płacone pensje, a pracować nie mogły, brak zakupów nowości. Idąc tym tokiem myślenia - drastycznie spadają odwiedziny, wypożyczenia, a odwiedzin dzieci i młodzieży na komputery nie ma wcale, to po co utrzymywać te biblioteki, a właściwie to umrą w takiej sytuacji śmiercią naturalną.
~Maja 5-10-2017 0:43
Szanowni Państwo! Po co to wzburzenie?! Przykład idzie z góry. Zawsze. Ostatecznie władze gminy realizują na swój sposób tak promowaną w ostatnim czasie politykę prorodzinną - choć dość szeroko rozumianą. Co do bibliotek, to pewnie nie było by takich reorganizacji, gdyby przedstawiciele samorządu sami korzystali z tych instytucji. Widać nie korzystają, a szkoda. W końcu czytanie rozwija, uczy oglądu z różnych perspektyw itd... A zwolnienia? Cóż. Przykład idzie z góry również w kwestii przestrzegania zasad kultury osobistej i kierowania się nimi w sprawach służbowych. I tak oto mamy nasze własne małe państwo w gminie. Zwolnionym Paniom życzę sukcesów i satysfakcji.
~Wronn 5-10-2017 13:33
Za dużo już jest tego, likwidacja bezpośrednich miejskich autobusów do Jeleniej Góry redukcja niemal wszystkiego, gmina oszczędza kosztem nas a sami sobie robią jaja i przekręty. albo ich wszystkich wyrzucimy na bruk teraz lub na najbliższych wyborach. Obawiam się że te czekanie do wyborów odbije się tym że zobaczymy jeszcze większe, wielomilionowe długi w gminie. Żeby nie było jak w Rewalu, Komornik długi z gminy kazał ściągać od mieszkańców gminy, to byłby niezły cyrk, może w końcu mieszkańcy by się obudzili że w gminie jest coś nie tak.
~Edek 5-10-2017 14:36
Gdzie jest Wójt Gminy Podgórzyn? Leczy się we Wrocławiu nie na chorobowym tylko z nadgodzin, które do tej pory zbierał mozolnie...
~212 5-10-2017 22:41
Na argumenty rady soleckiej w Ściegnach ze godz. otwarcia bibl są nie odpowiednie, bo panie pracują zawodowo . Od paru lat spotykały się na kawie dopiero o 19-stej, to panie M i D z gminy stwierdziły że jeżeli obecne godz otwarcia im nie odpowiadają to mogą się spotykać na plebani gdzie jest wolna salka katechetyczna. Dlaczego z takim podejściem do społeczeństwa Ściegien te panie jeszcze pobierają pensje z naszych podatków. Szkoda ze mamy takich radnych Ściegien ze milczą i nie protestują na takie zachowanie i tok myślenia ww pracowników.
~..... 6-10-2017 20:38
Jak czytam te wpisy to to ogarnia mnie śmiech i złość zebrane 227 podpisów z których duża część to podpisy ludzi którzy podpisali podsuniętą kartkę nie wiedząc o co chodzi albo zostali wprowadzeni w błąd że biblioteka ma być całkowicie zlikwidowana co było kłamstwem i to właśnie świadczy o rzetelności i uczciwości ekipy pani z biblioteki.
~Karamba 6-10-2017 21:03
Osoba z Urzędu,która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, nie powinna piastować żadnego stanowiska i miejmy nadzieję, że tak się stanie.
~gość 8-10-2017 14:02
do ~Karamba masz rację, urzędników powinien obowiązywać jakiś kodeks etyczny czy mo...lny, a nie samowolka, rozpasanie, plotkarstwo i nieróbstwo
~ 8-10-2017 16:31
Najgorszy typ ludzi to chorągiewki - jak zawieje wiatr tak sie ustawiają, zwykle dwulicusy nie mające kręgosłupa mo...lnego. Żyją chwilą obecną bez pomysłu na przyszłość.
~ 10-10-2017 12:49
To już chyba wiadomo która to osoba..........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zebrali 3 tony odpadów

Przystań w śmieciach

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
283
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%