MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Promowanie miasta bublem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 6 czerwca 2008, 7:49
Aktualizacja: 7:50
Autor: Aga/TEJO
Młodzi turyści przed Bramą Wojanowską.
Fot. TEJO
Rażące błędy, czy drobne uchybienia: taki dylemat mają krytycy i obrońcy „Przewodnika po zabytkach Jeleniej Góry”. Z powodu wpadek i nieprawidłowości przy finansowaniu projektu, nie jest wykluczone, że miasto straci dotację (25 tysięcy złotych) przeznaczoną na wydanie publikacji.

Wprawdzie przewodnik rozszedł się jak świeże bułeczki, trudno wskazywać go jako wzorcową publikację dla tego gatunku. Zdaniem szefa komisji kultury w radzie miejskiej, Cezariusza Wiklika, książeczką nie ma się co chwalić. Radny wychwycił kilka „kwiatków”, które rzucają cień na dzieło.

Według autora publikacji tramwaje z Jeleniej Góry zniknęły w 1960 roku, podczas gdy stało się to w roku 1969. Dziwny jest opis Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodnik sugeruje, że ambona jest miejscem niebezpiecznym, ponieważ piorun w 1745 roku zabił pastora głoszącego z niej kazanie. Jest to zresztą zgodne z prawdą, ale ugruntowuje turystów, że wejście do świątyni w czasie burzy może źle się skończyć.

Inny kuriozalny wpis dotyczy kościoła św. Marcina i figury świętego, który depcze kruka. – Robi to w dobrej intencji, ale i tak pewnie nie zyska sympatii zagorzałych ekologów – czytamy. To dobre do felietonu, ale nie do profesjonalnego przewodnika.
– Za takie pieniądze można by wydać dzieło zapraszające turystę nie tylko na standardową wycieczkę, lecz także ukazujące mniej znane gościom miejsca – usłyszeliśmy.

Przewodnik kosztował ponad 42 tysiące złotych. Jest to wspólne dzieło kilku autorów i trudno wskazać, kto popełnił jaką notkę. Informacje poszły jednak w świat, bo broszura – elegancko wydana – została przetłumaczona na czeski, angielski i niemiecki.

W dodatku może się także okazać, że budżet Jeleniej Góry zubożeje o 25 tysięcy złotych. Wrocławski urząd wojewódzki zakwestionował aneks do umowy z wykonawcą. Zdaniem urzędników został zawarty wbrew przepisom. O wsparcie z unijnych pieniędzy starał się Euroregion Nysa. Teraz czeka na wyjaśnienia urzędników.

– Nie mogę się wypowiadać na temat przewodnika, ponieważ był opracowywany jeszcze zanim podjęłam pracę na swoim obecnym stanowisku. Nie brałam więc udziału w jego przygotowaniu – powiedziała nam Katarzyna Młodawska, naczelnik Wydziały Promocji i Polityki Informacyjnej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. – Wiem jedynie, że idea była taka, aby tekst był napisany z lekką dawką humoru, łatwo i przystępnie. Uważam, że nie można oceniać pojedynczych i wyrwanych z kontekstu zdań, bo w całości brzmienie jest zupełnie inne.

Zdaniem K. Młodawskiej książka spełnia swoje zadanie, o czym świadczy chociażby fakt, że nakład w wysokości 10 tys. rozszedł się w błyskawicznym tempie wśród mieszkańców i turystów, którzy sami przychodzili i pytali o przewodnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest nowy wóz ratowniczo–gaśniczy  

Areszty za rozbój i kradzież

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~kwa 6-06-2008 8:00
A do tego rażace bledy w tłumaczeniu na jezyk angielski. na kazdej stronie ok. 5 bledow.
~sumienie narodu 6-06-2008 9:15
~:) 6-06-2008 10:21
przewodnik napisany jezykiem gimnazjalisty, mnostwo potkniec i pisany w stylu lat 80 - czy rzeczywiscie musimy chrystianizowac turystow i oprowadzac ich przez wszystkie kaplice i koscioly jelonki? co to jest - droga krzyzowa? nic ciekawszego u nas nie ma? czy autorzy nic ciekawszego u nas nie znalezli czy po prostu poszli na latwizne i zrobili collage jakis starych przewodnikow po kotlinie jeleniogorskiej? bledy rzeczowe po polsku to raz, dwa - na angielski tlumaczone chyba przez gimnazjalise po roku nauki jezyka albo wrzucone w translator... chyba przewodnik po "sanktuarium" w Licheniu jest lepszej jakosci. a ze wpychali to wszystkim frajerom to nie dziwne ze sie naklad rozszedl....
~hirsch 6-06-2008 10:34
to musial byc szatan wcielony nie pastor, ze go piorun ognisty zabil...
~do pani urzedniczki wypowaidającej się 6-06-2008 11:04
w artykule. Kto przyjmował wykonaną pracę i kto sprawdził pod względem merytorycznym?????
~recenzent 6-06-2008 13:54
Panie prezydencie, kolejne jajo! Już wystarczy.
~_rymcycymcy___ 6-06-2008 14:08
Ten pastor nie był odstrzelony bez powodu ! Czy autorzy przewodnika nie powinni ostrzegać turystów, aby mieli morale czyste, albo przynajmniej skuteczne uziemienie ? ;)
~*Piipi na wygnaniu... 6-06-2008 16:36
.."Slysze jak piorun uderza,niebo jest zachmurzone.A w moim sercu rozpoczyna sie burza...jestem w Tobie zakochana.."...nie boje sie piorunow i slucham tej piosenki.
~Tomwoj 6-06-2008 17:11
Mam pytanie czy ktoś wie, kto i jaki wydawca wydał ten przewodnik dla Urzędu Miasta.................. Proszę o odpowiedz
kazimierzp 6-06-2008 17:21
Ne quis iudex in propria causa! Robię zdjęcia, tak jak pan Cezariusz Wiklik! Podobaja mi się jego zdjecia, ale moje mi bardziej! Pan Wiklik zajmuje się też wydawaniem przewodników, folderów i nie dziwię się, że wytwory innych jemu się nie podobają! Rzecz to naturalna i ludzka!
~Obiektywny 6-06-2008 20:33
Kaziu odczep się od Wiklika !
~jelgór 6-06-2008 20:52
Wtopy nieważne, ale fascynaci się oburzą. Podobnie jest z płytą promocyjną, na której Bolesław Krzywousty uparcie jest nazywany polskim królem, podczas gdy żadnym królem - mimo starań- nigdy nie był... Królewskie miasto- to brzmi dumnie:)
~oli 6-06-2008 21:38
~:) 6-06-2008 22:16
Panie Kazimierzu! znam Pana i wiem ze rzeczowo i rzetelnie Pan podchodchodzi do spraw wszelakich - niech Pan na ten "przewodnik" spojrzy obiektywnie a nie jak na zdjecia "konkurencji" :), warto sie zainteresowac tlumaczeniem na jezyk angielski - mozna zasiegnac opinii jakiegokolwiek tlumacza tegoz jezyka (jak sie nie jest pewnym). ja bym matury nie zdal jakbym takie byki sadzil w tekscie.... mialem ta ksiazeczke w rekach i troche mi sie smutno zrobilo - trudno zachecic zagranicznych turystow niegramatycznie napisanymi calymi akapitami! czasem i sens jest wylapac ciezko.....
kazimierzp 7-06-2008 8:54
@~:) Czy ja się w jakikolwiek sposób odnoszę do samego przewodnika!?!"Ne quis iudex in propria causa!"
~:) 7-06-2008 20:40
a jakby sie Pan odniosl? :) pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Poświst na "góralu"

Stop marginalizacji średnich miast

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
720
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%