Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10236
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Promocja książki pt. „Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku”

Środa, 2 lutego 2022, 14:14
Aktualizacja: 14:15
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Promocja książki pt. „Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku”
Fot. Archiwum K. Tęczy
W Książnicy Karkonoskiej miało miejsce spotkanie z Markiem Szajdą - autorem książki pt. „Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku”. Spotkanie poprowadził Ivo Łaborewicz.

Na początku przedstawił autora oraz odniósł się do czasów opisywanych w książce. Większość mieszkańców Jeleniej Góry pamięta tamte lata i ma swoje zdanie w tej sprawie. W okresie powojennym w naszym mieście nie tylko żyła społeczność żydowska, ale także istniała jeszcze synagoga oraz cmentarze żydowskie. Niestety w okresie późniejszym wszystkie obiekty związane z ludnością żydowską zostały zlikwidowane.

Jeśli chodzi o główny cmentarz przy ul. Sudeckiej, to poza jego likwidacją dokonano rozbiórki domu pogrzebowego. Piękne klinkierowe cegły były rozdawane mieszkańcom m.in. na budowę altanek na powstających w pobliżu ogródkach działkowych. Także synagoga nie doczekała naszych czasów. Zlikwidowano również mniejszy cmentarz znajdujący się przy ulicy Studenckiej. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się niewielki skwer.

Autor w swoich badaniach wziął pod uwagę zarówno Żydów polskich jak i niemieckich, bo tacy po zakończeniu II wojny światowej zamieszkiwali nasze miasto. Dzięki zachowanym dokumentom działających wówczas instytucji – komitetu żydowskiego, szkoły żydowskiej, oddziału Towarzystwa Ochrony Zdrowia można było poznać nie tylko specyfikę funkcjonowania tej społeczności ale także losy konkretnych rodzin czy osób.

Marek Szajda w swojej książce opisuje okres kilku powojennych lat. Autor w swoich badaniach ograniczył się tylko do tego okresu pozostawiając badania nad kolejnymi latami innym badaczom. Jednak zgromadzone przez niego dokumenty wnoszą wiele do historii naszego miasta. Jeśli ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedze z tego tematu to wiadomości zawarte w niniejszej publikacji w zupełności spełnią takie oczekiwania.

Aby pokazać, że autor jest osobą kompetentną jeśli chodzi o badania w tym zakresie podam, że Marek Szajda jest absolwentem historii i etnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz tego studiował w Krakowie, Tel Awiwie i Jerozolimie. Jest doktorantem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a także starszym specjalistą w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

15
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
10%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
465
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group