MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Promocja gwiazd w filharmonii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 6 lutego 2010, 8:47
Aktualizacja: Wtorek, 16 lutego 2010, 9:27
Autor: rylit/tejo
Fot. rylit
Koncertem „beethovenowskim” rozpoczęła się wczoraj XVII edycja Festiwalu „Gwiazdy promują…”, imprezy, która na trwałe wpisała się do kalendarza wydarzeń w Filharmonii Dolnośląskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Moniuszki, gdzie pod okiem mistrzów przez nadchodzący tydzień szkolić się będą uczniowie.

Festiwal został otwarty wczoraj przez prezydenta Jeleniej Góry Marka Obrębalskiego, który docenił znaczenie imprezy rozsławiającej miasto nie tylko w całym kraju, lecz także za jego granicami. Później – zabrzmiała oczekiwana muzyka. Na repertuar złożyły się utwory Ludwiga van Beethovena: słynna VII Symfonia A-dur (trzecia jej część to znany powszechnie motyw muzyczny, może nie tak sławny jak ten V Symfonii „Losu”, ale jednak wpadający w ucho), Uwertura „Coriolan” i III Koncert Fortepianowy c-moll, po cesarskim piątym koncercie, uważany za najbardziej udane tego gatunku dzieło wielkiego klasyka. Utwór wykonał jako solista Hubert Salwarowski a filharmonicy zagrali pod batutami Jerzego Salwarowskiego i Jakuba Chrenowicza. Wieczór z gawędziarską swadą i erudycją poprowadził szef artystyczny festiwalu prof. Roman Lasocki.

Jaki jest dalszy program imprezy? 6 lutego wystąpią: skrzypek Piotr Pławner i pianista Eugeniusz Knapik, (godz. 19), 7 lutego zagrają Bartosz Bryła (skrzypce), Stanisław Firlej (wiolonczela) oraz Michał Bryła (altówka), Marceli Markowski (wiolonczela) i Joanna Marcinkowska (fortepian). W programie – muzyka kameralna Schuberta, Schoenberga i Chopina.

Na 8 lutego zapowiedziano koncert Jacka Woty (instrumenty perkusyjne) oraz perkusiści, którzy wezmą udział w trwających równolegle z festiwalem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych organizowanych przez PSM I i II st. w Jeleniej Górze. 10 lutego – wieczór z Chopinem. Zagrają na fortepianie: Jerzy Sterczyński, Paweł Sobowiec i Maciej Wota. 11 lutego wystąpią kompozytorzy: Krystian Kiełb, Adam Porębski i Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, oraz Marta Fender (flet), Marcjanna Myrlak (mezzosopran), Justyna Ilnicka (sopran), Andrzej Zborowski (baryton), Krzysztof Kmieć (baryton), Katarzyna Neugebauer-Jastrzębska (fortepian). Wszyscy z towarzyszeniem Zespołu Smyczkowego Filharmonii Dolnośląskiej. W programie seria kompozycji współczesnych.

W koncercie finałowym filharmonicy zagrają pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, a solistami będą: Tomasz Strahl i Andrzej Tomaszkiewicz (wiolonczela) oraz Tomasz Miczka i Paulina Kaczmarczyk (obój). Program: Piotr Moss – Prieres – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę, Max Bruch – Kol Nidrei op. 47, Aleksander Tansman – Suita koncertująca na obój i małą orkiestrę oraz Richard Strauss Koncert na obój i orkiestrę D-dur.

Festiwalowi towarzyszą XVII Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne dla uczniów klas skrzypiec, fortepianu, oboju, wiolonczeli i perkusji. Wczoraj rozpoczęły się zajęcia z prof. Bartoszem Bryłą (skrzypce), dziś prof. Jacek Wota będzie szkolił perkusistów. Od jutra do wtorku potrwają warsztaty fortepianowe z prof. Jerzym Sterczyńskim. W dniach 10 – 12 lutego prof. Tomasz Miczka przeprowadzi kurs oboju. Równolegle trwać będą warsztaty wiolonczelowe prowadzone przez prof. Tomasza Strahla. Wszystko organizuje – przy wsparciu Filharmonii Dolnośląskiej Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Moniuszki w Jeleniej Górze.

Ciekawym elementem tegorocznego festiwalu są także panele dyskusyjne dla młodzieży i pedagogów. Poprowadzi je red. Józef Kański. 10 lutego tematem będzie „Gala wielkich chopinistów”, a 12 lutego – Wielcy królowie wiolonczeli z polskimi kartami w biografii. Obydwa panele odbędą się w Sali Stefana Strahla w PSM I i II st. przy ul. Piłsudskiego. Pierwszy zaczyna się o godz. 17, drugi – o 16. 30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Serca pełne nakrętek

Bardzo słabe wyniki matur

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~alonso 6-02-2010 9:53
No i jak dobrze ktoś powiedział Jelenia zapyziała nie zasługuje na taki wspaniały festiwal, ziejąca pustkami sala przy tak wspaniałym Beethovenie! Do Jeleniej to tylko disco polo powinno przyjeżdżać i Doda. To jest poziom Jeleniej Góry, a nie światowej klasy skrzypek Piotr Pławner. Na Pławnera ludzie się tłoczą w Nowym Jorku, ale w Jeleniej będą pustki,
~TS 6-02-2010 11:10
A może problemem jest brak edukacji muzycznej wśród dzieci i młodzieży( może zastąpić religię w szkołach wychowaniem muzycznym z oceną na świadectwie) finansowanej ze środków publicznych( vide lokalni politycy trwoniący nieswoje fundusze na rzecz budowania własnego image w mediach), a także ceny biletów do Filharmonii.
~AN 6-02-2010 15:32
Co się stało z jakością zdjęć na Jelonce? ;/
~ja 7-02-2010 17:30
to nie poziom kultury a ceny biletow powodują pustkę
~poważny gość 9-02-2010 1:29
Czytając komentarze na jelonce dotyczące koncertów Filharmonii Dolnośląskiej ma się wrażenie, że wśród jeleniogórskich melomanów panują sami malkontenci, choć szczerze wątpię czy wśrod tych komentujących znajdują się prawdziwi melomani. Wciąż czytam o zapyzałej, prowincjonalnej Jeleniej Górze i narzekania na brak gwiazd, ambitnego repertuaru, tudzież na słaby poziom orkiestry... Z drugiej strony jak coś się dzieje, to słychać głosy "drugiej" strony o niezasługiwaniu na takie wydarzenia. Głosów pozytywnych jak na lekarstwo! Może trochę więcej dumy, że mamy Filharmonię, której niepowstydziłoby się wiele znacznie większych i bardziej renomowanych miast, że nasza jeleniogórska Filharmonia organizuje koncerty, festiwale o prestiżu ogólnopolskim, że galeria gwiazd które się tu zaprezentowały jest dość bogata biorac pod uwagę wielkość miasta. Muzyka poważna jest sztuką elitarną, więc trudno oczekiwać, że sala koncertowa będzie zawsze trzeszczała w szwach. Ważne, że lokalna społeczność ma taką możliwość obcowania ze sztuką przez duże S i mam nadzieję, że częściej będzie udowadniała, że nie jesteśmy miastem zapyziałym i prowincjonalnym, wbrew opinii wiecznych malkontentów. Może by więc tak nieco więcej pozytywnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość oraz więcej lokalnej dumy?!
~... 13-02-2010 16:22
Jelenia Góra nie różni się niczym od innych miast! Wszędzie ludzie są tacy sami! Nie znaczy to, że mamy być pozbawieni tego typu koncertów! Nie wszyscy żyjący tym mieście to jakieś 'technomłoty' dresy, czy plastiki!;/ zdarzają się również ludzie, którzy z chęcią słuchają takiej muzyki, a niekoniecznie mają możliwość wyjazdu do wielkich miast na koncerty...
~ 13-02-2010 21:27
Ja byłam na wszystkich koncertach. Koncerty wspaniałe. Publiczność również.Tak się złożyło że byłam w filharmoniach za granicą i też nie na wszystkich koncertach sale wypełnione są po brzegi.Koncerty kameralne mają to do siebie. Pewnie ceny biletów też mają znaczenie. Ale cieszmy się bo w Polsce jest tylko 22 filharmonie w tym u nas w Jeleniej Górze.Zapraszam do filharmonii nie tylko na koncerty z cyklu "Gwiazdy promują" wszystkie koncerty są godne wysłuchania.
~ 14-02-2010 21:26
Bilety sa w różnych cenach, można też dostac wejściówki , także nie przesadzajmy z cenami biletów...np. raz na miesiąc można wydać parę groszy na SZTUKĘ WYSOKĄ...koncerty sa dosyć urozmaicone , od klasyki do jazzu, każdy może cos znaleźć dla siebie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Na Orlim i Głowackiego bawili się doskonale

Muzeum Kargula i Pawlaka już po remoncie – zaprasza

Czytelniczka: drogo i brudno

Muzyczne spacery po Piechowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
824
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%