MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Promenada Bobru – coraz bliżej!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 czerwca 2015, 8:30
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2015, 7:34
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób niepełnosprawnych spotkali się uczestnicy różnych inicjatyw zagospodarowania rzeki Bóbr. Przed trzema laty, właśnie z inicjatywy Jeleniogórskich Organizacji Pozarządowych, zrodził się pomysł odtworzenia historycznych, zapomnianych tras turystycznych w okolicach „Borowego jaru”, nad którym dominuje pamiątkowa wieża widokowa – popularny „Grzybek”.

Od tego czasu dzięki staraniom wielu ludzi, urzędów i instytucji trwa proces przywracania funkcji tym atrakcyjnym i nierzadko zdewastowanym trasom. Dzięki staraniom Urzędu Miasta Jelenia Góra, przy zaangażowaniu znanego pasjonata historii miasta Eugeniusza Gronostaja, odtworzono tzw. „Ścieżkę Poetów”. To alternatywna droga, wiodąca do schroniska „Perła Zachodu” ponad tradycyjnym szlakiem asfaltowym wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Na spotkaniu mówiono o potrzebie oddzielenia coraz większego ruchu pieszych, niepełnosprawnych na wózkach, „kijkowiczów”, rodzin z dziećmi od „szalejących” rowerzystów i rolkarzy. Są takie możliwości i szeroko omówił je Robert Obaz – przewodniczący Stowarzyszenia Goduszyn.

Zadania wynikające z potrzeby przyspieszenia przywrócenia tradycyjnej funkcji dla tego obszaru omówiła Agnieszka Łętkowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych, prezentując również wydawnictwa okolicznościowe (broszury, mapy i foldery)

Eugeniusz Sosnowicz, przewodniczący Jeleniogórskiej Promenady Bobru przedstawił wizualizację przebiegu przedsięwzięcia, za którym opowiedziała się największa liczba jeleniogórzan w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Zabezpieczono na ten cel 450 tys. zł, które mogą stanowić tzw. „wkład własny” do wystąpienia o środki z Unii Europejskiej. Nad tym zadaniem pracują specjaliści m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Mariola Jakubów z Urzędu Miasta poinformowała, że został zlecony projekt wykonania Promenady Bobru z terminem realizacji do końca listopada b.r.

Obecna na zebraniu sierżant Beata Sosulska – Baron z Komendy Miejskiej Policji z Jeleniej Górze mówiła o potrzebie uporządkowania ruchu pieszego i kołowego na tym obszarze, a także o zjawiskach patologicznych, powodujących dewastację urządzeń i oznakowań. Podkreślano, że wokół zagospodarowania rzeki Bóbr powinna istnieć koordynacja między wszystkimi zainteresowanymi tym przedsięwzięciem, koniecznie z udziałem właścicieli określonych terenów.

Rzeka Bóbr i zagospodarowanie jej brzegów to niesamowita okazja do nowej promocji regionu. Nowej o tyle, że byłby to powrót po 70-ciu latach do tradycji uprawiania spacerów i zapoznania się z turystyka tego terenu.
Zebrani stworzyli zespół koordynacyjny, a do kierowania tym zespołem zaproszono przewodniczących rady powiatu i miasta: Jerzego Pokoja oraz Leszka Wrotniewskiego.

Projekt wizualizacji „Promenady Bobru” znajduje się na Facebooku Stowarzyszenia Promenady Bobru. Można tam zgłaszać swoje uwagi.

Ogłoszenia

Czytaj również

O sporcie w KPSW  

Senator zachęca do głosowania na maszty

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~marcinZZ 11-06-2015 8:59
co ważne: byle wykonawcą nie było kółko rolniczo-budowlane z Siedlęcina! sporo ławek, kilka zadaszonych punktów odpoczynku, może jakieś małe huśtawki dla dzieci i kilka urządzeń do gimnastyki dla dorosłych, osobna ścieżka rowerowa, monitoring straży miejskiej i jakieś barierki, jeśli ścieżka będzie blisko rzeki!!
~jareczek 11-06-2015 9:05
Fajna sprawa, brakuje tylko przejścia kładką na drugą stronę Bobru (koło Perły Zachodu). Nie wiadomo do kogo ta kładka należy? Gospodarzu/właścicielu kładki zajmij się nią, bo z tak cennej inicjatywy będą nici
~18sqandal 11-06-2015 9:13
............a cóż to za suma 450tys. Za taką kase to można namalowqc kilka znaków na szlaku turystycznym i postawić kilka ławek q nie zbudować promenadę > Cienko > to widze .
~jeronimo 11-06-2015 12:33
Tak, jestem szalejącym rowerzystą... Jako mieszkaniec "rowerowej stolicy Polski" domagam się zatem zainstalowania fotoradaru dla rowerzystów (takich jak ja), których nalezy przykładnie i surowo karać za przekroczenie prędkości. Prędkośc dopuszczalną należy ustalić jako dwukrotnośc prędkości przecietnej osoby niepełnosprawnej na wózku o napędzie ręcznym, czyli np. 12 km/h. Mandaty za przeoczenie do 5km/h - 100 zł., 5-10 km/h 200 zł., 10-20 km/h -300 zł. powyżej 20 km/h - 500 zł. oraz dodatkowo konfiskata roweru na trzy miesiące, zas przy pozyskaniu naowego roweru - konfiskata obu rowerów na co najmniej 6 miesięcy (nie licząc okresu zimowego). Proponuje, aby inictartywę w tym zakresie wraz z a...lizą prawną przedstawił włodarzom miasta KSON :)))
~ 11-06-2015 12:40
Przejrzałem cały wspomniany profil na facebooku, aż do początku istnienia, czyli 2013 roku. Nie ma tam nigdzie żadnego projektu. Znowu jelonka wprowadza w błąd. Chętnie zobaczę wizualizację, ale nie jest ona nigdzie dostępna, więc niby jak mam zgłaszać swoje uwagi?
~bikerx 11-06-2015 13:03
Czekam aż zniosą durny zakaz wjazdu rowerem na śnieżkę.
~ 11-06-2015 14:36
Nic dziwnego, ze mają niepełnosprawnych w głębokim poważaniu. Ci "niepełnosprawni" którzy tam są obsługiwani, są w lepszej formie niż ja, a ja nie mogę dostać kwitku, że jestem niepełnosprawny i to poważnie. Ale tak to jest, jak kasa jest ważniejsza od człowieka.
~ 11-06-2015 14:46
Co do tych "kijkowiczów", to są większym zagrożeniem, niż rowerzyści, nawet ci szalejący. Jeszcze nigdy nie czułem zagrożenia ze strony rowerzystów, a w ciągu ostatnich kilku lat, straciłbym zęby i oko, bo taki "kijkowicz" weźmie kijek pod pachę i ma w nosie, czy ktoś za nim stoi, czy nie i macha tym kijkiem, nie zdając sobie sprawy, jak blisko był ten kijek czyjegoś oka, lub szczęki. I wara od rowerzystów, bo jeszcze nigdy nie słyszałem, ani nie czytałem, że ktoś na rowerze zrobił komuś krzywdę, to jest wymysł władz, bu kroić nas z kasy.
~ 11-06-2015 20:47
to jest już bliżej bobru czy bliżej centrum miasta ?
~ 11-06-2015 21:05
Trzeba mieć oczy zarośnięte ci...ą żeby nie widzieć co pozostawili nam Niemcy po ich wysiedleniu gdyby komuchy a teraz obecna władza interesowała się czym kolwiek to nie trzeba by było wywalć tyle kasy wspomnę o skoczniach narciarskich czy balkonach widokowych w pobliskich lasach i jeszcze naturalny tor saneczkowy wszystko to jest zdewastowane pozdro
~ 11-06-2015 22:50
można by rzekę gdzieniegdzie poszerzyć i może rowery wodne , no i jakiś fajny deptak wzdłuż całego brzegu
~Niepełnosprawny 11-06-2015 23:22
A może wpuścić rekiny do Bobru.To byłaby gratka dla turystów.
~ 12-06-2015 12:45
tu się nic nie opłaca prócz brania podatków i obiadków za 1500 za nie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Przedszkole ma się dobrze

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
890
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%