MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Prokuratorzy podsumowali rok

Wiadomości: Region
Środa, 29 stycznia 2020, 8:00
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2020, 6:09
Autor: Prokuratura Okręgowa (komunikat)
Fot. Użyczone
W miniony piątek (24.01) odbyła się narada kierownictwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i jednostek podległych podsumowująca wyniki pracy w 2019 roku. Analiza wyników osiąganych w ubiegłym roku w ramach rożnych aspektów działalności Prokuratury pozwala na stwierdzenie, że zdołano utrzymać dobre rezultaty, a w niektórych kategoriach jeszcze poprawić efektywność pracy prokuratorów.

W 2019 roku w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze zakończono ponad 15 tysięcy postępowań, a jednocześnie załatwiono więcej spraw, niż w analogicznym okresie wpłynęło do tutejszych Prokuratur. Powyższy odsetek załatwionych spraw w stosunku do ich wpływu, to najlepszy wynik ze wszystkich okręgów regionu wrocławskiego.

Równie dobre rezultaty osiągnięto jeśli chodzi o szybkość prowadzonych śledztw i dochodzeń. W poszczególnych kategoriach spraw trwających dłużej niż trzy miesiące, na tle innych okręgów regionu wrocławskiego, w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze oraz w jednostkach jej podległych, pozostawiono najmniej niezałatwionych spraw, co plasuje tutejszy okręg na pierwszym miejscu w tym zakresie.

Powyższe bardzo dobre wyniki to w dużej mierze zasługa czterech spośród sześciu prokuratur rejonowych, to jest lwóweckiej, lubańskiej, jeleniogórskiej i bolesławieckiej.

Również skuteczność prowadzonych postępowań przygotowawczych uległa dalszej poprawie, w stosunku do rezultatów osiągniętych w 2018 roku.

W 2019 roku skierowano o 130 więcej aktów oskarżenia niż w 2018. W 77 % spraw, w których przedstawiono zarzuty podejrzanemu, wniesiono następnie przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Jednocześnie osiągnięto najmniejszy procent uniewinnień w skali regionu wrocławskiego. Odnotowano także największą skuteczność apelacji od orzeczeń sądów pierwszej instancji.

Działania Prokuratury realizowane są także przez stosowanie środków zapobiegawczych wobec osób podejrzanych. W 2019 roku Prokuratury okręgu jeleniogórskiego wystąpiły do sądów o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 335 osób, z czego ponad 90 % wniosków okazało się skuteczne. Żadna ze spraw, w której stosowano areszt nie została następnie umorzona. Nie odnotowano także uniewinnień w sprawach, w których wobec oskarżonych stosowany był ten środek zapobiegawczy.

Ponadto, w ubiegłym roku, tytułem zabezpieczenia majątkowego, skutecznie ujawniono i zatrzymano majątek podejrzanych o łącznej wartości blisko 7 milionów złotych. Instytucja zabezpieczenia majątkowego została zastosowana do ponad 800 osób. To więcej niż w okręgu legnickim, świdnickim i opolskim. Jednocześnie osiągnięto najwyższy w skali regionu odsetek oskarżonych, wobec których zastosowano zabezpieczenie majątkowe.

Tylko w jednej ze spraw dotyczącej wytwarzania narkotyków Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skutecznie zabezpieczyła majątek przestępców o wartości niemal 900 tysięcy złotych. Zmniejszyła się także ilość spraw zawieszonych.

Najpoważniejsze śledztwa z obszaru właściwości okręgu jeleniogórskiego, a także przekazane z jednostek nadrzędnych prowadzone są przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze.

Wydział Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w 2019 roku między innymi skierował akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Policji z Bogatyni i Zgorzelca, którym zarzucono szereg przestępstw, w tym udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się obrotem narkotykami i łapownictwo.

W Wydziale do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzone jest między innymi postępowanie dotyczące działalności spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o., która doprowadziła szereg pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do warunków oferowanych umów o usługi reklamowe. Pod koniec 2019 roku skierowano pierwsze akty oskarżenia przeciwko osobom działającym na rzecz Spółki.

Wydział Organizacyjno-Sądowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze skierował akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę trzech kobiet, a także szeregu innych wyłudzeń, który doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o łącznej wartości blisko 10 milionów złotych.

Również na szczeblu prokuratur rejonowych prowadzonych jest wiele skomplikowanych postepowań przygotowawczych.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy uczestnicząc w wyścigu ulicznym doprowadzili do śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych, kwalifikując ich zachowanie jako zbrodnię zabójstwa.

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu oskarżyła czterech sprawców o wytworzenie znacznych ilości narkotyków i inne przestępstwa. W zlikwidowanej „fabryce” wytworzono łącznie blisko 8 kilogramów metamfetaminy, a także usiłowano wyprodukować kolejne 36 kilogramów narkotyku.

Prokuratury z okręgu jeleniogórskiego aktywnie współpracują z jednostkami zagranicznymi, zwłaszcza czeskimi i niemieckimi. W maju 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z Prokuraturą Krajską z Usti nad Labem zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą transgranicznemu zwalczaniu przestępczości, w której udział wzięli prokuratorzy z Polski, Czech oraz Niemiec. Poza wymianą doświadczeń i nawiązywaniem relacji, efektem konferencji było między innymi podpisanie wspólnej deklaracji końcowej o zacieśnieniu współpracy.

Skuteczność działania Prokuratury to także zasługa pracowników sekretariatu. W 2019 roku dobra sytuacja budżetowa po raz drugi z rzędu pozwoliła na przyznanie im podwyżek oraz nagród w dotychczas niestosowanym wymiarze.

Bardzo dobre wyniki pracy osiągnięte w 2019 roku i ich widoczny stały progres, po raz kolejny potwierdza zasadność zmian wprowadzonych w Prokuraturze w 2016 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

1
7%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
13%
Złości
11
73%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~T*E*J*O 29-01-2020 9:16
Kiedy będzie siedział ten zabójca z Karpacza co dwie osoby zabił autem. I nawet w areszcie nie siedział. Ten przypadek strasznie burzy statystki 🤔
~Kosiniak 29-01-2020 11:55
do: ~T*E*J*O (9:16)
A kiedy bedą oni i sędziowie płacić ZUS ? Jak wszyscy. Wedle konstytucji wszyscy są równi. A tak my płacimy zus a inni nie . Ich ostatnia pensja to emerytura a nas straszą ze bieda na emeryturze bedzie ?
~pytanie do sądu 29-01-2020 16:35
do: ~T*E*J*O (9:16)
a do kogo kierujesz pytanie ? kto wsadza za kraty?
~ 29-01-2020 9:27
Czy to są ci nowi prokuratorzy 'DOBREJ ZMIANY' mianowani przez Ziobrę?
~Jugde 29-01-2020 11:21
do: ~ (9:27)
I już zaczyna się kąsanie przez bachory
~comm 29-01-2020 16:41
do: ~ (9:27)
"co ty wiesz o zabijaniu"
~Ewa 29-01-2020 10:59
Nieprawda kłamstwa skazują poszkodowanych a winnych uniewinniają masz kase to jesteś niewinny poniżają starszych ludzi.
~Anonim+ 29-01-2020 11:02
Bardziej by mnie cieszyła informacja o braku zajęcia dla prokuratorów, ale no cóż...Podzielone (gorszy/lepszy sort) i zantagonizowane społeczeństwo, dzięki miłościwie nam panującemu PiS-owi, niestety nie da prokuratorom odpoczynku, przy światłym ministrowaniu pana Zbyszka.
~Trzymajcie się 29-01-2020 11:06
Myślę, że sytuacja prokuratorów jest nadzwyczaj nieprzyjemna i skomplikowana. Z jednej strony prokuratorzy ciężko pracują nad wyjaśnianiem trudnych spraw, z drugiej strony nadzór nad prokuraturą przejęli politycy PiS. Jest to sytuacja nie do przyjęcia w demokratycznym państwie. Ziobro nie czuje potrzeby przestrzegania prawa/np ostatnia uchwała Sadu Najwyższego/. Czeka nas, Polaków rozwód z Unią Europejską, czekają nas niewyobrażalne kłopoty gospodarcze. Ale za to Polska będzie czysto katolicka. Na pewno w tej nowej sytuacji, polexitu, prokuraturze przybędzie dużo pracy. Mimo wszystko panowie prokuratorzy trzymajcie fason, pilnujcie prawa.
~Jugde 29-01-2020 11:24
do: ~Trzymajcie się (11:06)
To wolisz,żeby sędzia który jest winny (np. pijana sędzina za kierownicą)nie odbyła kary?chyba nie wiesz,co tak naprawdę się dzieje
~ 29-01-2020 11:44
do: ~Jugde (11:24)
Ilu jest takich sędziów, ulegasz propagandzie PiS. Jak popatrzysz na program KASTA w TVP Info to ci się niedobrze zrobi od tej propagandy skierowanej do ciemniaków.
~Iks 29-01-2020 12:28
do: ~Jugde (11:24)
Nie histeryzuj po kretyńsku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna zarośnięta!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Tak nie wolno parkować!

Konkurs dla seniorów

Skatepark za frekwencję?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
170
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%