MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Projekt z myślą o rowerzystach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 1 września 2015, 7:37
Aktualizacja: Środa, 2 września 2015, 8:05
Autor: UM
Fot. Jaromir Kurzeja
– Dotyczył on będzie organizacji ruchu m.in. na ulicach: Różyckiego, Złotniczej, W. Pola, 1–Maja, Wojska Polskiego, Sudeckiej, Drzymały, Groszowej, Poznańskiej czy Bohaterów Getta i obejmował wyznaczenie pasów dla rowerów oraz przebudowę sygnalizacji świetlnej na kilku skrzyżowaniach – informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędy Miasta w Jeleniej Górze.

- Absolutnym novum ma być wyznaczenie „kontrapasów” na ulicy Drzymały i umożliwienie ruchu rowerów „pod prąd” na Groszowej, Poznańskiej, Drucianej i Bohaterów Getta - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Szpital z nową windą

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~Yrezi Rewor 1-09-2015 8:05
Bardzo sie ciesze... Jelenia jest na samym poczarku drogi ulatwiajacej zycie cyklistow... Jednak od czegos trzeba zaczc:-)
~rowerzysta123 1-09-2015 8:10
Apel do Szanownych Włodarzy Miasta. Proszę przynajmniej nie pruć przyjeności jazdy po Alei Wojska Polskiego. Pasy ruchu zepewne wyznaczone i wydzielone będą na chodnikach a nie na jezdni. Chodnik to nie droga rowerowa a takie rozwiązanie nie jest bezpieczne ani dla pieszych ani dla rowerzystów. I tak w naszym mieście zdecydowanie za dużo tego typu rozwiązań a kompetnie brakuje typowych dróg rowerowych z pasami ruchu na jezdniach. Jeśli chcą Państwo zrobić coś dobrego dla rowerzystów to przynajmniej proszę oszczędzić Wojska Polskiego i nie zmuszać cyklistów do jazdy chodnikiem!!!!
~DamianD 1-09-2015 8:28
http://www.damiandrobyk.pl/RowerowaJeleniaGora.html Ten materiał napisałem ponad rok temu. Co się zmieniło? W okolicach PKP zlikwidowano jedyne wmieście pasy ruchu dla rowerów kosztem parkingu. Chodnik to nie Droga Rowerowa! Dzielenie chodnika na pół to nie rozwiązanie dla mieszkańców ani turystów. Jedynym ratunkiem zmiana strategii miasta i budowa pasów ruchu na jezdniach - Wojska Polskiego i Wolności aż się o to proszą. Zamiast rowerową stolicą JG jest antyrowerową stolicą i jedynym byłym miastem wojewódzkim w Polsce w którym nie ma nawet 1km DROGI RROWEROWEJ.
~mieszkaniecdrucianej 1-09-2015 8:58
Druciana jest za wąska dla rowerów jadących pod prąd. Kto weźmie odpowiedzialność za przyszłe wypadki.
~ 1-09-2015 9:20
http://moto.onet.pl/aktualnosci/koniec-z-rowerowym-terroryzmem/l3ttf6
~: 1-09-2015 9:21
Od dawna niektórym przeszkadza nazwa: Aleja Wojska Polskiego, chcą zmienić na ulica, a dlaczego? Bo trzeba wyciąć wszystkie drzewa (na opał do kominków), a przy tej "okazji" poszerzyć chodniki na ścieżki rowerowe! Oczywiście z artykułu wynika, ze kolejność jest akurat odwrotna...ale wynik będzie ten sam!
~2+2=4 1-09-2015 9:24
Trzeba rozbudować SOR i Ortopedię>
~: 1-09-2015 9:24
Zapomniałem dodać, że podobny pomysł był z ul. Słowackiego - tam też jest dużo drzew... i mało miejsca! Czyżby pomysł tego samego geniusza?
___x 1-09-2015 9:26
nie ma lepszego sposobu na skłócenie narodu niż ZABRAĆ JEDNYM BY DAĆ DRUGIM tania szlachetność tfu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
___x 1-09-2015 9:28
a co do modernizacji świateł tak - najlepiej ich całkowita likwidacja zwłaszcza koło hotelu Fenix lub na 1 z odnóg na ul Flisaków - przecież w tych miejscach w ogóle ruchu nie ma więc te światła są po to by znęcać się nad pieszymi
~gw 1-09-2015 9:41
W końcu coś !!!! Rowerowa stolica polski jest na absolutnym końcu jeśli chodzi o przyjazność dla cyklistów. Co z ulicą Wolności ??? Dojechanie rano do pracy z Cieplic na ul. W. Pola i potem powrót jest nie lada wyzwaniem. Oby się coś ruszyło.
~Hmm 1-09-2015 10:26
Jak na rowerową stolicę Polski to jakoś późno powstają te nowatorskie rozwiązania.
~mtb 1-09-2015 10:45
nie ma to jak jazda po leśnych szlakach Karkonoszy ale ok że i na mieście robią coś dla rowerzystów;)
~jeronimo 1-09-2015 11:29
Pomysł OK, ale dobrze by było, żeby droga rowerowa, nawet jeżeli będzie na chodniku, to aby rozdzieleni byli piesi od rowerzystów. Wystarczy postawić znak kompilacji c13/c16 oddzielony od siebie pionową kreską, a nie poziomą.
~Kilka słów prawdy 1-09-2015 11:37
Większość opowiada brednie o "cierpiących" cyklistach, że wreszcie, w końcu coś i podobny bełkot. Rowerzystów tyle co kot napłakał. Jeśli już sie pokażą to jeżdżą jak chcą i gdzie chcą, nie przestrzegają przepisów drogowych, celowo i złośliwie zajeżdżają drogę samochodom, celowo jadą środkiem pasa, najczęściej są to mocno posunięci w latach osobnicy, niepewnie kierują rowerem, nie odróżniają pasa dla rowerów od pasa dla dla pieszych. Przede wszystkim rowerzyści powinni być pod ścisłym nadzorem Policji, należy bezwzględnie wprowadzić egzaminy dla kandydatów na rowerzystów. W egzaminie przewidzieć oprócz zasad ruchu drogowego także zasady współżycia z innymi uczestnikami/pieszymi, samochodami/, bezwzględnie tępić wśród rowerzystów chamskie zachowania, wyeliminować ich z parków. miejskich
~do 11:37 1-09-2015 12:23
Odpuść sobie i siej nienawiść do rowerzystów gdzieś indziej. Rowerzystów regularnie przybywa i bardzo mnie to cieszy. Mam nadzieję, że za 50 lat stosunek ilości samochodów do rowerów odwróci się. Wtedy będziesz już mocno "posuniętym w latach osobnikiem" i będziesz prosił o nowe ścieżki dla samochodów. Nie życz drugiemu, co Tobie niemiłe.
~do DamianD 1-09-2015 12:39
Zgadzam się, jeśli nie w 100% to na pewno w wiekszości, że chodnik i droga rowerowa 2 w 1 to zły pomysł, rower należy do pojazdów, a miejscem ich jest jezdnia. Wyjątkowo, gdy np. ulica jest b. ruchliwa, co najmniej 70km/h, ma zakręty, za którymi cyklista jest niewidoczny itp., można połączyć funkcje. Ale "z głową"! A wg niektórych TFU!rców to ja mam dojechać do przejścia (bo następny odcinek biegnie drugą stroną ulicy - a jakże), stanąć i w miejscu obrócić się o 90 stopni, a takich przeplatanek jest między skrzyżowaniami kilka (ul. Spółdzielcza). Szczytem głupoty jest wspomniany przez Ciebie odcinek pieszo-rowerowy koło PKP, prosto pod nosem pasażerów (nie ich wina) zatrzymujących się tam autobusów. Tam to trzeba przefrunąć przez barierki, aby ominąć i tłumek, i stojący autobus
~ 1-09-2015 13:27
co wy rządzący z tymi rowerami ? Do tej pory jezdnia dla wszelkich pojazdów a chodnik dla pieszych i dobrze było , trzeba było myśleć o takich rzeczach gdy powstawały pierwsze zabudowania a nie teraz pieścić rowerzystów i zabierać pieszym i kierowcom dla 'biednych' rowerzystów i tak już im się w głowieprzewraca i wobec pieszych i kierowców zachowują się po chamsku, PRECZ z ROWEROWYM TERRORYZMEM
~ 1-09-2015 13:48
Polska SPECJALNOŚĆ brać z zachodu cos i wprowadzac w Polsce tlumacząc że oni są "do przodu" a my ze wstydem w tyle. tyle że oni budują ulice od razu z pasem dla rowerów a my nie mamy porządnej jezdni nawet dla samoch.Tam wszędzie na wąskich ulicach ruch jednokier.u nas nie no i brak postoju dla samochodów oraz brak przejezdnosci.Tam wszędzie parkingi pod ziemią u nas nigdzie .Tam brak drzew na ulicach u nas wszędzie maja być co blok łąki Trawa ochlapana spalinami drzewa też ale to tlen i samo zdrowie (a ile sprzątania no chyba że ludzie zetrą w proch i wciagna w płuca to zdrowie) Chodniki wyboiste ale km tras rowerowych choć dla niewielu i nie na codzień.Po prosto naiwna głupota i marnowanie NASZYCH pieniędzy.Absurdy gonia absurdy i ogólne dziadostwoW sumie nie ma nic ani ulic ani tras
~ 1-09-2015 14:06
Do13.27 jak się czyta takie wypowiedzi jak twoja to nie można myśleć inaczej jak to że ktoś jest kopniety widać że nigdy nie siedziales na rowerze a wsiedz to się przekonasz !!!!!!!!
~Nemo 1-09-2015 14:56
Witam. Mam pytanie dotyczące odcinka jednokierunkowego ul. Drzymały: Jak będzie wyglądał ten szumnie opiewany w artykule "kontrpas"? Jeśli ma się pojawić na drodze to kosztem miejsc parkingowych dla mieszkańców parkujących po lewej stronie ulicy (a gdzie wtedy parkować?). A na zdrowy chłopski rozum - po co ta checa? Można byłoby lepiej wykorzystać prawie w ogóle nieużywany chodnik między ulicą a skarpą. I wtedy i wilk syty i owca cała a koszty prawie żadne i poprawa bezpieczeństwa wielokrotnie większa, niż pchanie rowerów "pod prąd". Samo skrzyżowanie Pola-Złotniczej-Drzymały już jest mało szczęśliwe pod względem komunikacyjnym, a po ostatnim ruchu władz miasta o wprowadzeniu tam ruchu pojazdów pow. 12t to już jest tam extra. Dodamy do tego rowerzystów i będzie się działo, będzie zabawa.
~rowsss 1-09-2015 16:03
Niech robia te pasy pieszo rowerowe nie ma obowiazku po nich jechac. Niech zrobia cokolwiek, ale jak beda tak dalej robic jak np na obwodnicy gdzie znaki drogowe montyje sie nizej niz glowa rowerzysty i to na tarsie przejazdu to dalej bedziemy w zacofani. Nie ma co ukrywac, nawet jak to co tu opisane zrobia w Jeleniej to i tak jest totalne zacofanie rowerowe a do Europy to baaaardzo daleko ...
~Ania K 1-09-2015 16:06
po tytule myślałem że w końcu jakieś nauczanie kulturry skierowane do rowerzystów szkoda bo przydałoby się zwłaszca temu z 14:06
~Do Damian D 1-09-2015 16:50
Świetne podsumowanie, można jeszcze kilka absurdów z naszego miasta dodać, ale już te, które wymieniłeś są aż nadto. Przeczytałem całą treść i obejrzałem zdjęcia na podlinkowanej stronie. Warto by było to wysłać do Zawiły i Wandzla, a także do jeleniogórskiej drogówki. Wątpię jednak, czy cokolwiek to zmieni. Trzeba zmienić urzędniczy beton na młodych ludzi, którzy siadają na rower regularnie, a nie ostatnio 20 lat temu. Inaczej nas nie zrozumieją, nie ma szans. Nie wiedzą co się do nich mówi, bo nie potrafią sobie nawet wyobrazić jakie ich rozwiązania mogą być problematyczne.
~ 1-09-2015 20:04
czemu na poruszanie się motorem skuterem trzeba mieć prawo jazdy znać i stosować przepisy a rowerem już nie ??? Już nie mówiąc o tabl rejestracyjnej ubezpieczeniu OC
~ 1-09-2015 21:06
MY DESKOROLKOWCY TEŻ CHCEMY OSOBNY PAS , ponoć wrotkarze też chcą
~fanp 1-09-2015 22:44
@ 20:04 przejdź się chłopcze do piekarni
rymcycymcy 1-09-2015 23:53
Dbałość o rowerzystów w JG polega głownie na wyp..rdzieleniu ich z jezdni na chodnik ! :) ...żeby hołota p...łująca nie przeszkadzała :) ...trochę farby ..paski kreski i już większa wygoda na ulicy :)
~do rymcycymcy 2-09-2015 10:26
skoro na jezdni nie umią się zachować tylko zajeżdzają drogę samochodom jeżdzą obok siebie całą szerokością bo sobie "pogadać muszą" albo daleko od skraju jezdni bo się "boją" (jak się boją to niech idą pieszo lub komunikacją miejską lub samochodem) lub dużo jest takich co mimo iż obok jest wyraźnie oznaczona ścieżka rowerowa to i tak wybierają jezdnię no to się nie dziw że tych gburów się spycha tylko szkoda że na nas pieszych i my z nimi się musimy użerać ---- KIERUJĄCY ROWEREM, KORZYSTAJĄC Z DROGI DLA ROWERÓW I PIESZYCH, JEST OBOWIĄZANY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ I USTĘPOWAĆ MIEJSCA PIESZYM. art 33
~ 2-09-2015 13:24
większość użytkowników rowerów należy nauczyć kltury tego, że nie są w centrum świata i przepisów ruchu drogowego
~to tylko ja 2-09-2015 13:41
Dobrze, że w Samozwańczej Rowerowej Stolicy Polski coś się zmienia. Mam nadzieję, że za kilka - kilkanaście lat będzie można rowerem przejechać bezpiecznie z jednego końca miasta na drugi. W chwili obecnej Jelenia Góra raczej nie ma się czym pochwalić, bo ten zlepek szlaków pieszo-rowerowych nie nastraja rowerzystów optymizmem. Ciągłe kombinowanie "gdzie się podziała droga, którą jechałem", lub "jak się dostać na ścieżkę, która idzie równolegle do jezdni, którą aktualnie jadę"...
Łukasz Ćwikliński 2-09-2015 15:30
Nareszcie. Jak na miasto promujące się jako rowerowa stolica Polski to najwyższy czas by zabrać się za ułatwienie życia rowerzystom.
Jelonka.com 2-09-2015 15:34
lepiej późno niż wcale :-D
~Yrezi Rewor 2-09-2015 16:21
Nie rozumiem "wojenki" miedzy cyklistami, a "samochodziarzami" Cyklista schodzi z roweru, samochodziarz (sam nim czasem musze byc) wychodzi z auta... Przeciez zawsze jestesmy ludzmi! Ludzie jak mawia klasyk: Dziela sie na... Madrych i glupich...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Planowali zamach na prokuratora krajowego

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Otwarcie basenu w Lwówku

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
530
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%