MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Projekt Strategii Województwa Dolnośląskiego krzywdzi nasz region!

Wiadomości: Region
Wtorek, 26 lutego 2013, 8:32
Aktualizacja: Środa, 27 lutego 2013, 7:22
Autor: UM
– Apelujemy do Pań i Panów Radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o rozwagę w głosowaniu nad „Strategią Rozwoju Dolnego Śląska” i niewprowadzanie poprawek, które wypaczą zasadę zrównoważonego rozwoju całego regionu na szkodę dolnośląskich gmin – czytamy w projekcie Stanowiska Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów b. Województwa Jeleniogórskiego oraz Gmin Aglomeracji Jeleniogórskiej w sprawie projektu Strategii Województwa Dolnośląskiego.

Oto cała treść projektu stanowiska:
Z niepokojem odbieramy informacje dotyczące skali i kierunków krytyki projektu „Strategii rozwoju Województwa Dolnośląskiego”. Szczególnie niepokojące są próby wnioskowania o takie jej zmiany, które mają na celu wsparcie stolicy Dolnego Śląska kosztem wszystkich innych subregionów w kolejnym okresie planowania.

Informacje te, docierające do lokalnych społeczności zarówno za pośrednictwem środków masowego przekazu, jak i podczas spotkań środowisk szczególnie aktywnych w dyskusjach nad kierunkami, tempem i kształtem „Strategii” są symptomatyczne. Podobnie jak ilość i kierunki poprawek złożonych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Cały ten obraz nadzwyczaj aktywnego lobbingu składa się bowiem na idei ogromnej koncentracji środków finansowych dla Wrocławia, przy nieposzanowaniu ewidentnych i pilnych potrzeb innych środowisk. Metody wspierania tzw. lokomotyw wzrostu doświadczyliśmy w minionym okresie, skutkiem czego było przede wszystkim pogłębienie dysproporcji rozwojowych, szczególnie niekorzystne w efekcie dla południowej części naszego Województwa.

Z wielkim zaskoczeniem odebraliśmy także informacje o niewywiązaniu się Miasta Wrocław z deklaracji współuczestnictwa na kwotę ok. 50 mln zł w kosztach budowy jednej z tamtejszych miejskich obwodnic, jakie poniósł Urząd Marszałkowski. Nawet najmniejsze gminy regionu dotrzymują w takich przypadkach warunków umów i mimo nieporównanie skromniejszych budżetów są w takich relacjach w pełni wiarygodne.

Apelujemy do Pań i Panów Radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego o rozwagę w głosowaniu nad „Strategią Rozwoju Dolnego Śląska” i niewprowadzanie poprawek, które wypaczą zasadę zrównoważonego rozwoju całego regionu na szkodę dolnośląskich gmin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Śladami św. Jadwigi

Sportowa integracja

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~wredny Wrocł 26-02-2013 9:03
Wrocław jest i był pazerny. Wrocław zieje nienawiścia do wszystkich regionów poza Wrocławiem. Wrocław to miasto ludzi zadufanych, wrednych, traktujacych pozostałych mieszkańców tego kuleszowskiego województwa z góry i z lekceważeniem. Wrocław całą resztę toleruje o ile sa mu potrzebni do własnych celów. Cała ta akcja z wydarciem pieniędzy pozostałej części "województwa" to robota Dutkiewicza i jego radnych, w tym "naszego" radnego Obrębalskiego. Panie Obrębalski, czy pan jako radny wojewódzki głosował za odwołaniem obecnego zarządu "województwa"? Bo jeśli tak, to głosował pan przeciwko naszemu miastu.
~ 26-02-2013 9:12
Ja myślałem, że Obrębalski zakończył definitywnie swe "dobrodziejstwa" dla Jeleniej Góry wraz z końcem ubiegłej kadencji. Mniemałem, że poszedł na boczny tor i tam będzie sobie bajał o wyższości Dolnego Śląska nad pustynią Gobi, a tu się okazuje, że nadal tkwi w stylu działania takim samym, jaki prezentował w Jeleniej Górze w poprzedniej kadencji...
~pigwa 26-02-2013 9:30
a gdzie mu będzie lepiej,karierowicze
~grabie 26-02-2013 9:40
Zapieprzyli nam Polskę, uzurpatorzy Gdzie się człowiek nie rozglądnie to widzi to tałatajstwo, pchają się na wszystkie dostępne albo nowo tworzone urzędy. Jak te pijawki wczepili się w system państwa i wysyysają wszystko wokół, a poczynają sobie bez krępacji,co im w duszy zagra. Tysiące ludzi przemierza codziennie granice Polski za chlebem, przywożą , przysyłają ciężko zarobione pieniądze, okupione samotnością, beznadzieją. A ci szubrawcy się bawią za nasze pieniadze przyznają sobie w nagrody , premie, ordery, niebotyczne pensje. Tą zaraze trzeba powstrzymać bo nas żywcem zeżrą. Wszystich, tych z prawa i tych z lewa.
~18 sqandal 26-02-2013 9:42
< Aglomeracja Jeleniogórska > czyż to aby nie ( gruba ) przesada. Zapyziały ten powiat jelenigórski i czego się spodziewaliście , Wrocław ma swoich rękach atuty a tu co badziewie i bieda , brak gospodarza , prywata w ratuszu , .... no styknie bo nie bede się denerwował !!
~Pi 26-02-2013 10:04
do ~18 sqandal Wrocław ma atuty dzięki obdzieraniu 'zadupia'. Gospodarnością Dutkiewicz też nie bardzo może się pochwalić. Gigantyczne długi - stadion pożerający ogromne fundusze i przynoszący straty na każdej imprezie. "Genialna" współpraca z Solorzem w "śląsku" - Dutkiewicz utrzymuje klub z podatków a rządzi (jest decydującym właścicielem) Solorz (i nic nie płaci na utrzymanie).
~M. Kaflik 26-02-2013 10:07
Niemal za każdym razem, kiedy za wydawanie pieniędzy biorą się politycy, dochodzi do tegu tupu sytuacji. Brakuje procedur, prawa i fachowców. Efekty widać na każdym kroku - że o wirtualnych Termach tylko wspomnę. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic
~Dziwak 26-02-2013 10:20
Kaflik opamietaj się! Pisz waszmość na temat. Dzisiejszym tematem sa pieniądze na rozwój regionu jeleniogorskiego. Chyba do końca nie czujesz sie mieszkańcem naszego pieknego miasta wieczny malkontencie.
~M. Kaflik 26-02-2013 10:42
Drogi Dziwaku - a kto twoim zdaniem stoi za "problemami z budżetem"? Kto twoim zdaniem dzieli kasę? Kto sprzeda Jelenią Górę za intratne stanowisko? Jak można być tak naiwnym mieszkając w mieście zmarnowanych przez polityków szans? Nie zgadzam się z takim sposobem myślenia i już. Marcin Kaflik z Cieplic
~mech 26-02-2013 10:50
Głosowaliście na tych ludzi, albo nie poszliście do wyborów, to teraz płaczcie. Radni do sejmiku z PO tylko patrzą jak sprywatyzować np. szpital w JG albo co tam jeszcze pozostało. Za brak zainteresowania lokalną polityką i kandydatami zapłacimy wszyscy.
~gość II 26-02-2013 10:58
Do wred. Wrocł. Jelenia Góra ma swoją reprezentacje w Sejmiku i to całkiem silną. p. Łużniak , p. Pokój, p. Malczuk i co załatwili dla miasta i regionu? Nic. Kowboj owszem sobie załatwił i widać uznał, że wystarczy. To że w Jeleniej Górze rządzą nieudacznicy z Po i SLD, którzy niczego nie potrafią dokończyć, co inni zaczęli nic dziwnego że pieniądze przepadają i będą przepadać. Niebawem trzeba będzie zwracać środki na stadion i Termy bo minie czas ich budowy. I nie ma co zrzucać winy na Wrocław że niby coś zabiera. Tylko na lokalnych nieudaczników co do władzy się dopchały.
~bulgot 26-02-2013 11:10
Wrocław kieruje się tylko swoim interesem. Panie i Panowie Radni należy wyodrębnić zaniedbane obszary województwa i opracować strategie cząstkowe. Strategie te powinny określać zasady i metody radnych z poszczególnych rejonów województwa. Jeleniej Górze bliżej do Pragi, Wiednia i Drezna niż do dalekiej Warszawy. Studia lepiej robić w pobliskim Libercu (1,5godz. dojazdu) niż w źle skomunikowanym Wrocławiu (3,5 godz.dojazdu koleją). Warto podjąć wysiłek otwarcia się rejonu jeleniogórskiego na rynki pracy w Czechach i Saksonii. Warto skierować studia w tych samych obszarach przygranicznych. Panie i Panowie Radni do roboty!!! Tupnijcie nogą:)
~ 26-02-2013 11:42
AGLOMERACJA JELENIOGÓRSKA - to zdecydowanie tekst roku
~gość II 26-02-2013 12:26
Czy to nie Zawiła obiecywał szybkie połączenia klejowe z Wrocławiem?
~gość II 26-02-2013 12:33
A do parlamentu kogo wybraliście? Panią Sek.. Szmajd.. co na pamięci męża weszła, z regionem niewiele mając wspólnego, a senator Pinior? Bo przed wyborami parę razy się pokazał. Wybraliście spadochroniarzy ale idących PO linii.
~ 26-02-2013 13:04
AGLOMERACJA JELENIOGÓRSKA tekst jak z kabaretu :)
~Ryś z Klanu 26-02-2013 13:08
Gorące podziękowania dla pana Łużniaka i pana Pokoja od mieszkańców Jeleniej Góry i okolic!Pies was wszystkich trącał!
~t-tryk 26-02-2013 13:09
Jeleniogórskie" elyty", które sami wybieraliście , albo nie chodziliście na wybory, dlatego "som" Przez ponad 20 lat rządzenia pokazały ,że w du.... poważaniu mają miasto, region czy jak tam nazwiecie, a najważniejszy jest stołek, który pozwala robić kase. I stołek jest głównym motorem działania ich wszystkich.Dla stołka zrobią kazde świństwo.
~Moje zdanie 26-02-2013 13:16
Nasi jeleniogórscy radni i posłowie/?/ musza zrobić wszystko co możliwe, by wreszcie wpisać na liste niezbędnych inwestycji budowę dwupasmowej drogi do Zgorzelca. Z Niemiec napłyną turyści i być moze inwestycje, gdy będą dobre połaczenia drogowe i kolejowe z Niemcami. Na Wrocław nie ma co liczyć. Oni nas prędzej okradną niz wesprą. Jest to miasto bankrut. Ale nie chca o tym glośno mówić, chociaż o Wrocławiu i głupocie włodarzy wrocławskich jest coraz głośniej i śmieszniej. Popieram zdanie "bulgota". Bardzo słuszne uwagi. Tylko jak zmobilizować społeczeństwo jeleniogórskie, by zapedziło do roboty posłów- spadochroniarzy: Szmajdzińską i Lipińskiego, bo na Schetynę i Piniora nie ma co liczyc. Oni potrafia tylko pieprzyć od rzeczy.
~Ryś z Klanu 26-02-2013 13:18
Dlatego czas to zmienić! Potrzebne jest referendum w sprawie JOWów. Więcej informacji na ten temat na www.zmieleni.pl
~do rycha 26-02-2013 13:20
Drogi Rysiu z klanu. Gdzybys chociaż chwile potrafił poswięcić i zainteresować się działaniami p. Łuzniaka i Pokoja na rzecz naszego regionu nie skłdałbyś takich życzeń. Ale ty chyba jesteś z Wrocławia, bo masz maniery wrocławianina.
~ 26-02-2013 13:30
Wroclaw ma pare miliardow dlugu ,pieniadze sa tam potrzebne po co Jeleniej Gorze teatr,filharmonia,centra handlowe szpitale,hale sportowe moga sobie przyjechac do WROCLAWIA tam zostawia pieniadze a w jeleniej maja spac i umierac.
~xcd 26-02-2013 13:54
No to prosze wymienic co ci dwaj zrobili dla naszego regionu?
~Ryś z Klanu 26-02-2013 14:13
Tyle samo co inni.Skansen!To była praca zbiorowa.Na w wjeździe do Maciejowej powinno się kasować po 5 zł ,za tranzyt również.
~xxx 26-02-2013 16:13
jak czytam większość komentujących poprzestała na przeczytaniu tytułu, z resztą nijak mającego się do treści artykułu. Z niego wynika, że to nie strategia tylko wnoszone do niej przez radnych poprawki mają "skrzywdzić" ten region. Więc jeśli chodzi np. o pana Łużniaka, to pretensje są niezasłużone. Pytanie czy panująca PO z SLD mające większość w sejmiku obronią przygotowaną przez zarząd strategię, czy też strategia jest dla uspokojenia prowincji, a po cichu i tak zrobimy jak zwykle, a wszystko zrzuci się na radnych Dudkiewicza... Pazerność Wrocławia nie może być przy tym dla miejscowych władz, wymówką dla własnej nieudolności... tych pieniędzy dla Jeleniej wcale nie było tak mało do tej pory, a co one temu miastu dały... jeśli następne miliony mają być pakowane w renowacje parków i muzeów
~xxx 26-02-2013 16:29
to pytanie... czy warto nam je w ogóle dawać. Co daje Jeleniej Górze, co daje województwu renowacja następnego parku czy kilku kamienic. Na ile problemem Jeleniej Góry jest brak pieniędzy, a na ile bezsensowne ich wydawanie. Topienie w ciągnących się latami nietrafionych inwestycjach, które w żaden sposób nie przyczynają się do rozwoju tego upadającego miasta. Panowie apelujecie o większe pieniądze, a co zamierzacie z nimi robić. Może po prostu inni lepiej wydają te pieniądze, dlatego inne miasta województwa wyglądają tak, a nasz region inaczej. Może po prostu nie warto powierzać Nam pieniędzy skoro nie potrafimy ich mądrze wykorzystać. Potrafimy tylko popiskiwać,że Nas krzywdzą i nikt się z nami nie liczy, ale sami do tego doprowadziliśmy własną nieudolnością i brakiem ambicji rozwojowych
~gość II 26-02-2013 16:46
Zgadzam się z xxx nie można winy za nieudolność miejscowych działaczy zrzucać na Wrocław.
~Leszek Z 26-02-2013 17:43
fragment do poczytania - (...)Wszyscy zabierający głos w dyskusji dobrze oceniali przygotowany projekt SRWD doceniając w szczególności fakt, iż udało się racjonalnie wyważyć interesy różnych grup, społeczności i obszarów Dolnego Śląska. Podczas spotkania wyrażano aprobatę dla szerokiego procesu konsultacji społecznych projektu SRWD. Dyskutanci podkreślali, że nie spotkali się jeszcze z tak efektywnie przeprowadzonym procesem debaty publicznej, co spowodowało, że dokument DOBRY PRZEOBRAZIŁ SIĘ W BARDZO DOBRY I BLISKI MIESZKAŃCOM REGIONU. Na zakończenie posiedzenia Komitet Sterujący przyjął uchwałę, która rekomenduje Zarządowi Województwa Dolnośląskiego przekazanie przygotowanego projektu SRWD Sejmikowi Województwa Dolnośląskiego.-i tu zaczyna się rola SZERYFA
~beee 26-02-2013 18:11
A czego się drodzy ziomale z JG, spodziewaliście?Wybaczcie rodacy, ale wrzucę kamyk do waszego ogródka. Choćby artykuł na Jelonce o nowoczesnej kolei, zamiast wpisy tak, chcemy, kiedy ?, aby szybko , to zniszczą pobrudzą itd. Inny rejon (Wrocław )doceni, a nam wam co ? Transport kolejowy typu kurnik czy bonanza.Przecież w JG mieszkańcy są oszczędni , będą sikać do butelki aby wody nie zużywać im niczego nie trzeba. Darmowe bilety dla bezrobotnych zamiast tak, super ale jeszcze dla tych co dojeżdżają, dla matek z dziećmi itd. To nie , nie potrzeba... A wladzunia puszcza taką sondę w lokalne społeczeństwo i ma odczyt , tam niczego nie potrzeba, tam żyją amisze bez światła, wody itd .niczego im nie potrzeba
~Boss 26-02-2013 18:15
Bardzo dobrze nie dokładać ... do koryta niech się się do roboty wezmą
~los 26-02-2013 18:16
taka to nasza dola mieszkac w pierdziszowicach
~PO-PIC 26-02-2013 18:21
Radny wojewódzki Marek Obrębalski zapewne głosował za odwołaniem obecnego nieudacznego zarządu województwa. Takich Jurkowlańców, Łużniaków, Pokojów trzeba po prostu gonić. Kompletnie bzdurne jest jednak łączenie tego z działaniem przeciwko naszemu miastu. Obrębalski jest jeleniogórzaninem, który wiele dobrego zrobił dla miasta. Obecna zawiła ekipa nie sięga mu nawet do pięt
~edekM 26-02-2013 18:36
Sami jesteśmy sobie winni wybierając władze które nie potrafią rządzić i myśleć po gospodarsku tylko czy są „za” lub „przeciw” czemukolwiek. Teraz płacimy za to wszyscy.
~ 26-02-2013 18:50
Niech teraz przfarbowanym PO-mazańcom pomogą czerwoni koledzy z tej samej zapyziałej czerwonej doliny.Macie swoich przedstawicieli,niech nie pilnują tylko swojej d...y.
~Do PO-PIC 26-02-2013 19:57
ten głupi remont stadionu - Obrębalski ten głupi remont parku zdrojowego to Obrębalski - no i wybór wykonawcy basenów termalnych ekipa Obrębalskiego - nie jestem zwolennikiem obecnej ekipy ale prawda musi być rzetelna -
~PO 26-02-2013 20:24
Gościu z 19:57 Mylisz prawdę z propagandą! Obrębalski nie remontował stadionu ani parku zdrojowego. Wszelkie partactwa - gwoli rzetelności - są efektem popapranej obecnej ekipy. A problemy Term wynikają przede wszystkim z kompletnego braku nadzoru inwestorskiego Zawiły. Prawda?
~Propozycje 26-02-2013 20:38
Jak zwykle w wiekszości to jeleniogórski bełkot. Wieczne pretensje do władzy a jeleniogorskie w dużej części barany wybieraja na posłów ludzi przypadkowych, zbieraninę przysyłana w teczkach. Należy: 1. wywalczyc oddzielny okreg wyborczy dla regionu jeleniogórskiego, 2.wojewódzkie władze partii politycznych należy rozdzielic na zasadach równości między Wałbrzych, Jelenią Górę, Legnicę i Wrocław. Oznacza to likwidacje zła szczególnego rodzaju: Wrocław poprzez partyjne władze wojewódzkie praktycznie steruje samorzadami i ogranicza ich samodzielność
~@@ 26-02-2013 21:54
@ ProPozycje ....inni mają gorzej WYBrali Niesiołowskiego, Ew . ANke zgrodzką.. to obciach dopiero....
~ 26-02-2013 22:56
DOLNOŚLĄZAK. Aglomeracja Gmin Jeleniogórskich to nieformalny twór powstały z inicjatywy PO-partii dla wykazania terenowej aktywności poseł Z.Czernow. Gdyby Akcja Wyborcza Solidarność, w skład której wchodzili obecni aktywiści PO-partii, nie zlikwidowała w 1997 r. woj. jeleniogórskiego - dzisiaj protest byłby bezprzedmiotowy. Hipokryzją zalatuje protest zainicjowany przez PO odnośnie "Strategii". Przecież tą "Strategię" zaakceptowali, większością głosów, PO-radni województwa. Czyli PO-partia z terenu dawnego jeleniogórskiego protestuje przeciwko decyzjom PO-partii, funkcjonującej w strukturach obecnego woj. dolnośląskiego. Paranoja. Czy PO-partia ma jakiś spójny program dla Dolnego Śląska?
~zgoda 26-02-2013 23:03
Popieram Dolnoślązaka! PO to zgraja hipokrytów!
~do PO 20:24 27-02-2013 7:48
A dla kogo miał byc remont tego stadionu - komu na tym zależało? - po co było wydawać tyle milinów na projekt ogrodzenia parku i na ten niepotrzebny remont- komu na tym zależało? ile miejsc pracy przybedzie z tych inwestycji - Tylko człowiek bez wyoraźni mógł cos takiego wymysleć - Nadzór na besenem owszem może i Zawiły zawalił ale wykonawcę wybrała Obębalskiego ekipa - ciekaw jestem ile dostali w łapę za wybranie firmy która nie zatrudniała żadnego budowlanego pracownika
~joł 27-02-2013 8:32
Szukamy pomocy nie z tej strony. Poprośmy Merkelową by nasze jeleniogórskie przyłączyła do swych wschodnich landów. Już kiedyś tak było. Było dobrze. Zaprawdę wolę być obywatelem drugiej kategorii w Niemczech niż pierwszej w Polsce. A! żeby było jasne: mam w dupie patriotyzm, "ojcowiznę" i takie tam frazesy też. Liczy się tu i teraz. Kto do mnie wyciągnie rękę - temu się odwdzięczę. Jak na razie Merkelowa o mnie dba lepiej niźli Tusq.
~PO 27-02-2013 8:35
Gościu z 7:48 zacznij myśleć!!!! Nie każda inwestycja musi przynosić miejsca pracy. Inwestycje infrastrukturalne poprawiają warunki mieszkańcom, turystom, kuracjuszom, itd. Natomiast sugerowanie brania przez kogoś w łapę - bez jakichkolwiek dowodów - jest karalne. Zastanów się zatem człowieczku, co piszesz.
~ 27-02-2013 17:31
Ad.~joł. Niektórzy Niemcy traktują - między innymi - Dolny Śląsk jako pozostałość po III Rzeszy, w granicach RFN, pod tymczasową administracją Polski. Jest nadzieja, że Twoje oczekiwania się spełnią. Nie bez znaczenia jest tutaj sytuacja gospodarcza Polski. Dla pocieszenia dodam, że Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego wychodząc naprzeciw potrzebom naszego zachodniego sąsiada szkoli już kadrę przystosowaną do pracy w niemieckich firmach. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Wandale kontra naukowcy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wyróżnienie dla samorządowców

Zygzakiem po ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%