MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Program „500+” plus tysiąc dylematów (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 lutego 2016, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Z różnych wydziałów Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu do Jeleniej Góry przesyłane są pytania o stopień przygotowania samorządu do realizacji ustawy określanej jako „500+”. Urzędnicy państwowi nie chcą zrozumieć samorządowych, że ci drudzy nie są w stanie w pełni przygotować się do realizacji ustawy, której właściwie jeszcze nie ma. A co ważniejsze, nie ma do niej przepisów wykonawczych i nie wiadomo, kiedy będą – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Nie odbyły się żadne szkolenia (za które będą odpowiedzialne władze wojewódzkie), których celem powinno być przygotowanie urzędników samorządowych do podejmowania prawidłowych decyzji o przyznaniu 500 zł, bo to samorządowi będą odpowiadać osobiście za pełną i w pełni poprawną realizację tych przepisów, które – niewykluczone, że w bliskiej przyszłości – będą ustanowione – podkreśla rzecznik.

Trwa szacowanie liczby dzieci, które mogą być objęte ustawą „500+”. MOPS, którego pracownicy będą zaangażowani do jej realizacji, korzystając z różnych źródeł (danych oświatowych, Karty Dużej Rodziny oraz własnych danych o liczbie członków rodzin korzystających z form pomocy socjalnej) usiłuje w przybliżeniu ustalić, jak wielka grupa dzieci będzie miała tę szansę. Nie ma bowiem jednego źródła takich danych, zresztą ta grupa dzieci też nie będzie jednorodna, bo część (większa) otrzymywać będzie 500 zł dlatego, że jest drugim lub kolejnym dzieckiem, ale będzie też druga grupa, tzw. pierwszych dzieci, niepełnosprawnych lub będących członkami rodzin niezamożnych, które ze względów na schorzenia lub dochody podlegać będą ustawie.

- Szacujemy, że w Jeleniej Górze łącznie będzie to nie mniej, niż 6.000 dzieci – powiedział Wojciech Łabun, dyrektor MOPS, więc będziemy musieli prawidłowo wydać nie mniej, niż 36.000.000 rocznie. Ile dokładnie ? To się okaże dopiero po przyjęciu wniosków.

Rząd przewiduje, że powinno wystarczyć 2% tej kwoty w pierwszym roku (później nie więcej, niż 1,5%) na prawidłową obsługę. – Powinno – mówi W. Łabun – niemniej część tych pieniędzy musimy mieć wcześniej, choćby po to, by kupić sprzęt elektroniczny, biurka, i przygotować pomieszczenia do przyjęcia wnioskodawców. Będzie ich ok. 2.200 – 2.500 osób – przedstawicieli rodzin. Ale pieniądze to nie wszystko, bo przepisy przewidują, że wnioskodawcy w zasadzie składają wyłącznie oświadczenia, a urzędnicy muszą je zweryfikować. Na dobrą sprawę do wniosku nawet nie trzeba będzie załączać aktu urodzenia dziecka. Problem w tym, że do weryfikacji muszą być przystosowane superszybkie łącza, choćby między MOPS i USC. Tymczasem te programy ani nie są skonfigurowane, ani nie działają, ani też nie ma kompletu przepisów, które pozwalają sięgać do danych USC w celu weryfikacji. Obowiązują przecież także inne ustawy, m.in. o ochronie danych osobowych.

Nikt nie ma wątpliwości, że do tak ogromnej pracy, przynajmniej w początkowym etapie przyjmowania i weryfikacji wniosków trzeba zatrudnić nowych ludzi, odpowiednio przygotowanych. Ale… MOPS podlega ogólnym zasadom, więc musi ogłaszać na takie zatrudnianie osobne konkursy, a procedury są tak długotrwałe, że niemożna już właściwie zdążyć z tym, żeby sfinalizować rozstrzygnięcie przed końcem marca. A przeszkolenie? Na to zabranie czasu, chyba że jakieś przepisy zmienią obowiązujące zasady.

Przygotowanie pomieszczeń jest osobnym dylematem, bo można się spodziewać, że sporo wnioskodawców będzie chciało załatwić tę sprawę szybko. Pomijając, że może to być trudne ze względu na fakt, że „zapchają się” łącza (w przypadku systemu „Źródło”, pracującego dla USC w I etapie zdarzało się, że interesant czekał na potwierdzenie do 2,5 godziny, a w tym czasie urzędnik nie mógł przyjąć nikogo innego) , to oczekujący muszą gdzieś się gdzieś pomieścić. MOPS już teraz bywa zatłoczony wnioskodawcami innych zasiłków, a oni przecież nie przestaną przychodzić.

Oczywistą jest sprawą, że za prawidłowość naliczania i wypłaty odpowiada pracownik MOPS. Ta kwota będzie formą dotacji, z której prawidłowości wydatkowania samorząd będzie się musiał rozliczyć przed Państwem. Nie ma tymczasem wskazanych narzędzi, które upoważnią MOPS do szczegółowej weryfikacji wydatków, a dotacja wydatkowana niezgodnie z przeznaczeniem będzie podlegała zwrotowi.

Zasada „są dokumenty, to trzeba wypłacić 500 zł i tyle, o ile dziecko nie ukończyło 18 roku życia” jest jasna tylko pozornie, bo w praktyce – szczególnie przy zastosowaniu kryterium dochodowego w rodzinie, w której – dodatkowo - są dzieci niepełnosprawne, system naliczania mocno się komplikuje, a takich przypadków jest wiele.

- Jest cały zestaw spraw ogólnych – wyjaśnia Wojciech Łabun – i one muszą być rozstrzygnięte, zanim cała machina ruszy. Mam nadzieję, że będą, o pewność w tej sprawie jednak będzie trudno. Ale pozostają setki pytań szczegółowych, w sprawach pozornie drobnych: - Jak naliczać tę kwotę w stosunku do dzieci konkretnych rodziców, które pozostają jednak w ośrodkach opieki, czy socjoterapii? Jak wypłacać, kiedy matka i ojciec mają przyznane wyrokiem na przykład po dwa tygodnie opieki nad dzieckiem w miesiącu, ale relacje między nimi są trudne i wyrok sądowy – oprotestowany przez jedną ze stron? Co się dzieje z pieniędzmi, gdy matka ma częściowo ograniczone prawa rodzicielskie, a dziecko wychowuje mieszkająca w innej miejscowości babcia? Czy będziemy mogli skutecznie i szybko weryfikować, jeśli wniosek na to samo dziecko złoży (z oświadczeniem) i matka, i ojciec, z tym, że mieszkający w innych miejscowościach? Albo – kuriozalne, ale prawdziwe – czy kwota 500 zł wydatkowana przez rodziców na spłatę raty leasingowej samochodu, jakim dowożą dzieci do przedszkola, czy żłobka jest wydawana zgodnie z ustawową ideą, że ta kwota ma służyć dobru dziecka? To pytanie jest zabawne tylko pozornie, bo mamy już pytania rodziców w takich właśnie sprawach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Będzie na nowy sprzęt

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~marcinZZ 15-02-2016 9:03
to skandal, aby bogacze też dostawali te 500 złotych! te 500 to będzie dla ich pociech kieszonkowe do sklepiku szkolnego lub dilera dragów .
~nosz kuźwa 15-02-2016 9:03
To się szkolić i uczyć a nie biadolić, słać pytania o interpretację, zadawać pytania nie w tabloidach a pismami do PBS i rządu wrwrwrwrwr
~tylkodlabogartych 15-02-2016 9:36
Dobrze że dostaną bogaci pójdzie na korepetycje, dodatkowy angielski, lekcje muzyk wyjazd za granicę itp Będziemy mieli bardziej wykształconą młodzież a biedota nic nie powinna dostać bo tylko przepije albo przepali.
~gluś 15-02-2016 9:55
to teraz będzie też el dorado dla komorników będą pieniądze do ściągnięcia na rzecz niespłacanych chwilówek itp.
~STACH 15-02-2016 10:21
Przykro czytać urzędników którzy nawet nie umieją czytać ustawy a jak nie są w stanie się przygotować do realizacji to może ich należy zwolnić aby nie szkodzili ustawie. Czasu do przeszkolenia z ustawy i zatrudnienia dodatkowych pracowników i zorganizowania im stanowisk pracy i ich organizacji pracy jest naprawdę dużo 1,5 miesiąca. Zamiast narzekać zabierzcie się do pracy.
~gośc 15-02-2016 10:25
nikt za darmo nie powinen dostawac jak naklepia bachorów to niech chowaja zaa swje
~brocha out 15-02-2016 10:55
Chory pomysł rodem z prl na którym skorzysta tylko bezrobotna patologia.jak opodatkują markety to wszystko zdrożeje o 5%,banki już podniosły opłaty,np.za kredyt hipoteczny trzeba zapłacić 1500zł więcej niż rok temu.Tak oto pozyskują pieniądze na obiecanki wyborcze że Każdy z nas do tych 500+ dołoży 700zł .Dobra zmiana k..
~lll 15-02-2016 11:06
My ludzie platformy oraz nowoczesnej i wszyscy popierajacy PO i N ktorzy jestesmy przeciw 500+ honorowo rezygnujemy z tych marnych 500zl ustalilismy na walnym zebraniu naszych grup sprzeciwu ,ze nik z nas nie zlozy wnioslu o przyznanie w/w kwoty honorowo bez niczyjej pomocy sami wychwamy nasze dzieci na obroncow demokracji w Polsce.
~Real 15-02-2016 11:11
Nieśmiało tylko przypomnę że w kotlinie 80% było przeciwko partii narodowo-socjalistycznie-faszystowsko-komunistycznej. Uczciwość by nakazywała nie brać tych pieniędzy przeznaczonych dla nowego Hitlerjugend, czy pionierów Putina. Miejcie coś na kształt honoru, lewica nie bierze pieniędzy od hitlerowskiego PIS ;) - "Jedzie mi tu czołg"?
~ 15-02-2016 11:18
Jak to nie brać? Jak chcą dać, to trzeba brać .
~Real 15-02-2016 11:35
11.18 A nie śmierdzi lewicy/lewactwu kasa od hitlerowców?
~Gość 15-02-2016 12:01
Czas najwyższy aby PO i prezdenci miast nadani z tej Ze partii jak rządziła nami przez 8 lat ,wzieli się wreszcie do roboty i przestali narzekać bo czas sielanki skończył sie i p.Zawiła nie czas rozpaczać tylko czas do pracy się wziąć a Platforma i Nowoczesna jesli nie chce niech tych pieniedzy na znak protestu nie bierze i tyle ale nie to oni pierwsi poleca do okienek i pierwsi łapy wyciagna bo to PO i Nowoczesna jesli moge jeszcze zrozumiec nowoczesną to PO juz nie szubrawcy do roboty.
~JELENI OGÓR 15-02-2016 12:12
ale się bełty będą lały hektolitrami i patologia się będzie mnożyć i będzie więcej chwastów krajowi nic nie dających i dokuczających normalnym ludziom . Może by tak zamiast rozdawnictwa darmowe przedszkola w szerszym zakresie godzin otwarte ; 0% vat na artykuły dla dzieci , wliczanie do wszelkich progów rat kredytu za mieszkanie ?
~kora 15-02-2016 12:18
ja nie mam dzieci na które moge dostac te pieniądze ale uważam, że jeżeli już to należą się wszystkim. Dość podziałów. to, że ktoś zasuwa po dwie zmiany i jego zarobki sa wyższe to nie znaczy, że Państwo bezlitośnie ma mu zabrac w formie podwyższonego podatku lub zabierając 500 +.
THX1138 15-02-2016 12:40
do 12:12 no właśnie raty za mieszkanie, dlaczego nasz rząd w latach 2005/6 dopuścił do 3 krotnego wzrostu cen mieszkań ? Czemu wszyscy którzy zawyżali ceny nie zostali do tej pory pociągnięci do odpowiedzialności choćby w formie nakazu zwrócenia 2/3 ceny za ewidentne ___LICHWIARSTWO___ ? co sami wszyscy mamy zbiorowe pozwy zakładać ? dlaczego państwo na które płacimy nie małe podatki wystawia nas na pożarcie lichwiarzom i innym ekonomicznym hienom ?
~kts 15-02-2016 13:59
500+ świetny pomysł na pewno pomoże to najbardziej tym z których państwo ma najwięcej podatków , czyli z ludzi pracujących sredniozamożnych, zamiast wpompować tą kasę w przedszkola czynne od 6 rano nawet do 21 wydłużyć urlop macierzyński, dopłacać do WYPŁATY dla pracujących rodziców to lepiej po prostu dać mnożącej się patologii darmową kasę bo oni potem pójdą do urny i znów zagłosują na tych co dali pieniążki. A my nadal bedziemy zap..... po to by ktoś mógł nie robić NIC
~kajmannasmyczy 15-02-2016 14:35
To jawna dyskryminacja rodzin z jednym dzieckiem. Czy te dzieci są gorsze od reszty? Jest mnóstwo samotnych rodziców, którzy nie mają dużych dochodów. Ale żeby dostać ten dodatek muszą wykazać wszystkie dochody, które często przekraczają limit dosłownie o kilka złotych. Rodziny wielodzietne nie muszą wykazywać dochodów, o patologii nie wspomnę, bo oni to i stypendia i zasiłki i obiady w szkole... Niektórym wiedzie się lepiej od ciężko pracujących ludzi. Moim zdaniem powinno być np. 200+, ale dla wszystkich dzieci, a nie wybrańców.
~do THX1138 15-02-2016 16:06
ja tam załapałem się przed podwyżką i zapłaciłem 63 tys za mieszkanie sąsiad piętro wyżej już nie zdążył i za takie samo musiał dać ponad 170 tys
~lll 15-02-2016 16:33
PO -lepiej niech już zamilkną, bo dzień w dzień jęczą, stękają, pięściami wymach...ją krzycząc dzisiaj o 500 na każde dziecko a ja pamiętam jak matki z dziećmi niepełnosprawnymi przez długi czas okupowały sejm, błagając o parę groszy dla swoich dzieci. I co wtedy mówili, niema, nie da się. Hipokrytów, oszustów jak oni to chyba tylko więcej w nowoczesnej można znaleźć.
~Aaaaaaaa 15-02-2016 16:43
Znam osoby które siedzą w domu korzystają z mopsu maja 3 dzieci i czekaja zeby dostac pieniądze na nowy telefon je wydac
~ 15-02-2016 18:00
Dziwię się,że jeszcze ta władza PO mąci ludziom w głowach oni przecież dla dobra ludzi to nic dobrego nie umieją. A podwyżki Wody,MZK. dziurawe drogi ichodniki,zatrudnianie pociotków.Podatki itp to umieją wykonać.Ciekawe w jakim języku mówią w czerwonej dolinie.
~Boss 15-02-2016 18:34
Łaski nie robią zabierają ludziom 50 procent dochodu w podatkach gdyby nie zabierali nie potrzebne byłyby żadne programy 500 plus a co do wpisów że jak ktoś jest bogaty to mu się nie należy to informuję że ten co więcej zarabia więcej odprowadza do budżetu więc dlaczego miałby nie korzystać ze swoich pieniędzy, osobiście uważam jednak że najlepszym rozwiązanie byłoby obniżenie podatków i składek wszystkim obywatelom do tego zerowy VAT na książki,pomoce naukowe ubrania dla dzieci oraz obiady w szkołach państwo powinno robić wszystko aby obywatele kraju bogacili się a nie wymyślali kolejne zapomogi za które zapłacą wszyscy
~michal84 15-02-2016 18:51
no tak PiS rządzi nikt nic nie wie ;D
~Matylda 15-02-2016 19:58
Z szacowaną ilością dzieci można zgłosić się do GUS -u. Niech nie kombinują, że mają same trudności. Od razu potrzebne biurka itd. Gdzie się spojrzy to pod górkę. A w czerwonej dolinie patrz godz. 18 - mówią PO swojemu i ze swoimi
~t-tryk 15-02-2016 20:54
Pospolite ruszenie i pełna mobilizacja , odciętych ryjków od koryta.
~tutejsza 15-02-2016 21:06
Moje drugie dziecko nie dostanie grosza bo pierwsze skonczylo 18 lat. A program jest finansowany rownierz z moich i meza podatkow. Jednym cieciem polacy z dochodem 800 zl na osobe stali sie bogaci. Powinno sie wspomoc edukacje np dodatkowe bezplatne zajecia jezykowe itp. Zmniejszyc vat na artykuly dla dzieci a nie rozdawac fundusze za darmo. W szczegolnosci gdy urzednicy traktuja je jak zapomogi z MOPS
~ 15-02-2016 21:38
Dylematy niech w Jewleniej Górze rozwiązuje Machałkowa, Mróz i radni PiS, bolszewizm pierwszej wody, korupcja za 500 zł !
~obserwer5 15-02-2016 22:03
Polska to dziwny kraj a Polacy troche dziwni. W krajach dawnej Unii Europejskiej takie programy funkcjonuja z powodzeniem od lat i sa stymulatorem popytu wewnetrznego i wplywaja na rozwoj gospodarczy. Po raz pierwszy w Polsce wprowadza sie taki program i pewne gremia protestuja. No wlasnie dlaczego dlatego ze sa ignorantami czy ich umysly sa zbyt proste zeby zrozumiec ekonomie i gospodarke. Polacy to dziwny narod. Wyjezdzaja masowo do krajow gdzie sa takie programy a jak w Polsce wdrazaja to milcza lub krytykuja.
~mich 15-02-2016 23:22
Darmowe leki dla osób po 75 roku zycia! Hasło wyborcze PIS!!!!!! A po wyborach . Darmowe leki tylko niektóre. Tylko na choroby na które ludzie w tym wieku najcześciej chorują!! !Wszystkie chwyty dozwolone aby się dorwać do koryta!!!!!
~..,, 16-02-2016 10:44
Bardzo dobry program. Urzędy poradzą sobie, bardziej skomplikowanymi sprawami się zajmują i dają radę.
~..!! 16-02-2016 10:47
Narszcie program wspierający rodziny. Po trudnym początku program wejdzie w życie i wszyscy będą zadowoleni. Wielki sukces PIS !
~,.., 16-02-2016 10:49
Nowe przepisy wspierają rodzinę i bardzo dobrze ! Wreszcie ktoś o tym pomyślał.
~!!!! 16-02-2016 10:51
Te 500 złotych to bardzo dobre wsparcie dla rodzin !
~niezależna2.0 16-02-2016 11:02
... obiecali 500 a na razie tylko zabierają...obiecanki dla nieudaczników-roszczeniowców...
~dedi 16-02-2016 11:03
Program PIS wspiera rodziny. Myślę, że urzędnicy poradzą sobie doskonale i polskie rodziny wreszcie będą miały wsparcie. Ten program to nowość, ale pieniądze mogą być przerwane bezpośrednio na konto, więc nie ma konieczności tworzenia nowych biur, wystarczy zagospodarować te, które są - w Urzędzie Miasta, a nie w MOPS-ie. To jest program inwestycji w rodzinę, to nie jest jałmużna.
~niezależna2.0 16-02-2016 11:51
...program 500+ to prosta droga do modelu greckiego...PIS przekupując wyborców za wszelka cenę dążył do zwycięstwa i w tym aspekcie sie nie mylił - mógł liczyć na biedaków, nieudaczników, roszczeniowców, leniów, osób o niskich kwalifikacjach i kompetencjach...za to wszystko będziemy musieli zapłacić z naszych kieszeni - czyli ci zaradni zamiast troszczyć się o podnoszenie własnego standardu życia będą musieli płacić na nie swoje dzieci...
~ 16-02-2016 11:59
producenci alkoholu już zacierają ręce
~Ałtor 16-02-2016 12:06
6 tysi dzieci ? łhahahahaha - w jeleniej mieszka ok. 80tysi ludzi z tego samcyh dzieci jest statystycznie ok. 26 tysi. Tych ktorym przysluguje bedzie ok. 10tysi pozostale rodziny moga miec wiecej niz 1 dziecko wiec nalezy im sie rowniez - totez zachecam tych co maja wiecej niz jedno (bez wzgledu na dochod) aby zglaszali sie bo to zaden wstyd tylko zgodnie z propozycja programu 500- to sie nalezy.
~taktoje 16-02-2016 14:28
Ku nadziei naiwnych: Ustawę o państwowej służbie Krwi, opublikowano w 1997 roku. Przepisy wykonawcze - czyli umożliwiające realizację zawartych w ustawie rozwiązań - opublikowano po 7 latach - w 2004 roku. Czuwajta z nadziejom .
~Mieszkaniec 16-02-2016 20:46
Te 500 zł to najbardziej żałosny pomysł z możliwych. Przybędzie patologii, ubędzie elit. Z jakiej racji za darmo coś dawać, to niemo...lne. Oby szybko upadło.
~OO 16-02-2016 22:45
Wychowuję 13letnie dziecko sam. Mam 1700 zł wypłaty. Teraz się dowiedziałem, ze jesteśmy bogaczami....czy moje dziecko jest gorsze?????
~OO 22-02-2016 20:09
Wychowuję 13letnie dziecko sam. Mam 1700 zł wypłaty. Teraz się dowiedziałem, ze jesteśmy bogaczami....czy moje dziecko jest gorsze?????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Porządki przy cmentarzu

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%