MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Program 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych ustalony

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 sierpnia 2015, 7:40
Aktualizacja: Sobota, 5 września 2015, 8:11
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
Tegoroczne, jubileuszowe Jeleniogórskie Spotkania Teatralne odbędą się po raz czterdziesty piąty. Rozpoczną się w ostatnią sobotę września i trwać będą do 5 października. Przedstawienia prezentowane będą na obu scenach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida – Dużej Scenie i Scenie Studyjnej, a koncerty w Restauracji Teatralnej.

Przed nami 10 festiwalowych dni, podczas których zaprezentowanych zostanie 15 tytułów, w tym dwa koncerty. Wśród propozycji 45. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych znalazły się głośne spektakle, klasyka w nowych, uwspółcześnionych przekładach, farsa, monodram oraz premiera gospodarzy JST, czyli jeleniogórskiego Teatru im. Norwida.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wielu znakomitych aktorów - Magdalenę Boczarską, Krystynę Jandę, Szymona Bobrowskiego, Jana Nowickiego, Waldemara Obłozę (rodowitego jeleniogórzanina, który po ukończeniu wrocławskiej PWST w latach 1985-87 i 1990-93 był związany z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida), Przemysława Sadowskiego, Jerzego Stuhra czy Bartłomieja Topę. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będzie dwóch wybitnych twórców scenicznych, którzy dziś mają trwałe miejsce w historii polskiego teatru, a rozpoczynali swoje poszukiwania nowych form teatralnego wyrazu na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida: Krystian Lupa (w latach 1977-86) i Mikołaj Grabowski (w latach 1977-79). Z kolei w godz. od 12.00 do 15.00 w Sali konferencyjnej będą miały miejsce warsztaty dramatopisarskie. Natomiast 3 i 4 października (w sobotę i niedzielę) o godz. 13.00 w Restauracji Teatralnej i na Placu Ratuszowym odbędzie się czytanie sztuk finalistów Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej.

26 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie premierowy pokaz spektaklu Teatru im. Norwida "Zimowa opowieść" na podstawie jednego z ostatnich utworów Williama Szekspira w reżyserii i adaptacji Aleksandry Popławskiej i Marka Kality zainauguruje 45. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Z kolei o godz. 22.00 w Restauracji Teatralnej rozpocznie się koncert w wykonaniu Miłosz Bazarnik Trio, zespołu złożonego z muzyków tworzących wcześniej krakowską formację Voodoo Mob. Zabrzmią standardy wielkich takich gigantów jazzu jak: Miles Davies, Robert Glasper czy Esbjörn Svensson.

27 września (w niedzielę) o godz. 17.00 na Scenie Studyjnej wystawiony zostanie monodram "Nic nowego pod słońcem" (uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012) wg scenariusza Jacka Bursztynowicza, złożonego z tekstów Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota, Mariana Hemara, Bolesława Leśmiana czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w wykonaniu Sławomira Hollanda. Natomiast o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha zaprezentuje się w spektaklu "Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią" wg Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Farugi.

28 września (w poniedziałek) o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej Teatr Cinema z Michałowic przedstawi spektakl "Rewia ognia", inspirowany prozą poetycką Edmonda Jabèsa, w koncepcji, reżyserii, scenografii i z opracowaniem muzycznym Zbigniewa Szumskiego. Spektakl ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu.

29 września (we wtorek) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego/Scena Teatralna Miasta Siedlce wystawi komedię "Skąpiec. Work in progress" w reż. Adama Biernackiego. Jest to wariacja wokół klasycznej sztuki Moliera z Waldemarem Obłozą w roli głównej.

30 września (w środę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu przedstawi współczesną adaptację noweli Henryka Sienkiewicza "Sachem. Wódz Czarnych Węży" w reż. Martyny Majewskiej.

1 października (w czwartek) o godz. 19.00 na widownia na Dużej Scenie Teatr Rawa z Katowic zaprasza na spektakl "Elżbieta Bam, czyli Interdyscyplinarny Kabaret Ponurego Żartu" w opracowaniu i reżyserii Huberta Bronickiego.

2 października (w piątek) o godz. 16.00 na Scenie Studyjnej zaprezentuje się Teatr Czytelni Dramatu z Lublina w spektaklu "Ony" Marty Guśniowskiej w reż. Daniela Adamczyka. A o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczymy inscenizację "Tata ma kota (albo Poczytaj mi Tato)" autorstwa – uwaga! – aktualnego kierownika literackiego Teatru im. Norwida Szymona Bogacza w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego, w wykonaniu Sceny Prapremier InVitro z Lublina. W obsadzie m.in.: Jan Nowicki i Przemysław Sadowski.

3 października (w sobotę) o godz. 16.00 na Scenie Studyjnej "Zmiana światła" Marcina Misiury w reż. Bogusławy Sztencel. Spektakl ten został wyprodukowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach festiwalu "Monosytuacje 3. Cykl małych form teatralnych". A o godz. 19.00 na Dużej Scenie Tito Productions z Warszawy wystawi farsę "Histerie miłosne" wg Murray'a Schisgala w reżyserii – uwaga! – samego obecnie panującego dyrektora Teatru im. Norwida Piotra Jędrzejasa. Spektakl wg bestsellera scenicznego lat 60. miał swoją premierę 8 listopada 2012 r. w warszawskim Teatrze Studio Buffo i był m.in. dwukrotnie prezentowany na scenie teatralnej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Grają: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski i Bartłomiej Topa. O godz. 22.00 w Restauracji Teatralnej rozpocznie się koncert "Shakespeare SONETY rogacewicz&sikora", podczas którego będzie można wysłuchać 15 sonetów autorstwa Williama Szekspira, wspartych muzyką Krzysztofa Rogacewicza i Pawła Sikory w nietuzinkowych aranżacjach przy wykorzystaniu takich instrumentów jak dwie gitary, instrumenty klawiszowe oraz fagot. Muzycznie nawiązują zarówno do Anglii elżbietańskiej, jak i muzyki współczesnej.

4 października (w niedzielę) o godz. 17.00 w Restauracji Teatralnej spotkają się z publicznością: Krystian Lupa i Mikołaj Grabowski. O godz. 19.00 na widownia na Dużej Scenie Teatr Centrala w Warszawie zaprezentuje monodram "Chopin bez fortepianu" (uhonorowany Nagrodą dla Osobowości Artystycznych 53. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Grand Prix 49. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" i Grand Prix 13. Festiwalu Prapremier 2014 w Bydgoszczy) w reż. Michała Zadary w wykonaniu Barbary Wysockiej z udziałem orkiestry symfonicznej. Jest to projekt Agencji Artystycznej GAP łączący strukturę koncertu i widowiska teatralnego.

5 października (w poniedziałek) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatr Polonia z Warszawy wystawi "32 omdlenia" Antoniego Czechowa w adaptacji i reżyserii Andrzeja Domalika. Jest to benefisowy spektakl Jerzego Stuhra, przygotowany na 40-lecie debiutu scenicznego. Grają: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr i Jerzy Łapiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~Widz 28-08-2015 8:48
Jest w czym wybierać.
~mat 28-08-2015 11:39
a bilety gdzie, kiedy i po ile można kupić?!
~Do przedmówcy 28-08-2015 15:39
Proszę pytać o to w kasie Teatru Norwida.
~to jest chory kraj 28-08-2015 21:16
Od 1 stycznia 2016 r. straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców - zakłada nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
~mkamiński 28-08-2015 21:46
Dobry program, bo odpowiada na potrzeby bodaj prawie wszystkich widzów: są propozycje teatrów w regionie, w tym premiera Cinema, są uznane gwiazdy sceny, nie brakuje czegoś do śmiechu, ani też poważnego Szekspira, w przywiezionych produkcjach będą akcenty związane z tutejszymi ludźmi teatru, można będzie posłuchać muzyki okołoteatralnej. Wreszcie, na najważniejszym placu miasta odbędzie się czytanie sztuk, które zwyciężyły w dwóch edycjach konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej, co samo w sobie będzie wydarzeniem i zapowiedzią przyszłych wydarzeń. Zapowiadają się dobre Spotkania, po których - jakby na deser - startuje Festiwal Muzyki Teatralnej! Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~Litości! 28-08-2015 22:38
Miłosz, sorry, ale brak kasy na prawdziwy festiwal widać gołym okiem.
~ 28-08-2015 23:13
Litości, kasy jeśli ktoś nie daje na teatr to miasto, miej pretensje do miasta... Co znaczy prawdziwy? Zrobiony przez ciebie??? Litości....
~Litości! 29-08-2015 5:22
Zrobiony dla mnie :)
~anna jg 29-08-2015 21:15
Znowu teatralne trolle zaśmieciły cały wątek. Widać jak na dłoni znane pijarowe zagrywki teatru.
~ 30-08-2015 8:53
anno, niedługo dowiemy się kim jesteś i czemu kłamiesz :)
~ 30-08-2015 16:02
Panie MKamiński. Dobre ST to były za pani M.Bogajewskiej, ale to se nie vrati. I sztuki teatralne też wtedy były dobre. I byliśmy młodsi. Wszystko było fajniejsze. Co do p. Bogajewskiej to nie żartuję. Bardzo wysoko podniosła poprzeczkę. Pan wtedy był w przedszkolu, więc tego nie pamięta.
~ 30-08-2015 20:33
@ 30-08-2015 08:53 | ~ |: Znacznie ciekawsze byłoby dowiedzieć się, kim ty jesteś, teatralny spamerze.
~1-2-3 30-08-2015 22:00
...ale teatr... 45 Spotkania Teatralne - piękny jubileusz!!!
~melomanka 31-08-2015 20:31
Jubileusz może piękny, szkoda że repertuar nie dorasta do tak pięknego jubileuszu. Jak zwykle dyr. Jędrzejas czerpie pełnymi garściami z chwalebnej przeszłości teatru, a sam nie potrafi zaproponować stałym widzom choćby jednej dobrej sztuki.
~młodszy ... 1-09-2015 8:35
na usta ciśnie sie cytat, a zarazem tytuł jednego z tekstów Doroty Masłowskiej "między nami dobrze jest", tu cała polskość, jego piekło i utrata solidaryzmu. Gratuluje repertuaru! bardzo ciekawe zjawiska i myśli sceniczne!
~zbig 1-09-2015 17:56
Repertuar tradycyjnie do bani. Podoba się chyba tylko aktorom zatrudnionym w teatrze. Jak zwykle pieniądze podatników poszły w błoto.
~młodszy ... 2-09-2015 9:37
ignorant z ciebie ...gdybyś interesował się choć odrobinę teatrem wiedziałbyś, że duża część programu to perły ostatniego czasu w polskim teatrze... i nie pracuje w teatrze ani dla teatru
~donna 2-09-2015 14:19
Och, perły. Na zewnątrz się błyszczy, a w środku pusto. Takie są te "perły" teatru za czasów obecnego dyrektora. Dużo szumu medialnego przed każdym spektaklem, a potem okazuje się, że sztuka mizerna. Ten dyrektor zna się tylko na pijarze, bo na teatrze w ogóle.
~Widz 2-09-2015 14:38
Toczy się rozmowa i toczy, a nikt nie zauważa jednego tytułu w tym artykule. I to jest chyba "największa" perła ostatniego czasu w polskim teatrze...Zwłaszcza dla "fanów" i wielbicieli pana dyrektora.
~ 2-09-2015 15:45
Na BUL d*** jest maść, po co męczyć ludzi na forum? Haters gonna hate, teatr nie takich przetrzymał...
~xxx 2-09-2015 17:07
Boczarska, Topa i Bobrowski - super spektakl !!!
~zet.k 2-09-2015 19:03
Teatr Norwida stał się wręcz synonimem chałtury w ostatnich latach. Niestety taka jest prawda. Sala świeci coraz większymi pustkami, więc opłaceni spamerzy dwoją się i troją na forach. Efekt jest wręcz odwrotny od zamierzonego, bo ludzie nie są głupi.
~Witecki Jerzy 2-09-2015 19:30
Ubiegłoroczne JST zostały zgodnie ocenione przez krytyków jako najgorsze przynajmniej w ostatnich kilkunastu latach. Czy tegoroczne będą lepsze? Czas pokaże. Biorąc jednak pod uwagę, że organizator jest ten sam, a również zapowiedzi programowe nie wyglądają zbyt ambitnie, można spodziewać się kolejnej porażki artystycznej organizatora, czyli Teatru Norwida i dyrektora Jędrzejasa. Smutne, jak nisko obecnie stoi na mapie kulturalnej kraju teatr w Jeleniej Górze.
~marcelina 2-09-2015 20:02
Szkoda że dobre spektakle można policzyć na palcach jednej ręki. Reszta to typowe zapchajdziury najgorszego sortu. Taniocha aż bije z przedstawionych zapowiedzi. Spamerzy tradycyjnie intensywnie pracują na forach - to znak, że trzeba napędzać f...rów w inny sposób.
~chuda 3-09-2015 0:38
słabiutko się prezentuje ten program, oj słbiutko. to nie to co jeszcze 5-10 lat temu...
~Yrezi Rewor 3-09-2015 9:33
Zacnie, oj zacnie...
~Bicykl 3-09-2015 18:34
Kicha do sześcianu!!!
~maaurycy 3-09-2015 22:59
Chciałoby się odpowiedzieć panu Jędrzejasowi, cytując klasyka: Kończ waść, wstydu oszczędź!
~Do misiaczków 4-09-2015 0:38
musi być naprawdę dobrze! Taki hejt?! Jak na pudelku ;) Każde dziecko wie- jak nie budzi emocji jest źle!
~do misiaczka 4-09-2015 16:00
Widać dyrektor Jędrzejas kieruje się znanym powiedzeniem: "Nie ważne jak o nas mówią, ważne że mówią". Dlatego program jest taki tandetny i nastawiony na prostacki show, a nie sztukę.
~ 5-09-2015 7:37
Dla podtrzymania konwersacji... tralalala
~Do trolla z teatru (07:37) 5-09-2015 15:22
Jak zwykle piszesz bez sensu, ale tym razem przynajmniej bez obrażania innych. Więc jakiś postęp jest. Mam nadzieję, że od teraz już zawsze będziesz pisał w takim stylu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyjątkowa wystawa

Cieplickie place

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
515
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%