MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Profil przyszłości w „Mechaniku”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 22 września 2015, 13:40
Aktualizacja: Środa, 23 września 2015, 7:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Nowy kierunek kształcenia zawodowego w Zespole Szkół technicznych „Mechanik”, jakim jest technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, doczekał się wczoraj (21.09) otwarcia. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Miasta, sejmiku dolnośląskiego, prezes specjalnej strefy ekonomicznej małej przedsiębiorczości, parlamentarzyści, a także nauczyciele oraz uczniowie.

Od września br. w jeleniogórskiej szkole można nabyć umiejętności i doświadczenia w dziedzinie przyszłości, jaką jest energetyka odnawialna. Zapotrzebowanie na rynku pracy pozwala mieć nadzieję, że jest to zawód przyszłości. Klasa obecnie liczy 19 osób, a wraz z technikami mechanikami ponad 30. Nowa pracownia, w której uczniowie nabiorą niezbędnej wiedzy praktycznej powstała pod patronatem Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (strefa zrealizowała projekt za 178 tys. zł), zaś Miasto Jelenia Góra wraz ze szkołą opracowało projekt „Jeleniogórska edukacja dla odnawialnych źródeł energii”, który został zatwierdzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu pozyskane zostaną dodatkowe środki w wysokości 150 tys. zł. - Widząc te nowoczesne stanowiska cieszę się bardzo, ze mogę uczestniczyć w tym projekcie – powiedziała prezes KSSEMP, Iwona Krawczyk. - Życzę uczniom, aby wiedza, którą pozyskacie w tej pracowni dała wam możliwość zdobycia najlepszej pracy i była otworem do waszej kariery – dodała.

Staramy się kształcić w tych zawodach, o które rynek pracy się do nas zwraca i gdzie poszukiwani są absolwenci i uczniowie szkoły – powiedziała dyrektor „Mechanika” Wanda Kozyra. Patronat nad systemem kształceniem objęła firma Tauron Ekoenergia, dzięki czemu uczniowie będą mogli odbyć praktyki zawodowe m.in. w jeleniogórskich elektrowniach wodnych.

- Są to bardzo specjalistyczne zawody i bardzo się cieszymy, że ta sala została uruchomiona, bo kiedy na początku roku uruchamialiśmy ze szkołą ten kierunek, obawialiśmy się, czy będzie pełny nabór. Udało się i będziemy uczestniczyć w organizowaniu praktyk, a także organizować wycieczki poglądowo-naukowe do naszych obiektów elektrowni wodnych wokół Jeleniej Góry oraz być może na farmy wiatrowe w Polsce - deklaruje Małgorzata Wójcik-Stasiak z Tauron Ekoenergia.

- Wybrałem ten profil ponieważ lubię nowe rzeczy, chciałbym wiedzę tu nabytą zastosować w swoim domu – pozyskiwać z wody lub ze słońca energię elektryczną, którą będę mógł sprzedawać lub wykorzystywać na własny użytek – powiedział uczeń klasy o profilu OZE, Dawid Zachwiej nie ukrywając, że zawodowo też chce „iść” w tym kierunku.

Poza wystąpieniami zaproszonych gości oraz gospodarzy obiektu, na scenie pojawili się uczniowie „Mechanika” tworzący zespół „E=mc2”, którzy dostosowując teksty znanych piosenek do wątków o odnawialnych źródłach energii znakomicie dopełnili uroczystość. Następnie zwiedzano nową pracownię klasy OZE, a na koniec odbył się mały poczęstunek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stypendia dla najzdolniejszych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wypadek w Radomierzu

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~obserwator69 22-09-2015 14:00
I znowu Mechanik. Jak oni to robią? Nowa sala gimnastyczna, do tego nowy orlik, najlepiej wyposażone sale zawodowe na Dolnym Śląsku a w innych szkołach marazm i zero rozwoju:((
~marcinZZ 22-09-2015 15:05
Mechanik wyrasta na potęgę edukacyjną i tempo rozwoju tej szkoły to wzór dla innych! teraz czas na młodzież, która powinna docenić zaplecze i kadrę!
~szybkikolo 22-09-2015 15:13
podziękujmy P. Dyrektor. samo się nic nie robi - trzeba mieć pasje i być odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu
~Waldek 22-09-2015 16:51
Bardzo się cieszę, że Zespół Szkół MECHANIK pod kierownictwem Pani Wandy Kozyry ma sukcesy w różnych dziedzinach. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, szkoła jest wspierana, bo warto im pomagać.
~PMPoland Fan 22-09-2015 19:29
No dobra, a co z zawodami takimi jak ślusarz, tokarz, frezer etc. Może coś w tym kierunku? W okolicy jest kilka firm, w tym PMPoland, które zdychają bo nie ma chętnych do pracy na warsztacie :/
~vvv 22-09-2015 20:04
najsmaczniejsze pomoce naukowe na zdj, nr 22 SMACZNE BYŁO I ZA CZYJE?
~dgt 23-09-2015 7:42
Może PMP za mało płaci po prostu...
~marcinZZ 28-09-2015 7:24
do ""20:04 | ~vvv|"" - jak zawsze ciasto było od nauczycieli, za darmo i za uśmiech, więc zatkało Ci kakao?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Projekt "Zdalna Szkoła +"

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Szybko zapomniany staw?

Finał remontów wiaduktów na A4

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
802
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
5%