MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Profesor tajnym agentem?

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 20 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 20 kwietnia 2007, 15:10
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nazwisko profesora Jana Miodka jest wśród tajnych informatorów policji politycznej w Polsce Ludowej – podało w piątek powołując się na wypowiedź Grzegorza Brauna Polskie Radio Wrocław.

Profesor Jan Miodek - znany językoznawca związany z Uniwersytetem Wrocławskim, przyznał Polskiemu Radiu Wrocław, że przed wyjazdem na zagraniczne stypendium był wzywany przez milicję a po powrocie złożył sprawozdanie z dwuletniego pobytu i podpisał je.

Nadmienił w wypowiedzi dla PRW, że spodziewał się takiej sytuacji, bo był przeciwnikiem lustracji. Wcześniej stwierdził, że ma czyste sumienie – „Zaczyna się moje piekło” - dodał.

Jak podała Małgorzata Porada-Labuda, rzeczniczka UWr, w związku z doniesieniami medialnymi profesor Jan Miodek postanowił zrelacjonować przebieg wszystkich swoich kontaktów z SB.

– W 1975 roku przed wyjazdem służbowym do Münster został wezwany na rutynową rozmowę ostrzegawczą.
– Po powrocie z Niemiec w 1977 roku był wzywany dwukrotnie. Pytano go o przebieg pobytu. Udzielił ogólnych odpowiedzi. Za drugim razem podpisał też protokół rozmowy.
– W stanie wojennym usiłowano bezskutecznie uzyskać od niego ekspertyzę językową dotyczącą ulotki.
– W 1984 roku pytano go o kontakty z zagranicznymi dziennikarzami. Ponieważ nie udzielił żadnych informacji o korespondencie, którym interesowała się SB został „ukarany” odmową wydania paszportu.

– Pan profesor przedstawił dziś te fakty osobiście rektorowi Leszkowi Pacholskiemu. Władze uczelni nie zamierzają sprawy komentować, zwłaszcza że w zasobach wrocławskiego oddziału IPN nie ma żadnych materiałów obciążających prof. Jana Miodka – dodała Małgorzata Porada-Labuda.

Postaci prof. Miodka nie trzeba przybliżać: to powszechnie znany i ceniony językoznawca, twórca programów telewizyjnych dotyczących poprawności polszczyzny. Wykładowca licznych studentów, w tym także z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

MZK i... wrzosy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Na miejskie inwestycje

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~kazimierzp 20-04-2007 15:29
Jakim agentem!?! Ci co coś robili, musieli kontaktowac się ze służbami - zdawac relację! Dzisiaj odwaga staniała, dzisiaj wszyscy którzy wtedy byli miernotami stali się nagle odważni, pryncypialni! Oni dzisiaj starają się poprzez umniejszanie czyichś osiągnięć siebie wywyższyć! Ostatecznie i tak przegrają!!!
~matylda 20-04-2007 16:03
Nie mają już kogo sie czepiać?Niech zostawią Pana profesora w spokoju.Ten człowiek ma swój rozum i swoje sumienie.
~pizma 20-04-2007 19:09
idiotyzmy i nienawiść do człowieka oto dewiza rzadzących.Panie profesorze to zadna hańba bo jezeli teraz wspólpraca jest zaszczytem to wówczas tez, chyba ze sa inne miary.Nienawiści w kościele nie ma ale ......Był kraj, były legalne władze uznawane przez cały świat, nalezeliśmy do ONZ więc o co chodzi oszołomom?
~PROGNOZA 20-04-2007 19:45
Pracownicy i zwolennicy IPNu, już niedługo będą kontestowali swoje "sukcesy" !!Ci pierwsi jak mniemam, w życiorysie zawodowym o tym będą skrzętnie milczeć.Ale oliwa... itd.
~kom17 20-04-2007 20:01
Nie trzeba szukać sensacji Pan Miodek jest jak inny człowiek a kto żył w tych czasach to wie jak to było aby wyjechać za granicę krajów komunistycznych a kto nie wie niech spyta starszych. Pozdro
~cypis 20-04-2007 21:56
Kogo jeszcze "ujawnią"???. Ten kto miał okazję kształcić się na zachodzie podpisywał co mu podsunięto by otrzymać upragniony paszport. Księża też podpisywali by otrzymać zezwolenie na budowę kościołów i przydział materiałów budowlanych, tak trudno dostępnych wtedy. Cholerni lustratorzy, nie ma ważniejszych spraw w naszym kraju?? IPN musi się czymś wykazać, taka armia ludzi utrzymywana z naszych wysokich podatków. Obecne specsłużby nie mają swoich donosicieli???, oni też będą kiedyś lustrowani??. Pozdrawiam zdrowo myślących jelonkowiczów.
~jah 20-04-2007 22:58
wielki LOL, nie prościej byłoby po prostu sprawdzić kto ma paszport z czasów PRL właśnie i od razu go oskarżyć? Żyjemy w.... ech... szkoda słów.
~kosa do kazimierzp- 20-04-2007 23:12
popieram pana ! , poglad - cwaniaków bylo wielu , lizusów wladzy ,jeszcze więcej - a dzisiaj do medali sukcesów , jest jeszcze więcej bohaterów. Do roboty i zmian gospodarczych jeszcze mniej . W tym terybie Jelonka musi zdychać , chyba że objawią się talenty rodzime , które nie uciekną za granicę. ! z tak pięknych korzeni jak Karkonosze w tym Jelenia Góra.! !.
~kosa do kazimierzp- 20-04-2007 23:12
popieram pana ! , poglad - cwaniaków bylo wielu , lizusów wladzy ,jeszcze więcej - a dzisiaj do medali sukcesów , jest jeszcze więcej bohaterów. Do roboty i zmian gospodarczych jeszcze mniej . W tym terybie Jelonka musi zdychać , chyba że objawią się talenty rodzime , które nie uciekną za granicę. ! z tak pięknych korzeni jak Karkonosze w tym Jelenia Góra.! !.
~grr 21-04-2007 1:41
paranoja! lustracja siegnela dna! :(
~agajg 21-04-2007 6:03
do jah Wiesz co mój ojciec też za czasów PRL miał pszport wiec moze trzeba by było oskarżayc zwykłych ludzi a nie tylko ludzi publicznych.Moze by im sie w końcu znudziło... Dochodzę do wniosku,że co niektórzy popadaja w jakąś paranoję,chorobę lub sposób na "odegranie się" na kimś.Zaczyna to już byc absurdalne.To tez jaest cecha Polaków:zamiast przec do przodu,robic coś, tracimy energię na kłótnie,szkalowania.Zawsze bedziemy stac w miejscu...
~xxxx 21-04-2007 10:38
Tak jak to powiedział Premier Mazowiecki - odcinamy się "GRUBĄ KRECCCCCCCCCCCCCCCHĄ 89" i nie wracamy do tamtych lat . Idziemy do przodu. W tej IV RP jesteśmy karmieni tylko przeszłością.Pytam się ile trzeba jeszcze ludzi zgnoić żeby zajęć się sprawami związanymi z przyszłością. Historycy prawdziwi ( poza układami)rzetelnie rozliczą IV RP - to jest obecnie wielkie bagno i sięga wielkiego dna !!! z braćmi na czele.W ten sposób nikomu nie pomagamy , wręcz przeciwnie szkodzimy sobie i całemu narodowi.Wstyd mi że mamy taki rząd .A jak już coś robią ,to robią pod osłoną nocy. Jak jeszcze długo będzie trwał ten " CYRK " DOSYĆ JUŻ TEGO CHCEMY NOWYCH WYBORÓW !!!!!
~zzzz 21-04-2007 11:11
Taki obecny mamy czas - IV RP co robi !!! czy nie to samo !!! i to w wolnym kraju. Takie wówczas były czasy gdzie nikt nie miał wpływu na to ,taki był system. Obecnie jest to samo a może gorzej ( obecny system ) Historycy macie pole do popisu - rozliczyć trzeba IV RP, bo może być za póżno. Jeszcze można uratować ten kraj i powstrzymać ludzi którzy tak masowo ucieka za chlebem. Nie lustracja w tej chwili jest nam potrzebna , tylko chleb powszedni ( praca i godziwa płaca ).
~rek 21-04-2007 11:31
SWIAT SIE SMIEJE - z Polski . IV RP czy to widzisz !!! A miało być tak dobrze wszystkim bez wyjątku , i co z tymi obietnicami. Teraz macie to głęboko w ..... .
~I R Y S 21-04-2007 14:44
panie profesorze pan jest czlowiekiem z autorytetem natomiast garstka chorych ludzi z nienawisci nie moze zaszkodzic takim autorytetom jak pan
~Julka 21-04-2007 15:34
Jeden krok do przodu , dwa kroki w tył . Gdzie dojdziemy ? Teczki , podpisy , donosy , fikcyjnie tworzone raporty spotkań , jedno wielkie /przepraszam użyje słowa / BAGNO . Żle się dzieje w Naszym Kraju . Co nam przyniesie jutro , pewnie kolejną aferę . Pozdrawiam Wszystkich , którzy wpisali swój komentarz na tej stronie .
~Zibij 21-04-2007 18:46
Może ujawnić wszystkich UBEKÓW z Jeleniej Góry. To by był dopiero cyrk.
~ania - cypis MA RACJĘ 21-04-2007 19:47
Śmieszą mnie te "rewelacje" Wszyscy którzy mieli paszport musieli coś podpisać. Tak było i już. Ciekawe co podpisali bracia K. bo przecież na uczelni też jeden z nich został.
~Grażyna 22-04-2007 11:34
Chore państwo, chora władza a najbardziej chory IPN. Każdy kiedyś w życiu coś podpisał. Ale dlaczego w ocenie podpisu nie używać zdrowego rozsądku???? Obywatel X podpisał, ale czy jest osoba której to napewno zaszkodziło, straciła pracę, majątek, wolność, poniosła szkody psychiczne? Jeżeli tylko podpisał to ma to wartość tylko historyczną!!!!!!!!!!!!!!
~badyl17 22-04-2007 12:49
Kto to jest Grzegorz Braun? Czy przypadkiem nie jest związany przeszłością z Ewą Braun i jej kochankiem? Może trzeba przejrzeć dokładnie jego teczki.
~ignis omnes vincit 22-04-2007 17:39
Ciekawe, czemu żaden agent sam z siebie nie przyznał się, tylko każdemu trzeba rwać informacje rozżarzonymi szczypcami. Nagrzeszyli, a teraz wstydzą się po prostu. Jeden wart drugiego, a wszyscy nie lepsi od esbeków i propagandzistów PZPR. Ale bramy raju są wąskie i nawet jeśli przejdą, boki muszą mieć poobijane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwają prace na rzece

Będzie taniej za wodę i ścieki

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
588
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%