MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Prof. Gliński: społeczeństwo obywatelskie to aktywność zwykłych ludzi

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 31 października 2014, 13:53
Aktualizacja: Sobota, 1 listopada 2014, 8:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
– Nie ma dobrej demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego – mówił podczas konferencji prasowej, poprzedzającej seminarium naukowe w jeleniogórskim wydziale Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Piotr Gliński. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera rządu technicznego przybył do Jeleniej Góry na zaproszenie posłanki Marzeny Machałek.

- Zaczynałem od analiz dotyczących obywatelskości w dziedzinie ochrony środowiska i doskonale pamiętam, że Jelenia Góra była w Polsce 30 lat temu miejscem, gdzie rozwijały się inicjatywy obywatelskie w związku z tym, że mieliście tu kłopot z trudną sytuacją ekologiczną - mówił prof. Gliński.

- W XXI wieku rdzeniem kształtującego się obecnie społeczeństwa obywatelskiego jest klasa kreatywna - zaznaczył prof. Mieczysław Morawski. - Miejscem, gdzie m.in. to społeczeństwo może się kształtować są tzw. przemysły kreatywne, gdzie łączą się przedstawiciele różnych środowisk. Nadal brakuje zaufania między poszczególnymi środowiskami, ale właśnie uczelnie, ośrodki akademickie mogą integrować ludzi - dodał prodziekan.

Pod koniec konferencji głos zabrał członek zarządu PTTK prof. Jacek Potocki. - To organizacja, w której słowo obywatelskości wciela się w działanie - podkreśliła Marzena Machałek. PTTK jest przykładem - ma ponad 100-letnią tradycję w jednoczeniu ludzi do pracy na rzecz dobra wspólnego. Władze publiczne powinny w organizacjach społecznych widzieć partnerów, a nie petentów - zaznaczył prof. Potocki.

- Z jednej strony reforma samorządowa to jest jedna z bardziej udanych reform w Polsce po 89. roku. Z drugiej strony, to jest wciąż reforma niedokończona, mamy olbrzymi obszar problemów, patologii w samorządach. Samorząd jako społeczność lokalna nie jest upartyjniona. Aktywność obywatelska i polityczna jest na bardzo niskim poziomie. Nawet szkoda, bo lepiej by było, gdyby ludzie byli bardziej upartyjnieni - stwierdził prof. Gliński dodając, że w wielu miejscach władza samorządowa jest ubezwłasnowolniona nadmiarem rozwiązań centralnych nad samorządowymi. Władza wrzuca wciąż nowe zadania na barki samorządów, a nie idą za tym zwiększone dotacje - mówił socjolog.

Po zakończeniu konferencji prasowej grono naukowe udało się do auli, gdzie odbyło się seminarium nt. społeczeństwa obywatelskiego.

- Społeczeństwo obywatelskie to jest oddolna aktywność normalnych ludzi, ukierunkowana na dobro publiczne. Są dwa podstawowe rozumienia dobra publicznego: liberalne (każdy z nas realizuje swoje interesy i wartości dokładając się do tego dobra) i republikańskie (możemy zdefiniować dobro publiczne, które ma jakiś kształt i poprzez m.in. debatowanie możemy je określić). Oba podejścia mają swoje argumenty i są istotne - mówił do zgromadzonych prof. Piotr Gliński.

- Jest możliwe łamanie prawa w celu poprawy tego prawa - to jest nieposłuszeństwo obywatelskie. Do tego musi być szczególnie uzasadnienie, np. głębokie łamanie praw człowieka, czy społeczności - kontynuował prof. Gliński. - Po 89. roku nasze elity szybko odwróciły się od ideałów społeczeństwa obywatelskiego. Wielkim nieobecnym tych przemian była polska elita polityczna, czyli ci, którzy po "okrągłym stole" doszli do władzy. Wygrała w Polsce koncepcja budowy kraju od góry i jednym z pierwszych działań władzy było rozwiązanie komitetów obywatelskich - podkreślał gość specjalny uczelni.

Profesor mówił też o stereotypie społeczeństwa obywatelskiego, jako projektu lewicowego:

- Jest taka tradycja faktycznie. Rewolucja partycypacyjna z lat 60-tych, 70-tych miała charakter lewicowy, czy wręcz lewacki. W ten sposób odebrano drugiej stronie (centrum, prawicy) swobodę budowania tego typu instytucji, bo były postrzegane jako lewicowe. Także w środowisku politycznym, z którym jestem teraz związany, nadal mają takie podejście. Tłumaczę im, że musimy to odzyskać. To nie jest prawostronne, czy lewostronne - to jest obywatelskie - podkreślił.

Po wystąpieniu byłego kandydata PiS na premiera rządu technicznego do słuchaczy przemawiali także: prof. UE Mieczysław Morawski (Społeczeństwo obywatelskie - klasa kreatywna - rozwój lokalny i regionalny), prof. Jarosław Witkowski (Sytuacje kryzysowe a logistyka społeczna) oraz prof. Jacek Potocki. Było to drugie seminarium na temat społeczeństwa obywatelskiego w kontekście rozwoju Polski, Dolnego Śląska, Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Przed II turą: wiec poparcia prezydenta Andrzeja Dudy  

Wsparcie od nauczycieli

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~No, 31-10-2014 13:59
wreszcie normalny tytuł - za trzecim razem.
~FarbowaneLisy 31-10-2014 14:09
Dajcie na mnie głos będę z tego miał coś. Wy mnie znacie poważacie więc głosujcie ja wam się zrewanżuję i wszystko co się da w kraju zepsuję. Więc proszę moi mili byście do urny kartę z moim nazwiskiem wrzucili.
~Anonim2 31-10-2014 14:18
Widać, że PIS również chce zawłaszczyć ruchy obywatelskie, tylko że "one" powstały na przekór i w wbrew upartyjnieniu (ludzie tego maja dość) władz samorządowych.
~no 31-10-2014 15:15
Brawo tylko PiS
~poddany jkm 31-10-2014 16:43
K A T A S T R. O F A. Dbrze ź m juź od 10 lat nie mieszkam w Jeleniej Górze i w Polsce , pisze to jako absolwent z 2004r a obecnie ob.UK.
~wyborca 10 31-10-2014 18:44
Znowu napuścili biednych studentów aby zrobić frekwencje
~ 31-10-2014 20:16
Gliński miernota, Maqchałkowa aby istnieć brzytwy się chwyta nawet zapraszała Pawłowicz klapa na całego !!!!
~ 31-10-2014 20:26
Do 18.44 Jacy studenci , tragifarsa, zgonili uczni z gimnazjum przed matura z katolickiego gimnazjum przy kościele Pankracego oni są do wynajęcia przy wszystkich uroczystościach PiS-u żenada siedzą i robią frekwencję !!!!!!!!!!!
~ 31-10-2014 21:09
ot, taka reanimacja i łapanie się brzytwy.. Pis się skończył z dniem, kiedy Donek wyjechał do UE.
~anonom876 31-10-2014 21:24
Julian Lachowicz (PiS) ze Szklarskiej Poręby postępuje nieładnie. Obecnie startuje do Rady Powiatu. Wiesza swoje plakaty na konkurentach. Przykładowo przy Klubie Kaprys oraz Banku Zachodnim w Szklarskiej Porębie. A przecież Lachowicz, to katolik i niby bardzo religijny
~Ufok 31-10-2014 21:29
co to jest to glinski ?
~ 31-10-2014 23:52
uwaga do Ufok nie pytamy co tylko kto to? właśnie dlatego są takie debaty żeby uczyc takich jak Ty, polskiego języka
~Jan 1-11-2014 0:04
Buhahaha! Ale eksperci PIS - profesorowie pierdzistołki z Uniwersytetu Ekonomicznego, która to ó-czelnia znana jest głównie z produkowania tabunów "magistrów" od zarzondzania i innego markietingu, nikomu nie potrzebnych na rynku pracy. "Pod koniec konferencji głos zabrał członek zarządu PTTK prof. Jacek Potocki. - To organizacja, w której słowo obywatelskości wciela się w działanie - podkreśliła Marzena Machałek. PTTK jest przykładem - ma ponad 100-letnią tradycję w jednoczeniu ludzi do pracy na rzecz dobra wspólnego.". To żart? Jak działa PTTK - chyba wszyscy wiemy. Grupka podstarzałych dziadków przyspawanych do stołków, których efektem "pracy" jest m.in. tragiczny stan schronisk w górach.
~ 1-11-2014 0:06
Cerata z PRL-u, przeciekający dach i wieczny smród zgniłej kapusty - dajcie dziadków z PTTK do władz państwa, a zrobią z całego kraju postkomunistyczny skansen z układami, kolesiostwem i kurczowym trzymaniem stołków markowanym "pracą społeczną"
~sudetus 1-11-2014 11:42
PTTK to synonim rozkładu, a nie obywatelskości. Postkomunistyczny skansen, który już dawno należało by rozpędzić na cztery wiatry. Wystarczy sobie przypomnieć niedawną aferę ze schroniskiem "Samotnia", gdy PTTK usiłowało je sprzedać knajpiarzowi z Karpacza. To jak panie Potocki: PTTK także i w tym przypadku wcielało w życie "słowo obywatelskości", czy też zwyczajnie goniło za kasą, bezceremonialnie próbując wyrzucić na bruk zasłużoną wieloletnią dzierżawczynię? Machałkowa sama się ośmiesza wynajmując takich "expertów". A pan Potocki nie jest żadnym specem od obywatelskości, tylko magistrem geomorfologii po wrocławskiej geografii, który na siłę robi z siebie "experta" od wszystkiego. Teraz przynajmniej wiadomo, na kogo nie głosować.
~Krzysztof 44 1-11-2014 12:50
No no.Gdyby nie Gliński nigdy byśmy sie tego nie dowiedzieli.Geniusz!!!
~absolwentka ue 1-11-2014 15:43
Jestem zdumiona obecnością moich byłych wykładowców na takim spotkaniu. Albo są tak niemądrzy (żeby inaczej nie napisać), że wierzą w to co Machałkowa i PiS przedstawiają, albo są tak obłudni, że udają, że w to wierzą licząc na lukratywne posady w razie zmiany opcji rządzącej. Jednym słowem: NIESMAK. Nie spodziewałam się tego. Naprawdę.
~Iwo 1-11-2014 19:56
POstkomunistom proponuję GW i TVN na uspokojenie bo po komentarzach widać, że nerwy im już puszczają !!!
~akademik 1-11-2014 20:00
Bo to nie żadni naukowcy, tylko zwykli karierowicze. Na miejscu absolwentów i studentów UE też bym się wstydził za takich wykładowców. Najczęściej zresztą do politycznych stołków pchają się najbardziej ci profesorowie, co nie mają żadnych osiągnięć naukowych. Sprawdziłem sobie publikacje tego "profesora" Potockiego. Przecież to jest śmiech na sali. Bardziej publikacje popularyzatorskie niż naukowe, opublikowane głównie w regionaliach po polsku i w tak "światowych" językach jak język czeski. Pewnie nawet nie recenzowane i z zerową punktacją. Dorobek słabszy niż niejednego doktoranta. Czy ten pan w ogóle wie co to jest np. Lista Filadelfijska? Nie wiem za co ten gość dostał profesurę, ale być może, jak to często w nauce bywa, za znajomości i wierność odpowiednim osobom.
~kkk 1-11-2014 20:07
Czy internauci sugerujący, że wiedzą wszystko o PTTK byli ostatnimi czasy w schroniskach tatrzańskich? A może na Markowych Szczawinach? A może na Hali Łabowskiej? Widzieli hotel "Wyspiański" w Krakowie? Jako żywo nigdzie tam nie ma "ceraty z PRL-u, przeciekających dachów i wiecznego smrodu". Faktem jest, że schroniska w Sudetach na tym tle wyglądają cokolwiek marnie, ale to właśnie dlatego, ze PTTK na Dolnym Śląsku jest dość słabe i szwankuje społeczna kontrola nad zarządcą sudeckich obiektów. Jak popatrzeć na konkrety, to tej obywatelskości najwięcej jest w niby zapyziałej Kongresówce i Galicji, a na wskroś nowoczesny Dolny Śląsk, to syf i malaria. :-(
~do akademika 1-11-2014 20:13
"Czy wy chociaż wiecie na wsi, co to jest egzekutywa?" Jakoś bliskie Twoje słowa do Mistrza. :-P
~do akademika 1-11-2014 20:20
"Czy wy chociaż wiecie na wsi, co to jest egzekutywa?" Jakoś bliskie Twoje słowa do Mistrza. :-P
~Turysta 1-11-2014 23:51
Do "kkk" vel. "do akademika": A ty wiesz wszystko o PTTK? Może sam jesteś z PTTK? I dlaczego piszesz spod kilku nicków i z kilku komputerów (różne adresy IP, ale treść komentarzy ta sama). Ciekawe... Pieski z PTTK-u się obudziły? Twój wpis pokazuje, że mało wiesz co się dzieje w polskich górach. Porównaj choćby nasze schroniska z czeskimi schroniskami. Nasze przy nich to są ledwie trzymające się rudery. Nic dziwnego, że turyści zagraniczni omijają je szerokim łukiem. Polacy też wolą jeździć do Czech w czeskie góry niż do naszego zapyziałego grajdołka. I problemem wcale nie jest brak pieniędzy tylko fakt, że kasa przeznaczona na PTTK idzie na olbrzymie pensje dla kilku PTTK-owskich kacyków od lat grzejących te same stołki. No ale żeby to zauważać, trzeba trochę chodzić po górach.
~Do 20:13 2-11-2014 0:24
Widzę, że funkcję kopiuj-wklej opanowałeś do perfekcji. Spróbuj jeszcze czasem pomyśleć nad tym, co wklejasz...
~ 2-11-2014 0:41
Jakby ktoś nie wiedział jak działa PTTK - tutaj można sobie poczytać jak PTTK "opiekuje się" schroniskami w górach: http://www.naszesudety.pl/index.php?p=artykulyShow&iArtykul=10992 . A tutaj widać jacy znaffcy pracują w PTTK (screen ze strony PTTK): https://lh6.googleusercontent.com/-K0JV4X8xsng/VADX_urzJKI/AAAAAAAAUVU/enWk70H5Gu0/s800/pttk.jpg . Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" jest w Karkonoskim Parku Narodowym? A to ciekawe...
~WT 2-11-2014 1:02
Te hasełka jak to w PTTK "słowo obywatelskości wciela się w działanie" i o tradycji PTTK w "jednoczeniu ludzi do pracy na rzecz dobra wspólnego" to są tylko dla niewtajemniczonych. Zorientowani wiedzą, że w PTTK jest dokładnie na odwrót. Panie Potocki z PTTK - ładnie tak okłamywać społeczeństwo? Z tego co mi wiadomo, odbierając swoje tytuły naukowe i akademickie, PRZYSIĘGAŁ pan służyć prawdzie. Nie wstyd teraz panu ?
~do „absolwentki ue” 2-11-2014 22:49
Droga „absolwentko ue”! Pozwól, że wymienię (w kolejności alfabetycznej) nazwiska paru profesorów: Balcerowicz, Belka, Buzek, Gronkiewicz-Waltz, Hauser, Iwiński, Jaskiernia, Kołodko, Kudrycka, Kuźniar, Nałęcz, Niesiołowski, Osiatyński, Środa. Rozumiem, że oni wszyscy też powinni się wstydzić zaangażowania w życie polityczne?
~do 22:49 3-11-2014 3:51
Widać, że niczego nie zrozumiałeś. Przedstaw podobne dokonania "profesorów" wymienionych w artykule jak u tych, których ty wymieniłeś. Jesteś po prostu śmieszny, porównując szynkę do kaszanki. Wiesz jaka jest różnica? Tamci dostali swoje stanowiska ze względu na swoje kompetencje i osiągnięcia, ci dostali partyjne posadki ze względu na tytuły naukowe. A może tak jak napisała absolwentka, jeszcze gorzej - sprzedawczyki, które liczą na przetasowania na scenie politycznej. Ciekawe, co będzie jak PIS nie wygra wyborów. Za chwilę zobaczymy ich w konkurencyjnej partii?
~do anonima 3-11-2014 7:04
"Tamci dostali swoje stanowiska ze względu na swoje kompetencje i osiągnięcia..." Buchaaaa... Pogratulować naiwności. "...ci dostali partyjne posadki ze względu na tytuły naukowe." A tego rzeczywiście nie rozumiem. Jakie posadki dostali? Proszę konkretnie.
~do wyżej 3-11-2014 13:04
Ale ty jesteś niedorozwinięty. Tak myślałem, że rozmawiam z jakimś gimbusem. I te "buchachachy"... Jedyne argumenty. Mało jeszcze wiesz o polityce, politykach i gospodarce. Poczytaj czasem gazety, to może ci się przejaśni w łepetynie, kto jest kim i jakie ma osiągnięcia. Podaj konkretne osiągnięcia "profesorów" Glińskiego albo Potockiego, uzasadniające kreowanie ich na autorytety. O ile potrafisz. Zrobienie magisterium z geomorfologii to zdecydowanie za mało, żeby ktoś wypowiadał się autorytatywnie na temat społeczeństwa obywatelskiego. Kabaretu w wykonaniu PIS ciąg dalszy. Macierewicz się przejadł? Co będzie dalej? Profesor sztuki przedstawiający swój plan reform gospodarczych naszego kraju? Przecież to też "profesor"...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Jakuszycach  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%