MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Próbują naciągać przedsiębiorców na fałszywe rejestry

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Piątek, 18 lipca 2014, 7:44
Aktualizacja: 7:47
Autor: Angela
Fot. Angela
Uwaga na Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego! Oszuści kolejny raz próbują naciągnąć osoby prowadzące działalność gospodarczą i wysyłają im oficjalne pisma z nakazem zapłaty: 195 zł oraz 65 zł za wpis do rejestrów rzekomo państwowych. Tymczasem te rejestry nie istnieją. Osoby, które już wpłaciły pieniądze, powinny jak najszybciej zgłosić to na policję.

- Pismo otrzymałam w ostatnich dniach – opowiada pani Anna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w Jeleniej Górze. - Wyglądało dokładnie tak, jak pismo z urzędu skarbowego lub urzędu miasta, miało pieczątki. Zaczynało się od słów „w związku z wejściem w życie ustawy”, co mogło sugerować zmianę przepisów i wprowadzenie opłaty. Pod treścią naszpikowaną ustawami, paragrafami i zawiłymi sformułowaniami był gotowy blankiet do zapłaty195 zł. Już miałam pójść na pocztę i zapłacić, ale kiedy przeczytałam to pismo drugi raz, coś mi zaświtało, że w minionym roku Jelonka.com pisała o oszustach, którzy próbują w podobny sposób wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Zaczęłam to sprawdzać i okazało się, że to dokładnie takie same oszustwo, jak to, o którym czytałam. Teraz chciałabym ostrzec innych – dodaje nasza Czytelniczka.

W sprawie wyłudzania „na „Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego” złożone zostało już zawiadomienie do prokuratury. Inspekcja Transportu Drogowego zamieściła również na swojej stronie ostrzeżenie, w którym apeluje, by nie wpłacać żadnych kwot na konto nieistniejącego rejestru. Osoby oszukane powinny się jak najszybciej zgłosić na policję.

- To ważne, bo jednostkowo sprawa może być potraktowana jako „mała szkodliwość czynu”, ale jeśli zgłosi to większa liczba poszkodowanych, oszuści już się tak łatwo nie wywiną – dodaje nasza Czytelniczka i pyta: ciekawe, skąd oni mieli wszystkie dane mojej firmy?

Jak mówi policja, najprawdopodobniej dane zostały pobrane z publicznej bazy CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale mogą pochodzić również z innych źródeł, w tym wyrzucanej korespondencji, która zawiera takie dane, a nie została odpowiednio zniszczona przed wyrzuceniem.

Jednemu z zatrzymanych ostatnio naciągaczy udało się wyłudzić milion złotych. Oszukał on 12 tysięcy osób!

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwają porządki w Mysłakowicach

Serca pełne nakrętek

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~kocur100 18-07-2014 8:04
w jeleniej gorze istnie tez jeszcze jedno stowazyszenie ktore oszukuje ludzi i okrada mieszkania to nasze wladze jeleniogorskie tak jak policja prokuratura oraz sady jeszcze daja zezwolenie na dalsze dzialanie osob z tego stowazyszenia do popelniania przestepstw i nikt ludziom pokrzywdzonym przez te osoby nie chce pomuc
~ 18-07-2014 8:06
a mnie ktos sprawdzal w BIG, o czym dostalam powiadomienie na e-mail z BIG- a mialo to zwiazek z tym ,ze zarejestrowalam sie do e-prawnik, a skad ta pewnosc ze ma to zwiazek z e-prawnik? a bo gdy do e-prawnik wyslalam e-maila ze nie zycze sobie aby mnie sprawdazli to skonczyly sie powiadomienia od nich na mojej poczcie- moze tez szukali danych czy nie prowadze jakiejs dzialalnosci
~fan krychy 18-07-2014 8:47
te przedsiębiorcy tysz uczciwością nie grzeszą
~matyldzia 18-07-2014 8:52
Stowarzyszenie , pomóc - powinno by zęby bolą od takich tekstów
~ho ho 18-07-2014 8:54
ciekawe co na to skarbówka//////????czy naciągacze odprowadzili od tego podatek.Zwykłych ludzi prowadzących działalność potrafią ścigać latami za parę złotych.Gdzie POLICJA i inne służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa????? CZY NIE MAJĄ ONI PŁACONYCH PENSJI Z NASZYCH PODATKÓW???
~ 18-07-2014 10:09
do 8:06, takie maile (spam) dostają prawie wszyscy użytkownicy darmowych kont pocztowych, nikt Cię nie sprawdzał, to zwykła reklama... eh te internałty
~kocur100 18-07-2014 11:10
w jeleniej gorze istnie tez jeszcze jedno stowazyszenie ktore oszukuje ludzi i okrada mieszkania to nasze wladze jeleniogorskie tak jak policja prokuratura oraz sady jeszcze daja zezwolenie na dalsze dzialanie osob z tego stowazyszenia do popelniania przestepstw i nikt ludziom pokrzywdzonym przez te osoby nie chce pomuc
~ 18-07-2014 11:28
Ja tez mialam na poczcie 3 razy ze ktos mnie sprawdzal i to nie wygladalo na reklame tylko pisalo ze mnie ktos sprawdzal po drugie takie pismo tez dostal znajomy z wplaceniem ale poszedl do urzedu miasta sie zapytac czy ma to placic powiedzieli ze nie ze to nie od nich bo wpis do ewidencji jest darmowy i zawsze byl a to pismo przyszlo 3 dni po tym jak zalozyl dzialalnosc gosp. 1 osobowa ,ciekawe z kad maja adresy bo i od nastepnego dnia urywaja sie telefony z banku o wziecie kredytu ,czyzby sprzedawali dane nasze??
~ 18-07-2014 11:56
dane sprzedaja.idz po kredyt przetwarzanie danych osobowych i maja wszystko
~ 19-07-2014 6:52
tez mialam to pismo ale sprawdzilam i okazalo sie to oszustwem ze tez niema kary na takich oszustow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Czytelniczka: drogo i brudno

Pracownicy Castoramy pomagają Mikołajowi  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
944
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%