MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Próbują naciągać przedsiębiorców na fałszywe rejestry

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Piątek, 18 lipca 2014, 7:44
Aktualizacja: 7:47
Autor: Angela
Fot. Angela
Uwaga na Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego! Oszuści kolejny raz próbują naciągnąć osoby prowadzące działalność gospodarczą i wysyłają im oficjalne pisma z nakazem zapłaty: 195 zł oraz 65 zł za wpis do rejestrów rzekomo państwowych. Tymczasem te rejestry nie istnieją. Osoby, które już wpłaciły pieniądze, powinny jak najszybciej zgłosić to na policję.

- Pismo otrzymałam w ostatnich dniach – opowiada pani Anna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w Jeleniej Górze. - Wyglądało dokładnie tak, jak pismo z urzędu skarbowego lub urzędu miasta, miało pieczątki. Zaczynało się od słów „w związku z wejściem w życie ustawy”, co mogło sugerować zmianę przepisów i wprowadzenie opłaty. Pod treścią naszpikowaną ustawami, paragrafami i zawiłymi sformułowaniami był gotowy blankiet do zapłaty195 zł. Już miałam pójść na pocztę i zapłacić, ale kiedy przeczytałam to pismo drugi raz, coś mi zaświtało, że w minionym roku Jelonka.com pisała o oszustach, którzy próbują w podobny sposób wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Zaczęłam to sprawdzać i okazało się, że to dokładnie takie same oszustwo, jak to, o którym czytałam. Teraz chciałabym ostrzec innych – dodaje nasza Czytelniczka.

W sprawie wyłudzania „na „Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego” złożone zostało już zawiadomienie do prokuratury. Inspekcja Transportu Drogowego zamieściła również na swojej stronie ostrzeżenie, w którym apeluje, by nie wpłacać żadnych kwot na konto nieistniejącego rejestru. Osoby oszukane powinny się jak najszybciej zgłosić na policję.

- To ważne, bo jednostkowo sprawa może być potraktowana jako „mała szkodliwość czynu”, ale jeśli zgłosi to większa liczba poszkodowanych, oszuści już się tak łatwo nie wywiną – dodaje nasza Czytelniczka i pyta: ciekawe, skąd oni mieli wszystkie dane mojej firmy?

Jak mówi policja, najprawdopodobniej dane zostały pobrane z publicznej bazy CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale mogą pochodzić również z innych źródeł, w tym wyrzucanej korespondencji, która zawiera takie dane, a nie została odpowiednio zniszczona przed wyrzuceniem.

Jednemu z zatrzymanych ostatnio naciągaczy udało się wyłudzić milion złotych. Oszukał on 12 tysięcy osób!

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórski polonez

Karpacz na podium

Podczas ferii zimowych ski–busy pod Śnieżką

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~kocur100 18-07-2014 8:04
w jeleniej gorze istnie tez jeszcze jedno stowazyszenie ktore oszukuje ludzi i okrada mieszkania to nasze wladze jeleniogorskie tak jak policja prokuratura oraz sady jeszcze daja zezwolenie na dalsze dzialanie osob z tego stowazyszenia do popelniania przestepstw i nikt ludziom pokrzywdzonym przez te osoby nie chce pomuc
~ 18-07-2014 8:06
a mnie ktos sprawdzal w BIG, o czym dostalam powiadomienie na e-mail z BIG- a mialo to zwiazek z tym ,ze zarejestrowalam sie do e-prawnik, a skad ta pewnosc ze ma to zwiazek z e-prawnik? a bo gdy do e-prawnik wyslalam e-maila ze nie zycze sobie aby mnie sprawdazli to skonczyly sie powiadomienia od nich na mojej poczcie- moze tez szukali danych czy nie prowadze jakiejs dzialalnosci
~fan krychy 18-07-2014 8:47
te przedsiębiorcy tysz uczciwością nie grzeszą
~matyldzia 18-07-2014 8:52
Stowarzyszenie , pomóc - powinno by zęby bolą od takich tekstów
~ho ho 18-07-2014 8:54
ciekawe co na to skarbówka//////????czy naciągacze odprowadzili od tego podatek.Zwykłych ludzi prowadzących działalność potrafią ścigać latami za parę złotych.Gdzie POLICJA i inne służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa????? CZY NIE MAJĄ ONI PŁACONYCH PENSJI Z NASZYCH PODATKÓW???
~ 18-07-2014 10:09
do 8:06, takie maile (spam) dostają prawie wszyscy użytkownicy darmowych kont pocztowych, nikt Cię nie sprawdzał, to zwykła reklama... eh te internałty
~kocur100 18-07-2014 11:10
w jeleniej gorze istnie tez jeszcze jedno stowazyszenie ktore oszukuje ludzi i okrada mieszkania to nasze wladze jeleniogorskie tak jak policja prokuratura oraz sady jeszcze daja zezwolenie na dalsze dzialanie osob z tego stowazyszenia do popelniania przestepstw i nikt ludziom pokrzywdzonym przez te osoby nie chce pomuc
~ 18-07-2014 11:28
Ja tez mialam na poczcie 3 razy ze ktos mnie sprawdzal i to nie wygladalo na reklame tylko pisalo ze mnie ktos sprawdzal po drugie takie pismo tez dostal znajomy z wplaceniem ale poszedl do urzedu miasta sie zapytac czy ma to placic powiedzieli ze nie ze to nie od nich bo wpis do ewidencji jest darmowy i zawsze byl a to pismo przyszlo 3 dni po tym jak zalozyl dzialalnosc gosp. 1 osobowa ,ciekawe z kad maja adresy bo i od nastepnego dnia urywaja sie telefony z banku o wziecie kredytu ,czyzby sprzedawali dane nasze??
~ 18-07-2014 11:56
dane sprzedaja.idz po kredyt przetwarzanie danych osobowych i maja wszystko
~ 19-07-2014 6:52
tez mialam to pismo ale sprawdzilam i okazalo sie to oszustwem ze tez niema kary na takich oszustow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie dała się oszukać  

Utrudnienia przy Drodze Sudeckiej

Widowiskowy duet w Sokolich Górach

Wandalizm czy profanacja?

Na dworcu kolejowym o pierwszej pomocy

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
582
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%