MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Proboszcz Augustyn Oleksy jest w Maciejowej od 30 lat!

Wiadomości: Region
Niedziela, 1 lipca 2012, 9:37
Aktualizacja: 9:40
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
– Muszę się przyznać, że kiedyś modliłem się by tu nie trafić, bo w 1964 r. podczas mszy świętej został zabity siekierą ksiądz. Byłem wtedy na studiach i pomyślałem sobie, że nie chcę ginąć w taki sposób. Ale biskup przydzielił mnie tutaj i dziś cieszę się z tego bardzo. W parafii jest dużo inicjatywy mieszkańców, działa u nas prężnie rada parafialna, w której skład wchodzi ok. 20 osób – opowiada ks. Augustyn Oleksy, od prawie 30. lat proboszcz parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Maciejowej.

Co roku ksiądz wraz z parafianami oraz z jeleniogórskimi ośrodkami kultury organizują festyn parafialny. Tegoroczny był już szósty. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone, jak w ubiegłym roku, na dalszy remont świetlicy dla dzieci, która powstaje przy parafii. – W tamtym roku wyremontowaliśmy dach, w tym roku chcielibyśmy wymienić chociaż okna, bo przeciekają - mówi proboszcz.

Ksiądz i parafianie współpracują też z parafią niedaleko Monachium i raz w roku organizują wymiany. – Do 19 czerwca przyjmowaliśmy 16. gości z Niemiec, pokazywaliśmy im naszą piękną okolicę i zabytki. Nie zabrakło wspólnej zabawy – dodał.

Ksiądz Augustyn Oleksy urodził się w gminie Łukowica niedaleko Limanowej, uczył się w Technikum Górniczym w Chorzowie, później rozpoczął studia na seminarium duchownym we Wrocławiu. Pracował w Jaworze, Świeradowie Zdroju, Świdnicy, później został przydzielony do parafii w Maciejowej. - Wszystkie te miejscowości były wspaniałe dlatego, że Pan Bóg je stworzył, ale najwięcej piękna widzę w ludziach i ich wspólnych działaniach na rzecz innych – podkreślał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Objazd na singletracku

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~cdi 1-07-2012 11:38
aha
~Ola 1-07-2012 13:02
wspaniały , ciepły i przyjazny człowiek .
~ 1-07-2012 13:17
piąteczka dla księdza za to co robi,, wiadomo że ksiądz też człowiek i o niektórych można wiele rzeczy powiedzieć (vide Karpniki), ale nt księdza z Maciejowej złego słowa nie słyszałem ..ani nie powiem )
~eMKa 1-07-2012 14:57
Ja staram się o drugim mówić dobrze lub wogóle. Szczęść Boże!
~groszek 1-07-2012 16:58
fajnie mieć takiego księdza. choć są parafie w okolicy, gdzie księża mają w d.... swoich parafian. no chyba, że ktoś ma kasę, to co innego ...
~ajamamwakacj 1-07-2012 18:00
Chyba jeden z dłużej urzędujących księży. Dorównać mu może chyba jedynie proboszcz Tadeusz Dańko ze św. Wojciecha.
~bardzooooo 1-07-2012 18:24
Bardzo sympatyczny Nie jestem praktykujący ale poznałem swojego czasu księdza i uważam, że nic człowiekowi nie można zarzucić... ehhhh gdyby wszyscy księża tacy byli...
rymcycymka 1-07-2012 20:01
.. to byl PRAWDZIWY Ksiadz ! .. za swoja wiernosc,zyczliwosc zostal uhonorowany patronem Szkoly Podstawowej w Pisarzowej. ZAMORDOWANY w Maciejowej .. ale mieszkancy tej miejscowosci juz o nim zapomnieli ! ~SMUTNE ..
~absolwent UW 1-07-2012 20:45
"Wszystkie te miejscowości były wspaniałe dlatego, że Pan Bóg je stworzył". Tak mógł o Jaworze,Świeradowie Zdr.i Świdnicy rzec tylko księdz. Księdz ignorant nie uważający ,że historia rozwoju miast, to proces ciągły trwający od wielu wieków i dalej nieskończony. A ręka boska nic do rozwoju tych miast nie wniosła. I takie dyrdymały wciska się na codzień w kościele Rzymskokatolickim.
~pol 1-07-2012 22:07
Jeżeli chodzi o śp.Księdza Józefa Gurszczyka bo tak nazywał się zamordowany przez psychola Sorokę Ksiądz>To jest w Kościele Tablica upamiętniająca to wydarzenie,ponadto osoby Parafi: św Piotra i Pawła Maciejowei, przekazują swoim dzieciom i innym takim jak ty pisarzu osobom o tym haniebnym mordzie, natomiast Absolwęncię UW podpisujący się wyżej ucz się pokory bo nie znasz dnia ani godziny kiedy zostaniesz za bluznierstwo ukarany,wtedy zapłaczesz nad swoimi słowami chorymi wypowiedziami wypowiedzianymi publicznie ateisto Komuchu,Psycholu.
rymcycymka 1-07-2012 22:40
..do - [~Absolwent UW ] .. lepiej sie zaopatrz w kosc od dinozaura i .. do jaskini ! .. bo tam nie bedziesz widziany przez Oko Boskie !
rymcycymka 1-07-2012 22:47
..do - [~Pol ] .. to dlaczego ? ..ks.Andrzej Witko napisal w swojej pracy magisterskiej te slowa: - " Czas mija.swiadkow pamietajacych ks.Jozefa Gorszczyka juz coraz mniej,samo wydarzenie uchodzi w zapomnienie,moze nawet zostac wykreslone z pamieci .." .. to KOMU ? mamy wierzyc Tobie,czy Ksiedzu A.Witko
~Crux 1-07-2012 23:38
pol(22:07): Retoryka twojej wypowiedzi, poprawne posługiwanie się językiem ojczystym i staranny dobór słownictwa w rodzaju "bluźnierstwo, ukarany, ateisto, Komuchu, Psycholu" bezspornie świadczą, iż twój mózg został skutecznie wyprany, kiedy byłeś dzieckiem. Podobnego błogosławieństwa doświadczył pan Augustyn Oleksy, pochodzący z katolickiego zagłębia w rejonie Limanowej, zapewne wybitny naukowiec z wiernym doktoratem z teologii.
~iwa 67 2-07-2012 0:12
ksiądz Augustyn ,to przede wszystkim wspaniały duszpasterz.UDZIELIŁ NAM ŚLUBU i ochrzcił wszystkie nasze dzieci (chociaż pochodzimy z innych parafii).To ON nam zawierzył i mimo ciąży w której byłam udzielił nam ślubu w obliczu Pana Boga i przeżyliśmy już 25 szczęśliwych,bardzo szczęśliwych lat.SZCZĘŚĆ BOŻE UKOCHANY KSIĘŻE z życzeniami tylko takich rodzin jak moja do końca TWYCH dni ! Iwona z Goduszyna.
rymcycymcy 2-07-2012 1:04
Załączone zdjęcie ...znakomita ilustracja tego przekazu ! ;)
~parafianka 2-07-2012 1:20
Wspaniały, kochany Ksiądz z mądrymi, życiowymi kazaniami co niedziele. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejsu, pomocny, życzliwy KOCHANY !!!
~do Crux 2-07-2012 7:38
Jak widzisz Bóg stworzył Świdnicę i Świeradów Zdrój. Każda osada na Dolnym Śląsku nie została założona przez naszych prapraprzodków -jak Ci wiadomo związanych ze Słowiańszczyzną i zmieszanych później z Germanami, jeno za sprawą Pana Boga. Wszystko co powstaje na tym ziemskim padole - nowe inwestycje na Euro 2012 też- to za sprawą Pana Boga. Jesli jesteś innego zdania toś: komuch,innowierca, antypatriota i samo zło. Czeka cię wieczne potępienie.Na stosie póki co inkwizytorzy kościelni nie palą. A zetem może jakoś przeżyjemy ?
~pw 11-11-2019 20:51
Ks. Augustyn wspaniały człowiek dzięki Ks. jestem wspaniałym księdzem On nauczył mnie jak nim być a nie w seminarium.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Bus dla strażaków

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Śmierć na żwirowni

Ławki do remontu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
38
Tak
45%
Nie
50%
Nie wiem
5%