MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Prezydent otrzymał od radnych absolutorium

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 czerwca 2016, 13:05
Aktualizacja: Czwartek, 23 czerwca 2016, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek, 21 czerwca, w sali obrad jeleniogórskiego Ratusza odbyła się sesja absolutoryjna za wykonanie budżetu na rok 2015. Tradycyjnie, radni klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz kilka innych osób miało zastrzeżenia do prezydenta, ale ostateczny wynik głosowania był po myśli włodarza Jeleniej Góry.

Wtorkowa sesja przebiegała zgodnie z procedurą. Po wystąpieniu prezydenta Marcina Zawiły, do mównicy podeszła skarbniczka miasta, która czytała sprawozdanie przez 53 minuty. Prezydent podkreślał, że dochody miasta były wyższe o 2 proc. od przewidywanych, z czego 4 miliony więcej niż w poprzednim roku wpłynęło do miejskiej kasy z tytułu podatku PIT, co ma świadczyć o zwiększonym zatrudnieniu. Włodarz miasta zauważył jednak, że spadek bezrobocia wiąże się tez z problemami, bowiem brak pracowników nie zachęca kolejnych pracodawców do inwestycji w naszym mieście. W perspektywie najbliższych lat Marcin Zawiła chce pozyskać inwestorów z branży turystycznej, aby ożywić Jagniątków, Sobieszów i Cieplice.

Wydatki zrealizowano w 97,2 proc., a najwięcej pochłonęły: oświata (10 milionów więcej) i pomoc społeczna (5 mln. więcej). W głosowaniu w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego głos przeciw oddał jedynie Leszek Wrotniewski, a 5 radnych PiS-u oraz Piotr Iwaniec wstrzymali się od głosu – pozostali (w tym Józef Rypiński – klub PiS) głosowali „za”. Natomiast w sprawie udzielenia absolutorium z tytułu wykonania budżetu padło 13 głosów „za” (Bałkowska, Chadży, Dziedzic, Kroczak, Kusiak, Ładziński, W. Łużniak, Obaz, Paczóski, Ragiel, Sikora, Wachowicz-Makieła, Wójcik), jeden głos wstrzymujący się (Piotr Iwaniec) oraz 9 głosów „przeciw”: Miedziński, Szklarska, Wrotniewski, Szymański, Łojek, Jezierski, Ziętek, Kubicki, Rypiński.

- Byłbym naiwny, gdybym sądził, że radni Prawa i Sprawiedliwości, wspierani przez przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego, zagłosowaliby za. Dyskusja była dobra, wyjaśniliśmy sobie wiele rzeczy. Jedno mnie boli – to miasto nie jest silne Marcinem Zawiłą, państwem radnym, one jest silne przedsiębiorcami i ludźmi, którzy pracują – podsumował decyzję radnych prezydent Jeleniej Góry.

- Wstrzymałem się przede wszystkim dlatego, że czułem dysonans. Z jednej strony głosowaliśmy dzisiaj absolutorium za budżetem z 2015 roku i trzeba przyznać, że zdecydowana większość postulatów Komisji ds. Młodzieży została zrealizowana (street workout park, huśtawka dla osób niepełnosprawnych jest zapowiedziana, przymierzamy się do pumptracka). Natomiast jeżeli chodzi o zagrożenia płynące ze strony danych statystycznych o projektach, które nie doczekały się realizacji, czy też ta trudna sytuacja w oświacie sprawiły, że nie mogłem udzielić kompleksowego poparcia – wyjaśnił Piotr Iwaniec, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży.

- Byliśmy zwolennikami tego budżetu, ale mamy też pełną świadomość, że działa się w pewnych okolicznościach. Ponadto wszystkie komisje merytoryczne Rady Miejskiej odniosły się pozytywnie w stosunku do sprawozdania z wykonania budżetu. Regionalna Izba Obrachunkowa również pozytywnie się odniosła – w związku z tym byłoby dysonansem, gdybyśmy postąpili inaczej – wyjaśnił poparcie absolutorium ze strony radnych SLD Piotr Paczóski.

Udzieliliśmy poparcia dla budżetu na 2015 rok zakładając, że te zapisy, które zostały wprowadzone – zostaną zrealizowane. Było obiecane, że są jeszcze środki z ostatniego programowania unijnego z tzw. „resztkówek”. W trakcie roku kolejne inwestycje „spadały” z ubiegłego roku, w związku z powyższym porównanie tego, co miało być, a co zostało zrealizowane wskazywało jednoznacznie, że to nie był budżet, za którym głosowaliśmy – tłumaczył głosowanie przeciw absolutorium przewodniczący klubu PiS Ireneusz Łojek.

Po najważniejszym głosowaniu omawiano też kolejne punkty porządku obrad, w tym projekt uchwały w sprawie „programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2016-2020”, gdzie doszło do „historycznej” chwili. Po raz pierwszy od początku kadencji głos w dyskusji zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości Janina Ziętek.

Już za niespełna tydzień – we wtorek, 28.06, godz. 9:00 - ostatnia sesja przed wakacjami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Ławki do remontu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xxx 22-06-2016 13:33
budżet przeżera oświata i (sic!) pomoc społeczna, to ostatnie najlepiej opisuje błogostan i dostatek tego miasta. Ludzie wyjeżdżają i będą wyjeżdżać... zostaną tutaj emeryci i krewni i znajomi królika poumieszczani w różnego rodzaju samorządowych instytucjach i spółkach, wiernie z rodzinami głosujący na swojego dobroczyńcę. Absolutorium udzielone i wszystko jest super. "wszyscy zgadzają się ze sobą... i będzie nadal tak jak jest..."
~Zza 22-06-2016 13:47
Pan Prezydent nie ma czasu odpowiedzieć na pismo pracowników oświaty, którzy nie "przeżerają" budżetu bo na resztkach z pańskiego stołu ciężko żyć.
~ 22-06-2016 14:26
To fakt. Dane i trudna sytuacja w oświacie wskazują na zagrożenia dla miasta i gospodarki w mieście. Projektów, które doczekają się realizacji będzie jeszcze mniej, szkoły dostaną po tyłkach i przez niż i przez dziurę w budżecie, sporo nauczycieli wyląduje na bruku. Pomysłów na miasto jak nie było tak nie ma
~ 22-06-2016 18:41
Wiadomość do właściciela srebrnego Opla Omegi, który dzisiaj ok. godz. 17:30 w Wojanowie Bobrowie uderzył przy wyprzedzaniu rowerzystę, zepchnął go na trawę i odjechał, nie reagując na machanie i okrzyki do zatrzymania. Szanowny bandyto drogowy. Zostałeś nagrany, mam Twoje numery rejestracyjne i film z całego zdarzenia. Przy drodze nie ma pobocza, więc nie miałem gdzie zjechać. Użytkownik roweru jest pełnoprawnym użytkownikiem drogi. Celowo przyspieszyłem do prawie 40km/h, żebyś mógł bezstresowo za mną jechać. Wbiłeś się na siłę, nie zachowując przepisowej odległości minimum 1m i uderzyłeś mnie w kierownicę. Ciesz się, że nie jestem niedzielnym rowerzystą i umiałem opanować rower w takiej sytuacji. Lepiej opublikuj przeprosiny na łamach Jelonki. Masz na to tydzień. Chyba, że lubisz sądy.
~vgb 22-06-2016 21:18
Człowieku, idź na policje z nagraniem a nie.. na przeprosiny czekasz...
~do ~ 22-06-2016 22:27
Tydzien na przeprosiny ? Jakis laskawy rowerzysta . Ja bym juz byl w szpitaku z tydzien a pozniej prokuratura I cala maszyna by ruszyla .
~tino 23-06-2016 10:09
Jeszcze nie słychać ale we wtorek Magistrat na meetingu w ratuszu zabierze się za likwidacje Młodzieżowego Domu kultury .młodzież .,która ucieka z tej zawilszczyzny i tak wyjedzie tyle że, bez kultury bo i tej prezydent ją pozbawia .Wielu rodziców się zdziwi we wrześniu ,co w wakacje zrobił im ratusz ///////////////po cichu, po wielkiemu cichu... nauczyciele na urlopach ...można robić ,,lisią robotę. pa. ...to taka nasza ratuszowa t r a d y c j a radycja
~ 23-06-2016 13:11
zlikwidowac MDK i nie dac sie oglupiac populista ze likwiduje sie kulture w miescie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstanie przedszkole

Dachowanie w Radomierzu

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Pożegnania w starostwie

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%