MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Prestiżowa nagroda dla Julity Zapruckiej i Muzeum Hauptmanna

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 lipca 2016, 8:30
Aktualizacja: 21:09
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Dyrektor Muzeum im. Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie Julita Zaprucka otrzymała dywidualną „Nagrodę Kulturalną Śląska”, przyznawaną przez Związek Dolnej Saksonii i Województwo Dolnośląskie za wybitne osiągnięcia oraz wkład w promowanie kultury Śląska.

Nagroda ma już swoją historię i renomę. Przyznawana jest od 40 lat. Wśród laureatów są takie osobistości, jak: Tadeusz Różewicz, Kurt Mazur, Franciszek Pieczka, Jan Miodek czy Kinga Preis. W długiej historii konkursu dyrektorzy instytucji kultury rzadko byli laureatami tej nagrody.

Jury międzynarodowej komisji składa się z 12 osób, są to przedstawiciele rządu, władz Dolnego Śląska, Dolnej Saksonii oraz środowisk naukowych z Polski i z Niemiec. Podczas dorocznego spotkania wyłaniają kandydatów do tej nagrody. Wręczenie jej odbędzie się w tym roku 24 września podczas uroczystej gali organizowanej przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Julita Zaprucka powiedziała nam, że nie spodziewała się, że zostanie wyróżniona w taki sposób i z niedowierzaniem przyjęła informację o nominacji, a później o nagrodzie. Podkreśla, że choć nagroda jest indywidualna, to jest to nagroda także dla Muzeum G. Hauptmanna. Mówi, że bardzo cieszy ją fakt, że z mało znanego miejsca, także dla mieszkańców regionu, udało się stworzyć znaczące miejsce spotkań na europejskiej mapie kultury.

To tu organizowane są spotkania elit kulturalnych i politycznych. Choć muzeum poświęcone jest temu śląskiemu nobliście, w rzeczywistości jego postać jest tylko pretekstem do podejmowania przez muzeum szeregu działań, których w ciągu roku jest około dwudziestu o bardzo zróżnicowanym charakterze.

J. Zaprucka podkreśla, że celem placówki jest skłonienie do refleksji nad wspólnym dziedzictwem kulturowym. Dlatego w muzeum organizowane są warsztaty operowe, liczne wystawy czasowe oraz plenery w placówce lub w okolicy.

A już teraz dyrektor J. Zaprucka zaprasza 6 sierpnia na dni otwarte muzeum. W programie jest m.in. film „Tkacze” na podstawie dramatu G. Hauptmanna i spektakl operowy w ramach „Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skok w Blok 2020 – teraz to już historia  

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Śmierć na żwirowni

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ja 28-07-2016 10:54
Brawo. Gratulacje!!!
~jo 28-07-2016 11:32
Serdecznie gratuluję i życzę Pani wiele radości i chęci do dalszej pracy.
~kibic 28-07-2016 11:41
Gratulacje dla Pani Jowity
~ksawercia 28-07-2016 12:17
Pani Julicie składam gratulacje , życząc przy okazji dalszych sukcesów w promowaniu Dolnego Sląska i pogłębianiu polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej.
~ 28-07-2016 12:17
Brawo ,jedna z najlepszych instytucji kultury w Jeleniej Gprze doceniona we Wroclawiu gratulacje.
~ 28-07-2016 12:43
Ogromnie się cieszę że to wyróżnienie otrzyma Pani Dyrektor, która od samego początku kierowania tą instytucją wszystkie swoje umiejętności i serce w nią włożyła. Serdecznie gratuluje Pani Julito i życzę kolejnych sukcesów.
~żakrętka 28-07-2016 13:07
Gratulacje!!!
~ 29-07-2016 6:51
Extra. A co to jest dywidualna?
~ 31-07-2016 21:10
Gratulacje! Ale mam jedno ale. Proszę popracowac nad stroną internetową muzeum. Brak jest relacji wraz ze zdjęciami z imprez , a to ogromny minus.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Parking na... przejściu

Koncert organowy Františka Vaníčka

Zamek Książ w technikolorze – podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%